2021.VI.23. EB, Németország – Magyarország: 2-2
Varázsolt Münchenben a magyar válogatott, de a továbbjutás nem jött össze
Kétszer is vezetett Marco Rossi együttese, de a végén döntetlent játszott a németek otthonában.
A magyar labdarúgó-válogatott kétszer is vezetett, végül azonban 2–2-es döntetlent játszott Münchenben a németekkel az Európa-bajnokság F-csoportjának 3. fordulójában. A pontosztozkodás a 2014-es világbajnok számára továbbjutást ért, míg a mieink két ponttal, emelt fővel búcsúznak a tornától.
LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG F-CSOPORT, 3. FORDULÓ
NÉMETORSZÁG — MAGYARORSZÁG 2-2 (0-1)
München, Allianz Aréna, 12.413 néző.
vezette: Szergej Karaszjov (asszisztensek: Gyemesko, Gavrilin – oroszok; tartalékjv.: Makkelie – holland; VAR: Irrati; VAR asszisztensek: Di Bello, Meli, Valeri – olaszok)
NÉMETORSZÁG: Neuer — Ginter (Volland, 82.), Hummels, Rüdiger — Kimmich, Gündogan (Goretzka, 58.), Kroos, Gosens (Musiala, 82.) — L. Sané, Havertz (Werner, 67.) — Gnabry (Th. Müller, 68.)
kispad: Leno, Trapp, Halstenberg, Süle, Neuhaus, Emre Can, Koch
Szövetségi kapitány: Joachim Löw
MAGYARORSZÁG: Gulácsi — Botka, Orbán, Szalai At. — Nego, Kleinheisler (Lovrencsics G., 88.), Nagy Á., Schäfer, Fiola (Nikolics, 88.) — Sallai R. (Schön, 75.), Szalai Á. (Varga K., 82.)
kispad: Dibusz, Bogdán, Lang, Kecskés Á., Holender, Varga R., Sigér, Bolla
Szövetségi kapitány: Marco Rossi
Gól: Havertz (66.), Goretzka (84.) illetve Szalai Á. (11.), Schäfer (68.)
Sárga lap: Botka (28.), Szalai Á. (64.), Fiola (66.) illetve Gündogan (29.), L. Sané (61.)
A magyar labdarúgó-válogatott összesen 50-szer találkozott a Németország, az NSZK vagy az NDK válogatottjával, ebből az ötven meccsből viszont csak egyszer látogatott Münchenbe – 110 évvel ezelőtt, 1911 decemberében 4:1-re győzött. Azt talán túlzás lenne állítani, hogy a mérkőzésen duplázó Schlosser Imre és társai (Sebestyén Béla és Bodnár Sándor talált még a kapuba) példája lebeghetett az Allianz Aréna gyepére futó magyar csapat tagjai előtt, ám az biztos, hogy abban a tudatban léphettek pályára Szalai Ádámék, ha óriási bravúrral nyerni tudnak Münchenben, úgy 110 év múlva is emlegetni fogják a sikert.
A matek ezúttal egyszerűnek ígérkezett – a feladat annál nehezebb volt. Ahhoz, hogy a magyar válogatott a 2016-os Európa-bajnoksághoz hasonlóan ezúttal is a legjobb tizenhat közé kerüljön, meg kell verni a németeket idegenben. Hasonlóra 2004 júniusában volt legutóbb példa – akkor is barátságos meccsen (Torghelle Sándor emlékezetes duplájával). Tétmeccsen pedig akár az egységes Németországról, akár a jogutód- és előd NSZK-ról beszélünk egyszer sem…
Talán tíz perce tartott a bemelegítés, amikor megérkezett a Münchenben napok óta ígért égszakadással felérő esőzés. Az elmúlt hét politikai felhangú hírei miatt azonban nem csak a kisebb zuhatag, hanem kifejezetten ellenséges hangulat is fogadta a mieinket az Allianz Arénában – ami miatt a magyar Himnusz sem mehetett végig zavartalanul.
Az újra és újra felharsanó pfujoló hangokra és füttyszóra a lehető legjobb választ adta a magyar válogatott. Masszív védekezéssel, a német támadókkal, Kimmichkel, Havertzcel vagy épp Sanéval szemben a szabályosság határát súroló, kemény belépőkkel kihúzta az első bő tíz percet. Majd jött a pillanat, amit néhányan csak álmainkban mertünk elképzelni: Sallai Roland a tizenhatos jobb oldalától tökéletes ütemben kanyarította középre a labdát, ahol Hummels és Ginter közül kibújt Szalai Ádám és hét méterről a vetődő Neuer kezei mellett a bal alsó sarokba csúsztatta a labdát! (0–1). A magyar tábor ujjongva ugrott fel, míg az aréna nagyobb része, mintegy 12 ezer német hitetlenkedve halkult el.
Az eső lassan alábbhagyott – legalábbis néhány percre –, nem úgy a német rohamok. A 21. percben Hummels fejelt döngő kapufát, egy perccel később Ginter lőtt öt méterről Gulácsi kezei közé – megköszönhetjük neki.
Az négy nappal korábban, a németek portugálok elleni meccsén is jól látszott, ha a németek kitámadnak, a szárnyvédős rendszerben óriási területek maradnak hátul Gosens és Kimmich mögött. Ezeket egy-egy gyors indítással, kontrákból remekül ki lehet használni. A portugáloknak azonban nem sikerült élni az adódó lehetőségekkel és az első félidő derekán szerzett két öngóljuk megpecsételte a sorsukat.
Érdekes ciklikusság alakult ki a játékban, hol akadt öt perc, amikor a németek a tizenhatos elé szögezték a magyar válogatottat, hol jött egy olyan periódus, ahol a mieink hosszabban meg tudták tartani a labdát, és a remélt kontrahelyzetekből még veszélyeztetni is sikerült. A 35. percben például Szalai Attila iramodhatott meg a teljesen üres bal oldalon, a beadása túl erősre sikerült, hiába érkezett a hosszún Kleinheisler László, utóbbinak esélye sem volt elérni a labdát. A 39. percben Sallai bal alsóba tekeredő lövését védte bravúrral Neuer. Ekkor már ismét ömlött az eső, futballhoz kicsit sem ideális körülményeket teremtve a stadionban. A németeknek a játékrész ezen periódusában nem akadt igazán nagy lehetőségük, a félidő végén Havertz próbálkozott egy lövéssel a tizenhatos jobb csücskétől, ám Willi Orbán blokkolni tudott, majd a lecsorgót messze a magyar kapu mellé lőtte a Chelsea középpályása.
Érdekes játékot játszott az időjárás. Mire a második félidő kezdéséhez kikocogtak a futballisták, már nyoma sem maradt a néhány perccel korábban a stadion tetőszerkezetéről Niagaraként beömlő vízzuhatagoknak. Ennél is érdekesebb játékba kezdett a magyar válogatott – a mieink, ahogyan tették azt az első két csoportmeccsen is, sokkal jobban megbecsülték a labdát a második játékrész elején. Többször is európai topklubokat idéző labdakihozatallal építkezve.
Persze a németek sem felejtettek el futballozni, ebből Havertz adott ízelítőt, 18 méterről, jobbról tesztelve Gulácsit, akiről ki sem pattant a keményen meglőtt labda. Jött két veszélyes pontrúgás, utóbbinál Orbán fejelte ki a kapu torkából Rüdiger gólba tartó, pattintott lövését – utóbb kiderült, a bravúros mentén csak a mieink önbizalma szempontjából volt fontos, ha gól is született volna, les miatt nem ér a találat.
Az 59. percben Fiola Attila szerezhette volna meg a második gólját ezen az Európa-bajnokságon: Kleinheisler szabadrúgása után röviden paskolta ki a labdát Neuer, Loic Nego erőből, laposan azonnal visszalőtte a büntetőterületen belülre, ahol Fiola maradt üresen és lőhetett tíz méterről – ám nem találta jól a labdát. Két perccel később ismét Fiolára jött ki a játék, a Mol Fehérvár védője a bal szélen lódult meg, Sané csak szabálytalanul tudta megállítani – centikre attól, hogy szabadrúgás helyett tizenegyes legyen a magyar válogatott jussa. A szabadrúgásból Sallai találta el az alumíniumot!
A 66. percben egy pillanat alatt tűnt összeomlani mindaz, amit addig felépített a Rossi-csapat: Kimmich szabadrúgásánál Gulácsi alászaladt a beívelésnek, s Kai Havertz két méterről az üresen maradt kapuba bólintott (1–1).
Csakhogy a magyar válogatott nem omlott össze! Sőt! Ismét tökéletes választ tudott adni! A középkezdésből azonnal előreiramodott a csapat, egy pillanatra úgy tűnt, a németek kontrázhatnak, ám Schäfer András elcsípte a passzt, Szalai Ádámhoz fejelt, és nem állt meg, így a magyar válogatott csapatkapitányának védők mögé emelt labdáját két védő szorításában, a kirohanó Neuert megelőzve 13 méterről a német kapuba tudta fejelni (1–2)! A lelátón a németek még az egyenlítést ünnepelték, amikor a kapujukba pattogott a labda.
„Varázsolj nekünk valami szépet” – kérte a Soho Party anno a soha véget nem érő éjjelt. S kérte ezúttal a magyar közönség a válogatottól a müncheni éjszakában. Az óra lassan, de biztosan a 80. percre fordult – továbbra is magyar vezetéssel.
A 81. percben Toni Kroos tört előre, Gosenstől tökéletes ütemben kapta vissza a labdát az ötös bal csücskénél, teli rüszttel meg is küldte, ám jó fél méterrel a bal alsó sarok mellé lőtte.
„Mindent bele! Mindent bele!” – zúgott a lelátó, miközben a német nyomás újfent egyre erősödött. Hogyne nőtt volna, hiszen a vereség a 2014-es világbajnok búcsúját jelentette volna. Ám hiába védekezett – és itt nem klisé – hősiesen a magyar védelem, a 84. percben egy többször megpattanó, kétszer blokkolt labda csak eljutott a csereként beállt Leon Goretzkáig, aki 15 méterről a kapu bal alsó sarkába lőtt (2–2) – Gulácsi beleért ugyan lábbal, de kispárgázni nem tudta.
Az utolsó pillanatokra teljesen szétszakadt a pálya, a rohanásból nem tudtunk jól kijönni, az eredmény már nem változott.
A magyar labdarúgó-válogatott szenzációs teljesítményt nyújtva a 2018-as után a 2014-es világbajnok ellen is döntetlent játszott. Mindez óriási büszkeség, örülni viszont most még nehéz, alig tíz percre voltunk az újabb futballcsodától…
De talán majd a vb-selejtezőkön az angolok ellen.
Az Eb a mieink számára véget ért.
A varázs velünk marad.
1. Franciaország | 3 | 1 | 2 | – | 4–3 | +1 | 5 |
2. Németország | 3 | 1 | 1 | 1 | 6–5 | +1 | 4 |
3. Portugália | 3 | 1 | 1 | 1 | 7–6 | +1 | 4 |
4. MAGYARORSZÁG | 3 | – | 2 | 1 | 3–6 | –3 | 2 |
További képek: mlsz.hu, nso.hu
Nyilatkozatok:
Eb 2020: „Nagyszerűen védekeztek” – Joachim Löw a magyar válogatottról
Joachim Löw, a német labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya rendkívül elismerően beszélt a magyar csapat teljesítményéről a müncheni 2–2-es döntetlen után. Az Eb után leköszönő edző elárulta, egy percig sem gondolt arra, hogy ez lehet az utolsó mérkőzése a német válogatott kispadján.
„Ez volt az egyik legnehezebb mérkőzés mind közül. De ezt előre tudtuk. Számítottunk arra, hogy keményen harcba vetik magukat. Tudtuk azt is, hogy nem lesz sok területünk. Hátrányba kerültünk, egyenlítettünk, nagyon nehéz volt uralni a meccset – tényleg nagyon kevés területünk volt, nagyszerűen védekeztek. De jó volt a mentalitásunk, nem adtuk fel egy pillanatra sem, tökéletes jellemet mutattunk” – mondta Joachim Löw.
„Igazi halálcsoport volt, tudtuk, hogy kőkemény ellenfeleink lesznek, de sikerült kiharcolnunk a továbbjutást. Lehet, hogy a teljesítményünk nem volt annyira meggyőző, de ha azt az arcunkat tudjuk mutatni, mint Portugália ellen, akkor bárkinek kemény ellenfelei lehetünk. Ott vagyunk a legjobb tizenhat között, utazunk a Wembleybe, hogy pályára lépjünk az angolok ellen.”
„A magyarok leparkolták a buszt, minden labdába, minden játékhelyzetbe belevetették magukat. Zárták a területeket. Az angolok elleni sokkal nyíltabb játék lesz. A rögzített játékhelyzetek kivédekezésében sokat kell még javulnunk. A meccs előtt csak annyit mondhatok, nehéz lesz, de várjuk, állunk elébe” – tette hozzá a németek kapitánya.
Löw megjegyezte, a szélső játékuk ezúttal nem működött annyira jól, ezért is hozta be a hajrában Thomas Müllert és Leon Goretzkát. Hozzátette, tervezett volt, hogy az utolsó tíz percben mindent egy lapra tesznek fel, Timo Wernerrel a bal szélen Gosens helyén, míg elől a Bayern fiataljával, Jamal Musialával.
„Próbáltunk már szünetben is váltani, Kimmichet behúzni középre, Sané sebességét pedig a jobb szélen kamatoztatni, de a magyarok ezeket a területeket is jól zárták.”
Löw hozzátette, egy percig sem gondolt arra, hogy a mostani lehet az utolsó meccse szövetségi kapitányként. „Nem volt időm ilyeneken gondolkodni, más feladatokat kellett megoldani. Nem számít ilyenkor a ha… Ami tetszett, az a tartásunk, hogy minden pillanatban azt éreztem kintről, hogy gólt szerezhetünk. Tudtuk, hogy nem rohanhatunk fejetlenül előre, de gyorsítanunk kellett. Kemény volt, de sikerült” – tette hozzá a németek Eb után leköszönő szövetségi kapitánya.
Eb 2020: Még a legszebb tündérmesék vége sem boldog feltétlenül – Marco Rossi
Marco Rossi szövetségi kapitány szerint válogatottunk olyan teljesítményt nyújtott az Európa-bajnokságon, amelyre joggal lehet büszke minden magyar.
„Nagyon közel jártunk a bravúrhoz. Nemcsak történelmi, de egészen hihetetlen, elképzelhetetlen tett lett volna. De a legjobb tündérmesékben sem feltétlenül boldog a történet vége. Tudom, hogy technikai szempontból nem mi vagyunk a világ legjobbjai, de vannak más szempontok. Taktikai szempontból az, ahogyan kisegítjük egymást, elképesztő. Büszke vagyok a csapatra, arra, hogy őket edzhetem. Gratuláltam a srácoknak, hozzátéve, fel kell emelnünk a fejünket, mert két hónap múlva folytatódnak a vb-selejtezők” – értékelte a mérkőzést Marco Rossi.
„Ahogy csapatként együtt játszunk, főleg a taktika világos betartása védekezésben – ezekben léptünk talán előre leginkább. Sok dolgot kipróbálhattunk élesben, olyan ellenfelekkel szemben, akik a világ legjobbjai. Őszinte leszek, én is jobban szeretem a támadó futballt, de tisztában kell lennünk azzal, hogy kikkel játszottunk. Ami lenyűgözött, az az, hogy mindent megtettek, amit kértem. Úgy játszottunk, nem féltünk az ellenféltől. Köszönettel tartozom ezért nekik, és a fantasztikus szurkolóinknak is. Hét-nyolc millió magyar nézett minket otthon, büszkék lehetnek arra, amit elértünk.”
„Bátran kihívnék bárkit, hogy álljon ki ezen ellenfelek ellen és akár egyetlen pontot is szerezzen. Nekünk kettőt is sikerült. Ismerem az ország messze nyúló múltját, mind a történelemben, mind a futballtörténelemben. Vezettünk a franciák ellen, vezettünk kétszer Németország ellen Münchenben és döntetleneket értünk el – ez a közelmúltban példátlan tett A srácok most olyat vittek véghez, amire évek múlva is emlékezni fognak az emberek” – tette hozzá a szövetségi kapitány, aki ezt követően el is sietett, mivel a magyar válogatott gépe még az éjjel visszarepül Budapestre.
„Nem volt benne a meccsben, hogy a németek gólt tudnak szerezni – vélekedett Botka Endre. – A végén már azt éreztem, hogy pánikolnak. Nagyon sajnálom, hogy a végén másodszor is egyenlíteni tudtak, és így elúszott a továbbjutást. A mérkőzés előtt sokan elfogadták volna a döntetlent, de mi úgy jöttünk ide, hogy nyerni akarunk. Tudatosan és jól játszottunk. Most még nagy bennem a csalódottság, ebben a csapatban nagyon sok van, és ezt most is bizonyítottuk. Megvolt az esély a továbbjutásra, szomorú, hogy ez lett a vége.”
Eb 2020: a Bildnél Szalai Ádám lett a meccs embere – német lapszemle
A szerdán létfontosságú egyenlítő gólt szerző Leon Goretzkát éltetik a német lapok a Németország–Magyarország összecsapás másnapján. A helyi sajtó ugyanakkor rendkívül kritikus a csoportból való továbbjutást az utolsó pillanatokban kiharcoló német válogatottal szemben. A magyar csapat teljesítményét is elismerve „thrillert”, „krimit” emlegetnek, miközben a Bild toronymagasan Szalai Ádámot választotta a mezőny legjobbjának.
„Tovább! És senki nem tudja, hogyan” – olvasható a Bild szalagcíme. A lap címoldalának legnagyobb részét a mérkőzés teszi ki. „Volt minek örülni: Kimmich a 2–2-t ünnepli” – írják a vezető képhez. A Bild a cikkében sem dicséri túl Joachim Löw csapatának eddigi Eb-szereplését: „Olyan rossz, de még mindig tart”. „Idegőrlő thriller volt” – idézik a válogatott kapusát, Manuel Neuert.
A lap szokás szerint osztályozta a játékosokat (a Bildnél az 1-es a legjobb, a 6-os a legrosszabb osztályzat). Jogi Löwnek ki is osztottak egy majdnem legrosszabb 5-öst, míg a magyar kispadon ülő Marco Rossi 2-est kapott. Érdekesség, hogy az UEFA-nál a meccs legjobbjának választott Joshua Kimmich itt csak 4-est kapott – igaz, ennél jobb osztályzata egyetlen németnek sincs. A portugálok ellen még ünnepelt hős, Robin Gosens 6-ost, Serge Gnabry és Ilkay Gündogan szintén csak 6-ost kapott.
A Bildnél a meccs embere Szalai Ádám lett – a magyar támadó fejes gólja és gólpassza összességében 1-es osztályzatot ért. A második legjobbnak Sallai Rolandot és Willi Orbánt találta a lap, mind a ketten 2-essel zártak.
„Egyszerűen már nem elég jók” – kritizálja a mérkőzés után a német csapatot a 36-szoros válogatott korábbi Bayern-sztár, Mehmet Scholl.
„2–2-es krimi” – hirdeti a TZ, mely szerint Goretzka mentette meg a partit és Joachim Löwöt egyaránt. „Elkerültük a gyalázatot” – kezdi meccstudósítását Jonas Austermann, a lap tudósítója, aki összességében elismeréssel ír a magyar válogatott küzdeni tudásáról, erkölcsi győztesnek viszont a németeket hirdeti ki.
A lap publicistája, Günter Klein szintén a harciasságot emeli ki, ám a német csapattal kapcsolatban. Mint írja, a csapat ezúttal képtelen volt a meggyőző játékra, de a lényeg, hogy még mindig „Harcol!” „És ki tudja, a magyarok elleni harcot követi-e még négy mérkőzés és egy Európa-bajnoki cím”, mint hét évvel ezelőtt, hasonló helyzetben a világbajnoki trófea tette.
„GoretzJA” – enged meg magának egy Bacskai János kollégánkat idéző szóviccet címlapján az Abendzeitung. „A móka folytatódik” – írják a TZ-vel szemben sokkal kedvesebb hangnemet megütve a válogatottjukkal szemben. A 17. oldalra lapozva is folytatódik a „Bacskai-díjas felütés”: „Goalretzka megváltotta Löwöt! – A válogatott edzőjének Jokere: a Bayern-sztár kétszeri hátrány után 2–2-t érő gólt szerzett, ezzel a tabellán a németek visszaelőzték Magyarországot és továbbléptek a csoportkörből.”
A lap szintén osztályozta a németeket, az összeállításban nem bánnak kesztyűs kézzel a Bayern szélsőjével, az első két meccsen csupán csereként beálló, ám ezúttal a kisebb sérüléssel bajlódó Thomas Müller helyén kezdő Leroy Sanéval: „Sané a föld alá került” – jelenti ki a cím. A szélső 5-ös osztályzatot kapott (az Az-nál is a minél kisebb, annál jobb elv érvényesül az osztályzatok terén), de hasonlóan lepontozták Gintert, Gündogant, Gosenst, és Gnabryt is. Az aligha meglepő, hogy a meccs embere a lapnál Goretzka lett, ő 2-essel zárt a neve mellett, no meg a „Németország megmentője” titulussal.
(A Nemzeti Sport, az nso.hu és az UEFA hivatalos honlapja alapján)
2 hozzászólás a(z) 2021.VI.23. EB, Németország – Magyarország: 2-2 bejegyzéshez