2023.XI.16. EB-selejtező, Bulgária – Magyarország: 2-2

Üstökön ragadtuk az esélyt: kint vagyunk az Európa-bajnokságon!

Kijutottunk az Eb-re a Bulgáriában a 97. percben megszerzett egy ponttal, a Puskás Arénában harcolhatjuk ki a csoportelsőséget.
Egészen a lefújás előtti pillanatokig úgy tűnt, a második meccslabdájával sem tud élni a futballválogatott, a litvániai döntetlen után vereségre állt Bulgáriában, de aztán egy öngóllal megváltottuk a repülőjegyet Németországba a jövő nyárra.

EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ, 9. FORDULÓ, G-CSOPORT

BULGÁRIA — MAGYARORSZÁG 2-2 (1-1)
Szófia, Vaszil Levszki Nemzeti Stadion. Zártkapus mérkőzés.
vezette: Daniel Stefanski (asszisztensek: Golis, Obukowicz; tartalékjv.: Myc; VAR: Piotr Lasyk, VAR asszisztens: Malec – lengyelek)

BULGÁRIA: Naumov — V. Popov, A. Petkov, Antov, Nedjalkov — F. Krastev, Chochev (Atanasov, 43.), Gruev — Despodov (Rusev, 83.), Minchev (Kolev, 72.), Delev (S. Ivanov, 83.)
kispad: Mitov, Djulgerov, S. Petrov, Jankov, H. Ivanov, Ljaskov, Turitsov, Il. Iliev
Szövetségi kapitány: Ilian Iliev

MAGYARORSZÁG: Dibusz — Botka (Kalmár Zs., 81.), Lang, Szalai At. — Nego (Gazdag, 81.), Nagy Á., Styles, Kerkez — Szoboszlai, Csoboth (Nagy Zs., 59.) — Ádám M. (Németh A., 74.)
kispad: Demjén, Szappanos, Mocsi, Balogh B., Szalai G., Bolla, Kata, Horváth K.
Szövetségi kapitány: Marco Rossi

Gól: Delev (24.), Despodov (79. – 11-esből) illetve Ádám M. (10.), A. Petkov (90+7. – öngól)
Sárga lap: Antov (8., 37.), Atanasov (81.), Kolev (86.) illetve Botka (42.), Kerkez (44., 57.)
Kiállítva: Antov (37.) illetve Kerkez (57.)

OLDALAKAT ÍRHATNÁNK TELE azzal, mi is vezetett odáig, hogy végül Szófiában meg lehetett rendezni a Bulgária–Magyarország Európa-bajnoki selejtezőt, de borítsunk most már fátylat erre az elképesztő mizériára, a régi mondás is úgy tartja, hogy akasztott ember házában nem illik kötelet emlegetni – márpedig a mérkőzésnek végül otthont adó szófiai stadion (egyben a Levszki Szófia klubcsapat) névadóját, Vaszil Levszkit, a bolgárok forradalmárát 1873-ban sajnálatos mód felakasztották.

A bolgár szurkolók azonban nem feledkez(het)tek meg arról, miből is fakadt az egész ügy, és eltökéltnek mutatkoztak abban, hogy tüntetés formájában hangot adnak a labdarúgásuk mélyrepüléséért hibáztatott szövetségi vezetők, elsősorban az 1994-es vb-hős kapusból lett elnök, Boriszlav Mihajlov elnökkel szembeni elégedetlenségüknek. A mérkőzést zárt kapussá tudta tenni a bolgár szövetség, az emberek utcára vonulását azonban nem akadályozhatta meg, így tudni lehetett, hogy a mérkőzés biztosítására kirendelt mintegy 1600 rendőrnek nehezebb éjszakája lesz, mint Daniel Naumov kapusnak egy Szoboszlai Dominik-szabadrúgásnál.

A szurkolók békés tüntetést hirdettek meg a rendőrsorfallal teljesen körülkerített stadionhoz, de nem lehetett tudni, mikor szabadulnak el az indulatok, pláne azután, hogy a mérkőzés napján olyan újságcikkek láttak napvilágot Mihajlov elnökről, ami még inkább gyufa lehetett a tűzre. Ezen cikkek szerint a futballvezető pofátlanul sok, 50 ezer eurós havi fizetésért dolgozik, miközben a válogatott és a bolgár klubfutball kilátástalan helyzetben van, továbbá „alkoholista”, jelenleg pedig egy szállodában „bújkál”, ahol rendőrök őrzik éjjel-nappal.

Tapasztalatunk szerint a bolgár fővárosba érkező több száz magyar szurkoló (akikkel kapcsolatban a meccs előtt nem sokkal érkezett a hír: az MLSZ mindenkit teljes mértékben kártalanít, aki jegyet vásárolt a szófiai meccsre) szolidaritásáról biztosította a hazai drukkereket, a két tábor között barátságos volt a viszony. Nem is a mieinkkel volt dolguk a rendfenntartóknak, az övéikkel annál inkább, és már egy órával a kezdőrúgás előtt munkába is kellett állnia a rendőrség tömegoszlató vízágyújának, durrogtak a hanggránátok és záporoztak az elnököt szidó rigmusok.

Ennyit a bolgárok belügyéről, térjünk át inkább arra, amiért a magyar csapat érkezett a bolgár fővárosba. Az pedig a legalább egy pont, ami örök időkre a magyar futball zarándokhelyévé tehetné a stadiont, amely a Népstadion (1964, Franciaország elleni 2:1, összesítésben 5:2), Belgrád (1972, a Románia elleni 2–1), a Groupama Aréna (2015, a Norvégia elleni 2–1, összesítésben 3–1) és a Puskás Aréna (2020, 2–1 Izland ellen) után a magyar futball ötödik helyszíne lehetne, amelyben Eb-kijutást lehetett ünnepelni.

Meglepetés nem volt Marco Rossi kezdőcsapatában, előzetesen az volt csak kérdés, ki kap helyet jobb oldali belső védőként és jobb oldali középpályásként, a szövetségi kapitány végül Botka Endre, illetve Loic Nego szerepeltetése mellett döntött a két poszton. Az egyik szélső támadó szerepkört Sallai Roland sérülése miatt Csoboth Kevin vette át, aki először lehetett kezdő címeres mezben. A bolgárok ezen a meccsen bemutatkozó szövetségi kapitánya, Ilian Iliev a taktikai formáción módosított, elődje a háromvédős rendszert részesítette előnyben, ő azonban ugyanúgy négy védőt tett fel a pályára, mint ahogy klubcsapatában, a Cserno Moréban szokott, ahol kapitányi munkája mellett továbbra is vezetőedző.

A zárt kapus meccsek atmoszférájához illően eléggé „langyosan” indult a mérkőzés, az első percekben a csapatok szinte semmi kockázatot nem vállaltak. De a mieink jobban pörögtek, a bolgárok viszont úgy tettek, mintha még soha nem hallottak volna a letámadás nevű taktikai elemről, tisztes távolból figyelték a mieink labdázását. Aztán két gyors húzásból ki tudtunk helyzetet alakítani, szögletet kiharcolni, majd rögtön egy szabadrúgást is – amely után, Szoboszlai Dominik beadását követően Ádám Martin gólja már a 10. percben meghozta a vezetést is!

Ez ugyanolyan könnyen ment, mint a márciusi, budapesti mérkőzésen, ahol Vécsei Bálint a 7. percben szerezte az első gólunkat. Akkor 3–0 lett a vége – most viszont másként alakult a forgatókönyv, mert az addig semmit sem mutató hazaiak a 24. percben váratlanul egyenlítettek: hagytuk, hogy Kiril Deszpodov jobbról minden gond nélkül középre passzoljon, az üresen érkező Szpasz Delev pedig élt a lehetőséggel, kilőtte a bal felső sarkot.

Miközben odakinn folyt a háború, benn a pályán békésen csordogált tovább a meccs. Ebben a légkörben persze az sem válthatott nagy visszhangot, hogy egyszer csak villant a piros lap, megfogyatkoztak a bolgárok, miután Valentin Antov megkapta második sárga lapját Ádám Martin lerúgásáért. Két perccel később úgy tűnt, kettős emberelőnybe kerül a magyar csapat, de a VAR megmentette Ilia Gruevet, inkább Botka Endre kapott sárgát műesésért.

Jó Szoboszlai-lövéssel (védett Daniel Naumov) kezdődött a második félidő, majd még jobb Szoboszlai-szabadrúgással (alig a bal kapufa mellé 19 méterről) folytatódott. Aztán Callum Styles lőhetett volna gólt négy méterről Szalai Attila remek bal oldali beadása után. Az érződött, válogatottunk szeretné a játékrész elején biztossá tenni a kijutást. Ám egy Kerkez Milos-betörést követően ott volt a baj: a párharcban az AFC Bournemouth légiósa rácsúszott ellenfele lábára, tíz ember folytatta tíz ellen. Rossi kapitány azonnal reagált: Nagy Zsolt jött be Kerkez helyére, Csobothnak le kellett mennie.

Ezután meglehetősen eseménytelenül zajlott a mérkőzés, mindkét csapaton az érződött, hogy az egyetlen vágya meghallani a hármas sípszót. A hazai térfélen zajlott inkább a játék, a kapunkat nem fenyegette veszély – ugyanakkor nyomasztó volt belegondolni, hogy egy „talált” bolgár gól is összetörheti az álmainkat.

És a 78. percben büntetőhöz jutott Bulgária… Kiril Deszpodov bevágta, 2–1 oda. Negyedóránál is kevesebb maradt megváltani a repjegyet Németországba jövő nyárra.

Volt még két 25 méteres Szoboszlai-szabadrúgás, egyiket védte a kapus, a másik fölé ment, majd egy elhibázott Szoboszlai-ziccer, és úgy tűnt, ezek az utolsó próbálkozásaink, a Puskás Arénában vasárnap Montenegró ellen kell kiharcolni az Eb-kijutást – ám az utolsó pillanatokban Szoboszlai Dominik beadása után öngólt hoztak össze a bolgárok, és nekünk ez felért egy katarzissal. A 2–2 után már világgá kiálthatjuk: kijutottunk!

httpvh://www.youtube.com/watch?v=efObcMrsW-o

További képek: mlsz.hu, nso.hu

A csoport másik mérkőzésén: Montenegró–Litvánia 2–0

A G-CSOPORT ÁLLÁSA
1. MAGYARORSZÁG 7 4 3 13–6 +7 15
2. Szerbia 7 4 1 2 13–7 +6 13
3. Montenegró 7 3 2 2 8–8 0 11
4. Litvánia 8 1 3 4 8–14 –6 6
5. Bulgária 7 3 4 5–12 –7 3

Nyilatkozatok:

„Nagyon stresszes volt ez a meccs, de nem szabad elfelejteni, hogy egy fordulóval a selejtező vége előtt kijutottunk az Európa-bajnokságra. Sosem gondoltam volna, hogy ez nekem kétszer is sikerülhet szövetségi kapitányként. Mindenkinek köszönöm, aki támogatott minket, a szurkolóknak, a szövetségnek, a teljes stábnak és köszönöm a családomnak, ajánlom ezt a sikert a feleségemnek, a fiamnak, a lányomnak. Hálás vagyok a Jóistennek és Magyarországnak” – kezdte értékelését a szófiai selejtező lefújása után Marco Rossi, a mieink szövetségi kapitánya, aki ezután a selejtezősorozat kulcspillanatairól is beszélt.

„A Montenegró elleni volt az egyik olyan kulcsmeccs, amelyen szerencsénk is volt, ahogy most is szerencsénk volt a végén, de előtte nagyon sok helyzetet kihagytunk. Úgy kaptunk két gólt, hogy Dibusz Dénes talán nem is érintkezett a labdával, volt egy lövése az ellenfélnek és egy tizenegyes. Totálisan uraltuk a középpályát, de fejlődünk kell, hogy az ilyen helyzeteket, amit itt a végén át kellett éljünk, el tudjuk kerülni a jövőben. Minden meccs nagyon fontos számunkra, sosem tehetjük meg, hogy bárkit lebecsülünk.”

Rossi ezután az ellenfélről is szót ejtett.

„Iliev nem régóta dolgozik a bolgár válogatottal, de sikerült önbizalmat adnia a csapatnak, ez a meccs fontos első lépés lehet a bolgár válogatott számára a fejlődés útján.”

A Nemzeti Sporttól Kerkez Milosról kérdeztük a kapitányt, majd arról, mit gondol Iliev véleményéről, aki világklasszisnak nevezte Szoboszlait.

„Kerkez Milos olyan hibát követett el ma, ami nem jellemző rá. Egyébként az igaz, hogy vannak helyzetek, amit időnkét túlbonyolít, nem az egyszerű megoldásokat választja. Dominik pedig, hát ő Dominik. Ma is volt három-négy olyan helyzet, amikor meg tudta mutatni a klasszisát. De az is igaz, hogy ma nem volt kiegyensúlyozott, többet hibázott, mint máskor szokott, nem mindig választotta a legjobb megoldást, de a szabadrúgásival, beíveléseivel így is fontos szerepe volt a csapat játékában.”

Eb 2024: „Pogrom” Szófiában, szégyenteljes kudarc a pályán – bolgár sajtószemle

A bolgár sportoldalak is főképp a stadionon kívül megszervezett, s erőszakba fulladó szurkolói tüntetéssel, valamint az erre való reakcióval foglalkozott. A sportal.bg „pogromnak” nevezte a Szófia utcáin történteket – a bolgár rendőrség szerint közel négyezren tüntettek –, míg a topsport.bg szerint 33 embert tartóztatott le a rendőrség, köztük kiskorúakat is. A telegraph.bg 24 sérültről számolt be, közülük 14 szurkolót és egy rendőrt szállítottak kórházba. A cikk kitért a bolgár rohamrendőrök brutalitására is: „Ötven öltés van a testemen, és eltört a karom is, mi legyen még? Megvertek, mint egy kutyát, az állatokkal sem bánnak így. Nem egy, több rendőr ütlegelt” – idézi a cikk az egyik tüntetőt.

A Bolgár Labdarúgó-szövetség (BFSZ) szakmai igazgatója, Georgi „Gonzo” Ivanov sajnálatát fejezte ki a történtek miatt, de a telegraph.bg-nek nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy jó döntés volt zárt kapuk mögött megtartani a mérkőzést.

„Nem tudom, miért voltak ennyire agresszívak a szurkolók. Erre magyarázatot kell találni, talán a tüntetés szervezői elmondhatnák, miért szabadultak el az indulatok. (…) Önök szerint ha ezek az emberek a lelátón lettek volna, nem lettek volna incidensek? (…) Nem véletlen, hogy az UEFA és a rendőrség Szófián kívülre akarta vinni a meccset. A válogatott nem rejtőzködik, mi csak az UEFA és a rendőrség ajánlását követtük” – mondta Ivanov, majd a meccsel kapcsolatban úgy vélekedett, hogy a bolgár játékosok férfiasan küzdöttek a magyar csapat ellen.

Hasonló véleményen volt Jordan Lecskov, a BFSZ alelnöke is. „Ez nem normális helyzet, de ezt nem mi akartuk. Ellenünk tüntetnek? Mégis mit mondjak? A válogatott játszott, nem Lecskov, vagy Mihajlov” – mondta az egykori kiváló középpályás.

A sportal.bg azzal is foglalkozik, hogy a válogatott 1993-as hőse, a franciák ellen vb-kvalifikációt jelentő gólt szerző Emil Kosztadinov, aki jelenleg a szövetség – másik – alelnöke, bemutatott az újságíróknak, amikor kérdőre vonták őt a kialakult helyzet miatt.

„Kint voltam a tüntetésen, a szurkolókkal már két és fél éve tiltakozunk, s délután soha nem látott egységet tapasztaltam közöttük. A szurkolók között nem voltak villongások, a CSZKA és a Levszki ultrái közösen tüntettek a jelenlegi vezetés ellen. (…) Szerintem nem fajult volna el a helyzet, ha beengedik a szurkolókat a stadionba. (…) Mindenki látja, mi a probléma forrása. A BFSZ alelnökének a középső ujja mindent megmagyaráz. A teljes BFSZ-nek azonnal le kell mondania, én pedig megpróbálom nyilvánosságra hozni a BFSZ és az UEFA levélváltását” – nyilatkozta a bTV-ben Dimitar Berbatov, aki korábban lapunknak is beszélt a bolgár labdarúgás hanyatlásáról.

Magáról a mérkőzésről a topsport.bg úgy számolt be, hogy az „abnormális” meccsen a bolgár csapatot másodpercek választották el idei első győzelmétől, de Petkov öngólja Eb-kijutást ért a magyaroknak. A dsport.bg tárgyilagosan számolt be a történtekről, a Laura Nikolaeva által jegyzett összefoglaló szerint elsősorban a bolgár kapus, Naumov lelkén szárad a számunkra Eb-részvételt jelentő gól. A sportal.bg beszámolója „precedens nélküli, szégyenteljes és rémálomszerű” kudarcnak titulálta a csütörtök esti eseményeket, kiemelve, hogy a kinti, erőszakba fulladó tüntetések beárnyékolták a pályán történteket.

(A Nemzeti Sport, az nso.hu, valamint az UEFA hivatalos honlapja alapján)

Egy hozzászólás a(z) 11111100111ejegyzéshez

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

KATEGÓRIÁK