Idehaza sem kapott ki a Ferencváros a CSZKA Moszkvától
Nem született gól a mérkőzésen, mindkét csapat helyzetek sorát hibázta el, fantasztikus szurkolás mellett.
Az idegenbeli siker után a Ferencvárosban a Groupama Arénában gól nélküli döntetlent játszott a CSZKA Moszkvával az Európa-liga H-csoportjának 4. fordulójában. A csoport másik mérkőzésén az Espanyol odahaza hat gólt rúgott a Ludogorecnek!
Nyilatkozatok:
Az FTC vezetőedzője, Szerhij Rebrov szerint mivel négy napot pihennek a találkozó előtt, nagyon jó állapotban van a csapat.
„Várják már a játékosok a meccset, hiszen mindenki ilyen találkozókon szeretne pályára lépni, ami plusz energiát is ad. Már sokkal felkészültebbek vagyunk, mint Moszkvában, mert kielemeztük az első meccset.”
Orosz újságírók arról kérdezték: más lesz-e egy olyan csapattal találkozni, amelyiknek már nincs veszíteni valója?
„Még csak a csoportkör fele ment le, ne tegyünk úgy, mintha a CSZKA rossz csapat lenne, hiszen egy jó gárda, tele kiváló játékossal. Fel kell készülnünk mindenre, akár a presszingre, akár arra, hogy kicsit visszább áll a Moszkva.”
A mérkőzés:
Európa Liga, H-csoport, 4. forduló:
Ferencváros — CSZKA Moszkva: 0-0
Groupama Aréna, 21:00. 18.153 néző.
Vezette: Aleksandar Stavrev (asszisztensek: Kirovski, Kostadinov; tartalékjv.: Meckarovski – észak-macedónok)
Ferencváros: Dibusz — Lovrencsics G., Blazic, Botka, Civic — Haratin, Ihnatenko — Zubkov, Skvarka (Varga R., 84.), Nguen (Frimpong, 90.) — Boli (Isael, 81.)
kispad: Gróf, Bőle, Priskin, Csonka
vezetőedző: Szerhij Rebrov
CSZKA Moszkva: Akinfejev — Karpov, Gyivejev, H. Magnússon (Nababkin, 81.) — M. Fernandes, Ahmetov (Bistrović, 58.), Bijol (Kucsajev, 63.), Obljakov — Vlašić, Sigurdsson — Csalov
kispad: Pomazun, Lucas Santos, Gogoua, Shennyikov
vezetőedző: Viktor Goncsarenko
Sárga lap: Ihnatenko (18.), Skvarka (20.), Haratin (25.), Botka (74.), Frimpong (90+1.) illetve Bijol (18.), Vlašić (28.), Nababkin (85., 90+1.)
Kiállítva: Nababkin (90+1.)
Az orosz szurkolóknak meg sem kottyant a 7 Celsius-fok.
A múlt héten Moszkvában már hó hullott, így a Budapestre érkező CSZKA-fanatikusok közül néhányan kabát nélkül, rövid ujjú pólóban ültek fel a Groupama Aréna lelátójára. A történelmi viseletből azonban nem engedtek, néhányuk fején ott díszelgett az usanka – míg a fülekkel ellátott szőrmesapka használata manapság egyre nagyobb divat a hétköznapokban, korábban a hadseregben rendszeresített változata jó szolgálatot tett a téli hadviselés során. S ha már a múlt: a Ferencváros egyébként is történelmi napon fogadta az orosz együttest: 1917. november 7-én a „nagy” októberi forradalom során a bolsevikok megdöntötték az ideiglenes kormányt, s a hatalmat a szovjetek – vagyis munkástanácsok – kezébe tette le.
Ilyen kemény harcokra ezen a csütörtökön nem kellett készülni, ám a balhé azért nem maradt el.
Az orosz huligánok Lengyelországból, Bulgáriából és Szerbiából érkező társaikkal egészültek ki, és noha a stadion környékén a magyar rendőrség semmit nem bízott a véletlenre, lovas és rohamrendőrök kísérték szektorukba a vendégeket, a Nagyvárad tér környékén elcsattant egy-két pofon, sőt néhány vendégultrát alaposan „megruháztak”…
A pályán sem volt hiány ütközetből, a futballisták nagy elánnal vetették magukat a küzdelembe, rövid idő alatt többször is villant a sárga lap, a Ferencvárosnak pedig nagyon nem jött jól, hogy két védekező középpályása, Haratin és Ihnatenko is figyelmeztetésben részesült, hiszen innentől mindkettőjüknek óvatosabban kellett bánniuk az orosz támadókkal. Rebrov az oldalvonal mellett vakargatta is a fejét, hiszen a középpályán egyébként is alaposan meg volt kötve a keze, a sérüléssel bajlódó Sigér hiányában nem tudta a Moszkvában is jól bevált taktikát alkalmazni, azaz három védekező típusú középpályással kezdeni. A magyar bajnok és a CSZKA Moszkva is próbált türelmesen játszani, egyik gárda sem siettette a támadásokat, amint labdához jutott az ellenfél, rögtön a kapujuk előterébe húzódtak a játékosok, és nem adtak területet a másiknak. Akadt néhány helyzet is, a legnagyobbat Boli rontotta el a szünet előtti pillanatokban.
Az első félidőben kevés lehetőség adódott, a fordulás után azonban két hatalmas helyzet is kimaradt.
Előbb Blazic lőhette volna be pályafutása egyik legfontosabb gólját, ám a középhátvéd közelről hibázott – nem hiába akarta mérgében szétharapni a mezét –, majd jött a CSZKA, és az oroszok is kihagyták a kihagyhatatlant… A mérkőzés nagy részére egyébként is ez volt a jellemző, egyik csapat sem tudott a másik fölé kerekedni, hol a hazaiak, hol a vendégek ragadták magukhoz a kezdeményezést, egyik csapat vezetése sem lett volna meglepő a hajrára fordulva. Nem sokkal később Zubkov szabadrúgása tréfálta meg kis híján a rutinos Akinfejevet, majd hogy a vendégek se maradjanak le, kis híján átpöccintették a labdát Dibuszon és a gólvonalon. Ekkor nagyon úgy tűnt, a két csapat hiába tesz meg mindent, ezen az estén képtelenek a másiknak gólt rúgni. Rebrov sem akarta megbontani a csapatot, az utolsó tíz percig kivárt első cseréjével, akkor a támadó szellemű Isaelt küldte pályára, alighanem azzal a szándékkal, a brazil hátha villan egyet és eldönti a mérkőzést.
Gól azonban nem esett, ami egyfelől azt jelentette, hogy a CSZKA Moszkva megszerezte első pontját a csoportkörben, másfelől a Ferencváros újabb pontot gyűjtött, és négy fordulót követően immár öt pontja van. A magyar bajnok ezen az estén is keményen küzdött, és két körrel a csoportkör vége előtt reális esélye maradt a továbbjutásra.
1. Espanyol | 4 | 3 | 1 | – | 10–1 | +9 | 10 |
2. Ludogorec | 4 | 2 | – | 2 | 8–8 | 0 | 6 |
3. FERENCVÁROS | 4 | 1 | 2 | 1 | 2–4 | –2 | 5 |
4. CSZKA Moszkva | 4 | – | 1 | 3 | 1–8 | –7 | 1 |
További képek: fradi.hu, nso.hu, Farkas Zsolt, Sportfotók
Nyilatkozatok:
Az FTC vezetőedzője, Szerhij Rebrov szerint nehéz mérkőzésen van túl csapata.
„Összességében jobban játszottunk, mint az első meccsen. Jobban védekeztünk, de egy jó csapat ellen játszottunk, amelyik folyamatos szereplője a Bajnokok Ligájának. Jól szerepeltünk, úgyhogy megérdemeltük az egy pontot. Az első meccsen többet hibáztunk, most az első félidőben kifejezetten jó volt a védekezésünk. A másodikban a CSZKA átvette az irányítást, de kicsit tudatosan át is engedtük, és kontrákra játszottunk.”
A továbbjutási esélyekről elmondta: mivel tizenöt éve nem járt a Fradi csoportkörben, nem érdemes még beszélni róla.
„Van öt pontunk, ez jó, de az a célunk, hogy tovább gyűjtögessünk, jól és győzelemre játsszunk a hátralévő két meccsen.”
A CSZKA trénere, Viktor Goncsarenko nem volt túl boldog a mérkőzés után.
„Szomorúak vagyunk, hogy nem sikerült nyernünk, szerettünk volna megszakítani a rossz sorozatunkat. Szerintem közelebb jártunk a győzelemhez, mint az ellenfél, de nem használtuk ki a helyzeteinket. Kicsit visszafogottan játszottunk, nem voltunk elég agresszívak.”
Orosz újságírók arról kérdezték: miért voltak annyira idegesek a játékosok, hogy például Arnór Sigurdsson is kihagyta a helyzetét? Válaszában megemlítette a pszichológiát, az önbizalmat, végül a Ferencváros szurkolóit is:
„Meg kell még szokniuk a fiatal játékosoknak, hogy egy olyan stadionban vannak, ahol ilyen atmoszférát teremtenek a hazai szurkolók.”
* * *
A sport24.ru (Szport) beszámolójában kiemeli, bár szörnyű helyzetből, pont nélkül és 1–8-as gólkülönbséggel várhatta a Ferencváros elleni mérkőzést, a CSZKA teljes első keretével utazott Budapestre és nem engedte el az Európa-ligát, a találkozón azonban nem tudott dominálni.
„Egyórányi játék után az FTC-nek minden esélye megvolt arra, hogy üres kézzel küldje vissza Moszkvába a CSZKA-t. Háromszor is a védőknek kellett blokkolni, majd jött Igor Akinfejev pontmentő, szenzációs védése. Igor még egyszer, Zubkov szabadrúgásánál, megmentette a rendkívül kellemetlen csapástól a csapatát. A végjátékban Tokmac Nguen lőtt éles szögből kapufát, de ezt leszámítva Akinfejev mindent kontroll alatt tartott.” A sportportál hozzáteszi, az egy pont nem segíti ki a moszkvaiakat. „A hadi csapat ezzel ugyanúgy a csoport utolsó helyén áll, a továbbjutásra pedig csak matematikai esélye maradt. Itt az idő a bajnokságra koncentrálni inkább” – olvasható a végkövetkeztetés.
„Pozitív eredményt ért el a CSZKA az Európa-liga 4. fordulójában, 0–0-s mérkőzést játszva a budapesti Ferencvárossal” – kezdi tudósítását a Kommerszant. A lap kiemeli mindkét kapus teljesítményét, emellett megjegyzi, hogy a meccsen több olyan periódus is akadt, amikor a párharcok és a kemény ütközések domináltak a futball szépsége és a helyzetek helyett.
„A második félidő elején a CSZKA-nak akadt egy gyilkos pillanata Fjodor Csalovnak és Jaka Bijolnak köszönhetően, de elhibázták. Bár nem született gól, a második félidő nyitott játékot hozott. (…) A CSZKA az első pontját szerezte az El-ben, de ez kevés ahhoz, hogy joga legyen az egyenes kieséses szakaszra. A hadsereg csapata formálisan még megelőzheti a Ludogorecet és a Ferencvárost, de ehhez hihetetlen körülmények kellenek” – fogalmaz a lap, amely a csereként beálló Kirill Nababkin hat perc alatt begyűjtött két sárga lapján is bosszankodik egy sort.
„Végre megvan az első pont! A »hadsereg« Budapesten, a Ferencváros otthonában szerezte meg. Viktar Hancsarenkának viszont minden bizonnyal nem tetszik a végeredmény – kezdi beszámolóját az egyik legnagyobb orosz lap, a Komszomolszkaja Pravda. – A rajongók, akik elutaztak a mérkőzésre, valamint azok, akik a tévében vagy az interneten követték, azt remélték a gyenge első félidő után, hogy Hancsarenka megtalálja a megfelelő szavakat, és a második félidőben egy új CSZKA lép be a pályára. Azonban csalódniuk kellett. A moszkvaiak aktívabbak voltak ugyan, de gólt szerezni nem tudtak. Sőt, hiába próbált cserékkel frissíteni Hancsarenka a CSZKA játékán, végül Igor Akinfejev varázsa kellett, hogy megmentse a csapatot. Ezt leszámítva ezen az estén a szerencse nem volt a Hancsarenka-csapat oldalán. Hiába a pont, ez az eredmény pont annyit ér, mint egy vereség” – teszi hozzá a újság.
„Budapesten jól játszott, de Csalov extravagáns megoldása megfosztotta a CSZKA-t a győzelemtől – emeli ki tudósítása ajánlójában a Szovjetszkij Szport, amely a mérkőzés előtti szurkolói összecsapásoknak is szentel egy nem feltétlen objektív bekezdést. – A mérkőzés előtti hangulatot beárnyékolta a helyi drukkerek viselkedése, rátámadtak a hadsereg csapatának szurkolóira. A vendégszurkolók segítségére gyalogos és lovas rendőrök érkeztek, ők kísérték a metrótól az arénáig az ezt követően, a mérkőzés 90 perce alatt a stadion többi részét túlkiabáló moszkvaiakat.” A találkozót ők is viszonylag kiegyenlítettnek írják le, majd az utolsó bekezdésben Csalovra is rátérnek: „A büntetőterület közepéről nem tudta eltalálni rendesen a labdát, így már kilenc mérkőzés óta gólképtelen.” Bár az továbbra is jó kérdés, hogy mi volt ebben az extravagáns…
A Ferencváros–CSZKA mérkőzéssel a Krasznodar–Trabzonsport (3–1) összecsapásnál jóval szűkszavúbban foglalkozó Szport-Ekszpressz még kevésbé ítéli meg pozitívan a Budapesten történteket. Kiemeli, hogy bár az első keret utazott el Moszkvából, a kezdőcsapatban nyolc 17 és 22 év közti labdarúgó kapott helyet az oroszoknál. „Mindannyian azt szeretnénk, ha az egyik vezető klubunk a nemzetközi kupában mindenféle probléma nélkül elbánna a magyarokkal. Ám lehet, hogy kellő türelemmel ezekből a mai, fiatal férfiakból olyan csapat formálódik, amely a korábbiaknál is erősebb lesz. És akkor a mostani eredmények is érthetőbbek lesznek” – írja a lap szerzője.
(A Nemzeti Sport, az nso.hu, az UEFA, a Ferencváros és a CSZKA Moszkva hivatalos honlapja alapján)
Vélemény, hozzászólás?