A szőke irányító a Bp. Honvédban lett élvonalbeli játékos és számos sikert ért el a piros-fehérekkel: bajnoki címek, kupagyőzelem, gólkirályi címek, az év játékosa és a válogatottság.
Ki ne emlékezne zseniális góljára az osztrákok ellen Bécsben!? A brazilok ellen fejjel szerzett találatára a Népstadionban, vagy a lengyeleknek lőtt szabadrúgásgóljára ugyanitt!? Az Eintracht Frankfurt színeiben elért, kupagyőzelmet érő találatára a VfL Bochum ellen vagy a Fáy utcában szerzett győztes találatára a BEK-ben, amit Helmut Ducadam-nak, a későbbi győztes Steaua Bukarest kapusának lőtt!?
A Bp. Honvédból a balul sikerült mexikói világbajnokság után, akkori rekordösszegért igazolt a Frankfurthoz. Egy német kupagyőzelemmel zárult szezon után Görögországba tette át székhelyét. Az Olimpiakosz csapatával görög kupát is nyert. Athénban világsztárként kezelték a görög klub vezetői és szurkolói.
Bár örök vágya a Juventusban való szereplés volt – ahol csak egy amerikai túrán szerepelt- be kellett érnie kisebb csapatokkal Olaszországban: Bologna, majd Ancona.
1993 őszén tért haza először. Sokak meglepetésére nem nevelőegyesületét, hanem a barátja, Nyilasi Tibor által edzett zöld-fehéreket választotta. Kölcsönjátékosként, tizennyolc tétmeccsen szerepelt a Fradiban, ezeken két gólt szerzett.
Az elsőt 0-1-es állásnál a Vasas ellen, a vége 5-1 lett:
Az elcsendesedett Üllői úti publikum már éppen temetni kezdte az addig elképzelés nélkül játszó hazai csapatot, amikor Détári fantasztikus szólóval írta fel a nevét a góllövők közé. Geress eladta a labdát, amire Wukovics csapott le, majd Détárihoz továbbított, aki nagy lendülettel sorban szlalomozta ki a Vasas védelmét, majd Sáfár mellett is elhúzva a labdát, a gólvonal mögé gurított (1:1).
A másodikat az Innsbruck elleni KEK visszavágón (1-2):
A 48. percben Albert futtatta Nagyot, akinek éles lövését Oraze lábbal mentette. A labda Détári elé pattant, a középpályás némi igazgatás után laposan a kapu bal alsó sarkába helyezett az ötös vonaláról (1:1).
A Fradiból a Genoába igazolt, majd megfordult Svájcban a Neuchatel Xamax-nál, Ausztriában a Sankt Pöltennél is. Élvonalbeli pályafutását a BVSC-ben fejezte be a hatszoros világválogatott játékos.
A World Soccer 2010. áprilisi számának méltatásából idézünk, amelyben minden idők legjobb támadó középpályásainak rangsorában a 46. helyre tették Détári Lajost:
Az utolsó szupersztár
Détári Lajost tekintik a nyolcvanas évtized legjobb magyar labdarúgójának, és az utolsó magyar szupersztárnak, mielőtt beköszöntött volna a máig tartó hanyatlás korszaka. Détárit a Budapesti Honvédtól szerződtette az Eintracht Frankfurt 1987-ban, az 1987-1988-as idényben 33 meccsen 11 gólt rúgott. A VfL Bochum elleni kupadöntőben a meccs egyetlen gólját lőtte, szabadrúgásból – a mai napig ez az Eintracht Frankfurt utolsó kupaelsősége.
A következő szezon elején ismét továbbadták, ezúttal a görög Olimpiakosznak, ahol a pireuszi fanatikusok elképesztő fogadtatásban részesítették. (…) Görögországból történő távozása után még számos klub játékosa volt, a Bologna, az Ancona, a Neuchatel Xamax és a St. Pölten csapatát erősítette.
Détári – középpályás létére – gólérzékenységéről volt híres, mintegy négyszáz klubmérkőzésén százhetvenszer talált a hálóba.
A válogatottban:
Az Olimpiakoszban:
A Bologna színeiben:
Edzői pályafutása során számtalan csapat kispadját koptatta idehaza és külföldön egyaránt. A magyar élvonalban dolgozott Kispesten, a Haladásnál, Nyíregyházán, Sopronban, Siófokon.
2011 szeptemberétől tizenegy hónapon át a Ferencváros edzőjeként dolgozott.
httpvh://www.youtube.com/watch?v=UnO0hlYpBxI
Vélemény, hozzászólás?