Rudas Ferenc, a velünk élő történelem – 18.
„Elviszünk, ha te leszel a szertáros…”
Azt hinné az ember, hogy egy olyan ősfradistát, mint amilyen Rudas Ferenc, annál nagyobb megaláztatás, minthogy a szemébe mondják „nem számítunk tovább a játékodra…” nem érhet, ám ez egy csapásra már-már a dicséret és az elismerés rangjára emelkedik, ha a folytatást megismerjük.
A Fradi 1955 januárjában mexikói túrára készülődött.
Hatalmas dolog volt ez akkoriban, hiszen túl azon, hogy az egyszerű, hétköznapi emberek gyakorlatilag ki sem tehették a lábukat az országból, a kivételek közé is csak az élsportolók (közülük is kiemelten a futballisták) és a nemzetközi rangú művészek tartoztak.
1950-ben (már ÉDOSZ-ként) egy prágai Húsvéti tornán való részvételre kapnak engedélyt, aztán 1951 januárja és 1953 júliusa között (Bp. Kinizsi néven) egyáltalán nem utaznak külföldre.
Ekkor „megtörik a jég”, Varsóban, Chorzówban és Krakkóban lépnek pályára, ám ezt újabb egy esztendős szünet követi, amikor már Szófiáig (sőt, egészen Várnáig) is eljutnak, így szinte kitüntetés számba meg, hogy 1954-ben, egy bulgáriai vendégjáték után (a világbajnoki döntő napján), játszhatnak egy meccset Bécsben!
E találkozót megelőzően a Ferencváros utoljára 1947 júliusában (a sors különös játéka okán akkor is Mexikóban) járt úgynevezett nyugati túrán, igaz akkor mindjárt az óceánt is átrepülte, hogy a klub történetének talán legemlékezetesebb és legkülönlegesebb portya mérkőzéssorozatán szerepeljen a közép-amerikai országban.
Mindezek ismeretében talán már senki sem csodálkozik azon, hogy egy a megvalósulás küszöbéig jutó mexikói út milyen érzéseket váltott ki azokból, akik egyáltalán szóba jöhettek az utazók között.
S Rudas Ferit (ha valaki, ő igazán tudta, milyen életre szóló élmény egy tengerentúli futballtorna, hiszen az 1947-es útnak nagyon is aktív résztvevője volt), éppen akkor tették ki a klubból, amikor egy újabb hasonló út a küszöbön állt.
Sem elfogadni, sem feldolgozni nem tudta azt a döntést, amelyet futballista-pályafutásával kapcsolatban a vezetés hozott, ám legyűrve minden megbántottságát, büszkeségét és megalázottságát az újév első napjainak egyikén kéréssel fordult a szilveszterkor őt a klubtól, mint futballistát „elbúcsúztató” vezetőhöz.
Azt kérte tőle: járjon közbe az érdekében a döntésben illetékeseknél, hogy erre a mexikói útra még elmehessen, legalább egy szép emlékkel legyen vége annak a közel másfél évtizednek, amelyet az Üllői úton tisztességgel és becsülettel leszolgált.
Az illető félszegen és kényszeredetten bólogatott bár, sőt azt is megígérte, hogy támogatólag terjeszti Feri kérését az elnökség elé, ám napokig nem történt semmi.
2013 januárjában, a történtek ismeretében nyugodtan kijelenthetjük: Rudas Ferenc a mai napig nem tudná, mi volt a főnökség konkrét válasza a kérésére, mert bár kint a pályán (ahová Feri annak ellenére, hogy hivatalosan már nem volt a csapat játékosa, mi több, január lévén edzéseket sem tartottak, nap mint nap, mint egy hivatalnok a munkahelyére be-, akarom mondani, akkor már pasaréti lakosként kijárt), naponta találkozott az illetővel, aki, ha csak tehette, elkerülte, de ha nem tehette, a mexikói útról akkor sem beszélt.
Egészen addig, amíg Ferinek el nem fogyott a türelme, s egy szép napon egyenesen rákérdezett:
– Akkor most elvisztek Mexikóba vagy nem?
Mindenre számított csak arra nem, amit válaszként kapott.
– Tudod, Ferikém, az a helyzet, hogy beszéltem az elvtársakkal
– hebegte-habogta nagy kéztördelések és szemlesütések közepette a megszólított, de talán az lett volna a legjobb, ha ennél nem is mond többet. A válasz első mondatának néhány szavában már úgyis benne volt a „nem”, teljesen felesleges volt azt még egy indoklással olyan mértékben súlyosbítani, amely egy életre nyomot hagyott az érintett szívében-lelkében. De a vezető folytatta.
– Szóval, a vezetőség úgy döntött, hogy elviszünk a túrára, ha vállalod, hogy kezeled, gondozod, tisztán tartod a játékosok szerelését, segítesz a pakolásban, a hurcolkodásban.
A magyar nyelv meglehetősen gazdag szókincsében sem találni az igazán megfelelő szót arra, amit Feri abban a pillanatban érzett.
Ehhez képest szilveszteri visszavonultatása valóban egy szóra sem érdemes semmiségnek tűnt csupán.
Hogy ő, a klub legendája, a nem is olyan régen még agyonünnepelt sztárja, a szurkolók által a legnagyobb megbecsüléssel, szeretettel és tisztelettel kezelt játékos szertárosként vegyen részt egy túrán?
S hogy ezt még így, a szemébe is mondják?…
Miért nem volt elég annyi, hogy „nem, Feri, erre az útra már nem viszünk magunkkal”, miért kellett hozzá tenni egy, a végtelenségig megalázó „ajánlatot”?
S komolyan nem volt a vezetőségben akár csak egyetlen ember, aki azt gondolta, hogy erre a szertárosi kiküldetésre Rudas Ferenc igent mond majd?
Ennyire nem ismerik? Vagy ennyire félreismerték az Üllői úton töltött évei alatt?
Esetleg csak a mostani döntéshozók nincsenek olyan régen a klubnál, hogy pontosan tudják, egy ilyen felvetésre, ha személyesen, kollektíve mondják Feri szemébe, akkor biztos, hogy rájuk borítja az asztalt?!
Forgott vele a világ, s egyszer csak azon vette magát észre, hogy 1947 júliusában jár, valahol egy Prága melletti repülőtéren.
Onnan indult velük a repülő (egy Clipper, amely már alkalmas volt az óceán átrepülésére, annak ellenére, hogy mai szemmel, első ránézésre azt hinné az ember, hogy Ferihegytől Budaörsig sem képes megtenni egy utat), először az írországi Shannonba, onnan tovább New Yorkba, majd Mexikóba.
Alig valamivel több, mint két évvel a nagy világégés után elképesztően nagy esemény volt egy ilyen túra, amely az Amerikában élő magyarok nagy összefogásának, s jelentős anyagi áldozatainak köszönhetően jött létre, s ahová a Fradi alig tudta összeszedni az utazó csapatát.
Puskást és Mészárost a Kispesttől, Szuszát az Újpesttől kérték kölcsön, de a Prágába való indulás előtt még így sem volt teljes a létszám. A Dorogtól alig néhány hónappal korábban átigazolt és a zöld-fehér színekben összesen két bajnoki meccset játszó Káldi Gyulát például csekélynek mondható múltja ellenére elvitték volna magukkal, ő azonban az indulás előtti éjszakát (fogalmazzunk nagyon finoman…), nem a megszokott, otthoni ágyában töltötte, s amely éjszaka olyan jól sikerült, hogy a szó szoros értelmében átaludta az indulás reggelét.
Így esett, hogy Szőke János, aki szintén nem tartozott a meghatározó játékosok közé (ő sem játszott négy NB I-es meccsnél többet a klubban), s aki csak a társait búcsúztatni ment ki a Nyugati pályaudvarra, egyszer csak azt vette észre, hogy az utazó csapat tagja.
– János, nem akarsz velünk jönni Mexikóba?
– szólt le neki a szinte mozgó szerelvényről Sárosi doktor és Szőke, naná, hogy már ugrott is a peronról a vonat lépcsőjére.
(Óriási szerencséjére az amerikai vízumokat az eredeti terv szerint Prágába vitték a csapattagok után.)
Budapesttől Mexikóig kimeríthetetlen témát szolgáltatott a társaságnak, hogy Lakat Károlynak az indulás előtt egy nappal volt az esküvője, s a többiek, persze, hogy lecsapták a magas labdát, miszerint ők bizony nem merték volna a kézfogó után 24 órával egy hónapra magára hagyni a fiatalasszonyt…
Egyedül Puskás nem cukkolta a Tanárt, ő örült, hogy végre egy csapatban, s nem egymás ellen játszanak majd, nem kell a Fradi-Kispest meccseken megszokott 90 perces „zaklatásától” tartania.
Mexikóban a szinte elviselhetetlen hőségnél csak a vendéglátók szeretete volt forróbb, amellyel az érkező ferencvárosi játékosokat fogadták és körülvették.
Klubok, társaságok, egyesületek, családok adták kézről kézre a társaságot, apámék élménybeszámolói alapján a magam részéről azt a tanulságot vontam le, hogy ezen a mexikói túrán voltaképpen a mérkőzések csak amolyan felesleges rosszként szerepeltek a programban.
Pedig fantasztikus meccseket játszottak.
Minden találkozójukon telt ház előtt (80-100 000 néző) léptek pályára (az ellenfelek olyan helyi klubcsapatok voltak, mint az Atlas, a Moctezuma, a Vera Cruz, a Guadalajara, az Atlante) négy győzelem, két döntetlen és három vereség volt a kilenc találkozó mérlege. Mexikó válogatottja ellen kétszer is pályára léptek, az egyik 3:3-ra végződött, a másodikon Mexikó nyert 4:3-ra.
Az igazán nagy pillanatok szinte megszámlálhatatlan sokaságából is kiemelkedett, hogy a mérkőzések szinte mindegyikén a Szusza, Sárosi dr., Puskás belsőhármas szerepelt a Fradi csatársorában, amely azért futballtörténelmi unikum, mert Sárosi doktor 1943-ban volt utoljára válogatott, Puskás 1945-ben először, így ők ketten eleve nem szerepelhettek együtt a nemzeti tizenegyben. Szuszának is csak egy mérkőzés (milyen a sors, éppen Sárosi dr. utolsó válogatottbeli szereplése) jutott közösen a magyar futball egyik legnagyobb egyéniségével, amikor 1943-ban 7:2-re kaptunk ki a svédektől az Üllői úton.
Ha nincs a Fradi mexikói túrája ez a három futballzseni soha sem játszik egy csapatban.
Puskás már akkor (ne felejtsük el, még csak 20 éves volt) az egyik ámulatból a másikba ejtette a mexikói publikumot, de a kölcsönjátékosi státuszt mégis Szusza szolgálta meg jobban, hiszen a Fradi 37 góljából 12-t jegyzett, de a sportszerűség úgy kívánja, hogy megjegyezzük: mindkét számban szerepel a záró mérkőzésen, a New York-i Hungária ellen aratatott 12:1-es „diadal”, amelyen az újpesti bombázó ötször volt eredményes.
A legkülönlegesebb találkozó mégsem a pályán, hanem a lelátón zajlott le.
Az egyik mérkőzésen, amelyen Rudas a második félidőt a nézők között töltötte egy, a Fradi támadásait kifogástalan magyarsággal kommentáló úrra lett figyelmes.
Amikor egyszer hátrafordult, Feri azonnal megismerte.
Orth György volt az illető, aki akkor Guadalajarában edzősödött.
Az az ember nézett farkasszemet Ferivel, aki azon a bizonyos NSC elleni meccsen az édesapja lábát eltörte.
Kialakult közöttük egy párbeszéd (miután Rudas felfedte, hogy ő egy bizonyos Ruck Ferenc fia), amelyet valljuk be nem aranyjánosi nyelvezettel folytattak le egymás között, de Feri máig állítja: ez volt a legkevesebb, amivel az édesapjának tartozott.
1955-ben már nem volt alkalmuk összebékülni.
Részint azért, mert Orth akkor már Chilében edzősködött, a Fradi pedig soha sem utazott el arra a bizonyos második mexikói túrára.
A portya ugyanis elmaradt.
Talán ezért is jobb lett volna Ferit megkímélni attól, hogy azt a bizonyos szertárosi állást felajánlják neki.
Lakat T. Károly