Rudas Ferenc, a velünk élő történelem – 6.
A Fradit csak átkeresztelni és átöltöztetni lehet…
Azoknak, akiket a fradizmusnak nevezett (semmi mással össze nem hasonlítható, össze nem vethető) létforma és életérzés örökre a hatalmába kerített, egy óra, vagy akár csak egy perc is elviselhetetlenül hosszú tud lenni, ha abban az órában vagy percben a Ferencvárost nem Ferencvárosnak hívják.
2012-ben visszatekintve az 1950-ben történtekre azt kell mondani: a borzalmas, az elviselhetetlen, a klubot valaha ért egyik legnagyobb megaláztatás szimbólumává lett „ÉDOSZ-korszak” – nem tartott tovább egy esztendőnél.
A Ferencváros a maga 1899-ben választott nevén, 1949 szilveszterén (Szombathelyen) játszik utoljára bajnoki meccset.
Mint ÉDOSZ 1950. február 19-én a Szabadságharcos Kupa (a bajnoki idényre való felkészülést célzandó szervezték ezt a tornát) keretében lép először pályára, s utoljára 1950. december 26-án (s, még mondja valaki, hogy karácsony másnapján csak Angliában játszanak/játszottak meccseket…), a Népszava Kupáért megrendezett tornán, a Textiles-válogatott ellen szerepel utoljára. (A harmadik meghívott a Bányász-válogatott volt).
Tíz hónapról van tehát szó összesen, ám ez a tíz hónap (dacára annak, hogy időtartamát tekintve még az elviselhető kategóriába tartozik), a lelkekben végez akkora pusztítást, amely semmi más, Fradi elleni merénylettel össze nem vethető, a döntést hozóknak pedig megbocsáthatatlan.
Ha valakitől elveszik a nevét (legyen az ok bármi), az olyan, mintha az élő halottak közé sorolnák.
A „keresztapák” (jelesül: az akkori politikai csúcsvezetés), úgy gondolták: a névváltoztatás majd csökkent kicsit azon a számukra már elviselhetetlen „Fradi-lázon”, amely az országon kezdett úrrá lenni (ne felejtsük el, hogy Magyarország már akkor sem csak Budapestből áll, márpedig a vidéki futballdrukkerek döntő többsége a helyi csapaton kívül fradistának vallotta magát…), Rákosiék pedig semmitől sem rettegtek jobban, mint a tömegtől. Kiváltképp, ha annak a tömegnek nemcsak a futball, hanem az élet (fogalmazzunk így) egyéb kérdéseiben is megközelítően azonos volt a véleménye.
Ha tárgyilagos akarok lenni, azt kell mondanom: a Fradiból egy tollvonással ÉDOSZ-t teremtők a maguk szempontjából nem gondolkoztak rosszul!
Az akkor már piros-fehérben „feszítő”, még a megszokott összeállításában felálló gárda utolsó hazai mérkőzését (1950. június 11.) 32 000 néző látja az Üllői úton (a „Fradi”-ÉDOSZ 0:0-t játszik a Bp. Honvéddal), ezzel szemben az új (félidényes) bajnokság összecsapásán ugyanott, a Győr ellen kifutó csapatot augusztus 27-én már csak 8 000 (…) néző köszönti.
Rudas Feri szerint a fradisták a távolmaradásukkal tüntettek a névváltoztatás és az erőből ezen a nyáron végrehajtott eligazolások ellen (Henni, Deák, Budai, Kocsis ekkor már nem a Fradi-ÉDOSZ játékosa), s ebben igaza lehet, hiszen ekkora nézőszám csökkenést pusztán az a tény, hogy a csapat „csak” a második helyen végzett a legutóbbi bajnokságban, semmiképpen sem indokol.
Fordulóról fordulóra megismétlődik ez a néma tüntetés, 5-7-8 000-es nézőszámokat regisztrál a sportlap az Üllői úti Fradi-meccseken, de mindenki számára teljesen nyilvánvaló, hogy az ősfradisták nem az ÉDOSZ-mezben kifutó (az elődöknél vitathatatlanul gyengébb játékerőt képviselő) futballistáikra kíváncsiak kevésbé, mint amennyire kíváncsiak voltak az „aranycsapat” játékára, csak éppen nagy tehetetlenségükben nem találnak más módszert a tüntetésre!
Pedig ennek az ÉDOSZ néven lejátszott időszaknak is vannak bizsergetően izgalmas, s feltétlenül a futballunikumok közé sorolandó mérkőzései és történései.
Azt hiszem ma, a kvízjátékok korában nincs az a vetélkedő, amelyen ne lehetne akár 30 millió forintot is veszíteni mondjuk egy ilyen kérdéssel: „Volt-e valaha NB I-es labdarúgócsapata a Bőriparnak?”
A válasz (hacsak nem „futball-lexikon agyú” versenyző az illető), 99 százalékos valószínűséggel a „nem” lenne, holott…
… 1950 október elsején, az Attila úti pályán az ÉDOSZ NB I-es bajnoki mérkőzésen találkozik az UMTE és a Wolfner SE egyesüléséből 1949-ben alakult Bőripari DSE nevű csapattal, s meg is veri 4:1-re.
(A Bőripari DSE 1950-et az NB I-ben töltötte, aztán kiesett, s 1951-ben már meg is szűnt.)
Az ÉDOSZ Pamuki – Kéri, Kispéter, Dalnoki – Lakat, Dékány – Horváth Ö., Csordás, Hári (Szabó F.), Csoknyai, Czibor összeállításban Csordás, Kispéter, Csoknyai és Czibor góljaival jut négyig, az ellenféltől (éppen különleges státusza okán megérdemli, hogy megörökítsük az összeállításukat: Nádori – Bagoly, Szibrov, Tóth D. – Szalai, Szabó S. – Nagy P., Gondos, Száva, Vass F, Verebes majd Brada) Nagy P. eredményes.
A legnagyobb várakozás természetesen az első olyan Ferencváros - Kispest (akarom mondani, ÉDOSZ – Bp. Honvéd) találkozót előzi meg, amelyen először csap össze egymással két gárda azt követően, hogy a politika a lapokat (finoman fogalmazva) megkeverte.
Kispéterék pechére a mérkőzésre Kispesten kerül sor (amúgy ott sincsenek többen 12 500-nál), s az immáron a Budaival és Kocsissal a csatársorukban rohamozó Puskásék 4:2-re győznek.
Budai és Kocsis legyenek is bármekkora fradisták a szívük mélyén, már egy új csapat sikeréért küzdenek, nem is eredménytelenül: a nemrégiben még a Fradi jobbszárnyát alkotó duó mindkét tagja gólt lő imádott együttese hálójába.
Rudas Feri arra már nem emlékszik, hogy a mai kor divatja szerint (amikor ugye, világjelenség, hogy egy játékos, ha a volt klubja ellen betalál, akkor nem kezd fergeteges örömtáncba, hanem a látványos gesztusokat mellőzve könyveli el a gólt), Budai Laci és Kocsis Sanyi lejtett-e góltáncot a maga találata után, ám ha igen, a lényegen az sem változtat az égvilágon semmit.
Az ÉDOSZ szenved, sorra veszít olyan csapatok ellen, amelyeket egy évvel korábban még öt-hat góllal győzött volna le. így senki számára nem jelent különösebb meglepetést az sem, hogy az amúgy szintén névváltoztatásra kényszerülő MTK, az utolsó fordulóban Textiles néven (de azért tessék csak végig tekinteni ezen a névsoron: Gellér – Kovács J., Börzsei, Lantos – Kovács I., Bosánszky – Sándor, Palotás, Hidegkuti, Kovács IV., majd Szolnok, Hegedűs…) 3:1-re győz az Üllői úton.
Mindebben talán csak annyi az ünneplendő a fradisták számára, hogy ez volt az utolsó meccsük ÉDOSZ néven. (Ki gondolta volna, hogy ezt nem a Ferencváros név viszszavétele, hanem a Bp. Kinizsi felvétele követi, no, de úgy fest, a méregpohárnak néha nincs alja.)
Főhősünk sérülése miatt voltaképpen a lelátótól nézi végig az ÉDOSZ-korszakot.
Négy bajnoki mérkőzést játszott összesen a kényszerből átkeresztelt csapatban, hiszen 1950. március 19-én törik el a lába, s amikor több mint egy esztendő múltán (1951. március 26-án) egy úgynevezett díjmérkőzésen (az ÉDOSZ serlegért játszott az egykori ÉDOSZ, mosolyogtató módon az Élelmezésiek válogatottjával) újra pályára tud lépni, a Fradit már Kinizsinek hívják.
Miután minden meccsen természetesen ott ül a lelátón, ő hallja leginkább a szurkolók megjegyzéseit. Testközelből érzékeli, hogy micsoda elementáris düh él az emberekben, részint a névváltoztatás, részint a csapat négy meghatározó játékosának átigazolása okán.
Mert azt se felejtsük el, hogy 1950 nyarán nemcsak Budai és Kocsis távozik, hanem Henni és Deák „Bamba” is.
Utóbbi kettő az akkor éppen Bp. Dózsának hívott Újpesthez szegődik, de abból a szempontból „szerencsésebbek”, hogy ők csak 1950 decemberében kénytelenek szembenézni a „régi csibészekkel”.
S milyen is a futballistasors: az ÉDOSZ-t „természetesen” a „mi kutyánk kölyke”, azaz éppen Deák Bamba gólja fekteti két vállra azon a mérkőzésen, amelyet a Bp. Dózsa 1:0-ra nyer a Csikós – Kéri, Kispéter, Dalnoki – Lakat, Dékány (Csordás) – Horváth Ö., Guba, Szabó F., Mészáros, Czibor összeállítású „Fradi” ellen, akik közül senki sem tud betalálni, igen – Henni Géza hálójába!
Deák „Bamba” gólörömére Rudas Feri ugyanúgy nem emlékszik, mint Kocsisékéra, de azt ma is állítja: akkoriban ez az agyongyötört csapat olyan lelkiállapotban volt, hogyha Czibor Kocsisékkal mondjuk, egy időben távozik a Csepelhez, akkor az ÉDOSZ – Csepel meccset Czibor góljával a Csepel nyerte volna.
A csapat végül a 10. helyen zárja a félidényes bajnokságot.
Öt meccset nyer összesen, 15 meccsen 12 (…) pontot gyűjt, s ami egy olyan csapat életében, amely az 1948-49-es bajnokságot még 140 rúgott góllal nyerte, bekövetkezik az elképzelhetetlen: negatív gólkülönbséggel (25:30) búcsúzik az évtől.
Rudas Feri szerint mégis, ez az üldözötti állapot, ha lehet még nagyobb egységet, összetartást, bajtársiasságot és Fradi-szívet hozott ki a csapatból, mint amikor még úgymond minden rendben volt, márpedig ezekből a „tantárgyakból” a Ferencváros játékosainak sohasem kellett külön órákra járniuk.
„A sértődés helyett a düh munkált bennünk. Meg akartuk mutatni az akkori hatalomnak, hogy a Ferencvárost átkeresztelni és átöltöztetni lehet ugyan, de a Fradi-szívet földi hatalom ki nem operálhatja belőlünk.”- mondta egyszer apám, amikor az ÉDOSZ-os idők szóba kerültek, s Rudas Feri ezt azzal toldotta meg, hogy „soha életemben nem sajnáltam semmit úgy, mint azt, hogy ezekben az időkben nem játszhattam közöttetek.”
Visszatérését, persze ő maga is jócskán meggyorsíthatta volna, ám saját bevallása szerint sem tett meg mindent azért, hogy a sérülése minél előbb meggyógyuljon.
A „külön tornákat” azonban egy-egy kecsegtető randevú, egy-egy baráti poharazgatás okán laza könnyedséggel halasztotta el, pedig azt már ő maga is érezte: a lába nem gyógyul olyan ütemben, ahogy kellene, ahogyan azt az orvosai jósolták.
Pedig amit Rudas nénitől, de még inkább az édesapjától ezért kapott, azt (ahogy mondani szokták), nem tette ki az ablakba.
De a legkeményebb szavak is leperegtek róla, bízott őserejében, s nem utolsósorban, abban, hogy élete eddig a lábtöréstől eltekintve álomszerűen alakult, amit szeretett volna, elérte.
A Fradiban (nevezzék is akkor majd bárhogy), biztos hely várta, hiszen a jobbhátvéd posztját azóta is „beugrókkal” töltötték be; a válogatottban sem nagyon mutatkozott olyan vetélytárs, aki a tökéletesen egészséges, régi formáját visszanyerő Rudasnak konkurenciát jelentett volna; a sportlap is szinte napi rendszerességgel számolt be az állapotáról.
Minden túlzás nélkül állítható: a magyar futball Rudas Feri nagy visszatérésére várt.
Ő azonban, kiváltképp azokon az estéken, amikor a játékostársakkal összejöttek (s mit mondjak, ez meglehetősen nagy gyakorisággal fordult elő) valamelyik budai kisvendéglőben, szigorúan tartotta magát ahhoz, hogy „Dalolva szép az élet…”
Csakhogy ezt a filmet a mozikban játszották.
S nem valamelyik futballista, hanem Latabár Kálmán parádézott benne.
Lakat T. Károly