Aki Fradi cipőt hord
Dolgozik – egészen pontosan most már csak dolgozott, mert azóta nyugdíjba ment – a Magyar Rádió Külső Közvetítésekkel foglalkozó osztályán egy fura figura. Ezúton is elnézést kérek tőle ezért a jelzőért, csak hát ez illik rá leginkább. Fradi emblémával díszített cipőben jár-kel a Rádió folyosóin. Litványi Istvánnak hívják, de mindenki csak Lityinek becézi, ősrádiós, ősfradista, ősfocibolond. Él hal a labdarúgásért, de ezen belül számára csak egy csapat létezik, a Ferencváros. Ő az, akire azt szokták mondani, nélküle nem kezdik el a hazai bajnoki mérkőzéseket.
– Ötéves lehettem, úgy 1934 táján már rendszeresen jártam a Fradi mérkőzéseire. Édesapám felvett a hátára, úgy vitt ki, majd egészen a mérkőzés végéig a nyakában ültem. Biztosan elfáradt a 90 perc végére, de nem nagyon figyelt erre oda, merthogy ősfradista volt ő is, már ahogy te fogalmaztál. Tehát elmondhatom nyugodt szívvel, hogy a pelenkám is zöld-fehér volt.
Mesélj egy kicsit az akkori csapatokról, az akkori pályáról, az akkori közönségről.
– Én még abban a stadionban is jártam mérkőzésre, amelynek a lelátói fából készültek. Nagy, fából ácsolt tribünök voltak ezek. Nagyon jól csinálták akkoriban, hogy minél több nézőt behozzanak a pályára, két mérkőzést rendeztek. A nagy meccs – a Fradi meccse – előtt játszott egy másik első osztályú csapat is bajnokit Eleinte a Postás volt ez a csapat, aztán később a Szentlőrinci AC is ott játszott. Egyébiránt innen került a Fradiba, a nagy Fradiba, a későbbi gólkirály, gólcsúcstartó Deák Ferenc, vagy ahogy mindenki hívta, a Bamba. Azóta is ő rúgta a legtöbb gólt bajnoki mérkőzéseken, abszolút csúcstartó. Végigéltem a háborút, amikor szüneteltették a bajnokságot, aztán jöttek a nagy idők. Bajnoki címek, köztük egy veretlenül megnyert bajnokság, később még több és több bajnoki és kupaelsőség.
De azért mind közül, már az eredményekre gondolok, legemlékezetesebb mindenképpen az 1965-ös VVK siker marad. Hát az valami fantasztikus volt. Tudtuk, hogy csak egy mérkőzést fognak játszani a döntőben, mert a Fradi észak-amerikai túrára indul. Megmondom őszintén ezzel én nem nagyon értettem egyet, de hát el kellett fogadni, mert ez volt a döntés. Bizony nem várt siker volt. Nem sok esélyt adtunk idehaza a fiúknak. Én 1947-ben kerültem a Magyar Rádióhoz. Rengeteg Fradi mérkőzésen dolgoztam. Az 1965-ösVVK döntőn a budapesti stúdióban teljesítettem szolgálatot. Meg kell hogy mondjam őszintén, az egész mérkőzés alatt annyira izgultam, hogy jóformán nem tudtam, hogy hol vagyok, de azért a vonallal hál istennek nem volt semmi probléma. A drága jó Gulyás Gyula közvetítette a mérkőzést, méghozzá úgy, hogy szinte látta az ember a találkozót. Életem egyik legnagyobb élménye volt ez a közvetítés. Az utolsó pár percben szinte megállt a levegő a Rádióban. Moccanni sem mertünk, csak ezt húzzuk még ki valahogy, ezt a pár percet, és akkor örülhetünk, éljenezhetünk. És sikerült! Kihúztuk. Így többes számban, mert akkor szinte együtt játszottunk a fiúkkal, együtt izzadtunk, együtt futottunk, együtt lélegeztünk. Óriási volt az öröm, azt hiszem nemcsak ott kint Torinóban, hanem idehaza Budapesten is. Nem is tudom, mit adnék érte, ha csak még egyszer valami hasonló történne a Ferencvárossal. Nem kell, hogy megnyerjék, csak jussanak el valamelyik kupa döntőjébe és akkor én újra igazán boldog leszek.
– 1975-ben még egyszer eljutottak, akkor a KEK döntőbe.
– Igen, de szép is volt. Előtte még volt számomra egy nagyon emlékezetes dátum. 1974. május 19. Végre átadták az új pályát, ami már kőből épült. Emlékszem egy vasárnapi nap volt. Sajnos, a megnyitó mérkőzés nem igazán sikerült, hiszen 1-0-ra kikaptunk a Vasastól. Én akkor is dolgoztam. Ezúttal kint a helyszínen biztosítottam az összeköttetést a Rádió és a rádiós fülke között, szóval azt, hogy hallják a hallgatók a mérkőzés közvetítését. Aztán következett egy nagy bajnoki az MTK ellen, de akkor már a Fradi nyert 2-1-re. A stadion legelső gólját Branikovits lőtte, nekem ez volt az igazi megnyitó, nem a Vasas meccs.
Azóta is járom a Fradi mérkőzéseit Mivel tudvalevő volt a Rádióban, hogy nagy Fradi drukker vagyok, így mindig engem küldtek a Ferencváros mérkőzéseire. Elmondhatom, hogy az edzők és játékosok mellett én láttam a legtöbb Fradi meccset az elmúlt 42 év alatt Mert hogy összesen ennyit húztam le a Rádiónál. 1989-ben nyugdíjba mentem, mint a Magyar Rádió vezető hangmestere. De azért nem mindig volt felhőtlen az ég a Ferencváros Üllői úti pályája fölött, bizony be-becsúszott egy-egy vereség, egy-egy edzőválság, egy-egy szurkolói botrány is. Azonban én bízom benne, hogy újra nagy lesz a Ferencváros és miért ne éppen most legyen az, amikor olyan emberek irányítják a csapatot, akik részesei voltak annak a nagy VVK sikernek, mint Albert és Rákosi. Istenem, de jól tudtak focizni.
És ha már a neveknél tartunk. Remélem egyszer még lesz méltó utóda egy Albertnek, egy Rákosinak, egy Varga Zolinak, egy Dalnokinak, vagy a közelmúltból egy Nyilasinak. Nekem lesz időm kivárni. Én addig is maradok a Magyar Rádió nyugalmazott hangmestere, az FTC örökös szurkolója. És mit mondhatnék így zárásképpen, mint azt, hogy: „HAJRÁ FRADI”.
Dalnoki Sándor
(1990)
***
Egy utolsó fotó a szeretett édesapáról:
Kedves István!
Köszönjük a képeket és örülünk hogy szerény lehetőségeinkkel is, de emléket állítottunk édesapádnak, Dalnoki Sándor 1990-es a riportjának a felidézésével, illetve közzétételével.
Apukám nemrég hagyott itt minket örömmel olvastam ezt a régi cikket.Nyolc éves koromtól én is minden fradi meccsen a pálya szélén ültem.Sajnos mostanában nem jutok ki.Flórit is sokszor test közelböl láttam. Üdv
Csaba!
Szerzőtársunk, még évekkel ezelőtt kérdezte Novotny Zoltánt, vannak-e ilyen felvételek. Azt mondta, nincsenek. Mivel Ő nagyon alapos és lelkiismeretes, nem szokott a levegőbe beszélni. De azért még megpróbálunk egy kört futni, hátha sikerülne.
Azt a rádió közvetítést meghalgatnám a VVK döntőröl.