Kommentár nélkül tesszük közzé az elmúlt bő tíz év Üllői út 129. sz alatti stadion építési terveket, esetenként az építés tényének kijelentőmódban történő közlését, annak ütemezési terveit.
2002
Az első „… épít – nem épít…” huzavona
Az eredeti tervek szerint, 1.2-1.4 milliárd forintért, állami beruházás keretében kerül sor még ebben az esztendőben az FTC Üllői úti stadionjának korszerűsítésére. Erről Csonka Gábor, a StadionInvest Rt. vezérigazgatója tájékoztatta az MTI-t.
A korábban elfogadott menetrend értelmében tavaly novemberben kellett volna elkezdődnie a stadionrekonstrukciós program keretében a Fradi-pálya felújítására. A Világgazdaság című lap csütörtökön napvilágot látott információja szerint az is a bizonytalanság és a késedelem oka, hogy „teljesen lefedett nézőterű stadiont építene az FTC Labdarúgó Kft. többségi tulajdonosa, a Fotex Rt.”.
– Még tavaly október 9-én kaptunk egy levelet a kft. ügyvezetőjétől, amelyben jelezte, hogy saját forrást is mozgósítanának a létesítmény fejlesztése és bővítése érdekében, s az ilyen felajánlásokat, nem tagadom, mi szívesen fogadjuk
– egészítette ki a lapértesülést Csonka, hozzátéve:
A múlt héten már majdnem szerződéskötésig jutottunk, azonban a labdarúgó kft. többségi tulajdonosai jelezték néhány nappal ezelőtt, hogy nincs közös szerep- és költségvállalásról.
A vezérigazgató szerint nem fenyegeti veszély a rekonstrukciót, amire mindenképpen még ebben az esztendőben sor kerül.
Szeiler József, a Ferencváros Labdarúgó és Sport Kft. ügyvezetője nem tagadta a közös finanszírozástól való visszalépés tényét. Ennek okát abban látja, hogy semmi választ nem kaptak egy korábbi javaslatukra, melynek lényege: a klub többségi tulajdonosa, Várszegi Gábor azt kérte Deutsch Tamás ifjúsági és sportminisztertől, hogy utalják át nekik a rekonstrukcióra szánt 1.6 milliárd forintot (a garantált 1.2 mellett még régebben, amikor az állam tulajdonosi jogait gyakorolta, 400 milliót az FVM ígért), s akkor a Fotex elvégzi a munkálatokat.
Az mindenesetre jó hír, hogy idén mindenképpen sor kerül az építkezésre – jegyezte meg az igazgató.
***
Az elmúlt időszakban több meglepő állítást tartalmazó állásfoglalás látott napvilágot az Üllői úti FTC-stadion rekonstrukciójának késlekedésével kapcsolatban. Mindezek miatt fontosnak tartom leszögezni, hogy a stadion állami tulajdon, a rendelkezésre álló pénz szintén az állami költségvetésből kikerülő összeg, tehát sem a Fotex Rt., sem az FTC soha nem lehetett abban a helyzetben, hogy a stadionnal kapcsolatos beruházás vonatkozásábanbármilyen érdemi döntést hozzon.
így reagált Várszegi Gábor, az FTC többségi tulajdonosa arra, amit Csonka Gábor mondott az Üllői úti létesítmény korszerűsítéséről.
Az állami stadionrekonstrukciós programot lebonyolító StadionInvest Rt. vezérigazgatója az MTI-t arról tájékoztatta, hogy – szemben a Világgazdaság című napilap csütörtöki számában megjelentekkel – a fejlesztési, bővítési munkálatokat 1.2-1.4 milliárd forintos költséggel az rt. önállóan végzi el még ebben az esztendőben. Ennek oka, hogy az FTC Labdarúgó és Sport Kft. többségi tulajdonosai jelezték néhány nappal ezelőtt, hogy nincs – mint korábban ajánlották – közös szerep- és költségvállalás. A visszalépés tényét Szeiler József, a távirati irodának nyilatkozó kft. ügyvezető sem tagadta.
Tavaly szeptemberben Deutsch Tamás ifjúsági és sportminiszter úr személyes találkozásunk alkalmával arról tájékoztatott, hogy az eredetileg előirányzott 1.6 milliárd forint csak az Üllői úti pálya egyik oldalának elkészítéséhez elegendő. Akkor jeleztem, hogy amennyiben rendelkezésére bocsátják az 1.6 milliárd forintot, akkor a Fotex Rt. elkészíti a stadion mindkét oldalát, mégpedig úgy, hogy a hiányzó összeget a Fotex Rt. bocsátja rendelkezésre. Azóta eltelt közel öt hónap úgy, hogy egyetlen érdemi tárgyalás sem történt az ügyben, egyetlen terv sem készült, ugyanakkor a rekonstrukcióra szánt összeg 1.2-1.4 milliárd forintra zsugorodott. Mindez azt jelenti, hogy az inflációt is számítva az állam immár 250-450 millió forinttal kevesebbet fordítana csak az Üllői úti stadion felújítására
– tartalmazza az FTC többségi tulajdonosának nyilatkozata, amely így folytatódik:
Látva az érthetetlen késlekedést és az egész beruházás komolytalan kezelését, a Fotex Rt. úgy döntött, hogy a továbbiakban nem tartja fenn jó szándékú ajánlatát, és nem kíván részt venni a rekonstrukciós programban. A döntéssel meg kívántuk előzni azt, hogy a stadion felújításával kapcsolatos program irányítói akár a Fotex Rt.-re, akár az FTC-re háríthassák a felelősséget az Üllői úti stadion átépítésének indokolatlan késése miatt.
Végül Várszegi leszögezi:
Határozottan elutasítunk tehát minden olyan próbálkozást, amely elhárítja az állami felelősséget, illetve igyekszik úgy beállítani a történteket, mintha a stadionrekonstrukció sikeres lebonyolítása a legkisebb mértékben is a Fotex Rt., vagy az FTC részvételétől függene.
MTI, 2002. február 14.
*
A Gyermek, Ifjúsági és Sportminisztérium ma sajtótájékoztatót tartott, ahol szóba került a stadionrekonstrukciós program is. Ezzel kapcsolatban az alábbi tájékoztatást tette közzé a minisztérium: „a stadionrekonstrukciós program pénzügyi szanálása mellett – a költségvetésben elkülönítve – mintegy 2 milliárd forintos keretösszeggel jövőre (és várhatóan 2004-ben is) folytatódik, a programot egyéb, elsősorban önkormányzati tulajdonban lévő sportlétesítményekre is kiterjesztjük, mindehhez további 3 milliárd forintos költségvetésen kívüli forrást is fölhasználunk.” A közlemény konkrétan nem érintette a ferencvárosi stadionnal kapcsolatos korábbi ígéreteket, azaz bízunk benne, hogy Jánosi György Gyermek-, ifjúsági és sportminiszter – e témában a nyáron megformált – véleménye nem változott meg, így 2003-ban elkezdődhet az Üllői úti stadion rekonstrukciója.
ftc.hu – 2002. december 4.
*
Jánosi György sportmniszter délelőtti sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a GYISM kiemelten foglalkozik többek között az Üllői úti stadion rekonstrukciójával is. Pályánk felújítására a minisztérium 1.4 milliárd forintot különít el és az elképzelések szerint rövidesen elkezdődhetnek a munkálatok. Ebből a célból Mesterházy Attila, a GYISM politikai államtitkára megtekintette a népligeti sportcentrumot és a stadionunkat is. A minisztérium képviselője elmondta, hogy kívülről nagy nyomás nehezedik a GYISM-re, többen is azt szeretnék, hogy a Fradi jobb anyagi helyzete miatt ne élvezhesse ugyanazt a támogatást, mint más klubok.
– Ezzel azonban természetesen nem tudunk egyetérteni. A Ferencváros az érdeklődés középpontjában áll, a GYISM-nek az a törekvése, hogy minden klub méltó körülményeket tudjon biztosítani a versenyzőinek és a szurkolóknak.
ftc.hu – 2003. február.17.
Vélemény, hozzászólás?