A Fradi naptára, augusztus 6.
Évfordulók:
90 éve született Bánky Ferenc
91 éve született Bencsics József
90 éve született Borsos Miklós
Mérkőzéseink ezen a napon:
1911. vegyes Erzsébetfalvai TC, Soroksári AC – FTC 2:20, Edzőmérkőzés
1922. Kamraterna G. – FTC 0-1, nemzetközi barátságos
1923. Ungvári AC – FTC 0-1, nemzetközi barátságos
1933. Hertha Berlin – Ferencváros 5-2, nemzetközi barátságos
1950. ÉDOSZ – Bőripari DSE 5:4, Edzőmérkőzés
1961. Ózd – Ferencváros 0:1, NB1
1967. Ferencváros – Győri ETO 2:0, NB1
1969. Ferencváros – Vienna 2:0, nemzetközi barátságos
1977. Ferencváros – MTK-VM 3-1, Bajnokok tornája
1983. Girondins de Bordeaux – Ferencváros 0-1, nemzetközi barátságos
1985. Ganz-MÁVAG – Ferencváros 1-4, Nemzetközi Torna
1988. Balmazújváros – Ferencváros 1-6, Jubileumi mérkőzés
1992. Ferencváros – Multi Rocco 5-1, Edzőmérkőzés
1999. Ferencváros – Vasas 1-2, NB1
2016. Paks – Ferencváros 0-0, NB1
2017. DVSC – Ferencváros 0-0, NB1
2019. GNK Dinamo Zagreb – Ferencváros 1-1, BL selejtező
2023. Fehérvár FC – Ferencváros 3-5, NB1
Összes díjmérkőzés: 15 mérkőzés, 10 győzelem, 3 döntetlen, 2 vereség, 30-14 gólkülönbség
Ezen a napon játszotta első díjmérkőzését a csapatunkban:
1923. Kovács János
1933. Móré János
1985. Erdélyi Károly
1999. Szűcs Lajos
Ezen a napon játszotta utolsó díjmérkőzését a csapatunkban:
1922. Schwarcz Ernő
1923. Kovács János
1977. Dombai András
2019. Lanzafame, Davide
Ezen a napon játszotta első válogatott mérkőzését az FTC csapatából:
„Bródy Sándor leveléből: Egy teljes hónapon át magyarok járták a skandináv félszigetet. Az első volt a válogatott csapat, majd nyomon követte az MTK és az FTC. Az FTC első szereplése után a svédek körében olyan hangokat hallottam, hogy az FTC csapatát a jó és eredményes játék mellett a lelkesedés is jellemezte. Egyhangú volt a megállapítás, hogy a svéd közönség az FTC-ben egy újszerű módon küzdő magyar csapattal ismerkedett meg és a siker annál szebb volt, mert az FTC a svéd közönség szerint lovagiasan küzdött…A svéd sajtó a játékosokról is igen hízelgő hangon írt és nekem is ki kell emelnem Blumot, Patakit és Tóthot…Ez az FTC túrájának végső története és nekem megelégedésemre szolgál, hogy a csapattal nem hiába foglalkoztam annyi éven át. És miután felmerült a kérdés, hogy mikor megyek haza tovább szolgálni az FTC, innen a távolból elfogódva válaszolom: a jövő év végén…” (1922 – Kamraterna)
„A Ferencváros új összetételű csapattal kísérletezett, s nem sikertelenül. Az első félidő nagy részében a Ferencváros gyorsan, ötletesen szőtte támadásait és ebben a játékrészben több gólt is lőhetett volna. Szünet után már sokat esett a játék irama. Az ózdi együttes nem tudta megismételni múlt heti jó játékát. Sokkal körülményesebb volt a támadásszövésük, s a védelem is igen gyakran meg-megingott. A Ferencváros gólja a mérkőzés 16. percében esett, egy baloldali támadás után Orosz nagyszerű testcsellel becsapta a védőket, Albert elé tálalt, középcsatár kiugrott és mintegy tíz méterről laposan a kapu jobb oldalába lőtt.” (1961 – Ózd)
„A Ferencváros nagy becsvággyal vetette magát a küzdelembe. Nyilvánvaló volt – csorbaköszörülésre készült a szerdai MNK vereségért. Már az első percekből kezdve nagy erővel rohamozott az FTC. Többször öten-hatan is ott tanyáztak a Győr kapuja előtt. De az első 45 percben csak egy gólra tellett a Ferencváros erejéből, mert többször is elakadtak a jó támadások. Néhány bosszantó átadási hiba is előfordult. Szünet után is teljesen a Ferencváros kezében volt a mérkőzés irányítása, sokat támadtak Alberték, s a 60 percben tovább növelték előnyüket. Nem sokkal később Albert kivált a játékból, de ekkor is a budapesti együttes irányította a játékot. A Győr, látszott, hogy nagy gondot fordít arra, hogy minél kevesebb gólt kapjon, játékosai betömörültek a kapu elé, sokszor önfeláldozóan vetették magukat bele a labda útjába, s amikor túljutottak rajtuk a ferencvárosi csatárok, még ott volt a kitűnően védő Tóth. Végeredményben a Ferencváros biztosan győzte le a Győrt, s helyzetei alapján akár több gólt is szerezhetett volna.” (1967 – Győr)
Tempó Fradi!: Két legendás Ferencvárosi játékos, dr. Fenyvesi Máté és Mátrai Sándor búcsúztatására 10 ezer néző gyűlt össze a Népstadionban az osztrák Vienna FC ellen. A búcsú percei meghatóak voltak, volt köszöntés, voltak vázak, voltak ölelések és volt vastaps. „dr. Tüske” és az „Öreg” is kezdőként lépett pályára, majd vastaps kíséretében vonultak az öltözőbe…de nem végérvényesen. Akkor még azt gondolták, játékosként ezen a mérkőzésen hozzák fel utoljára a Ferencváros zöld-fehér mezét. Az osztrák másként gondolták. Annyira tisztelték a két legendás játékost, hogy megkérték a Ferencvárost, hogy a bécsi visszavágón is lépjenek pályára. Ezzel külön is beírták magukat labdarúgásunk történelmében (a győzelmekkel együtt), hiszen búcsúmeccse külföldön azóta sem volt senkinek. (1969 – Vienna)
„Küzdelmes, helyenként színvonalas mérkőzést látott a szépszámú csongrádi közönség (5000 néző). A találkozó első félórájában az MTK-VM jól játszó középpályásai révén többet birtokolta a labdát. Félóra elteltével kiegyenlítetté vált a játék, sőt a ferencvárosi együttes gólveszélyesebben játszott. Fordulás után továbbra is a zöld-fehérek maradtak támadásban. A kék-fehérek egyenlítő gólja után a ferencvárosi játékosoknak volt erejük újítani, s mivel helyzeteiket jobban kihasználták, végül is megérdemelt győzelmet arattak.” (1977 – MTK-VM)
„A Franciaországban túrázó zöld-fehérek váratlan győzelmet arattak a „Mundial-csillagok” (szerk: Tresor, Tigana, Giresse) sorát felvonultató klassziscsapat ellen. (1983 – Bordeaux)
„Fischer, a középcsatár ügyesen és eredményesen játszott” (1985 – Ganz-Mávag)
Vélemény, hozzászólás?