A Fradi naptára, szeptember 15.
Évfordulók:
69 éve született Ádám László
83 éve született Albert Flórián
Mérkőzéseink ezen a napon:
1907. FTC – Fővárosi TC 10:4, NB1
1912. FTC – MAC 1:0, MK
1918. BAK – FTC 1-1, NB1
1929. Attila – Ferencváros 1-3, NB1
1935. Sparta Praha – Ferencváros 3-0, KK Döntő
1940. Ferencváros – Törekvés 6-3, NB1
1946. Ferencváros – Szolnoki MÁV 4-1, NB1
1963. Győri ETO – Ferencváros 2:4, NB1
1965. SBTC – Ferencváros 1:1, NB1
1968. Videoton – Ferencváros 0:3, NB1
1970. Liverpool – Ferencváros 1:0, EVK
1971. Fenerbahce – Ferencváros 1:1, UEFA
1973. MTK – Ferencváros 0:2, NB1
1976. Ferencváros – Jeunesse Esch 5-1, BEK
1979. Videoton – Ferencváros 2-2, NB1
1982. Ferencváros – Athletic Bilbao 2-1, UEFA
1987. Hejőcsabai Cement SE – Ferencváros 2-6, Jubileumi mérkőzés
1990. Siófok – Ferencváros 0-0, NB1
1993. FC Innsbruck – Ferencváros 3-0, KEK
1994. CSZKA Moszkva – Ferencváros 2-1, KEK
2000. Haladás – Ferencváros 3-0, NB1 alapszakasz
2007. Orosháza – Ferencváros 3-3, NB2
2008. Ferencváros – Szolnoki MÁV 8-1, NB2
2010. Edelény – Ferencváros 0-6, Edzőmérkőzés
2011. Ikarus – Ferencváros 0-12, Edzőmérkőzés
2018. Bp. Honvéd – Ferencváros 0-1, NB1
2022. AS Monaco – Ferencváros 0-1, EL csoportkör
Összes díjmérkőzés: 25 mérkőzés, 14 győzelem, 6 döntetlen, 5 vereség, 65-36 gólkülönbség
Ezen a napon játszotta első díjmérkőzését a csapatunkban:
Ezen a napon játszotta utolsó díjmérkőzését a csapatunkban:
1968. Varga Zoltán
2000. Gajda István
„A soroksári-úti pályán mérkőzött e két csapat. A FTC. fölényes győzelme a formájában szépen fejlődő csatársor összmunkájának eredménye. Csupán a védelem könnyelműsége oka a kapott négy goalnak, mely a két hátvéd felületes játékának eredménye. A FTC. mutatott formája alapján sok reménynyel nézhet a bajnoki mérkőzései elé. A Főv. TC.- ban először játszott a MLSz. tanácsának meglepetésszerü kegyelme folytán Roóz, ki mint középső csatár 3 gólt rúgott. A Főv. TC. csatársora lelkesen játszott, míg a védelem gyengeségét erőszakos játékkal pótolta. A kapus, Amster, gyengén védett s ezért a harmadik gól után Szentey védett igen ügyesen. A játék az első félidőben a FTC. folytonos támadása mellett 7:1 végződött a FTC. javára. A II. félidőben túlságosan elől játszó hátvédeket gyakran lepi meg a Főv. TC. gyors támadása és rövid idő alatt 3 gólt rúgnak a FTC.-nak, mig ezek fáradságtól visszaesvén és csak 2 gólt rúgnak ebben a félidőben.” (1907 – Fővárosi TC)
„A szép, őszi ragyogás elborult déltájban. A miskolciak nagy aggódással figyelik a felhők járását, amit nem sok jóval biztat. Mikor a mérkőzés órája közeledik, csendesen hull az eső, de azért nagy a népvándorlás a népkerti pálya felé. Az Attila vezetősége szomorúan állapítja meg: – Legalább kétezer pengőt jelent nekünk az eső!…A mérkőzésen a Ferencváros nem játszotta ki legjobb formáját, de mégis kielégített. Különösen az a lendület tetszett, amivel a csapat a játékot kezdte s amivel az első félórát végigharcolta. A nagy lendületnek és fényes formának, amit a csapat ekkor mutatott, egyetlen hibája volt. A gólképtelenség, az eredménytelenség…Pataki Mihály, a Ferencváros igazgatója: — Ezt játékot vártam a csapattól. Még egy-két helyen nyikorog a gépezet s többre most nem lehetett képes az együttes.” (1929 – Attila)
„Két egyforma rendszert játszó csapat került szembe ezen a mérkőzésen, mert mindkettő három hátvéddel, két támadó szélsőfedezettel, előkészítő és fölzárkózó összekötőkkel és három előretolt csatárral játszott. Az ilyen találkozókon mindig az dönt, hogy hol vannak jobb egyéni képességű játékosok és melyik csapatban vannak jobb erőnlétben a játékosok. Érdekes, hogy a Törekvés játszotta ezúttal rosszabbul ezt a rendszert, pedig a kőbányaiak sokkal előtt kezdték az angol rendszerben való játékot. A Ferencváros rendszerében csupán kisebb hiba volt: Sárosi III. néha behúzódott középre. Egyénileg sokkal jobb képességű játékosok vannak a zöldeknél és az erőnlét is jobb a Ferencvárosnál.” (1940 – Törekvés)
„A zöld-fehérek erősen javuló játékot mutattak ezen a mérkőzésen. Sokkal többet támadtak, mint a szolnokiak és ami a lényegesebb, a játékidő legnagyobb részében tervszerűen, lapos összjátékkal közelítették meg ellenfelük kapuját. Ezúttal a támadósor is mozgékonyabban és ötletesebben játszott a szokottnál. A győzelem nemcsak hogy megérdemelt, de nagyobb arányú is lehetett volna. A kapuban Henni pompásan védett. Rudas egy komoly hibát csinált – amiből gól lett. Sárosi dr. nagy akarással játszott, nagyszerű átadásokat adott társainak. Mike lendületes volt, ez gólokban is megmutatkozott. Lakat sokat dolgozott, de passzai nem mindig sikerültek.” (1946 – Szolnok)
„A bajnokság előző fordulóiban nagyszerűen szereplő Győr reményeit nagyban növelte a Fradi súlyos törökországi veresége. A ferencvárosi fiúkon érződött is egy kis depresszió. Kísértett is a vereség, hiszen Albert már az első percben súlyos rúgást kapott. 5 percig ápolták a pálya szélén s ezalatt bizony – emberelőnnyel – jól rohamoztak a győriek. A hatodik percben azonban Albert véres kötéssel a térdén visszajött s néhány másodperc múlva be is fejelte a zöld-fehérek vezető gólját. Erre visszatért a Fradi önbizalma, s nagy iramban folyt le végig izgalmas és változatos mérkőzés. Az első félidőben a Győr még egyenrangú ellenfél volt, szünet után azonban felőrlődött a védelem ereje és az FTC, Fenyvesi dr. vezetésével – aki élete legjobb formájával lepte meg a közönséget – magához ragadta a játék irányítását, s olyan fölényt harcolt ki, amit sikerült gólokra is váltani.” (1963 – Győr)
„Kedden este a csodálatosan megvilágított liverpooli stadion vendégöltözőjében nyugodt hangulatban öltöztek a ferencvárosi labdarúgók. Úgy érezték, nincs vesztenivalójuk. Egyértelműen a hazaiak az esélyesek, mégpedig több góllal. Mint kiderült, ez a nyugodtság aranya ért. — Figyelmeztettem a fiúkat – mesélte Dalnoki Jenő – hogy igyekezzenek nagyon pontosan betartani a megbeszélteket. Azaz Bálint, Páncsics, Horváth, Megyesi és Juhász szorosan fogjon embert. Füsi és Mucha húzódjon mélyen hátra. Középen Rákosi és Branikovics szervezzen, Albert pedig maradjon elől. A fiúk nyugodtan játszottak. okos oldaladogatásokkal széttördelték a lendületes angol támadásokat…— Kik játszottak jól? – kérdeztük a mestert — Mindenekelőtt Géczi, aki ezúttal káprázatosan védett. Aztán Páncsics és Horváth, de általában a védelmes dicsérhetjük.” (1970 – Liverpool)
„A ferencvárosiak az első perctől kezdte hatalmas lendülettel rohamoztak, kapujukhoz szegezték a luxemburgiakat, s a lövések szinte jobban záporoztak a kapujukra, mint a gyepre az esőcseppek. De mindig akadt egy közbelépő láb, vagy Hoffmann kapus volt a helyén. És szinte törvény a labdarúgásban, hogy a fergetegesen támadó csapat kap váratlanul gólt. Most is így történt! A zöld-fehéreket ez még inkább felpaprikázta s három perccel később Nyilasi egyenlített. Ezekben a percekben állandóan a luxemburgiak kapuja előtt pattogott a labda. Szünet után a kétgólós előny birtokában a zöld-fehérek nyugodtabban és átgondoltabban támadtak. Az FTC végül is félgőzzel nyert 5-1-re a szerény képességű, de lelkesen és sportszerűen játszó Jeunesse Esch ellen.” (1976 – Jeunesse Esch)
„— Idehaza mindenképpen nyernünk kell. De egy-két gólos siker nemigen lehet elég a továbbjutáshoz. Nyáron tapasztalhattuk, még a másodosztályú csapatok is nagyon nehéz ellenfelek: elérnek egy gólt, a fanatikus közönség belehajszolja őket a másodikba, a harmadikba … Mint a bikák a viadalon, úgy rontanak az ellenfélre: elfárasztják, felőrlik, agyonhajtják őket. Így hát a Népstadionban kell-kellene úgy játszani, hogy ez ne következhessen be odakinn két hét múlva. – nyilatkozta a mérkőzés előtt Novák Dezső a Fradi mestere…A mérkőzésen viharoson kezdett a Fradi, de aztán biztató félidei kétgólos előnyből a végén csak sovány egy gólos kis előny lett, ezzel nagy lehetőséget szalasztott el. Nem tudta előnyét növelni, de még a meglévőt sem megtartani. Pedig ha a második félidő elején legalább tartani tudja az iramot, akkor minden bizonnyal 3-4 gólos előnyt szerzett volna!” (1982 – Atletico Bilbao)
Vélemény, hozzászólás?