2017.X.10. VB-selejtező, Magyarország – Feröer-szigetek: 1-0
Kifütyült győzelem: egy Böde-góllal nyertünk Feröer ellen, de a játék…
Válogatottunk nyögvenyelősen győzött idehaza az utolsó vb-selejtezőjén, megvan a harmadik hely, de a közönség tüntetett.
A magyar labdarúgó-válogatott 1–0-ra legyőzte hazai pályán Feröert az európai vb-selejtezők csoportszakaszának utolsó fordulójában. A mieink gólját a csereként beálló Böde Dániel szerezte a 81. percben.
VB-SELEJTEZŐ, EURÓPAI ZÓNA, B-CSOPORT, 10. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG — FERÖER-SZIGETEK 1-0 (0-0)
Budapest, Groupama Aréna, 20.000 néző.
vezette: Roi Reinshreiber (Mozes, Shimon; tartalékjv.: Liany – izraeliek)
MAGYARORSZÁG: Gulácsi – Fiola, Guzmics, Kádár, Szabó J. – Stieber Z. (Nagy Dá., 66.), Nagy Á., Pátkai, Dzsudzsák – Eppel (Böde, 46.), Ugrai (Sallai, 89.)
kispad: Kovácsik, Megyeri, Lang, Korhut, Botka, Lovrencsics, Márkvárt
Szövetségi kapitány: Bernd Storck
FERÖER-SZIGETEK: G. Nielsen – Naes, Gregersen, Baldvinsson, Jónsson – Vatnhamar, Sörensen (Bartalsstovu, 73.), Benjaminsen (Hansson, 66.), Edmundsson – Joensen, Faerö (K. Olsen, 88.)
kispad: Gestsson, Askham, V. Davidsen, Nattestad, Jakobsen, Justinussen, J. Davidsen, Lokin, Johannesen
Szövetségi kapitány: Lars Olsen
Gól: Böde (81.)
Sárga lap: Nagy Á. (90+2.) illetve Benjaminsen (18.), Sörensen (57.), Baldvinsson (62.), R. Joensen (85.)
Özönlöttek a szurkolók a Groupama Arénába.
Nekik nem számított, hogy a válogatott szombaton kínos 5–2-es vereséget szenvedett Svájcban, hogy a világbajnoki selejtezősorozat utolsó körében a harmadik hely megtartásáért éles mérkőzést kellett játszanunk a feröeriekkel.
Más szelek fújnak a világ labdarúgásában, immár eltűntek azok a határok, amelyek még valami reményt adtak a magyar labdarúgóknak a biztos győzelemre – ahogyan Andorra, úgy Feröer ellen sem lehetett tuti magyar sikert jósolni, ami viszont minden gond, baj, csalódás ellenére töretlen maradt, az a nemzeti csapat mellett végig kitartó magyar drukkerek lelkesedése.
Persze – mint később kiderült – kilátástalan futballal őket sem lehet tűzben tartani…
No de maradjunk még a kezdés előtti pillanatoknál: gyerekek, fiatalok, felnőttek, idősek sétáltak lelkesen a beléptető kapuk irányába, abban bízva, hogy a története során százhetvenkilenc mérkőzéséből százharminchatot elveszítő feröerieket sikerül legyőzni.
Hogy a vb-selejtező záró meccsének nekifeszülő csapat milyen kezdővel lép pályára, azt csak tippelgették az emberek. Bernd Storck szövetségi kapitány persze meglepőt húzott most is: a német edző a kezdőbe jelölte a paksi Szabó Jánost, aki eddig egyszer húzhatta magára a válogatott mezét, Pintér Attila irányítása alatt, a Dánia ellen 2–2-re végződő felkészülési mérkőzésen.
Az első félidő egyik tanulsága az volt, Feröer ellen a kísérletezés nem vezethet eredményre, az ugyanis kirajzolódott, hogy a masszívan védekező vendégek ellen pokolian nehéz dolga lesz a csapatnak.
A két csatár, Eppel Márton és Ugrai Roland csak szenvedett, a Honvéd gólkirálya az esetek legnagyobb részében ütemtelenül mozdult a labdákra, a fejesei rendre célt tévesztettek (márpedig ezen meccsen a kaputól tíz méterre a légi párbajokban neki kellett volna a legveszélyesebbnek lennie, de a belőtt labdákat vagy elszalasztotta, vagy képtelen volt a kapu irányába fejelni), a diósgyőriek támadója pedig semmivel sem volt gyorsabb, lendületesebb, mint a vele kényelmes versenyt futó feröeri védők.
Ezek alapvető hiányosságok, és sajnos ilyenkor rajzolódik ki, hogy a magyar bajnoki mérkőzéseken a labdarúgók nincsenek rákényszerítve a gyors, pontos, dinamikus játékra, s amikor lendületes futballra lenne szükség a csatároktól, messze elmaradnak a nemzetközi porondon minimálisan elvárt szinttől. A középpályán gyakorta a labda lekezelése is gondot okozott, azaz mindent mondhattunk, csak azt nem, hogy a gépezet olajozottan működött.
Az első negyvenöt percben a játék nyomaiban sem emlékeztetett arra, amit a játékosok előzetesen ígértek, és a látottak miatt a nézők türelme is elfogyott. Harminchat perc telt el a találkozóból, amikor az addig lelkesen szurkoló drukkerek váltottak, felharsant az „ébresztő, ébresztő!”, majd pedig a folyamatos füttyszó mellett Bernd Storckot sem kímélte a publikum. A szövetségi kapitánytól a lelátó népe elköszönt („Auf wiedersehen!”), és elődjét, Dárdai Pált éltette.
A szakember keresztbe font karral, mozdulatlanul figyelte a pályán zajló eseményeket.
A második félidő legalább ovációval kezdődött, pályára lépett ugyanis Böde Dániel. A feröeriek ekkor kezdhettek idegeskedni: két évvel és két nappal ezelőtt ugyancsak a szünetben állt be a ferencvárosi csatár, és két góljával eldöntötte az akkori meccset (2–1 lett a vége).
És lám!
Böde Dániel ezen a napon is nyerőember lett.
Úgy helyezkedett, úgy mozgott a labda irányába, hogy rá lehetett azt játszani, így végre elkezdett nyomni a magyar válogatott. Érkeztek a beadások jobbról és balról is a kapu elé, s a feröeriek ekkor már csak ritkán jöttek át a térfelünkre. A kilenc mezőnyjátékossal védekező látogatók ellen szenvedett nemzeti csapatunk, Lars Olsen futballistái két sorba rendeződve őrizték a kapujukat, ám a Fradi támadója ellen ezen a napon sem találták az ellenszert, a hajrában csak bepréselte valahogy a labdát a kapuba.
A magyar csapat hozta a kötelezőt, ha kínkeservesen is, de legyőzte Feröert. Ezzel azonban nem kerültünk egyenesbe, a drukkerek a lefújást követően is tüntettek a mutatott játék miatt.
Furcsa ezt leírni: kifütyülték a győzelmet…
httpvh://www.youtube.com/watch?v=ynfUtsgWGrs
További képek: nso.hu, Farkas Zsolt, Sas Gábor
Nyilatkozatok:
A találkozó utáni sajtótájékoztatón az újságíróktól azt kérték, hogy csak a Feröer elleni mérkőzésről kérdezzék Bernd Storckot.
„Nem volt egyszerű meccs, tudtuk, hogy a svájci vereség után javítanunk kell. Igyekeztünk kiengesztelni a szurkolókat. A játékosok nem kapták meg ugyanazt a támogatást, mint máskor, ami elszomorította őket. Nem játszottunk jól, de győzni akartunk. A drukkereknek köszönettel tartozunk, hogy eljöttek, bár ma nem álltak mögénk. Ilyet még nem éltem át korábban. Ma nem kaptuk meg a támogatást” – kezdte mondandóját Bernd Storck.
A Nemzeti Sport Online ezt követően arról faggatta a szakembert, mennyire lepte meg a drukkerek reakciója, mit szólt a „dárdaipalizáshoz” és ahhoz, hogy a távozását követelték. Valamint arra is kíváncsiak voltunk, miben látja az okait annak, hogy az elmúlt tíz év legkevesebb pontját szereztük ebben a selejtezősorozatban, mennyire csalódott emiatt.
„Nagy átalakuláson megyünk keresztül. Az Eb-n jól szerepeltünk, és reformokat vezettünk be. Időre van szükség. Nem az én személyemről van itt szó, hanem tulajdonképpen minden egyes játékosról Csak Gulácsi példáját említve, ő maga is elmondta, mennyire megviselte, hogy szidták a legutóbbi mérkőzés után, hogy diszkrimináció érte, pedig egyébként egy Bajnokok Ligájában játszó, kiváló teljesítményt nyújtó játékosról van szó. Nem rólam van szó, mint már említettem, hanem a csapatról, amely a rekaciók hatására nagyon bizonytalan volt, ez talán érthető is. Kevés pontot szereztünk a selejtezőkön, ennek megvannak az okai. Erős ellenfeleink voltak, mint Portugália vagy Svájc. A gyengébb csapatok ellen szerzett kevés pontért vállalom a felelősséget, talán egy ponttal többet szerezhettünk volna” – válaszolta a kapitány.
„Tisztelni kell Feröert, mások is megszenvedtek ellene. Da ha más csapatokat nézünk, például az olaszokat, vagy a franciákat, akik Luxemburg ellen voltak nehéz helyzetben, akkor normálisnak tekintjük, ha megszenvednek egy-egy mérkőzésen, de itt Magyarországon egyáltalán nem. Igyekeztünk futballozni. Visszaérkeztünk Svájcból és támogatás helyett a szurkolók támadták a játékosokat. Képzelje el bárki, milyen az, amikor bemegy a munkájába és egyfolytában szidalmazzák őt a múltheti teljesítménye miatt. Ez egyáltalán nem könnyű helyzet. Én úgy tekintek erre, hogy a fiúk mindenképp megpróbáltak nyerni, gólhelyzeteket kialakítani. Az ellenfél védelme nagyon erős volt, 5–4–1-es felállásban játszottak, amit más csapatnak is nehéz lett volna feltörni.. Nyilván több gólt akartunk szerezni, ám így alakult. Nem volt jó a mérkőzés, de nyertünk és ezzel elégedett vagyok ” – reagált Storck egy másik kérdésre, ami azt firtatta, érzi-e annyira kínosnak a csapat játékát, mint Andorrában.
„Minden elismerésem a szurkolóké, hogy ilyen sokan kijöttek a svájci vereség után. Tudjuk, hogy az eredményekkel nem mindenki elégedett, de hazai pályán nem okoztunk csalódást a selejtezők során.”
„Nem akarok kifogásokat keresni, azonban ma is sok hiányzónk volt. Igyekszünk fiatalokat, új embereket beépíteni. Elég csak Ugrai Rolandra gondolni, aki nem vallott szégyent” – mondta a német szakember.
Bernd Storck zárásként a Nemzeti Sport kérdésére, még Böde Dánielről is beszélt, aki két éven belül másodszor bizonyult megmentőnek Feröer ellen, miközben nem sok lehetőséget kapott
„Nem ő az egyetlen, aki az elmúlt meccseken nem kapott annyi szerepet. Ma volt több hiányzónk is, de ezzel nem szeretnék megint kifogásokat találni. Igyekszünk új játékosokat is bevetni, fontos, hogy ők fejlődjenek, ma is láthattuk, hogy Ugrai Roland milyen jó teljesítményt nyújtott, ahogy Svájcban is. Dánielnek az elmúlt időszakban nem volt lehetősége játszani, de tudtuk, hogy ma szükségünk van rá, és az viszont, hogy ő sem kapta meg a megszokott támogatást, már igazán meglepő volt.”
A szövetségi kapitány korábban az M4 Sportnak is értékelt:
„Meglepődtem a hangulaton itt a stadionban – mondta Bernd Storck. – Nem könnyű úgy focizni, hogy a szurkolók az ellenfelet támogatják. Ennek ellenére szeretnék gratulálni a csapatnak, hogy a második félidőben nem hagyta magát befolyásolni ezáltal. Nem volt egyszerű.
Talán nagy volt az elvárás a szurkolók részéről, hogy jobban fogjuk zárni ezt a sorozatot. Én sem vagyok elégedett. A harmadik helyen zártunk, igaz, több pontot is szerezhettünk volna. Sokat elajándékoztunk, főként az elején. Ez a reakció egyfajta összegzés volt a drukkerektől.
A játékosoknak megköszöntem a teljesítményüket az öltözőben. Ilyen hangulatot nem éltünk még át. Megdicsértem őket, hogy nem hagyták magukat befolyásolni. Megkapták érte a jutalmukat a gól révén.
A meccs után a nem az én jövőmről kell beszélni, hanem a magyar futballéról. Ez a fontos. Reformokat indítottunk el, ezekhez idő és nemzetközileg tapasztalt játékosok kellenek. Most három-négy olyan futballistánk van, aki ezen a szinten játszik. így nehéz. A szurkolók részéről türelemre van szükség.”
„Jó mérkőzés volt ez, a védelmünk pedig erős, főleg az első félidőben, bár néha eladtuk a labdát – nyilatkozta Lars Orsen, a feröeriek dán szövetségi kapitánya. – Miután elfáradtunk, a magyarok feltörték a védelmünket, és egyre többet hibáztunk. Nem mondom, hogy a magyarok nem érdemeltek győzelmet. Böde Dánielt ma tudtuk kezelni, a góljához szerencse is kellett. Nagydarab fickó, mindig veszélyt jelent. Nem vagyunk csalódottak, hogy nem sikerült a harmadik helyen végezni, a magyar válogatott jobb nálunk. Mi is szeretnénk fejlődni, talán legközelebb mi leszünk a jobbak.”
Böde Dániel:
httpvh://www.youtube.com/watch?v=fZH4jRhkbnE
A B-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Portugália 10 9 – 1 32–4 +28 27
2. Svájc 10 9 – 1 23–7 +16 27
3. MAGYARORSZÁG 10 4 1 5 14–14 0 13
4. Feröer 10 2 3 5 4–16 –12 9
5. Lettország 10 2 1 7 7–18 –11 7
6. Andorra 10 1 1 8 2–23 –21 4
Nemzetek Ligája:
Az UEFA az 55 tagországot a vb-selejtezők lezárása utáni koefficiens-rangsor alapján osztotta be a négy divízióba. A 12 legjobb csapat az A-divízióba került, a következő 12 a B-be, az ezt követő 15 a C-be s a maradék 16 a D-be.
A mi ligánkban egy három- és három négycsapatos csoportot alakítanak ki. A csoportok győztesei feljutnak a B-divízióba, míg az utolsó helyezettek a D-ligában kezdik meg a 2020-as kiírást.
A NEMZETEK LIGÁJA BEOSZTÁSA:
A-divízió (12): Németország, Portugália, Belgium, Spanyolország, Franciaország, Anglia, Svájc, Olaszország, Lengyelország, Izland, Horvátország, Hollandia
B-divízió (12): Ausztria, Wales, Oroszország, Szlovákia, Svédország, Ukrajna, írország, Bosznia-Hercegovina, Észak-írország, Dánia, Csehország, Törökország
C-divízió (15): MAGYARORSZÁG, Románia, Skócia, Szlovénia, Görögország, Szerbia, Albánia, Norvégia, Montenegró, Izrael, Bulgária, Finnország, Ciprus, Észtország, Litvánia
D-divízió (16): Azerbajdzsán, Macedónia, Fehéroroszország, Grúzia, Örményország, Lettország, Feröer, Luxemburg, Kazahsztán, Moldova, Liechtenstein, Málta, Andorra, Koszovó, San Marino, Gibraltár
Az MLSZ információja szerint a következő kalapokat határozták meg a C-divízión belül:
1. kalap: MAGYARORSZÁG, Románia, Skócia, Szlovénia
2. kalap: Görögország, Szerbia, Albánia, Norvégia
3. kalap: Montenegró, Izrael, Bulgária, Finnország
4. kalap: Ciprus, Észtország, Litvánia
(A Nemzeti Sport, az nso.hu és az UEFA hivatalos honlapja alapján)
Egy hozzászólás a(z) 11111100001ejegyzéshez