McCabe eredményt és rendet akar

NS-20100205

A Fradi-tulaj ultimátuma

Mennyország vagy pokol. Erről dönt a tavasz a Ferencvárosnál.

A szerény őszi szereplés, és főleg a sorozatos szurkolói zűrzavarok válaszút elé állí­tottak a klubot a széteséstől megmentő Kevin McCabe-et. A tulajdonos az előttünk álló hónapok bajnoki szereplésétől, no meg elsősorban a Fradisták viselkedésétől teszi  függővé, hogy BL csapattá fejleszti az FTC-t, vagy kiszáll a klubból.

– Döntő időszakhoz érkézett a szerepem ferencvárosi labdarúgás jövőjét illetően

– mondta lapunknak Kevin McCabe.

– Amennyiben rátérünk arra az útra, amit megálmodtam, azaz a szurkolóinknak családbarát légkörben, remek atmoszférában lesz lehetőségük szórakozni egy, az őszinél acélosabb csapat mérkőzésein, akkor a nyáron nagybevásárlást tarthatunk. Sőt, akkor drasztikusabb lépésekkel folytatjuk az épí­tkezést, s közelí­tjük meg a BL álmainkat — mert az alapok adottak ehhez. Éllenben, ha nem tapasztalok előrelépést a szakmai munkában, és — ez a legfontosabb – folytatódik a drukkereink szélsőséges csoportjainak akciója, ha nem szűnnek meg a folyamatos zavargások a stadionban, akkor nem zárható ki, hogy megelégelem a sorozatos kárt, ami erkölcsileg és anyagilag engem ér, s a kivonuláson is elgondolkozom… Két  éve finanszí­rozom, vezetem és épí­tem az egyesület – mert látom, hogy van értelme a befektetett energiának, pénznek. Szeretnénk, ha a többség is mellettünk, nem ellenünk tevékenykedne.

Afféle ultimátum ez, és remélhetőleg célba ér. Kevin McCabe nem titkolja, hogy szerelemből élesztette fel az érkezése előtt a csőd szélén álló klubot, ám amennyi örömöt lel az FTC tulajdonlásában, legalább annyi keserű élmény is érte már. A skót üzletember körültekintően tájékozódott, még mielőtt a sokadik külföldi projektjébe kezdett, ötéves tervet jelölt meg, ám úgy tűnik, hiába informálódott az Üllői úti viszonyokról, a huligánok nem várt események elé állí­tották.
Hiába érthető a drukkerek azon kritikája, amelyben azt olvassák a tulajdonos fejére, hogy jóval kevesebbet fordí­t a keret megerősí­tésére, mint hangoztatta annakidején; hiába szkeptikusak a megálmodott új Albert-stadion felépülését illetően sokan; és hiába nehezményezi a Ferencvárosi Szurkolók Szövetsége a regisztrációs kártya bevezetését – a Hertha elleni gálameccstől a DVTK elleni balhéig minden olyan eset, ami rossz szí­nben tüntette fel a Ferencvárost – ezáltal a magyar labdarúgást – elí­télendő.

És ez aggasztja Kevin McCabe-et is.

– Az a vágyam, hogy a Ferencváros régi dicsőségében tündököljön, hogy a klub neve vonzó legyen Európa-szerte, hogy az FTC tradí­ciójához méltán szerepeljen

– beszélt a terveiről a Sheffield-hálózat első embere.

– Amikor átvettük az irányí­tást, már mondtam, hogy profi ingatlanfejlesztők, és rutinos futballszakértők vagyunk. Utóbbi területnél fontos, hogy megfelelő marketingmunka adja a hátteret az előrelépéshez. Anglia az élen jár a klubok népszerűsí­tésében, erre bizonyí­ték, hogy a másodosztályú tagságunk ellenére is több mint húszezer a bérletese van a Sheffield United-nek, és az ajándéktárgyaink is profitot termelnek, immár a Fradinál is elismert munkatársaink felügyelik a marketingmunkát. Berki Krisztián irányí­tásával dinamikusabb, korszerűbb szellemben tevékenykedő vezetőink munkája garanciát jelent arra, hogy a szponzori hátterünk is stabilabb legyen. Ám amí­g a Hertha-meccshez hasonló horror történhet, nem tudunk hatékonyak lenni. Törekszünk arra, hogy a holtszezonban keressék a Fradit, neves klubokkal sikerüljön gálameccseket összehozni, de a németek fogadásánál történt balhé nem a legjobb ajánlólevél. Nem terveztem, hogy jelentős összegeket költök még a régi arénára, mert az új stadion minden biztonsági előí­rás terén ultramodern lesz, de be kellett látnom, kénytelenek vagyunk azonnal felállí­tani a regisztrációs kártyás beléptetést – ráadásul a magyar futballbarátoknak is hozzá kell szokni ehhez a módszerhez, mert kétezertizenegy januárjától a hatóság minden magyar klubot kötelez a használatára.

Noha a Hertha-mérkőzés alatt tapasztalt huliganizmus nem a FTC gyengélkedése okozta, a sorozatos pénzbüntetések, zárt kapus bajnokik elrendelése a csapat gyatra teljesí­tményének is „köszönhető”.

A Craig Short, Ron Reid edzőpárosra, és az őket futball igazgatóként támogató Dave McCarthyra tehát komoly vizsga vár a tavasszal: amennyiben képesek felvezetni a csapatot az első hat hely egyikére, és olyan futballt produkálnak, amit a közönség is dí­jaz, megalapozhatják a Fradi sikeres jövőjét.

– Az edzők, a Sheffieldből delegált vezetők mind-mind azért költöztek Budapestre, hogy a Fradit támogassák

– mondta Dave McCarthy, aki tizenöt év, Sheffield FC-nél töltött edzői munka után felel a ferencvárosi szakma fejlődéséért.

– Minket nem a pénz motivál, anyagilag sokkal előnyösebb ajánlatokat is elfogadhattunk volna, de hiszem, hogy itt nagyot alkotunk. A tulajdonos mindent biztosí­t az eredményes munkához a számunkra és, ha mi is bizonyí­tunk, további forrásokat nyit meg, és akkor ismét nagycsapat lehet a Fradi.

Két variáció lehetséges – a két véglet.

A szurkolóknak és a szakvezetőknek is fél éve van, hogy bebizonyí­tsák a Fradi megmentőjének: a Ferencváros érdemes Kevin McCabe pénzére.

Ha nem, akkor a zöld-fehérek úgy járhatnak, mint amikor 2004-ben Várszegi Gábornak lett elege: az üzletember három év után vonult ki az Üllői útról kí­sértetiesen hasonló okok miatt, mint amiről most Kevin McCabe is beszél…

(KEMÉNY KRISTÓF / NEMZETI SPORT 2010.02.05.)

23 hozzászólás a(z) McCabe eredményt és rendet akar bejegyzéshez

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

KATEGÓRIÁK