Alberttől – Zsákig
A magyar válogatott labdarúgók rövid — kizárólag szakmai bemutatására eddig egyetlen alkalommal tettek kísérletet. Néhai Földessy János dr., a labdarúgás odaadó és szakavatott krónikása, 1926-ban kis könyvecskét tett közzé „A magyar válogatott futballisták könyve” címmel. Azóta ebben a témakörben érdemleges, összefoglaló munka nem jelent meg. Könyvünkkel ezt a hiányt igyekszünk pótolni.
Célkitűzéseinket a következőkben foglaljuk össze:
— az immár több mint ötszáz válogatott labdarúgó rövid, lehetőleg jellemző bemutatása szakmai, a legismertebb játékosok esetében pedig emberi szempontból is;
— a hajdani és jelenlegi kedvencek, 122 labdarúgó pályafutásának, legkiemelkedőbb sportsikereinek, emberi vonásainak részletesebb ismertetése;
— a szórakoztatás célját szolgálják a mintegy kétszáz válogatott labdarúgóval kapcsolatos színes történetek, „sztorik”;
— végül érdekes, többnyire újszerű adatokat tartalmazó fejezet beiktatásával e terület kedvelőinek érdeklődését is igyekeztünk kielégíteni.
Könyvünk szerkezeti felépítése a fenti célkitűzéseknek megfelelően alakult.
I. Barcs Sándor, az UEFA alelnökének bevezetője és jelen előszó után a könyv tulajdonképpeni első fejezete a „V á l o g a t o t t labdarúgóink lexikonja”. Talán szokatlan, hogy éppen a lexikális résszel kezdünk. Az előbbiekben elmondottakból azonban kitűnik, hogy mindenekelőtt valamennyi válogatott játékos bemutatása, leglényegesebb adataik megörökítése és közlése volt a célunk. Ez az az alap, amelyből a további fejezetek kialakulnak. Az ebben a részben foglaltakkal kapcsolatban a következőket kell elmondanunk:
A lexikális jellegből adódik, hogy az érintett labdarúgóknál nemcsak a közismert, hanem az eredeti „polgári” nevet, illetve a kevésbé ismert sportbéli nevet is megemlítjük.
Valamennyi játékos születési évszámát hosszas utánjárással és kutatással összegyűjtöttük. Az adatokat több oldalról is ellenőriztük, de mintegy 40—50 esetben erre nem volt lehetőség. így itt-ott hiba is csúszhatott az évszámokba. Úgy véljük azonban, hogy ezeket az ezúttal első ízben összegyűjtött adatokat a teljesség és történeti megörökítés érdekében már most érdemes közzétenni.
A könyv anyaga 1968. szeptember 30-ával zárult, tehát az addig lejátszott 434 válogatott mérkőzés adatait tartalmazza, amelyeket nem átvettünk, hanem valamennyi mérkőzés újbóli „feltérképezésével” magunk állapítottunk meg és állítottunk össze. A válogatottság számában senkinél nincsen eltérés a már ismert adatokhoz viszonyítva. A sportegyesületek és a gólok számát illetően azonban már inkább.
A gólszerzőkkel kapcsolatban megemlítünk egy eddigi hibaforrást. Jó néhány válogatott mérkőzésen —
főleg régebbin — a góllövőt (góllövőket) az első, eredeti tudósítás pontatlanul közölte. A tévedéseket a szemtanúk és az érdekelt játékosok közlései alapján később helyesbítették ugyan, de ezeket eddig többnyire nem vették figyelembe. Mi azonban a módosításokra is tekintettel voltunk.
A válogatott játékos egyesületével (egyesületeivel) kapcsolatban megemlítjük, hogy csak azt (azokat) az egyesület(ek)et soroltuk fel, amely-(ek)nek az illető válogatottsága idején tagja volt.
Sok kiváló labdarúgó már végleg eltávozott körünkből. Halálozási adataikat nem sikerült hiánytalanul összegyűjtenünk, ezért azok közlésétől — néhány eset kivételével — eltekintettünk.
II. Az „ők százhuszonketten” c. fejezetben mutatjuk be a magyar labdarúgás legjelesebb egyéniségeit, sportpályafutásuk egykét emlékezetes állomását. Itt elsősorban a válogatottság száma volt a kiválasztási szempont. A többiek közül a vitathatatlanul kiemelkedő képességű (pl. Bodola Gyula, Bukovi Márton, Nagymarosi Mihály, Platkó Ferenc stb.), valamint azok a játékosok kaptak helyet, akik egészen kiváló, maradandó értékű teljesítménnyel írták be nevüket a magyar labdarúgó-válogatott dicsőségkönyvébe (pl. Gallina Károly, Szepesi Gusztáv, Varga Péter stb.).
III. A „Válogatott történetek — válogatott labdarúgókról” c. fejezet szinte kizárólagos célja a szórakoztatás. Sok színes, humoros történetből válogattunk ki egy jókora csokorra valót. Ha itt-ott olvasható egykét elgondolkoztató, tanulságos eset is, azok sem véletlenül kerültek a könyvbe …
IV. A „Ki mit keres” c. rész több általános érdeklődésre számító adatot tartalmaz. A szokásos rangsorok mellett igyekeztünk újszerű anyagot is (pl. a válogatott játékosok egyesületenkénti megoszlása, a legfiatalabb és legidősebb válogatottak stb.) adni.
Végezetül köszönetet mondunk mindazoknak, akik közreműködtek e mű ízléses kivitelezésében. Külön köszönjük Barcs Sándor élvezetes és kedvező hangulatot teremtő bevezetőjét. Mint szaklektor, észrevételeivel és tanácsaival szintén nagy segítséget nyújtott.
Hosszadalmas kutatómunkánk eredményességét a legmesszebbmenőén elősegítették az Országos Széchényi Könyvtár Hírlaptárának, valamint a Testnevelési Főiskola könyvtárának munkatársai. Hasonló hálával gondolunk mindazokra a sportbarátainkra, volt és jelenlegi válogatott labdarúgókra és sportemberekre, akik egy-két adat közlésével, néhány színes történet felelevenítésével ugyancsak tevékenyen hozzájárultak könyvünk anyagának összeállításához.
Jó szórakozást kívánnak
A SZERZŐK
Kiadta: (1968)
Szerzők: Antal Zoltán, Hoffer József
Vélemény, hozzászólás?