A Fradi dicső kupamúltja – 1930/31
1930 őszén egyetlen mérkőzést vívott a Fradi a kupában. A Sabaria nem okozott különösebb gondot, 7:1-gyel jutott tovább a csapat.
A tavaszi folytatásban is remekeltek a zöld-fehérek, 15:0 a PVSK ellen.
A negyeddöntőben -akárcsak egy évvel korábban- ismét az Újpest volt az ellenfelünk. A lila-fehérek négy tartalékkal álltak ki a mérkőzésre, amely a második félidőben dőlt el. Ebben a játékrészben öt gólt is lőtt a Ferencváros valamint Kohut kétszer is eltalálta a kapufát (6:1).
Következett az elődöntő, ahol is a Magyar Kupa története egy újítással gyarapodott. 1931-ben első ízben került sor pünkösd kettős ünnepén a két elődöntőre, valamint az első és a harmadik helyért folyó döntő mérkőzésre, tehát 48 órán belül minden eldőlt!
Az első napon a Hungária körúton a Ferencváros a Hungária ellen 120 perces játékban döntötte el a továbbjutás sorsát:
A Magyar Kupához méltó, szépségben és izgalmakban bővelkedő mérkőzést vívott a két nagy rivális.
A játék elején úgy látszott, hogy a Ferencváros ismét könnyedén bánik ellenfelével, később azonban a Hungária megmutatta, hogy oroszlánkörmei még nem hullottak el. Pompás lendülettel támadott, s az első félidő végére két gól hátrányát behozta. Hiába lőtt a második félidő elején újabb gólt a ferencvárosi csatársor, a játék végén — igaz, nagy védelmi hiba nyomán — ismét megszületett az egyenlítés, tehát hosszabbításra került sor.
3:3-mal zárult a kilencven perc. A hosszabbítás 3. percében Kohut beadását Takács II. perdítette a hálóba, majd tíz perc múlva megismétlődött az akció és Takács II. ezúttal sem hibázott. Mint ahogy a 17. percben sem, amikor Sebes rossz fejesét kihasználva újból bevágta a hálóba a labdát. A 120 perces játékban a Fradi nagyszerű küzdelem után megérdemelt győzelmet aratott és bejutott a másnapi kupadöntőbe.
A másik elődöntőben a III. kerület FC az előző évi kupagyőztes debreceni Bocskait 2:1-re győzte le, így a második napon, az Üllői úti pályán a következő párosítás alakult ki: Ferencváros – III. kerület (döntő), Hungária – Bocskai (a 3. helyért).
A bronzmérkőzésen a Hungária biztos 4:0-ás győzelemmel megszerezte a 3. helyet, és ezután következett a döntő:
A kupadöntő kerete nem emlékeztetett a Wembley stadionra. Nem volt százezer ember, még 3.000 is csak alig. A Ferencváros nem állt ki legerősebb csapatával, hanem közelgő túrájára való tekintettel kísérletezett. Csak a III. Kerület vette komolyan a kupadöntőt, és a gyümölcs nem maradhatott el: III. kerület – Ferencváros: 4:1. A kerületiek lelkes játékkal simán győztek a Fradi ellen, jellemző, hogy az egyetlen ferencvárosi gól is Steiner öngóljából született.
A döntőben a volt ferencvárosi középcsatár Zilahi Pál három gólt szerzett. El is utazott a csapattal a második dél-amerikai túrára …
A látottak alapján tehát a Kerület meglepő, de teljesen megérdemelt győzelmet aratott.
A Magyar Kupa a döntő mérkőzést a salakpályára állított asztalról nézte végig. Csárdás bíró meccszáró füttye végét szegte nyugalmának, mert megkezdődött a kupaátadás ténye. Schwőder Ervin dr. államtitkár az asztal elé állt, amely előtt a III. Kerület győztes csapata is felsorakozott már. A kupaátadás sem emlékeztetett az angol hasonmásra. Schwőder államtitkár világos utcai ruhájában korántsem hatott túl ünnepélyesen, beszédét a nézőtéren alig hallotta valaki, viszont el kell ismerni, hogy rövid volt. A kultuszminiszter nevében átadta a győztes csapatnak a legnagyobb magyar futballdíjat. Mottl János, a III. Kerület elnöke vette át a kupát, s utána a III. Kerület háromszoros éljent kiáltott a miniszterre és a közönségre. A kupadöntő ünnepségei fényképezéssel zárultak.
Több mint két évtized után a Magyar Kupát végre a pályán, a közönség előtt adták át a győztesnek. Érdekes módon azonban még mindig nem a győztes csapat kapitánya vette át. Még egy érdekesség: a tudósításból kitűnik, a győztes csapatot végre a kupával együtt lefényképezték a döntő után!
Döntő: 1931. május 25. Üllői út: III. ker.-Ferencváros 4:1. 3.000 néző, vezette: Csárdás Gusztáv.
Góllövők: Zilahi 3, Győri illetve Steiner (öngól)A kupagyőztes csapat:
Szulik – Werner, Bíró, Steiner – Lutz, Király – Fenyvesi, Borbély, Zilahi, Győri, DömötörA kupát átvette:
Mottl János, a III. kerület elnöke.
(Nagy Béla írásainak felhasználásával)
Vélemény, hozzászólás?