A Fradi naptára, augusztus 31.
Évfordulók:
102 éve hunyt el Hönich Henrik
42 éve született ifj. Kuznyecov, Szergej
39 éve született Kamate, Dramane
79 éve hunyt el Schaffer Alfréd
Mérkőzéseink ezen a napon:
1902. Fővárosi TC – FTC 2:5, Edzőmérkőzés
1913. Törekvés – FTC 2:3, NB1
1919. MAC – FTC 3-3, NB1
1924. Gradjanski – FTC 2-3, nemzetközi barátságos
1930. Ferencváros – Fall River 6-2, nemzetközi barátságos
1941. Lampart – Ferencváros 2-9, NB1
1958. Ferencváros – MTK 0:1, NB1
1960. Ferencváros – Dynamo Berlin 6:3, nemzetközi barátságos
1967. Ferencváros – Dunaújváros 5:0, NB1
1969. SBTC – Ferencváros 2:1, NB1
1974. Ferencváros – Csepel 3:1, NB1
1977. Ferencváros – Ganz-MÁVAG 8-1, Edzőmérkőzés
1991. Ferencváros – Vasas 1-0, NB1
2011. Siófok – Ferencváros 2-1, Ligakupa
2013. Ferencváros – Kecskeméti TE 1-0, NB1
2014. MTK – Ferencváros 2-1, NB1
2022. Vasas – Ferencváros 0-1, NB1
2023. Ferencváros – Zalgiris Vilnius 3-0, EKL selejtező
Összes díjmérkőzés: 16 mérkőzés, 11 győzelem, 1 döntetlen, 4 vereség, 47-22 gólkülönbség
Ezen a napon játszotta első díjmérkőzését a csapatunkban:
1924. Gaug Ede
1924. Szalai József
1960. Seprűs Zoltán dr.
1960. Verebes József
2011. Pölöskei II. Péter
2011. Varga Bence
Ezen a napon játszotta utolsó díjmérkőzését a csapatunkban:
1960. Berta Ferenc
1960. Simon István
„A Ferenczvárosi T. C. I. csapata múlt vasárnap Mátyásföldön 5:2 arányban győzött a Fővárosi T. C. csapata felett. A Ferenczvárosi T. C. 10 emberrel játszott, a 11-ik csak az első félidő vége felé állott be, de alig 5 perczre rá Horváth Ferencz biró az egyik Ferenczvárosi játékost erős játéka miatt kiállította, így újra tizen maradtak. A játék befejezése előtt 5 perczczel egy Fővárosi játékost is kiállított, mert az feltűnő élénk vitába bocsátkozott a közönséggel.” (1902 – Fővárosi TC)
„A vasutas csapat, amely az első félidőben teljesen a védekezésre szorítkozott, szünet után nemcsak lábra kapott, de hatalmas tempót diktálva uralta a félidőt. A bajnokcsapat helyett ezúttal a Törekvés csapata produkált olyan finist, amely magával ragadta a közönséget. Két kapufát lőttek tíz perecen belül a törekvés csatárok, kevés szerencsével tehát a Törekvés nyerhette volna meg a mérkőzést. Az FTC csak az első félidőben volt jó, de balszerencsével küzdött.” (1913 – Törekvés)
„Az FTC Blum, Sándor és Pataky nélkül is ismét győzött Zágrábban.” (1924 – Gradjanski)
„Ismét egy illúzióval lettünk szegényebbek…A nagy távolság csalóka színben kéklő ködén át, az ott szereplő magyar játékosok elbeszélései nyomán az Egyesült Államok futballistáját elég magasra taksáltuk, de most az USA bajnok játéka alaposan kiábrándított bennünket. Mert hiába mondják, hogy ebben a csapatban több tartalék szerepelt és csak heten játszottak a Fall River nagy csapatából, ezt a hetet is hiába kerestük, hogy klasszist, stílusos futballt láthassunk, ha csak rövid időre is…A mérkőzés után a Fall River öltözőjében kórusban szidják a bírót. Lovagiasan elismerik, hogy a Ferencváros sokkal jobb volt náluk, megérdemelten győzött, de éppen ezért tartják feleslegesnek a bíró segítségét. Közben söröket hoznak az öltözőbe és ez megnyugtatja a derék amerikánusok kedélyét. A Ferencváros erősen szezoneleji formát mutatott, de így is magabiztos győzelmet aratott.” (1930 – Fall River)
„A Ferencváros kissé kényelmesen kezdett elől és hátul egyaránt. Amikor azonban látta, hogy a dolog komoly lehet a kényelmesség folytán, jobban belefeküdt a játékba. A Lampart minden részében hallatlan nagy lelkesedéssel küzdött, időnként teljesen nyílttá tudta tenni a játékot, de sorsát nem kerülhette el. Nem volt nagyvonalú mérkőzés. A Lampart már az első percekben elvesztette egyik legjobb játékosát. Nemcsak egyik legjobbja dőlt ki, hanem az egész csapatnak felbomlott a szerkezete. Szünet után még egyoldalúvá vált a játék. A győztes csapatból a jobbszárny játszott halványabban. Lukács sehogyan nem talál magára. A fedezetsorban egyik játékos sem állt nehéz feladat előtt. Lázár időnként túlzásba vitte a játék könnyedénvételét. Pósa lassan javul, Szoyka dr. még mindig bizonytalan.” (1941 – Lampart)
„Ennek a mérkőzésnek a szakmai bírálatát röviden el lehet intézni: az FTC nemcsak erőlétben, technikai képzettségben és taktikai fegyelmezettségben, hanem ameddig el nem dőlt a két pont sorsa, lelkesedésben és magasan felülmúlta ellenfelét. Fél órán keresztül volt izgalmas a játék – a zöld-fehér támadósor jóvoltából – utána a bajnokjelölt kiengedett, játszadozott. Így is – még több góllal győzhettek volna. A Ferencvárosban Géczi és a három hátvéd csak elvétve találkozott a labdával. Mindannyiszor könnyedén hárítottak. Juhász és Szűcs a szokott megbízható, szorgos játékát nyújtotta. A támadósorból a technikás belső hármas többször kapott nyíltszíni tapsot. Katona az első, Szőke a második félidőben játszott jól és az utóbbi – eredményesen is.” (1967 – Dunaújváros)
„Nagy lendülettel kezdte a játékot a Ferencváros. Egymás után vezette támadásait. Mindkét szélen sok akció futott, s nem egy meleg helyzet akadt a vendégcsapat kapuja előtt. A mérkőzés első részében azonban szervezetten, lelkesen védekeztek a csepeliek és gyors ellentámadásokkal próbálkoztak. Ha ezek ritkák is voltak, akadt köztük nem egy veszélyes akció is. Szünet után továbbra is nagyon aktív és lendületes volt a hazai csapat, viszont lassan elszürkült, lelassult a Csepel. Egymást követték a ferencvárosi akciók. Gyors, sokmozgásos játékkal meggyőző fölényben játszottak, s végeredményképpen biztosan és megérdemelten szerezték még a győzelmet az érdekes, izgalmas mérkőzésen.” (1974 – Csepel)
http://www.nemzetisport.hu/sportnaptar/legendas-nagy-bajnokunk-vegre-revbe-ert-2043110/
1960-ban a „barátságos” meccsen az NDK-sok három játékosunkat tették harcképtelenné. Közülük Berta Ferenc soha nem játszott többet (legalábbis az NB I-ben).
Egyébként az NDK-s csapatok közismerten durvák voltak, csak politikai okokból nem volt sdzabad szóvátenni. Gondoljunk csak Nyilasi későbbi fejsérülésére!