A Fradi naptára, február 23.

tempo-naptar

Évfordulók:

101 éve született Csanádi Árpád
121 éve született Dömötör Béla
84 éve született Fister Ferenc
29 éve született Gyurácz András
133 éve született Szandovics József

Mérkőzéseink ezen a napon:

1902. BTC – FTC 5:1, NB1
1908. FTC – MTK 3:3, NB1
1913. FTC – NSC 8:0, NB1
1919. UTE – FTC 0-0, NB1
1930. vegyes Ferencváros, Hungária – Teplitzer FC 5-1, nemzetközi barátságos
1936. Ferencváros – III. ker. FC 0-2, NB1
1941. Elektromos – Ferencváros 2-3, NB1
1947. Ferencváros – Mogürt 3-1, Éremmérkőzés
1958. Ferencváros – Levszki Szófia 3:2, nemzetközi barátságos
1963. Bp. Előre – Ferencváros 0:2, Edzőmérkőzés
1964. Ferencváros – Szállítók 2:0, Edzőmérkőzés
1966. Internazionale – Ferencváros 4:0, BEK
1972. Ferencváros – Karpati Lvov 0:0, nemzetközi barátságos
1974. Haladás – Ferencváros 1:1, NB1
1977. BVSC – Ferencváros 0-1, Edzőmérkőzés
1980. Slovan Agro Levice – Ferencváros 0-0, nemzetközi barátságos
1983. Ferencváros – Vagónka Poprad 4-2, nemzetközi barátságos
1985. Ferencváros – Sturm Graz 1-0, nemzetközi barátságos
1991. Ferencváros – Érdi VSE 9-0, Edzőmérkőzés
2002. Ferencváros – Gomel 1-1, nemzetközi barátságos
2008. Ferencváros – Integrál DAC 0-0, Edzőmérkőzés
2019. Ferencváros – PFLA 4-0, NB1
2020. Ferencváros – ESMTK 2-1, Edzőmérkőzés

Összes díjmérkőzés: 17 mérkőzés, 8 győzelem, 6 döntetlen, 3 vereség, 37-24 gólkülönbség

Ezen a napon játszotta első díjmérkőzését a csapatunkban:

1936. Krecsmarik Gyula
1947. Kispéter Mihály
1983. Józsa Miklós
1983. Zsivótzky Gyula
1985. Farkas Béla
1985. Mészáros Zoltán
2002. Penksa, Marek

Ezen a napon játszotta utolsó díjmérkőzését a csapatunkban:

1936. Füstös László
1983. Beles Ferenc
2002. Varga Zoltán

Ezen a napon játszotta egyetlen dí­jmérkőzését a csapatunkban:

1947. Paraczky István

„A Ferencvárosi Torna Clubnak a MAC. felett aratott fényes győzelme után az egyetemes érdeklődés oda irányult, hogy milyen arányban fog a bajnokságban ez idő szerint a vezető helyet elfoglaló Magyar Testgyakorlók Körével végezni. A Millennáris pályán — a borús idő dacára — a mult vasárnap legalább 3500 ember jelent meg, hogy tanúi legyenek az előreláthatólag kemény küzdelemnek. A két csapat erőkülönbözetét nem fejezi ki hiven a 3:3 arányú eldöntetlen eredmény. A védelemben Domonkos az MTK. javára billentette a mérleget, de ez már a fedezetsorokban a FTC. javára kiegyenlí­tődött. A zöld-fehérek csatársora azonban egy klasszissal volt jobb az ellenfél csatársoránál, mely utóbbiban egyedül Károly volt valamelyes gólképes formában.” (1908 – MTK)

„Oroszlánléptekkel törtet előre az FTC a bajnokságban. Az NSC-vel is ereztette kolosszális formáját és félelmetes erejét. Különösen Tóth volt föltarthatatlan a támadásban és a góllövésben. Négy gólt lőtt ez a nagy karierre hivatott összekötő. Lépést tartott vele a gólszerzésben Schlosser is, aki szintén négyszer juttatta új kezdéshez az NSC-t.” (1913 – NSC)

Tempó, Fradi!: Két érdekességet is hozott ez a februári mérkőzés. Az egyik: FTC-kapus ekkor rúgott először tizenegyest — s sajnos Ungár a büntetőt a kapu fölé lőtte… A másik még érdekesebb, szinte egyedülálló eset: Bródy Sándort és Kovács Elemért „civakodásért” a játékvezető kiállí­totta. A két játékos még ezután sem tudott megbékélni és a ví­vóterembe vonultak: párbajozni! A közvélemény és a sajtó természetesen elí­télte ezt a furcsa elintézési módot: „A fiatalságot ingerlik, s hasonló elintézésre csábí­tják az ilyen esetek, s könnyen tért hódí­that az a fölfogás, hogy akkor leszek lovag, ha ellenfelemmel megverekszem, nem pedig akkor, ha a pályán fairen játszom és ellenfelemet megbecsülöm. Nem kérünk tehát a futballista párbajokból!”

1930

„A latorcautcai sporttelepen 7000 néző előtt biztos győzelmet aratott a Ferencváros a lelkesen és mintaszerű fairen játszó Elektromos felett. Hogy ez a győzelem fölényes volt, azt a zöld-fehérek kizárólag pompás fedezetsoruknak köszönhetik, Lázár és Sárosi III. máris kitűnő formában van…Egészébenvéve jó kis mérkőzés volt, a Ferencváros ezzel a győzelmével 6 pont előnyre tett szert s mint ilyen, már most – az első tavaszi forduló után bajnoknak tekinthető.” (1941 – Elektromos)

KS_1941_I_015-19410223

1941

„Sárban-ví­zben is kitűnően játszott a Ferencváros…Hiába nyitották meg az FTC pálya csatornáit, a nagy ví­ztömeget csak nehezen tudja elnyelni. Dimény Lajos: – Legszí­vesebben a tornateremben játszanánk le ezt a mérkőzést…Belátogat a MOGÜRT egyik játékosa, Füstös is az öltözőbe, vadonatúj mez van rajta, a hátén számmal. Lakat megjegyzi: – Legalább tudni fogom, ha valami megrúg…” (1947 – MOGÜRT)

„A Ferencváros biztosan győzött, sőt ha csatáraiknak egy kicsit jobban megy a lövés Dervenszky nem véd olyan kitűnően, nagyobb arányban is győzhetett volna a Fradi…- Hajrá, Fradi! – zúg a biztatás az Üllői úti pálya nézőteréről a zöld-fehér csapat felé, amikor az első percekben huszáros támadást vezet a szófiai Levszki ellen…Hogy mit láttunk a mérkőzésen? Érdekes, változatos küzdelmet, helyenként jóiramú játékot, s megérdemelt Ferencváros győzelmet. Igazat adunk Kárpáti Bélának: idényelejére való hibák akadtak még mind a védelemben, mind a támadósorban. Tátrai Sándor edző remélhetőleg rövidesen megtalálja a közvetlen védelem legjobb összeállí­tását, a csatársor pedig képes lesz másfélórán keresztül ötletesen, gyorsan, tervszerű helycserékkel, gólratörően és gólképesen játszani.” (1958 – Levszki Szófia)

„Az NB-ben – edzőmeccsek. Albert fejes a Szállí­tók kapujára…Egyébként – gyengécske játék és 2:0. Varga Zoltán remek labdákat „dobált” a jobbszélre, pedig ellenfele olykor csak csikorgatta.” (1964 – Szállí­tók)

„Jobb volt az Inter, a szünetig már 2:0-ra vezetett…” (1966 – Internazionale)

„A tavaszi forduló első mérkőzése mindjárt meglepetéssel kezdődött, mert még Szombathelyen is kevesen gondoltak arra, hogy el tudnak venni egy pontot az egyik bajnokjelölttől. A hazaiak söprögetővel és szoros, követő emberfogással játszottak. A zöld-fehérek meghirdetett taktikája ezen a mérkőzésen nem vált be. Nem tudták a klasszikus WM-rendszert játszani, mert Muchának állandóan vissza kellett húzódnia a beállós helyére, Kű pedig inkább a középpályán tevékenykedett…A találkozó sportszerű légkörben zajlott le. Közepes szí­nvonalú, helyenként küzdelmes volt a játék, a döntetlen igazságosnak mondható.” (1974 – Haladás)

1983

„Az új év első hivatalos mérkőzésére szépszámú közönség látogatott ki az Üllői úti stadionba. A ferencvárosi gárda győzelemmel rajtolt: FTC-Sturm Graz 1—0. Az új év első gólját Mészáros szerezte. A meccs pikantériája volt Szokolai grazi mezben való játéka…- Nyolc év után először játszottam a Fradi ellen. Nem vagyok lámpalázas tí­pus, de most istenemre, izgultam. A szurkolók szeretete mindig nagy öröm. Amí­g itthon voltam igyekeztem a kedvükbe járni, s ezt méltányolják. Mindezt még í­gy is éreztem, ellenfélként, de ferencvárosi mezben azért csak más volt ezen a pályán…Én kértem, hogy zöld mezben játszunk (a klub szí­ne: fekete-fehér), ebben a szerelésben lépjünk fel. Ott, ahol mindig ilyen szí­neket öltöttem, másban hogyan is mutattam volna?!” (1985 – Strum Graz)

2019

Fájdalmasan élte meg a magyar labdarúgás a Ferencváros súlyos vereségét az Inter ellen. Egy évvel a VVK győzelmünk után, és néhány hónappal az angliai VB előtt, ahol a “gyengélkedő” magyar labdarúgás a csoportküzdelmek során legyőzte Brazí­liát és a negyeddöntőben esett ki a Szovjetunió ellen, elég kritikus hangnemet ütött meg a sportsajtó. Nem beszélve arról, hogy ezek az évek a Ferencvárosi labdarúgás aranykorszakát hozták el. Az tény, hogy fájdalmasan érintett mindenkit a milánói vereség, talán nem is voltunk felkészülve rá, de ismerve a kor fociját, egy kissé erőteljesnek tartjuk a kritikai hangnemet.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Tapolca, 2025. január 11.
OLDALAK
KATEGÓRIÁK