A Fradi naptára, július 23.
Évfordulók:
100 éve született Deák II. László
73 éve született Harangi András
37 éve született Junior, Ailton José Pereira
60 éve született Kajdy György
45 éve született Kardos Ernő
Mérkőzéseink ezen a napon:
1921. 1. FC Kosice – FTC 1-2, nemzetközi barátságos
1939. Ferencváros – Újpest 1-4, KK Döntő
1949. Slovena Trencin – Ferencváros 1-6, nemzetközi barátságos
1960. Ikarus – Ferencváros 0:1, Edzőmérkőzés
1966. Ruch Chorzów – Ferencváros 1:1, nemzetközi barátságos
1968. Kremser AC – Ferencváros 0:7, nemzetközi barátságos
1982. Kapuvár – Ferencváros ?-?, Edzőmérkőzés
1985. Lütgendortmund(?) – Ferencváros ?-?, nemzetközi barátságos
1986. Nyirbátori BSC – Ferencváros ?-?, Edzőmérkőzés
1990. Ferencváros – H. Budai SE 4-1, Edzőmérkőzés
1993. Ferencváros – EAC Rádiótaxi 6-3, Edzőmérkőzés
1994. Casino Grazer AK – Ferencváros 2-1, Nemzetközi torna
1997. Bohemians Dublin – Ferencváros 0-1, UEFA selejtező
2005. Siófok – Ferencváros 0-3, Edzőmérkőzés
2010. Ferencváros – Konyaspor 0-1, nemzetközi barátságos
2015. Zeljeznicar – Ferencváros 2-0, EL selejtező
2016. Bp. Honvéd – Ferencváros 0-1, NB1
2017. Újpest – Ferencváros 2-2, NB1
Összes díjmérkőzés: 11 mérkőzés, 5 győzelem, 2 döntetlen, 4 vereség, 22-14 gólkülönbség
Ezen a napon játszotta első díjmérkőzését a csapatunkban:
1997. Sitku Illés
2010. Adriano Alves dos Santos
2010. Cifersky, Ivan
2010. Fodrek, Branislav
Ezen a napon játszotta utolsó díjmérkőzését a csapatunkban:
1939. Háda József
1939. Magda István Béla
1939. Táncos Mihály
2010. Cifersky, Ivan
2010. Fodrek, Branislav
„A Ferencváros Takácsot, Tóthot és Nikolsburgert nélkülöző csapata szombaton és vasárnap Kassán mérkőzött. Mindkét gólt Pataki rúgta, egy 11-est félre is lőttek a zöld-fehérek. A meccsnek propaganda jellege volt. Jellemző a szlovenszkói viszonyokra, hogy az FTC ellen mérkőzött csapatokban sűrűn szerepeltek budapesti játékosok is, köztük nem egy olyan akit az MLSZ rövidebb-hosszabb időre eltiltott a játékból. A csapatok egyébként sokat szenvedtek a hőségtől és a budapestiek sem a mérkőzéseket vezető bírákkal, sem az elfogult publikummal nem voltak megelégedve.” (1921 – FC Kosice)
„Amikor a borús, esővel fenyegető vasárnap délután beléptem az Üllői úti pálya kapuján, örömteli meglepetéssel álltam meg: a hatalmas tribünök és kőlépcsők csaknem tele voltak, élénk bizonyítékául a pesti közönség rajongó futballszeretetének és minden komoly sportesemény iránt megnyilvánuló élénk érdeklődésének. Mert – őszintén szólva – egész héten keresztül a rekordkánikulában izzadó főváros futballberkeiben pesszimistábbnál pesszimistább véleményeket hallottam az első magyar KK döntő várható nézőszámát illetőleg…még a legoptimistábbak is legfeljebb, ha 5-7000 nézőre számítottak. Ezzel szemben közel 13.000 néző ülte körül a gyönyörű smaragdzöld gyepszőnyeget, amikor Kriszt bíró megadta a jelt a kezdésre. Persze azonnal teljes erővel akcióba léptek a két klub törzsszurkolói és már az első percekben fülsiketítő Hajrá Fradi!…Hajrá Fradi…Újpest!…hangversenyt alakult ki, amelyből egyelőre a hatalmas fölényben lévő B-közép kerül ki győztesen.” (1939 – Újpest)
„Trencsénban is igen barátságos fogadtatásban volt részünk. A vendégszeretetre jellemző, hogy a pályán a következő magyar nyelvű felirat fogadott bennünket: – Üdvözöljük a magyar nép demokrácia bajnokcsapatát. Éljen az 50 éves Ferencváros!…A fiúk virággal kedveskedtek a közönségnek, az ellenfélnek pedig nyújtottak át. Több mint 6000 néző gyűlt össze a mérkőzés kezdetére. A hazai csapat először ránk ijesztett, mert az I. félidő 30. percében megszerezték a vezetést. A fiúk azonban rákapcsoltak és Deák valamint Kocsis góljaival vezetéssel zártuk a félidőt. A II. félidőben még jobban ment a játék, Kocsis, Budai, Mészáros és Henni (11-esből) rúgta a további gólokat.” (1949 – Slovena Trencin) | Tempó, Fradi!: A trencséni barátságos mérkőzésen fordult elő először labdarúgásunk történetében, hogy kapusunk gólt szerezzen. Henni volt az első „fecske”, aki büntetőből betalált, őt követte Gulyás Géza, aki csupán két perce volt a pályán, amikor a társak „unszolására” elvállalt a büntetőt – és be is lőtte. 4 góljával Szűcs Lajos a csúcstartó, aki ráadásul mindegyik találatát NB1-s találkozón érte el.
„Csúszós, vizes, de nem mély talajon folyt le az érdekes mérkőzés, amelyben a Ferencváros elsősorban gólképtelen csatársorának köszönheti, hogy nem győzött nagyobb arányban. A mezőny legjobb csapatrésze a Ferencváros fedezetpárja volt, szinte tömte labdával a támadósor tagjait, de azok csak egyszer tudták bevenni az ellenfél kapuját, Fenyvesi révén.” (1960 – Ikarus)
„A Ferencváros labdarúgó csapata idegenben kezdte meg nemzetközi kupaszereplését. Az UEFA-kupa előselejtezőjének első mérkőzését Írországban a Bohemians Dublin otthonában játszotta a magyar együttes és egygólos győzelmet aratott…Az első játékrészben egyenlő erők küzdelme folyt a pályán. Mindkét kapu előtt akadtak helyzetek, de a két hálóőr, Udvarácz és Dempsey remekül hárított. Éppen fél órája zajlott a találkozó, amikor egy látványos akció végén megszerezte a vezetést a Ferencváros. Lipcsei mellel tette maga elé a labdát, elhúzott az alapvonalig, szépen, pontosan passzolt Zavadszky elé, aki ajtó-ablak helyzetben nem hibázott (0-1). Három perc múlva egyenlíthetett volna a hazai csapat. A csereként beállt Sitku szabálytalankodott a ferencvárosi büntetőterületen belül. A megítélt 11-est Byrne a kapufára lőtte. A félidő hátralévő részében jelentősebb gólszerzési lehetőség egyik együttes előtt sem adódott. A második 45 percet a Bohemians kezdte jobban, inkább a ferencvárosi térfélen pattogott a labda. Sok volt az apróbb szabálytalanság. A Ferencváros csapata megérdemelten győzött idegenben, így valamelyest nyugodtabban várhatja az Üllői úti visszavágót.” (1997 – Bohemians Dublin)
http://www.nemzetisport.hu/sportnaptar/a-francia-nagyhatalmisag-rajtunk-edzodott-2038124/