Apám regénye, avagy egy edző a Tizedes utcából
Doktor úr, a balfedezet
A sors úgy hozta, hogy a Fradiban előbb egy „tanár úr”, majd a „doktor úr” játszott balfedezetet. Igaz, merőben különböztek egymástól. Lázár „tanár úr” fantasztikus technikai képzettségével és bámulatos labdaérzékével tanítgatta ellenfeleit a pályán. Lakat Károly viszont történelemtanárként a nebulókat oktatta a gimnáziumban, és hihetetlen tűzzel-odaadással küzdött a zöld-fehérek győzelméért, majd a szégyenletes bukás elkerüléséért.
Egyik kedves könyvem róla szól. A fia, a neves sportújságíró, Lakat T. Károly „Apám regénye, avagy egy edző a Tizedes utcából” című könyvében örökítette meg életét és pályafutását. A remek edzőről szól a könyv, hisz nem láthatta a pályán a zöld-fehérben gürcölő fedezetet, aki részben edzője, Lyka Antal („Totó”) jóvoltából, másrészt saját elképzelésétől vezérelve egyik megvalósítója volt a 4-2-4-es játékrendszernek, amelyet Bukovi Márton tökéletesített, s ezt játszotta az utolérhetetlen válogatott is Sebes Gusztáv idején.
Lakat Károly kicsit visszahúzódott a három hátvéd vonalának közelébe, ott szűrte meg a támadásokat, s a megszerzett labdát rendszerint Mészáros „Dodónak” adta, aki remek átadásaival indította Czibort a szélen, vagy Deák „Bambát” középen. Ha az ellenfél csapatában igazi klasszis játszott a csatársorban, Lakat feladata volt a semlegesítése. Piócaként tapadt rá, lélegzethez sem jutott mellette. Az a fajta szívét-lelkét a csapatért áldozó játékos volt, aki az edzők álma. Nagy része volt a Fradi emlékezetes, bajnoksággal végződő menetelésében. Rudassal, Kispéterrel, Kéri „Birkával”, a híres „Fradi-szív” vitte őt is előre-hátra.
Aztán – nem először és nem utoljára – jött a politika és sok minden más mellett a foci világát is saját képére formálta.
A Fradiból ÉDOSZ, azaz élelmezésipari csapat lett, majd egyetlen határozott mozdulattal szétverték a „fasiszta hadat”. Lakat doktor maradt. Hiába hívta Bozsik a Honvédhoz. Hogy az ÉDOSZ is maradt az első osztályban, Kispéter és Mészáros mellett döntő érdemei voltak. A Lakat-Dékány fedezetpár a körülményeket figyelembe véve a maximumot adta. De láttam Lakat „doktor urat” balszélsőként is játszani, ami benne alighanem ugyanolyan döbbenetet keltett, mint bennünk, akik a „felső utasítások” miatt fokozódó dühvel szemléltük a csapat vergődését.
Itt végződött az „első felvonás”, bár ennek része volt egy váratlan „fellépése” is, amikor órájáról szólította ki Sebes, és közölte, a sérült Zakariás helyett ő játszik a válogatottban. A szokott megbízható teljesítményét nyújtotta akkor is. Vajon megfordult a fejében ott és akkor, hányszor húzhatta volna magára a címeres mezt, ha enged Bozsik invitálásának?
A következő évtizedek Lakat Károlyt a magyar labdarúgás magaslatára emelték. Az én emlékezetemben a legnagyobbak – Bukovi Márton, Baróti Lajos… – mellett a helye. Az a hír járta róla, nála senki sem ért jobban egy csapat összerakásához. Lakat T. Károly könyve az aranykezű edző regénye. Pontosabban az is. Mert a történet a kor magyar labdarúgásának, lassú hanyatlásának is leírása. Szomorkás történet, hiszen a züllés vagy – legyünk elnézőek – hanyatlás nem csak a fociban volt érzékelhető, hanem az élet minden területén. Általános erkölcsi válság kezdődött. Megállíthatatlan romlás, amelyet Lakat Károly, az edző heroikus erőfeszítéssel, egyéniségének minden tartalékának mozgósítva igyekezett érzékelhetetlenné tenni, a játéktéren kívülre száműzni. A nagyságát jelzi, hogy fénykorában sikerült.
Bicskére vonatoztam. Nyolc évig tanítottam az ottani általános iskolában. Szemben velem üldögélt Doktor Lakat Károly, aki akkor a Tatabányából csinált nagycsapatot. Akkor már szőke hajszálai közé őszek vegyültek. Vettem a bátorságot és megszólítottam. Olyasmit habogtam, hogy nagy tisztelője voltam a pályán és csodálója edzői teljesítményeinek, bár nem lelkesedem, ha a Tatabánya elnáspángolja a Fradit. Talán a szíve legmélyén ő sem lelkesedett, hiszen ott belül fradista maradt.
Leszálláshoz készülődtem. Kezet fogtunk. „Tudod kivel fogtam kezet? – kérdeztem Gyuri barátomtól a tanári szobában. – Lakat Károllyal!” Mintha irigység csillant volna szemében. Lakat Károly neve márka volt. Azért mindenképpen, mert egy egyre inkább önérdekeit előtérbe állító társadalomban akár a legvégsőkig is küzdött a közösségi szellem ébren tartásáért, mert meggyőződése szerint harmonikus közösségben születhet nagy eredmény. Ebben volt például méltó utóda Dalnoki Jenő, aki ugyancsak a végsőkig küzdött a pályán és a pályán kívül is, amíg – szokás szerint – meg nem fúrták.
Ó, az a Lakat által vezényelt Tatabánya! Grosics a kapuban néha az őrületbe kergetett. Lőttek innen-onnan, s ő ott volt, védett. Lahosra emlékszem, aki kitűnően irányított, aztán Delire, a balszélsőre, aki majdnem annyira kiszámíthatatlan volt a cseleivel, mint Czibor. És a tetőpont! Legalábbis számunkra az volt: Lakat Károly a Fradi kispadján! Olyan csapatot hozott össze, amely máig legenda: Géczi – Novák, Mátrai, Szűcs, Páncsics – Juhász, Rákosi – Szőke, Varga, Albert, Katona. Ekkor mutatkozott meg egy másik csodálatos adottsága, kitűnő pedagógus is volt. Leült lelkizni Vargával, aki mást aligha hallgatott volna meg, igyekezett meggyőzni, hogy a „Császár” még a trónon ül, s ideig-óráig sikerült elsimítania az Albert-Mátrai viszályt is. Persze azt mi is tudtuk, hogy a csodásan működő gépezetben hajszálrepedések vannak, amelyek bármelyik pillanatban kiszélesedhetnek. Így is történt. Varga, a csodálatos tehetség, akiről szegény Kiss Ferenc kétrészes tanulmányt írt az Új Írásban, a mexikói olimpián búcsút intett a csapatnak, s megkezdődött kinti rögös pályafutása. Mátrait az Egyetértésbe száműzték, s amikor a Fradi két bajnokság után csak a harmadik lett, Lakat doktornak is kiadták az útját. Jött a másik doktor, Kalocsay, de nem jöttek az igazi sikerek.
Sokszor eltűnődtem a könyvet olvasván, vajon mikor volt Lakat Károly pályája csúcsán? Játékosként biztos a bajnokcsapatban. Edzőként azonban több nagy pillanata is akadt. Az olimpiai győzelem, amely minden sportoló álma? Bajnokságok a Fradival? (Ekkor érkezett népszerűsége tetőpontjára, az biztos.) KK-győzelem a Tatabányával? A nyomorúságos, de igazi emberi közeget ajándékozó Salgótarjánban? Épp innen indult élete fájdalmas bukása felé, amikor Szepesi György közvetítésével szövetségi kapitány lett. Olyan tisztség ez, amelyet nem lehet közmegelégedésre ellátni. Neki sem sikerült. Az ő hibája volt? Sokkal inkább a közegé, amelyben doktor Lakat Károly már kicsit idegenül mozgott.
Megrendítő, ahogy a fiú leírja apja halálát. Szólt a telefon.
„ – Lakat lakás? – kérdezte a férfi.
– Igen, Lakat Károly vagyok – mondtam én.
– Az édesapja… – folytatta a férfi, de itt közbevágtam, mert tudat alatt bár, de néhány másodperccel későbbre akartam tolni azt, amit ember ezen a földön későbbre még nem tolhatott.
– Tudom, beszéltem vele nemrég, majd a meccs után felhívom, hogy mi volt az eredmény: ha megmondaná neki, hogy…
– Lakat úr, az édesapja fél egykor meghalt.”
Meccsnap volt, amikor áttette székhelyét az égi kispadra.
– Rónay László –
Szerző: Lakat T. Károly
Kiadó: – (1986)
…A könyvet még nem olvastam de láttam apám könyvespolcán. Potolni fogom a hiányosságot. Az ajánló írás meg nagyszerű. Bár a jelen Fradistáiról lehetne ilyen hangvételben ésé ilyen szeretettel irni.
A könyv minden Fradistának alapmű s ezért az íróját nagyon tisztelem…
Tisztelt Rónay úr! Nagyon szépen
köszönöm Önnek, hogy ilyen tisztán, ilyen őszintén, ilyen szívből jövően, ilyen szakértelemmel emlékezett meg az édesapámról.Sajnos,idén december 3.-án lesz immáron 22 esztendje, hogy nincs közöttünk, de éppen az ilyen írásoknak köszönhetően talán örökre közöttünk marad.Tisztelettel: Lakat T. Károly