Emléktáblát kap Gönyűn a falu neves szülötte
Szabó József, az ETO és a Ferencváros volt válogatott játékosa Gönyű leghíresebb szülötte. Portugáliában ragyogó edzői karriert futott be, Angolában pedig szövetségi kapitányként dolgozott. Idén augusztus 6-án emléktáblát avatnak Gönyűn a tiszteletére.
Gönyű polgármestere, Major Gábor meglepődött, hogy a falujában egykoron válogatott futballista látta meg a napvilágot: Szabó József, az ETO, a Ferencváros, majd a Szombathelyi AK korábbi válogatott futballistája, későbbi portugáliai sikeredző 120 évvel ezelőtt ugyanis Gönyűn született.
Gulyás Zsolt, a budapesti portugál kereskedelmi iroda munkatársa, a portugál futball magyar kötődéseinek lelkes kutatója és Csillag Péter újságíró kereste meg annak idején ezzel az információval.
– Bevallom, először tőlük hallottam Szabó Józsefről – kezdi Major Gábor polgármester. – Ma már tudom, hogy a születési anyakönyvi kivonata alapján 1896. május 11-én látta a meg a napvilágot Szabó Sándor asztalosmester és Szűts Anna gyermekeként. A család aztán néhány évvel később Győrbe költözött.
A hajszíne alapján Vörösnek és Piroskának becézett játékos 1919-ig az ETO gólerős csatára volt. A lapok gyakran dicsérték a játékáért. Győrből igazolta le a Ferencváros, a fővárosi csapattal a bajnokságban háromszor volt ezüst- és ugyanennyiszer bronzérmes, 1922-ben Magyar Kupát nyert, miközben hatszor játszott a magyar válogatottban is fedezetként.
A hírek szerint a „nagy faluban” lenézték a vidéki vasmunkást, aki ezért is igazolt Szombathelyre. A vasi csapat játékosaként vett részt a portugál túrán, ahonnan 1926-ban nem tért haza.
Kezdetben Madeirán telepedett le. Nem sokkal később követte őt a felesége is a kisfiával.
A Dunántúli Sportújság 1928. október 31-én többek között így írt róla:
„Érdekes megemlíteni, hogy Szabó birtokában Károly király madeirai élményeiről értékes feljegyzések és fényképfelvételek vannak, melynek nagy részét néhai királyunk vendéglátójától, az FC Madeira elnökétől kapta sikereinek elismeréséül.”
A cikk akkor még arról számolt be, hogy az edző néhány évi portugáliai működés után hazatér és Szombathelyen kíván letelepedni.
Az élete azonban másként alakult: José Szabo vagy Joseph Szabo, ahogyan kint ismerték, igazi sikeredzővé vált. A Sporting Lisboával négy (1938, 1941, 1944, 1954), míg a Portóval egy (1935) bajnoki címet szerzett és dolgozott az angolai válogatott szövetségi kapitányaként is.
A pipás edző Lisszabonban halt meg 1973. március 17-én.
„Egy biztos, augusztus hatodikán a sporttelep öltözőépületének falán emléktáblát avatunk Szabó József tiszteletére. De tervezünk öregfiúkmeccset is. Felkértük Katzirz Bélát, a korábbi magyar válogatott volt kapusát, aki a Sportingban is védett, segítsen, hogy a klub képviselője, esetleg az öregfiúkcsapat is jöjjön el az ünnepségünkre. Hívunk vendégeket Szabó József más állomáshelyeiről is. Azon a napon lesz Gönyűn a testvértelepülések találkozója, így mindenképpen nagyszabású programot tervezünk” – említette végül Major Gábor.
Várják a fotókatA Szabó Józseffel kapcsolatos megemlékezésre fotókat, információkat várnak mindenkitől, aki ezekkel segíteni tudna a méltó ünneplésben. Bővebb információt Major Gábor ad a polgarmester@gonyu.hu levelezési címen vagy a +36-20/9322-538-as telefonszámon.
Vélemény, hozzászólás?