Feljegyzések a fotelból – Üzenet a csillagoknak
Vannak napok melyek sokkal fontosabbak a többinél. Vannak napok melyek meghatározzák a létünket, melyekre emlékezve nem csak a múltunkat értjük meg, hanem saját magunk belső énjéhez is közelebb kerülünk. 2012 37. hétvégéje sokunk számára sokkal többet jelent annál, hogy végérvényesen „beszökött az ősz”, mely nem „Szent Mihály útján suhant nesztelen”, hanem meghozva a várva várt esőt végigsöpört az országon. A felhők azonban nem tudták eltakarni azokat a csillagokat melyek örökké fenn ragyognak és vigyázzák a lépteinket. Ezen a hétvégén rájuk is emlékezünk. A Császárra, aki több mint egy évtizeden át kergette őrületbe a világ labdarúgásának védőit, és aki a mai napon lenne 71 éves. Holnap, szeptember 16-án meg a két világháború közötti időszak legnagyobb labdarúgójára, Sárosi György doktorra emlékezünk, aki szeptember 16-án lenne 100 éves. Két olyan csillag ragyog egymás mellett az égen, akik nélkül nem képzelhető el a Ferencvárosi dicsőséges múltja és talán bennünk sem égne olyan heves lánggal a Fradizmus.
Azt nem tudom, hogy a tegnap este pályára lépő játékosok mennyire voltak tisztában azzal, hogy a Haladás elleni mérkőzés nem csak a három pont megszerzéséről szól, hanem sokkal, de sokkal többről. Természetesen nem volt „kötelező” emiatt a győzelem, hiszen ilyen direkt módon nem lehet összerakni álmáink és vágyaink puzzle darabkáit. De akik ott voltunk a lelátón és emlékeztünk Albert Flóriánra és Sárosi György doktorra, bennünk igenis motoszkált az a tudat, hogy jó lenne egy győzelemmel üzenni a csillagoknak, hogy igenis van még remény és ha még nagyon távolinak és néha futurisztikusnak is tűnik a dicsőséges múltunk folyatása, vannak még pislákoló lángocskák, melyek 1899 óta mutatják nekünk a követendő utat.
A remény lángocskáját az a tudat is éltette, hogy az a következetes munka amit Ricardo Moniz néhány héttel ezelőtt elkezdett a Fradi élén, újra bizakodással töltötte el a szurkolókat. Mely bizakodás a tegnapi mérkőzés után egy fokkal magasabb szintre kapcsolt és bár mindenki tudja és tegnap is éreztük, hogy ez még nem az igazi, de mivel olyan régen szeretnénk egy stílusos és okosan játszó csapatot látni zöld-fehérben, hogy ha annak felfedezzük a legkisebb csíráját is, akkor egyből sugárzó arcokat lehet csak látni a Szentély lelátóin. Nem is emlékszem rá, hogy mikor húztuk ennyire az időt a lefújás után a stadion „kiürítésével”. Felállva tapsoltunk és énekeltük a Fradi himnuszát és türelmesen megvártuk a játékosokat, hogy a lelátó minden szegletébe eljutva köszönthessük őket. A vastaps között felcsendülő So-má-li-a!-So-má-li-a! éltetés meg egy olyan csupaszív játékosnak szólt, aki erőn felül teljesítve futotta szét a direkt ráállított válogatott Halmosit és elég jól tűrte az öregedő védő helyenként elég alattomos belépőit. Ráadásul lőtt egy remek gólt és egyet meg éppen azzal a fantasztikus akarásával harcolt ki, amiért skandálta a lelátó a nevét.
Egy győzelem elég a boldogsághoz? Persze, hogy nem és tegnap sem estünk át a ló túlsó „sötét oldalára”. Láttuk a hibákat és sajnos észrevettük azt is, amit eddig a jól irányzott propaganda el akart hitetni velünk, miszerint a Fradinak senkihez sem fogható erőnléte van. Igen, mely kb. hatvan percig tart. Nem szeretek visszamutogatni, mert a Détári-Nagy kettős munkáját elég gyorsan el kell felejtenünk, de néhány tényt azért nem szabad a szőnyeg alá söpörni, már csak azért sem, mert ennek még az ősz folyamán meg lesz a „hozománya”. Az erőnlétet már említettem, mely sajnos a siralmas közeli állapothoz hasonlít, de ezen igazán csak a téli alapozás alatt lehet javítani. Bajnokság közben plusz fizikai terhet nem lehet a játékosokra rakni, mert az könnyen a játék rovására mehet.
A másik tényező már sokkal „érdekesebb”. Arra azért kíváncsi lennék, hogy mivel magyarázható az, hogy Moniz ugyanazokkal a játékosokkal (hiszen új igazolás csak csereként állt be) miként képes sokkal jobb focit játszatni? A választ mindenki sejti, és az illendőség valamint a játékos Détári iránti tiszteletem miatt nem is „hozom nyilvánosságra”. Mert talán már nincs is értelme. Van olyan, hogy a múltat nem okulásra kell használni, hanem csak az emlékezésre.
Tegnap amit láttam, az tetszett. A hibáival és a hiányosságaival együtt is. Bár felállva tapsoltam a végén, de tudom azt is, hogy van még munka bőven. De már van hit és van remény. És van győzelem, ezzel lekerült a Nemzeti Sportos („Nem nyert”) „bélyeg” is a mesterről, igaz a napi sportújság most is elég szabadon értelmezte a szavak szabadságát, a „Moniz első sikere” főcímmel, mely bajnokira igaz, de arra már nem, hogy az utolsó három tétmérkőzését megnyerte a Fradival a holland tréner. De most ne lovagoljunk a szavak kettős jelentésén, mert ezeknek igazán nincs jelentősége. Annak viszont van, hogy nyertünk 2:1-re egy olyan mérkőzésen ahol nagyszerű első félidőt produkáltunk, de a másodikra saját magunk által diktált tempóban elfáradtunk. Moniz erre is jól reagált, és ami az első pillanatra furcsának tetszett (Máté-Klein csere) annak is meg volt a mértani közepe.
A tegnapi győzelemmel nem csak a hitünket kaptuk vissza, hanem a Szentély fölé küldött csillagokkal üzeneteket is küldtünk. Tessék szeretni a Ferencvárost, tessék csak támogatni a Ferencvárost, mert nélkülünk nincs magyar foci, mert nélkülünk az égre sem érdemes nézni, mert a csillagok is tudják, hogy hol a helyük.
Ott, ahol mindig is csillagok születtek! Ott ahol ezen a hétvégén két csillag különösen fényesen világít.
Sárosi György doktoré és Albert Flóriáné.
– lalolib –
Vártam, hogy tán más is észreveszi, de így megírom én.
A (magyar foci)világ elszokott attól, hogy a Fradi jó (legalábbis náluk jobb) lehet. Ha megfigyeltétek az utolsó három győztes meccs utáni nyilatkozatokat, csupán a korosztályomhoz tartozó (azaz bőven „hetvenkedő”) Garami József ismerte el egyértelműen, hogy jobbak voltunk. Az egyébként tárgyilagosan nyilatkozgató Török és Artner mindenben kereste a hibát (főleg a játékvezetőben, akik pedig mindkét meccsen inkább ellenünk fújtak), csak el nem ismerték volna, hogy megérdemelten kaptak ki. És ugyanez a helyzet a csapatokkal valamint (tisztelet a nagyon kevés kivételnek) a szakértőkkel (de főleg a >szakértőkkel<).
Hja, a közel egy évtized alatt lerombolt tekintélyt nagyon nehéz visszaállítani…
Kedves Barátom-Barátaim !
A tegnapi és a mai évfordulókat övező sivárság is bizonyíték arra,hogy a FRADI már csak néhányunk lelkében él. A mai “poszthumán” valóság kiölt mindent amit valaha az emberség,a magyarság,a Fradizmus jelentett…
Tisztelt szurkolò tí rsak
Valami ùj szél kezd fùjni az Üllôi ùton és lalolib ìrí sí n is meg lehet érezni, hogy valamilyen ví ltozí s történt, ami mí r a marandandò bélyegzôjét viseli magí n.
Végre ezek a sok gidres gödrös éveken í t megemberelik magukat a fradistí k és megtanuljí k a hullí mokon valò lovagolí st.
Sí rosi Dr. és Albert Flòrií n bizonyí ra a mennyei helyükrôl egy jòt mosolyognak a bajuszuk alatt. De talí n mindinkí bb azt kezdik mondogatni, hogy: „
Ti bolondok ! Itt sokkal szebb és éjjel nappal futbalozunk az örök pí lyí n, az örökkétartò 90 percet. Itt is ott is zöld a pí lya. Itt is ott is fehérek a betelyesült remények felhôi.
Kedves Lalolib (úgyis, mint Laci)!
Hiányoztál már nekünk (vélem, nem csak nekem), de tudtam, hogy nem mindennapi feladatot teljesítettetek Karcsival és Jóskával.
Ám nézzük a jelenlegi helyzetet, mert (mint egy versemben évtizedekkel ezelőtt írtam) „A jelen múltba hull / a jövő jelen lesz…”.
Moniz igen kellemes jelenség a számomra. Bár én elvileg elleneztem a külföldi edzőket (eddig jó tapasztalatunk nem volt vele), ám tudtam, hogy most megfelelő hazait nem lehet találni. A keze kezd meglátszani a csapaton, hamarabb mint vártam. Már az MTK elleni ligakupa meccsen is látszott, hogy mi az elképzelése. Persze, ehhez meg kell találni az embereket, és ezeket fel is kell építenie. Nyilván az is segíti a helyzetét, hogy Máté Csabával (az ő idehozatala is nagy húzás volt) az anyanyelvén tudja megbeszélni a dolgokat.
Ami Somalia „megtáltosodását” illeti: ő az egycsatáros játékra nem alkalmas. Viszont többcsatáros játék esetén megállíthatatlan. Megjött a góllövő-kedve (vagy inkább önbizalma). Ami viszont új és nagyon kellemes meglepetés volt: hogy milyen jól védekezik. (Csak ne kezdjen el cselezgetni közben…) Gyömbér is egyre jobb, mert megtalálta a helyét.
Lassan mindenkinél ez lesz a helyezet. Lesz aki ki fog kerülni, lesz aki be. Ki fog alakulni egy állandó gerinc, amit taktikai megfontolások alapján lehet módosítani.
Cserélni tudni kell. Célratörően. Sokan megdöbbentek Klein behozatalán, ám nekem azonnal Varga Zoli jutott az eszembe, amikor a görögországi kupameccsen, veszélyesre fordulván a dolgok menete, váratlanul Hrutkát hozta be. (Fiatalabbak kedvéért: 1996 szeptemberében történt…)
Szóval alakulunk. Ez a csapat kezdi kinőni a >szerethető< kategóriát és lassan belép a SZERETENDŐ kategóriába. Remélem minél hamarabb.
És a közönség is mintha előnyére változna…
Még a végén én is megérem az új bajnokcsapatot…
Egész jó kis, küzdős, hajtós meccs volt tv-n keresztül. Jova jól védett, és Cukic is jól játszott. Igényeimet le kell szállítanom és azzal is megelékszem, ha Somalia minden meccsen rúg egy gólt.
Ami viszont továbbra sincs, az a védekezés. Ezt is meg kell oldani, mert a Siófok meccs után jönnek az igazán nehéz találkozók.
Mennyivel másabb így olvasni a “Fotelszurkolót”, hogy vissza került bele az élet már egy jónak mondható félidő után 😉