Feljegyzések a fotelból – Vastapssal kísért döntetlen
Amikor fél öt tájékán felálltunk a Tempó Fradi Szerkesztősége által szervezett baráti találkozó asztalától és elköszöntünk egymástól, az első gondolatom azt volt, hogy talán ma nem kéne meccsre menni, sőt az lenne a legjobb, ha el is halasztanák a Győr elleni bajnokit. Nem a szemerkélő eső és a váratlanul ránk törő hideg próbált eltántorítani, hiszen ültünk mi már szakadó esőben is a Szentély lelátóján, hanem azalatt a közel öt óra alatt amíg együtt voltunk, annyi történelem „szakadt” ránk, mintha Róma utcáin sétálgatnánk és amerre nézünk, ahová lépünk, ott közel kétezer év emléke vigyázza a jelenünket. Az asztalnál „csak” 113 évre emlékeztünk, sőt igazán az ötvenes évektől a BL időszakig ülték körül az emlékezők az asztalunkat, de így is annyi élménnyel és tárgyi emlékkel lettünk gazdagabbak (természetesen erről a találkozóról még írni fogunk), hogy a végén tényleg úgy gondoltam, ezt csak egy győzelemmel szabad zárni. Sőt abban is biztos voltam, hogy ha esetleg kikapunk (valljuk be őszintén, néhány pillanat erejéig mindannyian eljátszottunk ezzel a gondolattal is), akkor sem fogom megélni tragikusan (ahogy szoktam), mert az agyam ösztönösen el fogja nyomni a kudarc élményét és helyette azokat az órákat fogja elővenni, melyek „újraélésétől” még másnap is elfog egy kellemes bizsergető borzongás.
Visszatérve arra a kósza vereség gondolatra, azt azért nem szabadott a számításból kihagyni, hogy végül is bajnokságban vezető és agyon ajnározott győri csapat látogatott a Szentélybe és bár az elmúlt hónapban Ricardo Moniz munkájának köszönhetően sokat fejlődtünk, de a papírforma azért háromesélyesnek „tippmixelte” a találkozót. Hogy végül is ebből nem lett egy fix és sima egyes, azt csak saját magunknak köszönhetjük, hiszen köznyelvi és egy kicsit bulváros szóval úgy lemostuk a pályáról a Pinyő legénységet, hogy azok talán még mindig a mosodában próbálják tisztára mosni magukat. A gond csupán az, hogy ebből még sem lett győzelem, de ahogy már írtam az előbb, erről csak és kizárólag mi tehetünk. A Győrnek köze nem volt a játékhoz, az egész 90 perc alatt csupán egyetlen helyzetet dolgozott ki. Ezt mindenki látta, csak egyedül a Nemzeti Sport tudósítója nem, de ezt már megszoktuk. Bár a mai „jelentésben” már több dicséret is megjelent, de azzal az összegzéssel, miszerint „…az ETO kontrára játszott, és több lehetősége is adódott a gólszerzésre”, már nem nagyon lehet mit kezdeni.
Az ETO kontrára játszott? – Egy frászt! Szinte ki sem tudtak jönni a saját tizenhatosukról, voltak olyan percek (elég sok) amikor arra rúgták a labdát amerre a lábuk állt és olyan hősiesen védték a kapujukat, mint az egri várvédők anno 460 évvel ezelőtt. A több gólhelyzetről csak annyit, hogy az egy jelen állás szerint nem számít többnek, ráadásul maga az újság sem említ meg másikat. Nekünk meg annyi volt, hogy azzal egy bajnokságot lehetne nyerni, persze csak úgy, ha azok egy részét valahogy begyömöszöljük az ellenfél kapujába. Mert próbálkozásból volt elég, körbetüzeltük a győri kaput és még arra is figyeltünk, hogy egyik sem legyen utólag sértett, hiszen mindkét félidőben szinte azonos helyzetkihagyási mutatót produkáltunk, bár talán a végén a második félidő felé billen a mérleg nyelve.
Még egy gondolata mai Nemzeti Sportról és ígérem, többet ki sem ejtem a számon őket, de az már a szakmai analfabetizmust súrolja, hogy a csapat átlagos osztályzata: 5,5!!!!, míg a Győré 5,3.
Természetesen nem mehetünk el szó nélkül a bekapott gólunk mellett sem, mely „szervesen kapcsolódik” az elmúlt mérkőzések komikus jeleneteihez. Ráadásul nekünk nem is volt olyan szerencsénk, mint az ellenfeleinknek, így lassan szokásossá válik, hogy futnunk kell az eredmény után. Persze az igazság azért az, hogy ha a csatárok is csak egyet hibáznak, a vége 5-6 gólos győzelem lett volna!
Ettől függetlenül amit vasárnap este láttunk, az maga volt az előadás. Ahogy már említettem, a 12. forduló után két pont előnnyel a tabellát vezető Győri ETO-nak köze sem volt a játékhoz. Ilyenkor persze egyből felvetődik a kérdés, hogy vajon mi voltunk olyan jók, vagy a Győriek voltak tompák, vagy megrémisztette őket a Szentély hangulata, vagy egyszerűen csak vasárnap este a Ferencváros gólokkal volt jobb a győri kirakatcsapatnál. Az igazság valami „kotyvaszt” lenne, bár a győriek tompaságát nem éreztük, inkább a tanácstalanságot, hogy hiába rugdalják előre a labdát, onnan bumerángként mindig visszapattan, és ha sikerült háromszor egymáshoz passzolniuk, akkor már Pinyő arca is felragyogott (mellesleg Pintér Attila is megkapta és viszonozta is a tapsot a bevonuláskor).
Ha már az előbb előadást említettem, akkor néhány szót talán a nézőkről is illik szólni, hiszen tegnap a sokat átkozott (??) és lenézett (??) Fradi közönség ismét példát mutatott: szemerkélő eső, hideg, 7. percben kapott gól – és mégis végig buzdítás, végig olyan hangulat mely tényleg a 12. játékos volt a pályán. Régen éltünk át ilyent és tényleg nagyon sajnálhatják azok, akik nem voltak jelen. Biztos vagyok benne, hogy a vasárnapi játék után még több szunnyadó Fradista „kel életre”. És remélem azt is, hogy nem kell sokat aludnunk ahhoz, hogy hosszú évek után újra olyan csapatunk legyen, hogy ha jövőre ismét megrendezzük a baráti találkozónkat, már nem csak a múlt fogja átlengeni a közel öt órát, hanem a jelenünk is.
Az előadás végén mindig fontos a közönség tetszésnyilvánítása, hiszen enélkül az előadás sem ér semmit. Vasárnap este, már nem csak szitáló, hanem eléggé sűrűn eső közepette sem „menekültünk” a stadionból. Percekig felállva ünnepeltünk a csapatot, zúgott a „Hajrá Fradi” és a „Van Csapatunk”, dacoltunk az esőistenek haragjával, dacoltunk minden olyan erővel mely fékezni szeretné azt a folyamatot, amit Ricardo Moniz érkezésével elindult a Ferencvárosnál.
Néha a döntetlenből is lehet tanulni és erőt is meríteni. Az biztos, hogy erre a 90 percre sokáig fogunk emlékezni, sokáig fogjuk példának felhozni a „hogyan lehet kihagyni ennyi helyzetet” tantárgy előadásán, és nagyon bízom benne, hogy sokáig fogjuk azt érezni, amit a lefújás pillanatában, a nyakunkba folyó eső dacára üzentünk a világnak:
Van csapatunk!
– lalolib –
Moniz mester ért valamit a futballhoz. nem akarom Dömét bántani, játékosként is, edzőként is szorítottam neki, de ismerjük el, vele sehol sem lennénk. Valamikor mi tanítottuk a fél világot focizni, ismerjük el, hogy a holland edzők nagyon tudnak valamit. Jók és egyre jobbak leszünk. Az MK-meccsért kár, nemcsak bajnokságot, Kupát is 2004-ben nyertünk utoljára, ilyen hosszú pauza azt hiszem, csak 1949-1958 között volt. Ja, és más külföldiekkel szemben Moniz mesteren látszik az alázat, az, hogy tiszteli a futballt és ezt a legendás klubot is. Hajrá Ricardo!!!
Köszönet a felejthetetlen találkozóért a Tempófradi szerkesztő-szervezőinek és az illusztris társaságnak. Ismét egy páratlan élménnyel lettem gazdagabb!!! megalapozta a kellő hangulatot az esti előadáshoz a Szentélyben! Köszönet a CSAPATNAK az esti előadásért, azért a bő 90 percért, amely óta újra érezhetjük, hogy tényleg VAN CSAPATUNK!!! Köszönet ezért MONIZ MESTERNEK is!!!
Köszönöm Istenem, hogy Fradistának születtem!!!
HAJRÁ FRADI!!!
Ja és sajnos Pinyő egy a magyar edzői garnitúrából, legalábbis ami a meccs utáni nyilatkozatát illeti, szánalmas magyarázkodás…
Végre van egy játszó, szerethető csapatunk (a borzalmas védelmi hibák ellenére), Moniznak köszönhetően. Ő is biztos tudja, hol kell tavaszra erősíteni. Hajrá Fradi!
Pintér = NS
Délután megnéztem újra. Nagyon nagy játék volt,gólokkal kellett volna nyerni. Azért azt is látni kell, hogy a kispad elég hézagos. Mi van ha megsérült a Ionescu vagy Besic? Jovanovics balhátvéd megoldása sem jött be igazán, ő inkább középpályás.. Ha télen tudunk még igazolni, akkor tavasszal mindenki térdre fog rogyni előttünk!
Hogy Pinyő kontrára akart játszani az sanszos, de a meccs úgy alakult, hogy, azért játszottak kontrára, mert nem tudták elvenni tőlünk a labdát. Ahogy a Videoton ellen is, úgy az ETO ellen is jól játszottunk. Jó meccs volt.
(Az elég röhejes, amikor NS ill. az nso.hu ugyanarról két különböző dolgot ír, utóbbi online közvetítéséből idéznék:
Szinte a kapuja elé szögezi az ETO-t a Ferencváros, de a góllal eddig adós maradt a fővárosi csapat.
Az ETO másodpercekre sem tudja megtartani a labdát egyelőre, nagyon nyom a Ferencváros.
Ahogy mondani szokták, „a levegőben lógott a gól”. Az ETO szinte át sem jött a felezővonalon…
Vége a mérkőzésnek, a Győri ETO elrebeghet egy hálaimát, hogy egy ponttal gazdagabban térhet haza… 1–1.)
Én többnek éreztem! 🙂
Az FTC hivatalos nézőszáma ennyi.
Ez tökéletesen így van. Magam is így éreztem a képernyő előtt. Lehet valamit tudni a pontos nézőszámról?
6.100 néző volt.
Minden részletezés nélkül: Van egy olyan csapatunk, amelyik most már minden hazainak egyenrangú ellenfele (te jó ég: mikor volt ilyen utoljára?), és a jelek szerint lesz egy olyan, amelyik valóban európai szintre emelkedhet fel. Remélem, minél előbb.
Amúgy pedig: a találkozó nagyon jó hangolás volt a meccsre.