Feljegyzések a fotelból – Bronzvasárnap: dobog a szív a csendben
A lefújás pillanatában, amikor az egész stadion egy nagy ölelésbe fonódott össze, még azt hittem, hogy nagyon könnyű dolgom lesz a 2013/14-s bajnoki szezon utolsó foteljának megírásakor. Csak le kell ülnöm a gép elé és úgy fognak az ujjaim szaladni a billentyűzeten mint Usain Bolt lábai az olimpiai döntőben. Arra azonban nem voltam felkészülve, hogy a mérkőzés másnapjának reggelén szinte csak pillanatok peregjenek le a szemem előtt. Szerkesztőtársam most biztos rávágná, hogy nem kellett volna annyi sört innom (a legtöbbet éppen ő szervírozta fel), de tudom, az emlékezetvesztés nem fogható rá a nedűre, hiszen annak teljesen más indoka van. Egyszóval megfogalmazva, a feszültség. Soha nem volt erősségem a fizika, de annyit tudok, hogy az elektromos mezőben két pont között a villamosság megadja, hogy mennyi idő alatt jut el a töltés az egyik pontból a másikba. Természetesen nem gondolom, hogy ha tegnap délután a kezembe adnak egy izzólámpát, az egyből ki is világosodik, de azt igen, hogy egész vasárnap tapintható volt a feszültség minden zöld-fehér szurkoló közelségében. Egy óra környékén ez a fajta feszültség az Üllői út 129. környékén néhány pillanatig mosolyba ment át. Bár terveztük a megállást az új Szentélyünk előtt, de ha véletlenül Laudetur barátommal elkalandoztunk volna a közelgő órák taglalásában, az autó egy jól idomított paripához hasonlóan kormányzás nélkül is leparkolt volna a Fradisas közelében. Mert tudta, itt az új otthonunk.
Mely egy csoda. Lehet itt fanyalogni, lehet hibákat találni, de nem szeretni, és nem a második otthonunknak tekinteni, az egyszerűen képtelenség. Egy óra magasságában többen jártuk körül a még elzárt stadiont, mint jó néhány NB I-s csapat mérkőzésére lasszóval fogó szurkoló. Látható volt az arcokon a mosoly, a kíváncsiság és az öröm. A legtöbbet elhangzó kérdés, miszerint “Játszani fogunk itt EL meccset?”, már előre vetítette azt, hogy ha elhagyjuk a Szentély környékét, újra ránk tör a feszültség és a kétely.
Bíztunk a csapatban, bíztunk Doll mester taktikájába, és talán egy kézlegyintéssel le is fegyverezhettük volna saját magunk feszültségét, hiszen egy 8 meccses sorozat után, hazai pályán, egy közepes játékerőt képviselő csapat ellen szinte biztosra vehető volt a győzelem. Ezt persze csak a nagyon fanatikusak gondolták, hiszen ahogy bementünk a Puskás betondzsungelébe és körbenéztem tényleg tapintható volt a feszültség. Nem csak az előttünk álló 90 perc miatt, de az első 15 perc “csendje” miatt is. Az a csend, melynek hangjait Simon és Garfunkel örökzöld dalában megénekelte, most a néma tiltakozássá változott.
A közel 15 ezer szív dobogott a csendben, és közel 15 ezer torok szabadult fel 14:53-kor és onnantól már nem volt megállás. Olyan hangorkán, olyan buzdítás szabadult fel mely ténylegesen megrengette a földet. Ettől talán a csapat is megremegett, hiszen az a fajta offenzíva amit a szurkolók reméltek az első perctől kezdve, elmaradt. Persze belül tudtuk jól, hogy Thomas Doll úgy sem engedi fejjel a falnak a csapatot, de ahhoz egy kicsit talán türelmetlenek voltunk, hogy ne érezzük azt, akadozik a gépezet, nincsenek lövések és bár főleg nálunk volt a labda, igazi gólhelyzetet az első félidőben nem sikerült kialakítani.
Ettől függetlenül abban is biztosak voltunk, hogy a második félidőben magasabb fokozatra kapcsolja a csapatot a mester. Látszott a játékosokon is a feszültség, de az is, hogy tudják mit akarnak. A győzelmet, a harmadik helyet, az Európa Ligás indulást. Ehhez meg a biztonság érdekében gólra volt szükség, mely a második félidő 7. percében meg is érkezett. Bönig olyan magabiztosan vágta be a jobb felsőbe Böde mértani pontosságú labdáját, mintha ez a 35 éves balhátvéd mindennapos rutinfeladata lenne. Kellett hozzá Philipp sok-sok éves rutinja, tapasztalata és a foci iránti alázata. Innentől kezdve már csak egy csapat volt a pályán. A Paks is beletörődött, hogy itt csak epizód szerepre vannak kárhoztatva, néhány percet leszámítva, amikor is Éger László befejezve több évtizedes játékosi pályafutását, levonult a pályáról, és akit a Fradi közönség felállva tapsolt meg!
Leonardo büntetője már csak hab volt a tortán, mindenki ölelt mindenkit, zúgott a Hajrá Fradi! és egy olyan karnevál vette kezdetét, melyet még Rióban is megirigyelhettek volna. Bronzba öltözött a Puskás, de ettől függetlenül mindenki tudta, a boldogság nem elsősorban a harmadik helynek szól és nem is az Európa Ligás indulásnak, hanem magának a sikernek. Mert csodás érzés volt együtt lenni, együtt ünnepelni és együtt érezni, hogy újra van csapatunk és talán leírhatjuk, végérvényesen van jövőnk. Talán egy órahosszát is eltartott az ünneplés és amikor este nyolc óra tájban hazafelé indulva eljöttünk a Szentély előtt ismét csak zöld-fehér öltözött szurkolókat láttunk. Olyan volt ez, mint egy zarándoklat. Több százan sétáltak át a Puskásból az Üllői útra. Most már feszültségmentesen, most már örömittasan és jó érzéssel gondolva a jövőre.
Az autóból néztem őket, talán néhány könnycsepp is kicsordult az arcomra és akkor ismét Simon és Garfunkel dala kezdett halkan duruzsolni a fülembe.
“És lassan mozdul már a kép:
egy árnyék fázósan kilép.
Vakító lámpa, színes flitterek,
köd rajzolt glóriákat képzelek
és a lábnyomok
-sok fázós koppanás, koppanás.
Dobog a szív a csendben.”
Megnéztem a meccs összes eddigi ismétlését, és úgy érzem, megoldottam a 11-es rejtélyét. Mindenki a lábakra figyelt, holott a paksi védő FELLÖKTE Danit. A totálképen világosan látszik, ám az ismétlésről lemaradt.
Kedves Lalolib,
Nagyon megható,érzelmes gondolatokat pendítettél meg,ami az én szívemet-is-boldogsággal tölt el.
Remélem YSE-Imre unokáját felveszik az egyetemre ,így számára duplán mély nyomokat ofg hagyni ez az időszak.
Nagyon várom már a szakértői szemmel ,számok vagy bármi tükrében az éves mérleget,majd ott szeretnék hozzászólni én is pozitív ill negatív gondolatokkal.
Hajrá Fradi
Kedves Lalolib!
Az érzelmek teljes skáláján játszva megkönnyeztem a párhuzamos képeket, az írás keretét és a záró idézetet! Hasonlókat élhettünk át mindannyian a meccs kapcsán és borzongva várom az első igazi tétmeccset, amikor a zöldbe boruló stadiont hangrobbanás rázza meg és beleremeg a város amikor a Fradi Sas újra szárnyalni kezd!!!
Köszönjünk Dollnak és stábjának meg persze a srácoknak az élményt és várjuk a még jobb folytatást! Leo maradj!!!!! Hajrá Fradi!
Kedves Laci!
Elfelejtettél „plagizálni”. így újra nyomatékosítom, hogy „A sikert csak az előzmények ismeretében lehet helyesen értékelni.”
*
Mert nagy utat tettünk meg. „De Profundis” jöttünk fel, kivágva egy olyan huszáros hajrát, ami mindenhol megbecsülendő. A mélypont szerintem, a felcsútiak elleni vereség volt, de nem tartozik a dicsőségtáblánkra a Haladás és a Pécs elleni hazai vereség sem. (Nem hiszem, hogy Ugrainak és Dibusznak akkor eszébe juthatott volna, hogy jó fél év múlva Fradistaként akasztják nyakukba a bronzérmet.)
Szerencsére a vezetés még időben jött rá, hogy Moniz ugyan jó EDZŐ de nem jó VEZETŐEDZŐ. S megtalálták Dollt, aki egy külön cikket érdemelne. (De ezt hagyjuk jövő júniusra??)
Ám már a Máté Csaba-féle Vidiveréssel megkezdődött valami ami a „nagy hajrában” csúcsosodott ki. A CSAPAT megtett mindent, amit megtehetett, és a vetélytársak nem bírták az idegi terhelést. Mentálisan nőttünk föléjük. De nagyon.
Legtovább a Videoton bírta (vagy mondhatjuk úgy is: neki tartott ki legtovább az ősszel megszerzett előnye), de a végén összecsuklott. Fotelszurkolóként át-át nyomtam a távirányító gombját a fehérvári meccsre, és amikor ott 0:0-lal ért végett az első félidő, már tudtam, hogy képtelenek lesznek nyerni. A következő átkattintásom éppen arra volt jó, hogy lássam a diósgyőriek gólját. Ekkor már teljesen nyugodt lettem.
*
Amúgy én már átéltem egy ilyen közvetítést, felhívom szíves figyelmeteket „Emlékezetes” sorozatom ezen írására: „Emlékezetes Fradimeccseim 07, avagy mi a legjobb lázcsillapító…” Bíztam abban, hogy most is így lesz.
És így is lett.
Doll „chef” és csapata végülis kikeverte a diókrémet, de hogy ez mennyire fogyasztható, az majd az európai porondon dől el…
boldog öreg fradista
Imre bátyátok
Kedves Imre bátyám!
Nem felejtettem el…de nem akartam “eltékozolni” a mostani jegyzetben. Az éves értékelés keretének szánom. 🙂