Feljegyzések a fotelból – Kötelező győzelem
Ami kötelező, az mindig nehéz. Emlékezzünk csak iskolás korunkra, amikor a kötelező olvasmányok elolvasása mindig nehézségekbe ütközött, de mellette Cooper indiántörténeteit lelkesen olvastuk, nem beszélve Zola Nanájáról, ami „tiltott” olvasmány volt, de újságpapírba csomagoltuk és úgy álcáztuk szüleink fürkész szemei elől. Annak ellenére, hogy a foci elég kiszámíthatatlan játék, de ott is ismert a kötelező győzelem fogalma, főleg az Üllői úton, ahol a múltban is számtalan esetben léptünk úgy pályára, hogy az ellenfél ismeretében egyetlen elfogadható eredményt fogadott el a szurkoló, a győzelmet.
Aki valaha is aktívan űzte ezt a csodálatos játékot, az tudja jól, hogy olyan, mint kötelező győzelem valójában csak a szurkolók elvárásaiban létezik. Emlékszem, volt olyan mérkőzésem, amikor az utolsó helyezett ellen játszottunk és már eleve úgy léptünk a pályára, hogy azon tanakodtunk, vajon hány góllal fogunk győzni. Végül simán kikaptunk. Katonacsapatként ránk is zúdult a törzsfőnök haragja, mert már az öltőzőben közölte, hogy három hét laktanyafogsággal díjazza a „kötelező” győzelmünk elmaradását.
Azt szerencsére nem tudom, hogy vajon Prukner László mivel „díjazta” volna a csapat teljesítményét, ha végül is nem sikerül legyürkőzni a Szolnokot, mert végül Rodi fejesgóljával sikerült megnyerni a mérkőzést, és ezzel a három ponttal már a dobogón vagyunk, ami az elmúlt év keserves időszaka után dicséretes teljesítmény. Még akkor is, ha ma akadozott a gépezet, ha néha úgy érezte a szurkoló, hogy kevés a játék, a lendület és főleg az akarat. De a szurkoló már csak ilyen, és a mérkőzés közben én is hasonlókat éreztem. Sőt, a második félidő elején, amikor kimaradt Schrembri helyzete még a fotelból is felkeltem, mert féltettem magamtól az antik darabot, nehogy még kárt tegyek benne.
Szerencsére, néhány perccel később Tóth Bence beívelését Rodenbücher védhetetlenül fejelte a szolnoki kapuba, de utána már nem akartam visszafoglalni a fotelt. Úgy voltam vele mint Prukner László a Fradi sállal. Tartottam attól, ha visszaülök az antik kényelembe, megszűnik a varázs, és bár egyszer már sikerült leszámolnom saját képzelgéseim átkával, a biztonság kedvéért a szőnyegen ülve szurkoltam végig a mérkőzést. Meg is fájdult a derekam rendesen, a lefújás pillanatában percekig tartott, amíg ki tudtam egyenesedni, de ennyi szenvedést most megért a három pont.
Nem volt könnyű győzelem, fogalmazhatunk úgy is, hogy nehéz szülés volt, de egy győztes mérkőzés után elvből nem szoktam megfogalmazni kritikát. Most sem teszem, mert bár szenvedtünk, de a győzelmi mosoly még mindig ott virít az arcomon és egyelőre eszem ágában sincs onnan letörölni. Bár nem vagyok jogász, és őszintén nem is szeretem őket, de most néhány gondolat erejéig tartanék egy védőbeszédet a győzelem oltárán.
Tisztelt Bíróság! Kérem, hogy az ítélet ismertetése előtt vegyék figyelembe az enyhítő körülményeket. Először is az elmúlt másfél évben vajon hányszor fordult elő az Üllői úton, hogy úgy lépjünk pályára, hogy a kezdőrúgás előtt a szurkolók arra tegyék fel tétjeiket, hogy vajon hány góllal fogunk győzni? Hajdú Attila a mérkőzés szünetében mondta, ő is számtalan olyan mérkőzésen állt a kapuba, amikor kötelező volt a győzelem, és bizony nagyon nehéz volt magunk alá gyűrni az ellenfelet. A dicső múltunkban a hazai meccseken ez szinte állandó feladat volt, mert az ellenfelek eleve úgy léptek pályára, hogy 11 emberrel védekeztek és a céljuk csak egy volt, a nagyarányú vereség elkerülése. Az elmúlt másfél évben meg éppen az ellenkezője volt az igaz, győzelmi eséllyel léptek a Szentély gyepére.
Végre fordult a kocka és ennek egy kicsit örülnünk kéne. Az persze tény, hogy meg kell tanulni a „kötelezőt” hozni és jó lenne olyan offenzíva alá helyezni az ellenfél kapuját, hogy minél hamarabb hibára tudjuk kényszeríteni őket. Igazi offenzíva nem volt, de helyzetek, főleg a második félidőben futószalagon jöttek, igaz ki is maradtak. Védekezésem második része meg éppen erre épül. Mert ha a második félidőben belőjük a helyzeteinket, simán meg tudtuk volna ismételt a REAC elleni eredményt. És akkor mindenki „zöld-fehérben” látta volna a világot egy olyan mérkőzésen, ahol az egy gólos győzelem után számtalan kritikai hangú kommentet olvashatunk a különböző internetes fórumokon.
A kötelező győzelem kivívása nem érdem, hanem elvárás. Örüljünk annak, hogy a mai Fradival szemben már ilyen elvárásaink vannak.
– lalolib –
Kedves YSE! Őszintén nem ismertem előttem Heinzet. De ha még nincs igazán formában, akkor mi tud majd, ha igazán formába jön? 🙂
Most a legfontosabb a három pont volt és először ebben a bajnokságban nem segítettük fel a padlón lévőt. A játék olyan volt, amilyen. Aki látta az utánalévő ETO – Kecskemét meccset. Hát …. A spori mindkét meccsen össze-vissza fújt.
“Hoztuk a kötelezőt.” Végre visszakapaszkodtunk az minket megillető helyre. Emlékszem, hogy Nyilasiék is hányszor nem tudták hozni a kötelezőt…
Egyébként szerintem igazán nagyot senki sem alkotott, ám lefele sem lógott ki senki.
Heinz még nincs igazán formában, de így is a frászt hozza az ellenfél védőire.
Ez most tetszik! Igenis meg kell becsülni a nehezen kivivott győzelmeket is. Abban meg sok igazság van, hogy ha nem maradnak ki a biztos helyzetek,mindenki örömtáncot lejt.Pedig a meccs ugyanaz volt,csak a szurkoló hangulata és értékitélete a gólaránytól is függ. Egy dolgot hiánylok,az pedig Heinz teljesitményének a megemlitése! Amiket müvelt a pályán, olyant elég ritkán látni. Ha belővi a helyzeteit, a mennybe megy. Bár a lányokat kedvelem, de azért leirom: imádlak Marek! 🙂