Hopp, kapás van!
A tehetség sorsa: Nagy Ádám példája is azt mutatja, hogy a jó képességű fiatalnak helye van a csapatban
– Zavarom?
Dehogy, csak kapásjelzőt teszek a horgászbotra – mondta Nagy Ádám, az FTC húszesztendős játékosa, aki az előző három fordulóban a Vasas, a Videoton és az MTK ellen a kezdőcsapatban kapott helyet, és jó teljesítménnyel hívta fel magára a figyelmet.
– A szurkolók egymást kérdezgetik: ki ez a srác?
Megtisztelő, ha észrevettek, igyekszem mindig jó játékkal bizonyítani nekik is, az edzőimnek, a társaimnak, a családomnak, a barátaimnak, és főképp magamnak, hogy itt a helyem… Hogy honnan érkeztem? Hosszú út vezetett idáig, a Goldballban Pesti Tibornál kezdtem, voltam Pasaréten a Vasas utánpótlásban, majd a Kelen és a Tabán színeiben, ezekhez a csapatokhoz már leginkább a Wágner-testvérek, Ádám és Gábor révén kerültem. Aztán a Szent Istvánban folytattam, és tizenhat évesen kerültem külföldre.
– Merre indult?
A Fradiból akkoriban távozó Bobby Davison volt a szakmai vezetője annak a spanyolországi, La Manga-i edzőközpontnak, ahova kerültem, főleg spanyol és angol játékosok közé. Eleinte nem volt könnyű, de éreztem, hogy sokat fejlődhetek, és amikor már jobban beszéltem a nyelvet, egyre könnyebb volt. Fél év után Portugáliába, Rio Maior-ba költözött a futball iskolánk.
– Miként zajlottak a hétköznapok?
Mindennap volt legalább egy labdás edzés, heti két-három erőnlétfejlesztő foglalkozást tartottak nekünk, gyorsaságfejlesztés, állóképesség-növelés zajlott szinte mindig. Azt hiszem, ebben fejlődtem a legtöbbet… És persze minden ebéd után nyelvtanulás: az angolok spanyolul, a spanyolok angolul tanultak, egy idő után az angolok között tanultam a spanyolt, így az angolom is javult. Aztán megszűnt a futballközpont, így hazatértem, és a Ferencváros második csapatához kerültem. Lipcsei Péter lett az edzőm, előbb az NB III-ban, majd az U21-es csapatban játszottam.
NEM KELL IZGULNI!
LIPCSEI PÉTER az FTCU21-es csapatának az edzője:
„Nagy Ádám kitűnő mentalitású játékos: alázatos, szorgalmas, mindennap fejlődni akar, ez viszi előre. A futómennyiséggel nem lesz gondja, sokszor szerez labdát, és ha a labdát még jobban játssza meg, még jobb játékossá válhat. A kupadöntő előtt felhívott: Peti bá, izgulok! Nyugi – válaszoltam neki azt, amit már nekem is mondtak a futballöltözők környékén – izguljon, aki bett a csapatba, Gera Zoli és Hajnal Tomi mögött nagy baj nem történhet…”
– Tavasszal gyorsultak fel az események: debütált az NB I-ben, majd kezdett a Videoton ellen négy nullára megnyert kupadöntőn, és ott volt az U20-as világbajnokságon.
Azzal, hogy bekerültem a felnőttek közé, tilos megelégedni, a munkára még inkább szükségem lesz, hogy itt is maradhassak.
– Feltűnő, hogy milyen bátran vállalkozik – külföldről hozta ezt a mentalitást?
Azt hiszem, igen. Nyilván hibázni senki sem akar, de csak oldalra vagy hátrafelé passzolva nem jut előrébb a csapat, az előbb-utóbb kevés lesz, nem lehet mindig a biztosat választani. El kell vállalni a konstruktív dolgokat, előre kell lendíteni a csapatot, de erre buzdítanak a társak is. Arra pedig semmiképpen sem hivatkoznék, hogy fiatal vagyok. Betöltöttem a húszat, és bár sokat kell még tanulnom, futballistaként nem számíthatok annak, ennyi idősen bírni kell a felnőttfutball iramát.
– Milyen a kapcsolata Gyömbér Gáborral, akinek a posztján játszik? Vagy Gera Zoltánnal, Hajnal Tamással…
Gyömbér Gábor csapatkapitányhoz méltó módon kezeli ezt a helyzetet, bátorít, segít ő is mindenben. Gera Zoltán és Hajnal Tamás jelenléte hatalmas segítség a pályán belül is, egy-egy szóval irányt mutatnak, a helyezkedésben elkövetett apróbb hibáimat korrigálják.
– Ahogy hallgatom, úgy tűnik, a legtermészetesebb dolog a hibátlanul menetelő Fradiba bekerülni.
Sokat dolgoztam érte, de azért, mert ötször játszhattam eddig a csapatban, még nem hiszem magamról, hogy most már minden sínen van. Ami eddig elég volt, holnaptól kevés lehet, ezért még többet dolgoznék. Innentől minden ellenfél azon lesz, hogy megszakítsa a sorozatunkat, ez önmagában is elég motiváció. Engem már az is ösztönöz, hogy itt lehetek, és ilyen társak között dolgozhatok a hétköznapokon.
(Somogyi Zsolt – Nemzeti Sport)
Legyen alázat és türelem. Jó lenne ha sok-sok év után újra lenne egy olyan fiatal játékosunk, akit nem szédít meg a siker, akit nem kábítanak el menedzserek és aki kitartó munkával a Fradi meghatározó játékosává válna.
lalolib, én is az “alí zat” és “türelem” jelzôt tenném ìrní m rí ennek a fiatal jí tékos mezére, ha éppen ez nem ellenezne ennek a fiatal jí tékosnak a mentalití sí val.
Ritka egy fiatal emberben és a nyilatkozataiban fellelni a megbìzí st a jövôben és ez meg vegyülve a mindennapok nagyon jòzon kezeléssével.
“Nem csak a hùszéveseké a vilí g”, de — ha ez a fiatal ember ùgy folytatja, ahogyan elkezdte — egy jò ideikg övé lehetne a futballvilí g.
Mindig örülök, ha lí tom jí tszani a Fradiban és remélem, hogy toví bbra is gazdagìtani fogja a csapatjí tékot.
Az utolsò MTK-elleni meccsen ô volt az, aki ví llalta az elôrefutí st egy alkalomkor, mikor az MTK még szoros emberfogí st alkalmazott.
Megmutatkozot akkor a jelenlegi eltérés a jí tékfelfogí sban, Radò és ô közt.
Radò is ví llalta ugyanakkor a lefutí st, de ô még csak sají t magí t vette észre.
Nagy ídí m mí r lí tja a tí rsait is. Nem hií ba ezért, hogy Gera Zoltí nal jòl értik meg egymí st.
érdekes Volt az a kérdés, hogy “külföldi” mentalití st hozott-e magí val ez a fiatal jí tékos ?
Vagy Magyarorszí gon tanulta mí r meg ?