„Irigység és áskálódás fogadott” – Prukner László, a Fradi edzője
Prukner László szerint az érkezésekor irigykedő és áskálódó légkör jellemezte a Ferencvárost, ő azonban senkinek sem akar megfelelni, és az Üllői úton is a maga útját járja. Nem tartja magát „félős gyereknek”, de egy menekülő útvonalat azért nyitva hagyott magának.
A Ferencvárost június 4. óta irányító Prukner László a múlt héten a Blikk olvasóival fórumozott, s nem egy kérdésre a magyar futballban szokatlanul éles választ adott. „Amikor idejöttem a klubhoz, az Erkölcs, erő, egyetértés jelszóból tapasztaltam a legkevesebbet” – jelentette ki a Kaposvárról érkezett, 49 éves szakember, aki az [origo] kérdésére részletesebben is kifejtette a véleményét a Fradinál uralkodó állapotokról.
„Megérkezésemkor a három legendás E betű szellemisége helyett sokkal inkább a furkálódás volt a jellemző. A magyar társadalom hű tükörképével szembesültem az Üllői úton: irigység és áskálódás, illetve a tolerancia és a kölcsönös tisztelet hiánya fogadott” – mondta Prukner, aki részletekbe azonban nem akart belemenni.
Kérdés, hogy vajon a bő egy hónapja tapasztalt légkör jellemzi-e most is a zöld-fehéreket, vagy azóta javult a helyzet? „Miután munkába léptem, lezajlott egy monstre váltás, kicserélődött a menedzsment és a szakmai vezetés is, az angol tulajdonos, Kevin McCabe teljes támogatásával” – felelte erre Prukner. „Úgy érzem, élvezzük a bizalmat, legalábbis ez derül ki a szurkolói reakciókból, az internetes hozzászólásokból. Az eddigiek alapján az a benyomásom, hogy jó az elfogadottságom. Azért dolgozunk, hogy a három E betűt újra megtöltsük tartalommal.”
„Nincs bennem megfelelési kényszer”
A fentiekből az következhet, hogy a hármas jelszó kiüresedése még az előző vezetés hibája lehetetett. „Én semmi ilyesmit nem mondtam, és nem is mondok” – jelentette ki az edző. „Tény, hogy annak idején még Berki Krisztiánnal, a zrt. vezérigazgatójával egyeztem meg, de ő az igazgatótanácsot, illetve McCabe urat képviselte. Előlegezett bizalmat kaptam a tulajdonostól és a szurkolóktól is. Fontosnak tartom, hogy meg tudjuk szólítani a szurkolói csoportokat, s alapkérdés a csapaton belüli, s azon kívüli viselkedés. Együttműködést kérünk a szurkolóktól, hogy újra mindenki örömmel jöjjön ki a Fradi-pályára, látogassa a meccseinket.”
Prukner nem akar felelőtlen ígéretekbe bocsátkozni, többek között azért sem, mert a játékoskeret még korántsem tekinthető véglegesnek. „Ígérgetni nem tudunk, és nem is akarunk. Én csak a munkában hiszek, s ahhoz még kevés idő telt el, hogy ennek minden tekintetben megmutatkozzon a hatása. Azt látom, tapasztalom, hogy egészen más jellegű munkához szoktak a korábbiakban, nem azt mondom, hogy az általam vezetett edzések jobbak lennének, mint a Craig Short-érában voltak – egyszerűen másak. Nem vagyok PR-edző, Kaposváron sem voltam az, itt sem leszek. Továbbá senkinek sem akarok megfelelni, nincs bennem megfelelési kényszer, a magam útját járom. Ott, ahol hét évig voltam vezetőedző, hozzászoktam egy munkamegosztáshoz, egy munkastílushoz. Illés János úrral, a kaposvári ügyvezetővel remekül összecsiszolódtunk, rengeteget tanultam tőle a menedzsment tudományából. A Rákóczinál nem volt főnök-beosztotti viszony, alkotó légkörben dolgoztunk, és az utóbbi három hétben a Fradinál is valami hasonlót tapasztalok.”
„Semmi sem marad titokban előttem”
Prukner Kaposváron folyamatosan a középpontban volt, és az Üllői úton is kezében tartja a gyeplőt. „A konkrét szakmai munkán túl a játékosok szerződtetése is az én feladatköröm, teljes körű döntési kompetenciám van ezen a téren, s az összegeket is ismerem, semmi sem marad titokban előttem. Az utánpótlást felügyelem, tárgyalok a játékosügynökökkel. Három alapelven nyugszik a szakmai ars poeticám: egyik az alapos, mindennapi munka, a másik, hogy a gyeplő minden szála az én kezemben fusson össze, a harmadik pedig a feltétlen bizalom a kollégáim és közöttem. Engem csak egyvalami tud megviselni, ha logikátlan, irracionális dolgokkal találom magam szembe. Erről csak annyit: pozitív folyamatok indultak el.”
A szakvezető korábban azt is említette, hogy Megyeri Balázs méltatlan összegért került a görög Olimpiakoszhoz.”Valóban így fogalmaztam. Kénytelenek voltunk elengedni a kapust egy olyan összegért, amely az előző menedzsment által aláírt szerződésben szerepelt. Nem volt más választásunk. Ami Anthony Eldinget illeti, őt végül nem vittem ki a csapattal Ausztriába. Ennyi.”
Levezető Heinzre nincs szükség
Ott van viszont Windischgarstenben a harminchárom éves, harmincszoros cseh válogatott középpályás, Marek Heinz. „Heinz tud futballozni, ehhez nem fér kétség, ezt már egyetlen edzés alapján megállapítottam. A kérdés, hogy tudjuk-e még motiválni, mert arra nincs szüksége a Fradinak, hogy ő az Üllői úton vezessen le. Egyébként őt is ingyen tudnánk szerződtetni, lejárt a szerződése, a Ferencváros jelen pillanatban nincs abban a helyzetben, hogy élő szerződésű labdarúgókat pénzért igazoljon. Heinz meglehetősen sok klubnál megfordult a pályafutása során, ilyen-olyan híreket hallottunk felőle, de engem csak az érdekel, amit a saját szememmel látok.”
Prukner László a hároméves, ferencvárosi szerződéssel olyan közeget hagyott ott, amelyikben otthonosan mozgott, ahol bizonyos értelemben körülötte forgott a világ. Az Üllői út viszont egészen más. „Nem vagyok egy félős gyerek, kedvelem a kihívásokat, ez pedig az a javából. Egyedül az agresszivitást nem tudom kezelni, bízom benne, nem is kell majd, remélem, a Fradi-szurkolók csakis szurkolók lesznek. Egyébként egy, úgymond, menekülő útvonalat nyitva hagytam magamnak, a kaposvári Táncsics Mihály Gimnáziumból fizetés nélküli szabadságra engedtek el, azaz bármikor visszavárnak korábbi munkahelyemen. Ezzel, ha úgy tetszik, huszonöt éves munkámat honorálták, s Szita Károly polgármester úrnak is köszönettel tartozom ezért a gesztusért.”
Nem szégyen Kaposvárról igazolni
Felfigyeltünk arra a paradoxonra, hogy a középmezőnyben végző, s az élmezőnybe törekvő Fradi több posztra is olyan csapattól igazolt, amely mögötte végzett a bajnokságban: a Kaposvártól. Nem logikai bukfenc ez? „Csak látszólag” – mondta Prukner. „A bajnoki ezüstérmes Videotonnál például négy olyan játékos is szerepel, akik korábban a Kaposvárban játszottak: Nemanja Nikolics, Andre Alves, Dusan Vasziljevics és Szakály Dénes. A Kaposvár évről évre ontotta az olyan labdarúgókat, akik magyar szinten klasszisnak számítanak – csak éppen nem volt képes megtartani őket, anyagi okok miatt. Kaposvárról igazolni egyáltalán nem szégyen.”
(Ch. Gáll András / origo.hu)
Aki ismeri a Fradi közeget, az tudja, hogy lesznek még nehéz napjai a Tanár úrnak. Én azért bízom benne, szerintem csapatunk is lesz. Heinz érkezése is jó jel. Csak ne legyünk türelmetlenek, vegyük figyelembe, hogy egy teljesen új csapat épül. Hajrá Fradi!
Tanárúrnak teljesen igaza van.
Egyet azonban ne feledjünk el:
Miért is alkult ki ekkora káosz a Fradiban?
(minősíthetetlen vezetők, nb2-be száműzés, eladás, tapasztalatlan edző és gyenge játékosok igazolása, minősíthetetlen szereplés, katasztrofális kommunikáció, hazudozás, penetráns mlsz ténykedés, stb, stb.)
Azaz, magyarra fordítva: az alap probléma az, hogy a Fradit nem Fradista érzelmű és nem megfelelő vezetők vezeték (előlegezzük meg a bizalmat a jelenlegi garnitúrának!) és nem védték meg az aljas külső támadásoktól!!!!
Ezek után ne is csodálkozzunk, hogy milyen állapotok vannak és hogy a szurkolók abszolút ki vannak akadva.
A 3E hiányát nem számonkérni kell (és főleg nem a szurkolókon), hanem RENDBETENNI VÉGRE AZ ALAPDOLGOKAT!!!!