Nagy L. naplója: FTC – 1995 március
A kezdés előtt fél órával óriási nyüzsgés volt a stadion körül.
Beérve a helyünkre, majdnem teltház, 15000 néző fogadott. A kapukat az olaszok által is használt, hálótartó oszloposra cserélték ki. Remélhetőleg sok-sok FRADI gól születik majd bennük. Egy busznyi egerszegi szurkoló is volt a kanyarban SZEGED feliratú zászlóval.
Az összeállítás: Balogh, Telek, Hrutka, Szekeres, Páling, Albert, Lipcsei, Lisztes, Keller, Kopunovics, Zavadszky.
Nem túl jól kezdtünk, és a Zalaegerszeg kapufát rúgott Tonó segédletével. A 16. percben a balösszekötő helyéről Lipcsei jobb külsővel nyeste a labdát Keller elé. A védő minden igyekezete ellenére sem érhette el, a klasszisindítást. Keller lekezelte a labdát, majd néhány lépés után a hosszú sarokba vágta.
A második gól a második félidő elején született. Lisztes parádésan kényszerítőzött a balszélsővel, majd a visszakapott labdát két csel után a léc alá zúdította a törpe cserekapus feje felett. Szenzációs gól volt. Lisztest egyébként alig-alig tudták tartani.
A Zalaegerszeg legnagyobb helyzetét, a vitatható büntetőt is kihagyta. Balogh a bizonytalankodásait ezzel a védéssel ellensúlyozta.
A vége előtt másodpercekkel Lipcsei sokadik, amelyek közül egyik-másik nagyon ígéretes volt- próbálkozása eredményes lett. Zavadszky pontosan tálalt elé, és ő nem hibázott, kb. 14 méterről a kapu jobb oldalába bombázott.
A csapat végül a vártnál sokkal könnyebben hozta a 3 pontot, egy kulturáltan játszó ellenféllel szemben, csak annyit kiadva magából amennyi szükséges. A helyzetkihasználáson azonban van még mit javítani. Novák Dezső az eredménnyel elégedett, de a játékkal még nem igazán, a nézők szintén.
Érdekes módon a sajtóban nagyon jó kritikát kapott a mérkőzés, és a csapat. Lisztes Krisztián nagyszerű játékának elismerését mutatja az is, hogy a keddi Képes Nemzeti Sportban egész oldalas posztert szenteltek neki.
A FIFA újra elkészítette a hivatalos 100-as világranglistát a klubcsapatok körében. Mi a 47. helyen végeztünk, ami szerintem a körülményeket figyelembe véve, jó hely.
A forduló többi eredménye alapján maradtunk a második helyen egy ponttal elmaradva·az idegenben (Pécsett) nyert Dózsa mögött. A szurkolóik botrányt okoztak. Ezt persze a sajtó nem kürtölte világgá, egész oldalas cikkekben, mint a mi esetünkben tették volna. Csak a BLIKK írt egy „körömnyit” az esetről.
1995. március 6.
A vízilabda LEN kupa elődöntőben a csapat a BVSC ellen értékes döntetlent ért el, pedig a találkozó elején egy méretes zakó körvonalazódott. Az első negyedben már 6-2 volt, oda. Ezután egyre jobban belelendült a csapat, és a mérkőzés lefújása előtt 30 másodperccel a kezünkben volt a labda. Ha gólt lövünk idegenben, nyerünk. Nem sikerült. A döntés vasárnapra maradt.
1995. március 12.
A visszavágó. Egy olyan nap estéjén, amikor is két magyar csapat már a döntőbe jutott. A Vasas, akit a mi mai ellenfelünk két napja ronggyá vert az MK döntőben, és az UTE, akinek kötelező volt a továbbjutás.
Az első negyedben fej-fej mellett haladt a két csapat. A második és harmadik játékrészben fölénybe kerültünk, kitűnő kapusunk (Pelle) és Horváth Csaba kimagasló játékával. Előbbinek nem lehetett gólt lőni, utóbbit nem lehetett megakadályozni a gólszerzésben. Hat-három volt ide, amikor 4 métereshez jutottuk. Kimaradt. Ekkor volt utoljára kérdéses az, ki jut a Barcelona elleni döntőbe. Az utolsó negyedet megint hoztuk 2-0-ra, fegyelmezett és taktikus játékkal, így mi örülhettünk.
A mérkőzés rendkívül izgalmas és magas színvonalú volt. Az új szabály (kipróbálás alatt), hogy a kiállított azonnal visszajöhet, pergőbbé, és dinamikusabbá tette a vízilabdázást. Ha rajtam múlna, bevezetném.
1995. március 13.
A második fordulóban vendégségbe mentünk a Népstadionba, melyben javában folynak az előkészületek az atlétikai világversenyre. Új és óriási méretű eredményjelzőt építettek, és a padok, székekre cserélését is elkezdték.
A házigazda a BVSC (mint a pólóban) volt. Az időjárás megint hidegre fordult, úgyhogy csak 6-8 ezer néző jött ki. A többiek a TV-n nézték. Mindjárt azt látták, hogy az ellenfélben ott van a hónapok óta sérült Bodnár György is. Hiába, ellenünk még a halott is fel akar kelni. Bodnár csak tíz percet kapott, mert tovább nem bírta a korai visszatérést. A társai sem bírták negyedóránál tovább, mert a 19. percben vezetést szereztünk. Egy szöglet után Neagoe az ötös sarkáról a lábak között keresztbe lőtt, és a hosszú saroknál álló Kopunovics, egy-két méterről a hálóba helyezett. Ezt követően az egész első félidőben mezőnyfölényben játszottunk, eredmény nélkül.
A második játékrészben az ellenfél feljött, vagy inkább magunkra húztuk őket. Mindenesetre a 60. perc körül a tábor már ébresztőt kiabált. A hidegben majdnem melegünk lett. Telek majdnem öngólja, kapufa nálunk, helyzetek az ellenfél előtt. Aztán Lisztes megrázta magát és jónéhányszor a szerencse mentette meg a remeklő Tarlósi hálóját. Egyébként is sok helyzetet hagytunk ki. Ebben Kopunovics járt az élen, habár a legnagyobb lehetőség Albert előtt adódott. A középpályáról nagyszerűen vezette be a labdát a 16-on belülre (Zavadszky nagyon jól vitte el az embereket előle), de amikor a nehezén már túl volt, az ordító helyzetet kihagyta. A mérkőzés legjobbjának Lisztes Krisztiánt választották, teljesen jogosan, hisz újra csodálatos dolgokat művelt a mérkőzés olyan szakaszában, amikor a többieknek nem igazán ment.
Végül is nyertünk, és ha a helyzeteinket értékesítjük, könnyebb lett volna, vagy ha a bíró a három 11-es közül, csak egyet megad, akkor még könnyebben.
Az összeállítás a következő volt: Balogh védett, Telek, Hrutka, Szekeres a védelem, Simon, Albert, Lisztes, Lipcsei, Keller a középpályán, Kopunovics, Neagoe az ékpár. A 61. percben Zavadszky, 75.-ben Czéh lépett még pályára.
Krisztián a mérkőzés előtt a VFB Stutgarttól egy C 180-as Mercedest kapott használatra, mivel ’96 nyarától őket erősíti. Ez az ajándék is az elismertségét igazolja, no meg az óriási tehetségét.
1995. március 18.
FERENCVÁROS- Békéscsaba 1-1 (0-1)
Balogh – Telek, Hrutka, Szekeres – Páling, Albert, Lipcsei, Lisztes, Czéh – Nagy Zs. Kopunovics.
Kb. 15 ezer néző várta óriási izgalmak közepette a kezdést. Az izgalom oka, a rádió híradása. A Dózsa is, és a Honvéd is vesztésre áll. Végül mindkettő kikapott, így győzelmünk esetén első helyre ugorhatunk 2 pont előnnyel. Aztán elkezdődött a játék és a feszültség fokozódott. A Békéscsaba nagyon meleg helyzeteket teremtett számunkra. A csapat támadott folyamatosan, de az ellentámadások veszélyesebbek, és kidolgozottabbak voltak. A 29. perc táján Balogh tiszta ziccert hárított lábbal, szögletre. Aztán a sarokrúgás az ötösön ment végig, kb. térd magasságban. A védők nézték, hogyan veszi ölre a kapusunk. Neki azonban átment a kezei között, és pontosan a hosszúsaroknál egyedül álló csatár elé került, aki nem hibázott. Óriási potya volt! Támadásaink tovább folytatódtak, mégis örültünk, hogy maradt az eredmény, hisz Baloghnak módja nyílt a hibáját korrigálni, amit becsülettel meg is tett. A szünet előtt Floresz kiszállt a küzdelemből, szerintem nagyon könnyedén megadva magát.
A második játékrészben a csapat még nagyobb erőbedobással küzdött, és Kecskés csatasorba állításával az átütőerő is megnőtt. Ez tíz perc elteltével gólt eredményezett. Hrutka fejese a hálót ugyan nem érintette, de a vonal mögül fejelte ki az egyik hátvéd. Wagner bíró határozottan középre mutatott. Bár akkor is ilyen határozott lett volna, amikor a Csabai hátvédek sorra szabálytalanul állították meg az akciókat. Végül maradt az egy-egy, ami számunkra volt hízelgő.
A mérkőzés végén Balogh lett a mérkőzés legjobbja, és kapta a pénzdíjat. A hátvédsor végig bizonytalankodott, pedig Lipcsei is itt játszott, halványan. A középpályán Albert leginkább azt várta mikor dobhatja fel magát. A többiek dolgoztak, de szint nem tudtak adni. Még Lisztesnek is csak percei voltak. Persze minden labdaérintésén látszik, hogy ő más kategória. Elöl Nagy Zs. sokat tett, habár az utolsó percben, óriási helyzetet hagyott kihasználatlanul. A labda centikkel vánszorgott el a jobb kapufa mellett. A párja viszont leginkább alibizett. Az, hogy mégsem veszítettünk, egy magyar viszonylatban kiváló ellenfél ellen, a csapat küzdőképességét dicséri, hisz a szünet után volt egy 20-25 perc, amikor az ellenfél arra rúgta a labdát amerre állt. Kecskés volt ekkor a meghatározó ember, aki valószínűleg bejátszotta magát a csapatba, ha nem is hosszú időre, de a következő meccsre mindenképpen.
A táblázaton pontban utolértük az első helyezett UTE-t, és 6 pont előnyünk lett a Honvéddal szemben.
1995. március 19.
Kézilabdás lányaink az utolsó hazai BEK csoportmérkőzésen legyőzték az eddig első helyezettet, és átvették a vezetést. A fináléba jutáshoz Brémában kell („csak”) legalább egy döntetlent elérni.
1995. március 22.
1987 óta először kettős mérkőzés a Népstadionban. Odafelé menet felvetődött bennem a régi kettősmérkőzések emléke, hangulata. Mindez a pénztárig és a lelátóra való bejutásig tartott. A 80-as évek 6 Forintos diákjegyéhez képest 400 Ft-ot kértek a belépőért. A nézőtéren pedig hatezer ember volt. A régi FRADI-TÁBOR helyét, fent a 24-es szektor környékén, manapság már ki sem nyitják. Igaz az első meccs elején nem is volt Fradi-tábor (!). Az illúziók így teljesen szétporlottak.
Honvéd-Dózsa 2-0. A játék képe alapján több is lehetett volna. A mérkőzés megnyugtatott, akár újpesten is nyerhetünk. Aztán újabb csalódás. Amit az első félidőben a csapat -igaz erősen tartalékosan- produkált az mindent alulmúlt. Három potyagól, gyenge védelemmel és kapusteljesítménnyel. A második félidő elején Czéh szabadrúgásgóljával megcsillant a remény. A játék is felpörgött egy negyed óráig. Aztán kaptunk még egyet. A vége előtt 3 perccel Lisztes 11-esből legalább a visszavágóra reményt szerzett. Továbbjutni azonban csak ennél sokkal jobb játékkal lehet. Egy hónap van hátra addig. Talán kitavaszodik, és nem csak az időjárás, mert bizony ma nagyon rossz idő volt, így is, úgyis.
A „jegyzőkönyv”: BVSC-FTC 4-2 (3-0) kupamérkőzés. Balogh – Telek, Hrutka, Szekeres – Páling, Lisztes, Szűcs, Czéh, Kecskés – Kopunovics, Christiansen.
1995. március 26.
Kézilabdás lányaink sajnos nem jutottak be a BEK döntőjébe. Pedig csak 2 perc hiányzott a döntetlenhez. Bréma-FTC 25-23 (10-9). A kapusunk véleménye, mely sokat elárul: Ismét csak egy hajszálon múlott a sikerünk, de a döntőbe jutás terhe agyonnyomott bennünket. Képtelenek voltunk igazán jól játszani, ráadásul a bírók is befolyásolták a mérkőzés alakulását, a kárunkra. Az ellenfél véleménye: Úgy gondolom, hogy mindkét csapat Európa legjobbjai közé tartozik, és bármelyikünk megérdemelte volna a döntőbe jutást. Ezt azonban egy nevető harmadik játssza.
1995. március 28.
Vízipóló csapatunk ebben a világszínvonalú magyar bajnokságban győzelmet aratott a BEK és Szuperkupa győztes UTE-val szemben, 10-9 arányban. Ezzel a kitűnő teljesítménnyel is csak a középmezőnyben vagyunk.
1995. március 29.
Kónya Imre a volt belügyminiszter védelmébe vette két játékosunkat a holnapi tárgyalás előtt, ahol is a tavalyi kupadöntőn történtek miatt fogták perbe őket. Kegyelmet kért számukra a köztársasági elnöktől. Azért is, mert ez elősegítené a rendőrség és a szurkolók jobb egymás mellett élését. Egyébként a sajtó eléggé nagy terjedelemben foglalkozik a dologgal. A vélemények azonban hovatartozástól függően változnak.
Talán az év mérkőzésére kerül sor a hétvégén az UTE-val szemben. A várakozás óriási, a belépőjegyek nagy része már elfogyott annak ellenére, hogy a TV közvetíti a derbit. Ha nyerünk, nagyon megnőnek az esélyeink a végső győzelemre, így előre azonban a döntetlen is elfogadható lenne.
1995. március 30.
Megvolt az első felvonás, ítélet nélkül. A sajtó vízhangok alapján a nyolc órás tárgyaláson a rendőrség emberei ellentmondásokba keveredtek, így a helyzet bár komoly, valamicskét javulni látszik. Az ügyvéd úr – Dr. Buza János- így látta: „A felvonultatott rendőr tanuk feltehetően irányítottság hatására, sőt az elejtett megjegyzések alapján megkockáztatom, parancsnoki utasításra nem azt mondták el, ami történt…”
Színvonalas csapatot állított ki az ellenfél, Ezt az újságíró szavai is jelzik. „íme, egy szomorú igazságepizód: egyik lovas rendőr még a bírónő nemtetszését is kiváltva, vigyorogva idézte fel, hogy saját hatáskörében határozva,” Jött a Simon, aztán hajrá, számtalanul kardlapoztam”…
A bírónő erre a parancsnokát kérdezte, hogy van-e a rendőrségi felvételkor alapfokú pszichológiai vizsgálat.
Az ellenfél még azt sem tudta, hogy vascső vagy tégla volt-e az állítólagos támadó szurkoló kezében, akit három játékosunk megvédett. Az ő véleményük egyébként is az, hogy a: „lovak tehetnek mindenről, hisz akkor bolydult fel a tömeg, amikor megjelentek”.
– Nagy László –
Kedves balinqu!
Megtisztelő a véleményed. Laci
csak nagyon röviden, ez az igazi Fradizmus. köszönöm a szerzőnek, hogy a nyilvánosság elé tárta a naplóját. még valamit, úgy látszik a rendőrség és a bíróság sem változott olyan sokat.