„Ó kapitány…kapitányom!…” – 7.
Bukovi tudta: búcsúzni csak győzelemmel szabad….
Ha nagyon szigorúan vesszük, akkor minden idők egyik legnagyobb tudású, ha nem a legtekintélyesebb magyar edzőjének, Bukovi Mártonnak nem lenne helye ebben a sorozatban, ami az 1901 és 2014 között a válogatott kispadján megfordult kapitányok tündöklését és bukását hivatott felidézni.
Néha azonban nem a kapitányként levezényelt mérkőzések száma, hanem részint a találkozók eredményei, részint azok a pályán kívüli történések követelnek helyet a kiválasztottnak, amelyek méltán illesztendők a „nem mindennapi esetek” feliratot viselő dossziéba.
Márpedig a mindenki által tisztelt, a szurkolók körében is hihetetlen megbecsültségnek és elismertségnek örvendő Marci bácsi a magyar futball szó szoros értelmében vett forradalmi időszakában volt a nemzeti tizenegy szakvezetője.
A politikának más dolga volt akkoriban…
Az Aranycsapatot vezénylő Sebes Gusztáv 1956. július 4-én történt leváltása után (milyen fátumszerű: napra pontosan az elveszített vb-döntő után két esztendővel köszönnek el tőle) nem maradhatott szakmai gazda nélkül a csapat, hiszen 15-ére már a lengyeleket vártuk a Népstadionba, a kispad meg nem tátonghatott üresen, ráadásul akárki nem is ülhetett egy olyan helyre, ahonnan a vb-n ugyan „csak” második, ám a világ szemében a földkerekség legjobb válogatottját kell irányítani.
A kínálat meglehetősen vegyes képet mutatott.
A futballtörténelemmel foglalkozók ezt ilyen formában nem szokták vizsgálni, ezért talán érdekes lehet: amikor az aktuális sportvezetésnek (konkrétan az Országos Testnevelési és Sportbizottságot vezető Hegyi Gyulának és a már akkor nagy befolyással bíró Kutas Istvánnak, az OTSB sportoktatási hivatala vezetőjének) döntenie kell a Sebest váltó kapitány személyét illetően, az 1956-ban mindössze 12 (!) csapatot számláló NB I-ben a következők ülnek a résztvevők kispadján:
Bp. Dózsa: Bukovi Márton, Bp. Honvéd: Kalmár Jenő, Bp. Kinizsi: Sós Károly, Bp. Vasas: Baróti Lajos, Bp. Vörös Lobogó: Volentik Béla, Csepel: Jávor Pál, Dorog: Kemény Tibor, Pécs: Kalocsay Géza, Salgótarján: Szűcs György, Szeged: Lakat Károly, Szombathely: Szabó Péter, Tatabánya: Kléber Gábor.
Az illetékesek kapkodására jellemző, hogy először egy úgynevezett válogató bizottságot állítanak fel, amelyen belül az A válogatott edzésével Sós Károlyt bízzák meg, a B csapatért Baróti Lajos, az utánpótlás-válogatottért Lakat Károly, az ifikért az akkoriban éppen a Vasas Izzónál dolgozó, de korábban már szép ívű karriert befutó Vincze Jenő lesz a felelős, ám valamennyiük fölé (mondhatni teljhatalommal) főfőnökként megteszik Bukovi Mártont, aki úgy lesz szövetségi kapitány, hogy közben marad a Bp. Dózsa edzője is.
A „válogató bizottság” a gyakorlatban persze egy percig sem működik, hiszen a Sebes leváltását követő első válogatott meccsen Bukovi már minden jogkörrel felhatalmazva egyedül ül a 4:1-es magyar győzelemmel végződő mérkőzés magyar kispadján.
A döntéshozóknak abból a szempontból könnyű dolguk van, hogy a legfelsőbb politikának ekkoriban a legkisebb dolga is nagyobb annál, mint hogy a futballválogatott kérdéseivel foglalkozzon, a XX. kongresszus után vagyunk, a honi szellemi elit úgy pezseg, mint a pezsgő szilveszterkor.
Már javában működik, s óriási vitákat hoz az értelmiség egészét megmozgató Petőfi Kör, az emberek Nagy Imrében látják a megváltót, vagy ha azt nem is, egyértelműen az ország „urainak” tudomására hozzák: a korábbi évek módszerei és gyakorlata tovább nem folytatható!
Rákosi Mátyást két héttel Bukovi Márton kinevezése után váltják le a szovjetek, de a két esemény között közvetlen összefüggést keresni a történészek szerint hiba lenne, legfeljebb annyiban, miszerint a döntéshozóknak sokkal fontosabb volt a régi hatalmat szimbolizáló, ráadásul fél éven belül három vereséget és két döntetlent összehozó Sebes elmozdítása, mint az, hogy kit ültetnek a helyére…
Kutasnak Sebes feje kellett.
Hogy ez mennyire így van, annak illusztrációjaként álljon itt egy igazán hiteles tanú, Mándi Attila elbeszélése a háttérről.
Az Aranycsapatot Sebes mögött edzőként szakmailag uraló édesapját, Mándi Gyulát még 1956 legelején, a törököktől elszenvedett vereség után egyik percről a másikra elmozdítják a helyéről.
Mindenki döbbenten áll az események előtt, hiszen Mándit szeretik, tisztelik, nagyra becsülik, mindenki tudja: ő a „szakmai agy” Guszti bácsi mögött.
Nem lesz teljesen kegyvesztett, hiszen azt az ifiválogatottat bízzák rá (Vincze Jenővel párban és nagy egyetértésben gardírozzák azt a generációt, amelyet a szakemberek mind a mai napig a valaha volt legtehetségesebb magyar korosztálynak tartanak, kár, hogy tagjainak döntő többsége ’56 októbere után elhagyja az országot), hiszen a Magyarországon áprilisban megrendezendő UEFA-tornára készülünk éppen.
A döntés mégis érthetetlen, ráadásul az okokra csak két évvel később derül fény, amikor Mándi Brazíliából kap szerződési ajánlatot az America FC-től.
Engedélyért kénytelen az őt korábban elmozdító Kutashoz fordulni, mondja is neki: „Pista, én csak a formaság kedvéért próbálom meg most ezt a papírt aláíratni veled, hiszen miért engednél el Brazíliába, amikor a válogatott mellől is elmozdítottál.” És ekkor éri élete egyik legnagyobb meglepetése, amely viszont már a magyar futball történetének egésze szempontjából is több mint érdekes. Kutas ugyanis így reagál:
„Ne viccelj, Gyuszikám! Add azt a papírt, már írom is alá. Nekem veled soha semmi bajom nem volt. Nekem a Sebessel volt bajom! Azt pedig pontosan tudtam, ha téged elveszlek mellőle, szakmailag megrendül.”
Diadalmas hadjárat, moszkvai győzelemmel.
Bukovi Márton mind szakmai, mind emberi szempontból tökéletes választásnak bizonyult.
53 évesen ekkor már túl volt a zágrábi Gradjanskinál és Dinamónál eltöltött éveken, 1947 és 1954 között pedig az MTK-t a romjaiból feltámasztva nemzetközi tekintéllyel bíró csapattá tette.
Két bajnokságot, egy Magyar Népköztársasági Kupát és egy KK-t nyert Hidegkutiékkal, arról az agyontárgyalt témáról már nem is beszélve, hogy a visszavont középcsatár posztjának kitalálásával alapvetően forradalmasítja a labdarúgást.
Ő az egyetlen olyan szövetségi kapitány, aki elmondhatja magáról, hogy még jutott neki (öt meccs) a teljes Aranycsapattal, de szintén vezethette a már Puskás, Kocsis és Czibor nélkül pályára lépő válogatottat is.
1956. július 15. és 1957. június 23. között nyolc meccsen vezette a legjobb magyar tizenegyet, a mérlege: 6 győzelem, egy döntetlen, egy vereség, 17:6-os gólkülönbséggel.
Első meccsén, azon a bizonyos lengyelek elleni 4:1-en a Vörös Lobogó és a Vasas játékosait nemzetközi kupameccsük miatt nem állíthatta ugyan a csapatba, Grosics már védett ugyan a Tatabányában, de a válogatottba még nem hívhatta, így szinte a B-válogatottal (játszott Ilku, Mátrai, Dalnoki, Szojka, Kotász, Szusza, Fenyvesi és Machos is) aratott parádés bemutatkozó győzelmet, de ami utána következett, az szinte példa nélküli a magyar futball történetében.
Négy idegenbeli mérkőzés következik, és 1956. szeptember 16. valamint október 14. között Jugoszláviát (3:1), a Szovjetuniót (1:0), Franciaországot (2:1) és Ausztriát (2:0) győzik le zsinórban, amelyből vitathatatlanul a moszkvai 1:0-ás diadal a legértékesebb és az azóta is legtöbbször emlegetett siker, holott a további három ellenfél is Európa legjobbjai közé tartozott akkor már.
Moszkvában nyerni azonban nemcsak futballszakmai szempontból számított világszenzációnak, hiszen sem azelőtt, sem azóta magyar A-válogatott nem hagyta el győztesen a szovjet majd később orosz fővárost. Czibor lőtt egy hatalmas bombagólt Jasinnak, és a Luzsnyiki Stadion 100 000 nézője hiába űzte-hajtotta a mezén CCCP-feliratot viselő, többek között olyan világnagyságokkal telitűzdelt válogatottját, mint Netto, Tatusin, Ivanov, Sztrelcov vagy Szalnyikov, a történelminek mondható magyar győzelmet ők sem tudták megakadályozni.
Pedig az Aranycsapatból már nincs a pályán Buzánszky, Lóránt, Lantos és Zakariás, a jobbszélen pedig Budai II helyén Sándor Csikar rohamoz.
A diadalmas hadjárat után (a bécsi meccsen játszott utoljára a magyar válogatottban Puskás, Kocsis és Czibor), sikerei teljében tér vissza a csapat Magyarországra, hogy a tatai edzőtáborban készüljön az év utolsó mérkőzésére, amelyen a Népstadionban Svédország lett volna az ellenfél.
A feltételes módot szükségtelen feloldani, mert az október 28-ra lekötött összecsapást nem játszották le, s hogy miért nem, arra a 23-án és a következő hetekben történtek miatt manapság már az általános iskola felső tagozatos diákjai is fejből fújják a választ.
A válogatott szétszéledt, a klubcsapatok többsége külföldi portyára indult (a bajnokságot sem fejezték be, nem hirdettek bajnokot, nem volt kieső sem), a végeredmény közismert: Puskás, Kocsis és Czibor külföldön maradt, az Aranycsapat meg nélkülük ugyan hogyan is tudott volna pályára lépni, pontosabban játszhatott volna, de azt akkor már nem Aranycsapatnak hívják!
Érezte, hogy ez már nem az Aranycsapat.
Bukovi Budapesten éli át a forradalmi napokat, majd a november 4-i szovjet megszállást, eszébe sincs senkinek a tisztségből elmozdítani, Puskásék hazacsábítására (amely nagyon fontos lett volna a Kádár-rendszernek) mégsem őt, a hivatalban lévő kapitányt, hanem Sebes Gusztávot küldik ki.
Nincs ember a földön, aki ma meg tudná mondani, hogy Marci bácsi vajon nagyobb sikerrel járt volna-e, mint amilyennel járt Sebes (semmilyennel), no de a történelem, millió más mellett, talán éppen azért az egyik legvonzóbb tudomány, mert az ilyen kérdéseket megválaszolatlanul hagyja.
Az 1956-os történések mindenesetre olyan mély nyomokat hagynak a magyar futballban, hogy a válogatott például két nap híján nyolc hónapos (!) „szabadságra” megy, a bécsi meccset követően legközelebb 1957. június 12-én vb-selejtezőn lépünk pályára Norvégiában.
Az összeállítás magért beszél (megjegyezve: bár ma lenne egy ilyen csapatunk), a Faragó – Kárpáti, Mátrai, Kotász – Bundzsák, Berendy – Sándor, Hidegkuti, Tichy, Gilicz, Fenyvesi összetételű csapat 2:1-es vereséget szenved, majd Svédországban is csak egy 0:0-ra futja, de miután a bolgárokat a Népstadionban 4:1-re verjük, mindenki döbbenten áll Bukovi bejelentése előtt, aki a találkozó után lemond a szövetségi kapitányi tisztségéről.
Valamit megérezhetett a nagy „Öreg”, a zseniális taktikus és stratéga, ha mást nem, talán azt, hogy Aranycsapata soha többé nem lesz Magyarországnak.
Felemelt fejjel, győzelemmel, büszkén, dicsősége teljében, vastapstól kísérve búcsúzott.
Nem várta meg, hogy bukott kapitány legyen belőle.
Következik: Baróti uralkodása…
Nagyon jó ez a sorozat! Imádom Lakat T. Károly írásait. Az Apám regénye című könyve kötelező olvasmány nem csak minden Fradi szurkoló, de minden magyar focit szerető ember számára. Felvidéki vagyok, így ritkán jutok hozzá a Sport pluszhoz sajnos. Csak akkor tudom megvenni, amikor Magyarországon járok. Ezért külön köszönet a tempofradi szerkesztőinek, hogy lehozzák az oldalon Lakat T. Károly e sorozatát. Én nekem, aki koromból kifolyólag (huszonhét éves leszek februárban) nem láthattam jó magyar focit, de nagyon beleásom magam a Fradi és a magyar foci múltjába, egy kincsesbánya mind a tempofradi, mind Lakat T. Károly írásai.
Ismét ragyogó cikk … kár, hogy a könyvet megvenni nincs pénzem … 🙁 Bukovi Marci bácsi, amennyire tudom, korát messze megelőző edzőzseni volt, mint később Herrera vagy Rinus Michels – azóta nem jut több edzőzseni az eszembe-, valószínűleg, azóta nem is volt egy sem … Bach, Beethoven, Bartók … a zsenik évszázadonként születnek … Marci bácsi óta nem volt akkora futballforradalom, mint amit Ő kitalált … a 4-2-4, a hátravont középcsatár (’66-ban a CSÁSZÁR ebben a szerepkörben villogott a brazilok ellen, még akkor is új volt!), az állandó helyváltoztatás (nevezhetjük totális futballnak is, á la Rinus Michels, –20 éves úton taposott–), emlékeztek még a Szepesi-féle közvetítésre? „Czibor a jobbhátvéd helyén, Budai a balszélen …” … Grosics, mint 4. hátvéd … világforradalom volt ez, pajtikáim … a kapust bevonni a játékba (+1 ember!!!), aki akár a félpályáig kifut cselezni, passzolni … vagy 40-50 évvel később van der Saar csinálta ugyanezt … a lyukra futtatások … nem emberhez passzolunk, hanem az ellenfél mögé … Volt több „futball-forradalom”, de egynek sem volt akkora hatása, mint az ’50-es évekbeli magyar újításoknak … azóta is ezekből él az egész világfutball … csak mi felejtettünk el futballozni … Bukovi és Mándi az „ab ovo” … TŐLÜK indult MINDEN, amit manapság (és az utóbbi 50-60 évben látunk!!!