Ötven éves a Császár
Ha a magyar futball történetében fényesen csillogott az aranycsapat, akkor bízvást állítható: volt egy olyan korszak is – talán a hatvanas években hagyta a legmélyebb nyomot kiemelkedő pályafutása -, amikor ferencvárosi bajnokikon, kupacsatákon, illetve a válogatott mérkőzésein Albert Flóriánért őrjöngtek tíz- vagy inkább százezrek. Mondhatni: népszerűsége meghaladta az Illés-zenekarét is. Ami ugye nagy szó.
Albert Flórián vasárnap tölti be 50. életévét. Az ötvenesek ünneplésének éve ez. Hamarjában Mészöly Kálmánt és dr. Mezey Györgyöt illik ehelyütt említeni. A vasárnap délelőtt emlékezetesnek igérkezik. Az Üllői úton 10.30 órakor kezdődik a show.
Lesz persze álomfutball, a hatvanas és hetvenes évek remek fradista gárdái mérik össze tudásukat. Újfent együtt pengézik majd Flóri, a Császár, és az 1968-as mexikói olimpia óta külföldön élő Varga Zoltán, aki legalább olyan képzett csatár volt, mint Albert. Csakhát ugye az élet (vagy a fránya történelem..?) közbeszólt, Varga inkább új hazát választott magának…
Mészöly Kálmán szövetségi kapitány, aki emlékezetes csatákat vívott Albert ellen a Vasas színeiben:
– Nagyszerű riválisom volt. Mindig fejtörést okozott, hogy éppen milyen napot fog ki. Ha úgy istenigazából ráhangolódott a játékra, képtelenség volt cselei előtt megállni. Mitagadás, a mérkőzések hevében odamondogattunk egymásnak. A gyepről lefelé ballagva viszont ujra szent volt a béke. Megtiszteltetésnek érzem, hogy rengeteg válogatott 90 perc során együtt futballozhattam vele. Az 1966-os, angliai vb-n, a brazilok elleni csoportmérkőzésen igazi karmesterünk volt. Magával ragadta az egész csapatot. Flóri, ez a drága öreg cselezőgép, ma is hűséges barát. Jó vele elbeszélgetni erről-arról. Hadd kívánjak neki még boldog fél évszázadot, segítse tovább a magyar futballt
Hoffer József, aki Albert fiatalkorában, majd felnőtt éveiben egyaránt volt szakvezetője, illetve szövetségi kapitánya is, később pedig az MTI-ben munkahelyi főnökeként egyengette az 50 esztendős egykori ász útját:
– Jóval több, mint ötven éve vagyok a magyar futball szerelmese, tettem ezt és azt érte. Flórit különösképpen kedveltem. Úgy hiszem, nem fedezte fel őt senki. Úgy jött, mint a népmesék hőse. Született zseninek tartottam. Mindenre képes volt, intuitív megoldásai csodálatosak. Orth György, Sárosi György, Puskás Ferenc mellett helye van a magyar labdarúgás halhatatlanjainak csarnokában. Soha nem feledem, milyen elegánsan passzolt az angol kapuba az 1962-es vb-n. S hogy az NSZK elleni barátságos, 4:3-as mérkőzésen micsoda cselsorozatot mutatott be.. Ha igazán komoly fizikai erővel rendelkezett volna, akkor Pelével és Maradonával együtt emlegetné őt a világ. Dehát minden összetevő ritkán van együtt az életben.
Czékus Lajos, az MLSZ főtitkárhelyettese:
– Egy pompás generáció legkiemelkedőbb egyéniségének tartom. Legendás futballista volt, öröm, hogy ma is igyekszik minél többet tenni a szeretett sportágért, amikor ugye válogatottunk tudása cseppet sem nevezhető kiemelkedőnek. Az MLSZ már köszöntötte őt pár hete. Szövetségünk vezérkara ott lesz az Üllői úton – szeretnénk látni Flóritól olyan megoldásokat, amellyel megajándékozott bennünket 25 éve, az angliai vb-n.
Török Péter, a Haladás VSE vezetőedzője:
– Briliáns tudású labdarúgó volt, olyan, aki fáklyavivőként haladt az úton. Nélküle talán nem értünk volna el a hatvanas években ilyen látványos, hangos sikereket. Ha akkor a mai, úgymond profi körülmények között sportolhatott volna, Pelével egyenrangú klasszisként emlegetnék őt. Ha lett volna olyan edzője, aki úgy igazából rávette volna a kemény, következetes edzésekre, akkor nem egyszer, sokszor nyújtják át neki az Aranylabdát.
Molnár Dániel, a Magyar Rádió sportriportere:
– Gyermekkoromban Vasas-drukker voltam. Mégis, ha az Albert-Varga kettős felhúzta a zöld-fehér mezt, fittyet hánytam a Vasasra. Ha pedig a két gárda egymás ellen rúgta a bőrt, az volt az élvezetek netovábbja. Albert alakja, a futballista Flóri örök emlékem. Góljaira csemegeként gondolok vissza. A Flóri letűnt ifjúságom egyik állócsillaga. A mai Albert készséges interjúalany. Annak is kiváló…
*
A Ferencváros Üllői úti stadionjában vasárnap 10 ezer néző tapsolhatott boldogan annak, hogy régi kedvencei ismét megjelentek a pályán.
A hatvanas és a hetvenes évek Fradi-játékosainak kétszer 35 perces gálamérkőzését ünnepség vezette be. Az FTC nevében Nagy Béla verssel köszöntötte az 50 éves Albert Flóriánt, majd Gallov Rezső helyettes államtitkár, az OTSH elnöke, a zöld-fehérek részéről dr. Harza Lajos és dr. Szívós István nyújtották át az ajándékokat. Dr. Lipp László az egyház nevében köszöntötte az ünnepeltet, míg az egykori játékostársak nevében Bálint László nyújtotta át a régiek trófeáját.
A mérkőzés labdáját ejtőernyősök hozták, a kezdőrugást Hoffer József egykori szövetségi kapitány végezte el. A volt játszótársakat Albert egyenként hívta a pályára. Amikor Varga Zoltán negyedszázad után az Üllői úti stadionban újra pályára lépett, elemi erővel tört ki a szurkolók tapsa. Aztán Ebedli indította el a gólok sorát, már a második percben eredményes volt. Az ünnepelt is szerzett egy gólt, a Springer-szobor felőli kaput vette be. A közönség követelésére 11-esből lőtte a labdát a hálóba. Albert Flórián a hatvanasoknál szerepelt, de talán nem szomorította el a végeredmény:
FTC ’70-esek – FTC ’60-asok 5:2
vezette: Rudas Ferenc (dr. Dékány Ferenc, Gyetvai László)
Az 1960-as évek játékosaiból álló csapat (edző: Mészáros József): Géczi – Novák, Mátrai, Horváth L., Juhász, Szűcs – Szőke, Varga, Albert, Rákosi, Fenyvesi dr.
Cserék: Karába, Németh, Havasi, Perecsi, Rátkai, Orosz, Galambos, Katona
A ’70-esek gárdája (edző: Dalnoki Jenő): Hajdú – Martos, Bálint, Réti – Ebedli, Rab, Branikovics, Mucha – Szokolai, Nyilasi, Máté
cserék: Szepessy, Horváth Á., Vad
Gól: Ebedli, Vad, Nyilasi, Máté, Szokolai, illetve Szőke, Albert
A találkozó egyik nevezetes eseménye az 50. perc volt. Az 50 éves Albert tiszteletére ekkor az FTC-szignál hangjaira félbeszakadt a játék, és a mai zöld-fehér labdarugók nevében Keller József, Lipcsei Péter és ifj. Albert Flórián köszöntötték a Ferencváros nagy öregjét. A közönség vastapsa zárta a nosztalgiamérkőzést.
httpvh://www.youtube.com/watch?v=POIt1oNKinw
httpvh://www.youtube.com/watch?v=QDu77ueUOiQ
httpvh://www.youtube.com/watch?v=Ee79VDrR1_8
httpvh://www.youtube.com/watch?v=Cx89qBWRt6M
Nem tudok róla.
nincs véletlenül erről a mérkőzésről valami video anyag??