„Na akkor menjünk be a Rudashoz ebédelni”
A klinika nővérkéi azt hitték, csodát látnak. Már az is csak egy pillanat műve volt, hogy még a szabadnapon lévőkhöz is eljusson a hír: a kórházban fekszik az egyik legnépszerűbb, s a hölgyek körében mindig is nagy tetszésindexszel rendelkező magyar válogatott futballista, (aki még ráadásul a Fradi játékosa is), holott ezt a szót, hogy „tetszésindex”, 1950-ben természetesen nem ismerte senki.
Az operációja után az akkor már nem lábtörött, ám derékig gipszben fekvő Rudas Feri ágya körül mindenesetre egy csapásra akkora lett a forgalom, hogy a kórház igazgatójának külön pontban kellett szabályoznia a látogatások rendjét.
A közvetlen családtagokon kívül egyszerre csak öten lehettek a szobában, no, de a Fradi-szurkolókon már abban az időben sem lehetett kifogni holmi direktívákkal!
Már a műtét másnapján három, Feri számára ismeretlen ember jelent meg munkásruhában a szobában, s mint akik a rendszer megdöntésén fáradoznak, a legnagyobb titokban, még egymás előtt is konspirálva hozzákezdtek a „nagy művelethez”.
Bontottak egy kis falat, húzogattak mindenféle kábeleket (Rudas ma, 2012-ben sem titkolja: egy pillanatig még az is megfordult a fejében, hogy valamilyen „poloskát”, ismertebb nevén lehallgató készüléket próbálnak meg elhelyezni a gipsze alatt, a virágtartóban, vagy az ágyvégi lázlap alá rejtve, ám hamar kiderült, hogy egészen másról van szó).
A három ismeretlen, akik egy idő múltán kénytelenek voltak feladni, ha nem is önmagukat, de felfedni foglalkozásukat, és ténykedésük okát Feri előtt, elmondta: ők akkora fradisták, hogy hozzájuk képest Springer Ferenc szinte Újpest-szurkolónak mondható, ráadásul a „Magyar Királyi Postánál” dolgoznak, s ha Ferinek nincs kifogása ellene, akkor ők pillanatokon belül egy telefonvonalat vezetnek be a szobájába.
Aki tudja, hogy 1950-ben milyen volt a telefonhelyzet Magyarországon, az pontosan tisztában van ennek az akciónak a részint elképesztően kockázatos, részint mindennél meghatóbb mivoltáról.
Az egész klinikán egy vonalas telefon működött, az igazgató szobájában. Magánszemélynek 20-25 éves előjegyzésre regisztrálták a kérelmét, erre egy jobbhátvédnek eltörik a lába, s lám, lám, ha valakik igazán szeretik a Fradit, igazán szimpatizálnak Rudassal, akkor az a bizonyos telefon akár egy félóra alatt is felszerelhető, üzembe helyezhető, használható.
A telefonszám elterjesztését is a három „zöldvérű” postás vállalta magára (egy telefonközpont sokra képes…), így esett, hogy a műtét utáni napokat a Ferencváros sérült hátvédje a kórházi ágyban fekve szinte szünet nélküli telefonálással töltötte.
Olyan barátok jelentkeztek egészsége és a műtét sikeressége iránt érdeklődendő, akiket évtizedek óta nem látott, de se szeri, se száma nem volt a teljesen ismeretlenül rácsörgetőknek sem, akik valahogy hozzájutottak a számhoz és már tárcsázták is Rudas Feri „K-vonalát”.
Feri őszintén szólva egy kicsit tartott attól, hogy ebből balhé lesz, legalább is a kórház igazgatója nem veszi majd jónéven, hogy a jószerivel személy szerint neki járó privilégiumot ezen túl meg kell osztana valakivel, aki állítólag egészen ügyesen kerget valamilyen labdát egy futballpályán. De gyorsan kiderült, hogy a „diri”, ha lehet, még nagyobb Fradi-drukker, mint a „fusizó” postások, így nem hogy szemet hunyt a történtek felett, de esetenként még otthonról is gyakran rácsörgetett Ferire. Látszólag azért, hogy az állapota és a hogyléte felől érdeklődjön, de a második vagy a harmadik mondata már arról szólt, hogy Puskást három héttel ezelőtt, a második félidő közepén miért engedte el maga mellett, hiszen, ha becsúszik, nem kap gólt a Fradi.
A nővérkék is jól jártak a plusz telefonnal, hiszen túl azon, hogy a csinosabbjának (meg a nem csinosabbjának is) így mindig volt valamilyen „magyarázható” ürügye bemenni a „Rudas szobába”, még akkor is, ha egészen más osztályon teljesített szolgálatot, s Feri ápolásához nem volt az égvilágon semmi köze.
– „Ferikém, már ha nem zavarom, s ha meg nem bántom, megengedné, hogy hazaszóljak a mamámnak? Olyan rosszul nézett ki reggel, amikor a munkába indultam.” – szólt a típusszöveg, de volt olyan is, aki arról a készülékről beszélve, Feri füle hallatára szakított az udvarlójával, nem is titkolván előtte, hogy „a Rudas Feri telefonjáról beszélek! Itt fekszik mellettem.” szöveggel.
És voltaképpen nem hazudott, hiszen „a Rudas Feri” tényleg ott feküdt mellette.
Az igazságnak adnánk egy hatalmas pofont, ha azt állítanánk, hogy Ferit hidegen hagyta a női nem.
Apám (kissé természetesen karikírozott) elmesélése szerint „a Casanova egy kövér, szemüveges, félszeg, gátlásokkal teli, pattanásos kisdiák volt a Ferihez képest”, de ezt fogjuk fel részint irigységnek, részint apám mindig, mindenből paródiát kerekítő alaptermészetének.
De miért is lett volna tartózkodó főhősünk a gyengébbik nemmel szemben?
Remek alakú, csupa izom, kifejezetten jóképű fiatalember volt, ráadásul nőtlen, ami 1950 táján (ha hihető ez a mai világban, ha nem), még nagyon sokat számított a hölgyek szemében.
A legnépszerűbb csapatban játszott, válogatott volt, a Fradi-vendéglő remekül jövedelmezett, így nem ő volt az, aki a hónap végén kölcsönkért a játékostársaitól. Mindig a legutolsó divat szerint öltözködött, az első között neki volt kocsija is.
Míg apámat egy-egy edzés után a magyar- vagy a történelem-órájának megtartása (nos, és azért a feleségéről se feledkezzünk el) várta, hol a Hernád, hol a Rottenbiller utcai iskolába, addig Ferit a kor legszebb színésznői, énekesnői, sportoló hölgyei „bekkelték” a stadion bejárata előtt.
Róla már akkor „pikáns” riportok jelentek meg a korabeli „bulvárlapokban”, amikor a többi játékosról legfeljebb „termelési riportok” készültek. Kocsis Sanyit szívesen fényképezték, amikor a grundon focizó srácok közé beszállva kiskapura játszik egy iskola- vagy egy utcák-terek meccsen, Kispéterről, Mészáros Dodóról családi riportokat írtak, ahogy éppen kártyáznak a feleségükkel vagy moziba mennek a mennyasszonyukkal, füvet locsolnak, kertészkednek, Deák Bambát sokszor kísérték el hentesboltokba, miután ez volt az alapszakmája, az olvasók meg „zabálták”, ahogy az amúgy hentesbárdot évek óta nem látott gólkirály karajt szeletel valamelyik körúti húsboltban.
Ezekben a napokban azonban „Rudas, az év sérültje” volt az igazi slágertéma, a rokonokon, a barátokon, az ismerősökön, a kórházban dolgozókon kívül az újságírók is szinte a kórház folyosóján aludtak csakhogy egy új információhoz, egy friss röntgenfelvételhez, egy „Rudas, derékig gipszben” képaláírással ellátható fotóhoz jussanak.
Rajtuk kívül a nagy ételszállítók jelentették a legnépesebbnek mondható látogató sereget.
Az embereknek valamiért van egy olyan kényszerképzetük (ezt amúgy 2012-ben sokkal inkább megértem, mint amennyire érthető volt 1950-ben, ráadásul egy vendéglős család fia esetében), hogy a kórházban fekvő beteg törvényszerűen éhhalálra van ítélve, ezért aki csak tehette, irdatlan mennyiségű ennivalóval felszerelkezve érkezett hozzá látogatóba.
Szegény portás bácsi azt sem tudta, mit csináljon, de miután ő is fradista volt, s látta, hogy „a Ferit” mennek etetni az emberek, szemet hunyt a sok „csomagos” ember felett.
Ismeretlenek sokasága állított be (sokan vidékről) éthordókkal, lábosokkal, vájdlingokkal, kis terítőcskével lefedett tányérokkal.
„Csak egy kis húslevest hoztam, magának Ferikém”; „Ugyan, egyen már, Feri, az asszony töltött káposztájának csodájára járnak”; „Csak ezt a tíz szelet rántott húst hoztam, legfeljebb marad holnapra is.”; „Meg ne sértsen Rudas úr, az asszony három tepsi meggyes rétest sütött magának, mert olvasta az újságban, hogy ez a kedvence” szöveggel érkezett hozzá boldog-boldogtalan.
Rudas Ferenc nagy kedvence volt mindenkinek addig is, de most, hogy ilyen balszerencsés módon eltörött a lába, szinte az akkor még nem létező „sztár” kategóriába emelkedett.
Néhány nappal a műtét után (amely amúgy sokkal komolyabb volt, mint amilyennek először tetszett, hiszen Ferinek nemcsak a sípcsontja, hanem a szárkapocscsontja is eltörött, ráadásul olyan szerencsétlenül, hogy az egész lábfejét, ahogy ő ma meséli, egyetlen épen marad csont vagy ízület, erre már pontosan nem emlékszik, tartotta) olyan ételmennyiség gyűlt fel a szobában (hol volt még akkor fridzsider), hogy az egyik edzés után, a balhéra és a viccre mindig kész Czibor Zoli így szólt a többiekhez:
– Na, akkor menjünk be a Rudashoz ebédelni. Remélem, ma hoz valaki marhapörköltet is.
így mondta, „a Rudashoz”, hiszen Ferit akkor már régen nem anyakönyvezett nevén, Rucknak hívták. „Valaki a fejesek közül kitalálta: olyan névvel, hogy Ruck nem lehet a válogatottban játszani, márpedig magát hamarosan beválogatják, mondta az illető.” – meséli Feri még ma is némi szomorúsággal a hangjában, hiszen a családdal évszázadokon át nőtt össze e vezetéknév.
– Tudja mit? Mondjon egy nevet! Elfogadom. Válogatott akarok lenni! – szólt Feri válasza.
Nem jutottak dűlőre.
A végén Feri azt ajánlotta, üssék fel a telefonkönyvet az „R” betűnél, ő rábök egy névre és attól kezdve ez lesz a neve.
így is történt.
A telefonkönyv „R” betűs részénél Feri a Rudas névre ütött.
Először nagyon nem tetszett neki, de nem volt mit tenni, elfogadta.
– És tudod, mi az érdekes? – kérdez rám váratlanul.
Miután momentán nem tudom, elmagyarázza.
– Évekkel később tudtam meg, hogy a „rudas” tulajdonképpen az a szekérbe, kocsiba vagy szánba fogott ló, amelyik a szekérrúdtól jobbra esik. Ez a 2-es számú ló, amely mindig jobbra húz, szántáskor ez a ló jár a barázdában. Jobboldali is voltam, jobbhátvédet játszottam, 2-es számú volt a mezem, s a meccseken úgy húztam, mint egy ló. S, még mondja valaki, hogy nincsenek az életben csodálatos egybeesések.
– És mi lett Czibor marhapörköltjével? – kérdezem.
– Megkérdezte a nővérkét, hogy nem hozott-e valaki uborkasalátát, mert ő a csalamádét utálja.
Lakat T. Károly
Comments
2 hozzászólás a(z) “Rudas Ferenc, a velünk élő történelem – 2.” bejegyzéshez
Egyszerűen: csodálatos. Ferencváros Mindörökké.
Frenetikus, ismét!