Egy tisztes, őszes halánték és az a drabális Penes…
Az 1964-es, tokiói olimpiára a „Pasaréti madonna” már, mint Rudasné Antal Márta utazott. Rudasné úgy lett, hogy Feri, a „nagy bevehetetlen” az első igazán alkalmas pillanatban megkérte Márta kezét, akinek pedig egy másodpercig sem jutott eszébe nemet mondani.
Ha már akkor lettek volna bulvárlapok, kimeríthetetlen témát szolgáltatott volna számukra a Rudas Ferenc-Antal Márta álompár, hiszen kettőjükben minden egyesült, amely a legszélesebb közönség érdeklődésére igényt tarthat.
A férj még futballistaként szerzett hihetetlen népszerűsége, a pasaréti villa, a balatoni ház, a márkás luxusautó(k), a jól menő presszó, a feleség hamvassága, szépsége, de mindenekelőtt éppen akkoriban induló nagy ívű, sportolói karrierje egyenként is olyan „bulvárfalat”, amelyekért 2013-ban ölre mennének egymásért a színes magazinok. 1963-ban viszont „nem ért többet”, mint egy néhány soros hírt: „Rudas Ferenc, a Ferencváros egykori válogatott futballistája és Antal Márta, a tokiói olimpiára készülő válogatott atléta házasságot kötött”.
Az úgynevezett polgári esküvőt a II. kerületi Tanács (ekkor még így hívták) Mechwart téri házasságkötő termében tartották, amely 1960 és 1970 között szinte valamennyi olyan játékfilmben is esküvői helyszínül szolgált, ahol a forgatókönyvírók kézfogót iktattak a történetbe. A parkból az épületig vezető hosszú lépcsősor szinte kínálta magát a látványos felvételekhez (Makk Károly mára kultmozivá lett „Mese a 12 találatról” című filmjében is ezen a lépcsősoron vallja be Darvas Iván Ruttkai Évának, hogy a telitalálatos szelvényük, amelyet Psota Irénnel, Peti Sándorral és Somló Istvánnal közösen töltöttek ki, nem ér többet negyvenvalahány forintnál…), így aztán, miként ugyanennek a korszaknak a filmjeiben a kerthelység, úgy ez a lépcsősor is mágnesként vonzotta a házassági jeleneteteket forgató filmeseket, de a filmen kívül, „csak úgy” frigyre lépőket egyaránt.
Az egyházi szertartást a pasaréti templomban (Márta emlékei szerint a Pénzügyőr-pályáig ért a tömeg), az esküvői vacsorát, pedig (ugyan, hol másutt…) a Vasas-pálya nagytermében tartották, hiszen mégis csak az volt megismerkedésük színhelye.
Apám lemaradt ugyan barátja esküvőjéről (a szintén Tokióra készülő olimpiai válogatottal volt éppen valahol külföldön, barátságos meccset játszani), de nem tagadta meg magát: gondoskodott arról, hogy ajándékát az est fénypontjaként adják át a házaspárnak.
A nászajándék egy hanglemez volt, amelyen a csodálatos Uray Tivadar énekelte a maga senki máséval össze nem téveszthető hangján Szenes Iván és Horváth Jenő dalát, miszerint: „Egy tisztes, őszes halánték, a nő számára ajándék…”, amely egyszerre volt nemhogy finom célzás, hanem „előre megfontolt szándékkal elkövetett konkrét utalás” Feri korára, s a pár tagjai között lévő vitathatatlan korkülönbségre is.
Ezer hasonló esetből kilencszázkilencvenkilencben halálos, életre szóló sértődés egy ilyen „tréfa” vége, apám és Rudas Feri viszonyában maga volt a bombasiker.
„Ilyenre csak a Tanár képes.” – mondták még a vendégek is, de maga a két érintett még fél évszázaddal (!) a történtek után, mint esküvőjük egyik csúcspontjára emlékszik vissza azokra a pillanatokra, amikor a dal elhangzott.
Apám nemcsak Ferit, hanem Mártát is nagyon szerette.
Azonnal meglátta benne az ízig-vérig sportolót, aki képes akár meghalni is a győzelemért; aki tud fogcsikorgatva küzdeni a sikerért; aki pontosan tudja: minden centiért vérrel-verejtékkel kell megszenvedni és megfizetni. Értékelte benne a győzelemért, a sikerért mindent feláldozni kész versenyzőt, nem véletlen, hogy futballistában is a hasonló típusokat (meg, persze az élből zseniket) szerette.
Sajátságos módon Tokió sokkal inkább összekötötte őt a friss házaspár hölgytagjával, mint egykori játékostársával és barátjával, hiszen apám a futballválogatott edzőjeként, Márta az atlétacsapat titkos favoritjaként utazott a játékokra.
Almukban sem gondolták volna, hogy végül Feri is ott lesz velük!
Márpedig ez történt, ráadásul novellába illő előzmények eredményeként.
Márta egyik ismerősének a mamája néhány hónappal a játékok előtt egy sorsjátékon tokiói utazáshoz jutott (hatalmas nyereménynek számított ez 1964-ben), ám a sporttól talán csak az állt tőle távolabb az életében, hogy Budapesttől Tokióig utazzon, mert a sashalmi húgához is csak egy évben egyszer, karácsonykor villamosozott ki.
Mártában azonnal megmozdult az amúgy is vele született üzleti érzék, egy órán belül megvásárolta a nénitől az utazási jogot, pontosan akkora összegért, mint amennyiért az IBUSZ azt a jelentkezőknek árusította, de ahol már réges-régen elkelt minden hely.
Az atlétikában akkor már a „szakedzőség” felé kacsingató Ferinél, persze, hogy nem volt boldogabb ember, amikor megtudta, hogy ott lehet a játékokon, s nem itthon, a rádió mellett, hanem a helyszínen szurkolhat felesége sikeréért.
A világbajnokságokkal és az olimpiákkal amúgy sem volt szerencséje, pályafutása során egyikre sem sikerült eljutnia.
Ötkarikás játékokon magyar válogatott 1924 és 1952 között csak egyszer járt, de 1936-ban amatőrcsapat képviselte az országot, 1940 és 1944-ben pedig a világ mással volt elfoglalva, mint hogy sportolóknak osszon aranyérmeket, 1952-ben Helsinkiben ott lehetne, de sérüléséből felépülőben még a Fradiban is csak nehezen szerzi vissza a helyét.
Az 1938-as világbajnokság idején a Fradiban való NB I-es bemutatkozástól is három esztendő választja még el, nem hogy a válogatottnál szóba jöhessen, 1942-ben, 1946-ban a vb-k „szünetelnek”, 1950-ben még csak nem is nevezünk, igaz, ha neveznénk, akkor sem lehetne ott a csapatban, hiszen márciusban törik el a lába, 1954-ben pedig posztján, jobbhátvédben Buzánszky Jenő már kihagyhatatlan a nemzeti tizenegyből.
Ferire élete első olimpiája (a tokiói), mint turistára, pontosabban, mint egy magyar olimpiai versenyző férjére köszönt rá.
A Mártába, és egyben az atlétikába való mély beleszerelmesedésének okán 1964 októberét mégis pontosan ugyanúgy éli végig, mintha ő maga akár játékosként, akár edzőként érdekelt és érintett lenne a történésekben.
Feleségét annak remek edzőjével, Várszegi Józseffel, mintegy „társbérletben” készíti fel a játékokra (lássuk be, hogy nagy szerencsére a szakmai rész Várszegire marad), ahová amúgy már maga az út is pontosan olyan egzotikusnak mondható, mint amilyen maga a rendező ország.
A Tokióba utazó „IBUSZ-csoport” tagjai Budapestről először Moszkváig, majd Habarovszkig repültek, onnan hajóval folytatták az utat Japán felé. Végül egy tokiói öbölben horgonyoztak le, s ez a hajó maradt a lakóhelyük is a játékok ideje alatt.
A tokiói olimpia még a béke, a barátság, a sportolók egymás iránti feltétlen és korlátlan szeretete jegyében zajlott, s bár voltak bizonyos szabályok, Ferinek – neve és ismeretségi köre révén – nem volt gond állandó belépőt szereznie a versenyekre, s egyben az olimpiai faluba sem. Miután a magyar küldöttségnek nem volt olyan tagja, akit ne ismert volna személyesen, az atlétáktól a vízilabdázókig, mindenki „csapattagként” tekintett rá és kezelte, örültek, hogy közöttük volt, hogy adott esetben egy olyan emberrel oszthatták meg a gondjaikat, aki nagyon is belülről ismerte a sportot, még akkor is, ha az övét labdarúgásnak hívták.
Antal Márta a római kilencedik helyezés után úgy érkezett Tokióba, hogy minimum pontszerző helyen kell végeznie, azaz hatodiknál rosszabb semmiképpen sem lehet.
Az újságokban előzetesen megjelent nyilatkozatok alapján ez a helyezés viszont már abszolút sikernek számított volna, hiszen a női gerelyhajítás mezőnye roppant erős volt, tele világklasszisokkal, s annak ellenére, hogy Márta ’60-ban, ’61-ben, ’62-ben, majd 1964-ben, azaz éppen az olimpia évében (ekkor már Rudasnéként versenyezve) magyar bajnok volt, a sportág történetében először 60 méter fölé jutó Ozolina, s az akkoriban nagy sztárnak számító, NDK-s Lüttge háziversenyének tűnt az aranyéremért folytatott dobópárbaj. (Ám Lüttge sérülése miatt végül nem is indult Tokióban.)
Aztán még valami olyan történt, amire senki sem számított.
Jött (ahogy mondani szokták, a semmiből, a nagyvilág, de még a riválisok számára is a teljes ismeretlenségből) egy 17 éves román lány, bizonyos Mihaéla Penes, aki első kísérletre túldobta a 60 métert (egészen pontosan: 60 méter 54 centit mértek hajítását követően a bírók), s miután a nagy nevek sorra hullottak el, Márta a maga 58,27-es „ívelésével” ( szintén már az első dobása után), az ezüstérmet jelentő második helyen találta magát.
Most már csak azért kellett izgulni, hogy az egyetlen megmaradt vetélytárs, a szovjet Gorcsakova túl ne dobja, ezt azonban Feri a lelátón ülve szinte a két kezével húzta vissza 58 méter alá, olyan sikeresen, hogy a derék Jelena gerelye 57,06-nál fúródott az olimpiai stadion gyepszőnyegébe.
(A címvédő Ozolina végül csak 5. lett a maga 54 méterével…)
Ha saját szememmel nem látom, akkor senkinek nem hiszem el, egy pillanatokon belül 92 éves férfiember 2013 áprilisának legelején olyan hévvel, olyan részletességgel, s a végére érve olyan elcsukló hangon idézi föl Márta tokiói ezüstérmének történetét, mintha arról mesélne, hogy a magyar futballválogatottal miként nyertek világbajnokságot.
Egyetlen saját eredményéről sem tud olyan hévvel és átéléssel beszélni, mint Mártának arról az ezüstjéről, amelyet amúgy valóban, mintha aranyat nyert volna úgy értékelt, és ünnepelt meg a magyar küldöttség valamennyi tagja.
Bárki könnyen elképzelheti, hogy milyen felejthetetlen estéje, éjszakája volt a Rudas házaspárnak az ezüst után Tokióban, ráadásul a futball-döntő még hátra volt, ahol ugye, ne felejtsük, Feri nagy barátjának, Lakat Károlynak a válogatottja lépett pályára az aranyért.
A korabeli filmhíradóknak köszönhetően bárki láthatja, hogy azon az esős október 23-i napon a versenyeiket döntő többségében már befejezett magyar sportolók csoportjának kellős közepén Rudas Ferenc és Antal Márta a lelátón együtt szurkol Benééknek, hogy győzzék le a csehszlovákokat.
A történet innen minden sportszerető számára ismert: a magyar válogatott 2:1-re nyert, s a zárónapon a magyar küldöttség tízedik aranyérmét szerezve tette teljessé és tökéletesen gömbölyűvé a tokiói hónap történetét.
Nem igazán hiszek az eleve elrendeltségben, de azt kell mondani, volt valami előre megírt, valami vitathatatlanul sorsszerű abban, hogy Rudas Feri ott volt (ott lehetett), Tokióban azon a meccsen, amelyen legjobb barátja élete addigi legnagyobb edzői sikerét érte el, mint ahogy az sem lehet a vak véletlen műve, hogy apám Feri mellett ült lelátón, amikor Márta gerelye a végül ezüstöt érő 58,27-ig repült…
Álmukban nem gondolták volna, hogy négy év múlva, Mexikóban még nagyobb izgalmak várnak rájuk.
Igaz, azon az utolsó tokiói estén nem is az előre gondolkozásé volt a főszerep.
Évekig vitatkoztak arról, hogy a Kékfrankos vagy a Zöldszilváni aratott-e pontozásos győzelmet felettük, s emlékeim szerint a végén mindig döntetlenben egyeztek meg.
Lakat T. Károly