Varga Zoli igazsága
Varga Zoli ismét megszólalt. A születésnapja alkalmából írt köszöntőben ezt írtam: „de a foci szeretete továbbra is arra készteti, hogy elmondja a véleményét.” Nem gondoltam, hogy az újabb „vargazolis” kritika nem is várat olyan sokat magára. Sokakban önként felmerül a kérdés: vajon mi vezérli a két infarktuson átesett legendát, hogy ismét kivívja mások haragját és véleményével ismét megossza a labdarúgó társadalmat? A válasz az idézet mondatomban rejlik: a foci szeretete és az igazság keresése.
Elolvasva a riportot (természetesen az üllői129 frissességének a jóvoltából), azt el kell ismerni, vannak részek, melyekkel nagyon mély sebeket ejtett. Szerkesztőségünk már eddig is megpróbált néhányszor az igazság nyomába szegődni, de a kérdéseken, valamint egy idealizált világképen túl nem nagyon jutott, mert igenis vannak olyan válaszok, melyeket csak olyanok adhatnak meg hitelesen, akiknek olyan múltja van, mely fel is jogosítja őket erre.
Mivel nem szeretnék egyoldalú, „vargazoli-fan” szemüveggel olvasni az interjút, néhány megjegyzésem lenne a nyilatkozattal kapcsolatban, mely biztos kiveri a biztosítékot az érintettek körében.
„Ha az Önök lapját vagy bármely más újságot olvasom, talán magam is álomvilágba kerülök. Mert mást sem csinálnak, mint rózsaszínre festik a valóságot, És ami még ennél is rosszabb, hülyítik, becsapják a szurkolókat..”
Zoli mondatait a médiáról nehéz megkérdőjelezni, de azt neki is tudnia kell, az bizony mindig is így működött. Amikor még aktívan játszott, akkor a pártközpontból, az illetékes elvtárs mondta meg, mit és hogyan lehet megírni, de abban már nincs különbség, hogy a média akkor is, és most is érdekek mentén tájékoztat. Most az eladott példányszám, a reklámok, a kattintások számítanak és ezzel manapság már mindenki tisztában is van. Ebből következik, hogy a szurkolók jelentős részét már nem lehet hülyíteni és becsapni, de a szurkolónak van szíve, van hazája, van kedvenc csapata és játékosa, melyek néha elmozdítják a valóságtól. De ez nem baj, mert ha mindent az agyunk vezérelne, már teljesen üres lelátók előtt játszanák a labdarúgást, és Magyarországon is már csak háromszázhatvanan élnének (kb. ennyi a Parlamenti képviselők száma).
„Tudja, hány válogatott játszott tartalékosan? Hogy a németek és az olaszok egyszerűen nem engedték el legjobbjaikat? Ha minden rivális komplett csapattal indul, mi legjobb esetben is ötödikek vagy nyolcadikok leszünk.”
A legnagyobb vitát valószínűleg az U20-as válogatottról alkotott véleménye fogja kiváltani, hiszen ezt nagyon könnyű érzelmi síkra terelni, ahol már hamar megbicsaklik az ember. De vajon mit is mondott Zoli? Egyrészt a makacs tényeket. Igenis, azt el kell fogadni, hogy az ellenfelek nem a legjobb összeállításban léptek pályára. Nekem az olaszok elleni mérkőzésen tűnt fel (őszintén addig nem figyeltem erre), hogy az ellenfél játékosai mind a harmad és negyed osztályban játszanak. Ami számukra természetes. A VB alatt folytak a nemzeti bajnokságok, az európai kupaküzdelmek. Arrafelé, ahol komolyabb szinten űzik ezt a mesterséget, ott egy 19-20 éves játékos már érett labdarúgó, aki elit csapatban játszik, aki már BL selejtezőket dönt el, és aki már a nagyválogattottal készül. Nálunk, a mi játékosaink ebben a korban még csak tehetségesnek számítanak. Az persze már más kérdés, hogy aki ebben a korban csak tehetséges, az valószínűleg az is marad.
„Ami pedig a játékosokat illeti, úgy írnak Komanról és Némethről, mint valami világsztárról. Ugyan már! Nem mondom ügyes fiúk, de Koman egy olasz kiscsapatnál sem képes állandósítani a helyét- Némethből pedig sosem lesz a Liverpool focistája, vagy nemzetközileg kiemelkedő játékos. Álomvilágban élünk és erről az újságírók tehetnek leginkább. Nem hiszem, hogy az U-20-as korosztály komoly sikereket érne majd el felnőttként.”
Ha az előbb azt írtam, hogy vihart fog kavarni, akkor ezek a mondatok már tornádót fognak előidézni. Mert ami eddig többes számban hangzott el, most már nevesítve is lett, ráadásul a magyar foci két titánjáról mondja el a véleményét. Bár van igazságtartalma, de mivel tényleg két olyan fiatal játékosról van szó, akikben legalább benne van az esély, hogy nemzetközileg ismert játékosok legyenek, talán a makacs tények mellett ezt is meg lehetett volna említeni. Ráadásul a leendő jövőképet előre lerombolni sem szerencsés. Nem értékelném túl én sem az U20-as válogatottat, de ahogy szerkesztőtársam megfogalmazta: hit nélkül nem lehet szurkolónak lenni, ezért a szívem mélyén én is bízom abban, hogy egyszer fel fog nőni egy olyan nemzedék, mely ismét magasra fogja emelni a magyar foci ázsióját.
Ami a nyilatkozat további részét illeti, azok olyan megállapítások melyekkel már nehéz vitába szállni, mert a válogatott teljesítménye megadta rá a válaszokat. Gera soha nem lesz „jobbhátvéd”, Juhász értékes játékos, Husztit meg tényleg csak a pénz érdekelte, de ezt már akkor is tudtuk, mikor elszerződött a világ végére.
„Minek hülyítsük egymást?”
Kérdezi önmagától, a labdarúgást szerető közönségtől. És igaza van. Elnézést, hogy ismét egy régebbi írásommal példálódzom, de addig, amíg a középkori velencei szenátorokhoz hasonlóan nem kezdenek felállni azok, akik az elmúlt húsz évben a gödör széléig sodorták a magyar labdarúgást, nem nagyon lesz előrelépés. Általás, ködösítés az igen, de más nem nagyon. Talán azért is fájnak Varga Zoli mondatai, mert eddig nagyon kevesen merték kimondani az általuk vélt igazságot. A lényeg meg ezen van: a fenti kijelentések egy legendás labdarúgó észrevételei, olyané, aki jelenleg nem függ senkitől, nem kell úgy kanyarítania a mondatait, hogy a kenyéradó gazdát a mennybe emelje.
Akik ismerik, azok tudják, mindig kimondta, amit gondol. Ez meg erény akkor is, ha a kimondott szavakkal lehet vitatkozni és lehet ellenük érvelni. Szerb Antal mondta egyszer, csak apró igazságok vannak, melyek azonban soha nem fogják a teljes igazságot megmutatni.
Varga Zoli most elmondta a saját igazságát.
– lalolib –
(A riport teljes tartalma elolvasható a Nemzeti Sport hasábjain, valamint az Üllői129 oldalon)
2 hozzászólás a(z) Varga Zoli igazsága bejegyzéshez