Nem tagadom, hogy nem szeretem a húsvéti locsolkodást. Utoljára talán a nagyapám cipelt magával, akinek ez olyan kötelező szertartás volt, mint amikor kiöltözve magával vitt egy Fradi meccsre. Locsolkodni is vonattal mentünk a szülőfalujába (Kecel) és eleinte Pestre is a „zötykölős népi masina” vitt bennünket megnézni a nagy Fradit. A meccsre járás vonzalma megmaradt, a locsolkodásé tovatűnt. A hétfői néphagyomány helyett a testvéroldalunkon legalább négyszer visszanéztem a tegnap MTK elleni gólösszefoglalót.
Jó érzés volt újra önfeledten örülni Schembri csudagóljának, Csizi fejesének és Maróti Béla „replay” mozdulatának, amivel egy pillanat alatt feledtetni tudta a Vasas elleni „tévedését” (megjegyzem, kevés olyan hátvéd van, aki pályafutása során nem téveszti el legalább egyszer a kaput). Mosolyogtató látvány volt Prukner László zakódobálása és örömteli pillanat volt a mérkőzés előtt Garami Józsi bácsi köszöntése és szívszorító pillanat volt, amikor Simon Tibi emlékének adóztunk. Talán a harmadik visszajátszás során eszméltem arra, hogy bizony nincs sok idő az örömködésre. Fontos egy hét áll előttünk, hiszen szerdán Kaposvárra megyünk, utána a „munka ünnepén” a Debrecent fogadjuk. Ezen a két mérkőzésen sok minden eldőlhet, egy jó szerepléssel akár ki is bérelhetjük magunkat a nemzetközi szereplésre jogosító második helyett.
Egyrészt a zsúfolt menetrend, másrészt meg az a tény, hogy a Kaposvár ellen mindösszesen 17 bajnoki (plusz 7 magyar kupa) meccset játszottunk, így nagyon kevés a nyomtatott emlék, szerkesztőtársaim csak a Loki ellen „táraztak be” nekem muzeális lapszemlét. Talán az előbb említett gólvisszajátszás miatt, egyszer csak beugrott egy kedves kaposvári emlék, mely kamaszkorom egyik legmaradandóbb pillanatait köszönhetem. Ahogy felötlött előttem Martos Győző alakja, úgy jöttem rá, hogy bizony erről a találkozásról egyszer már írtam. De mivel addig már körvonalazódott az irományom tartalma, őszintén nem akartam sutba dobni, amit nagy nehezen addigra „megszültem”. így nemcsak a tegnapi gólokat játszottam vissza, de néhány mondat erejéig az 1977-es osztálykirándulásról írt 2009-es szösszenetemet is előbányásztam és felidéztem azokat a felejthetetlen pillanatokat, amikor a buszunk véletlenül keresztezte a Fradi buszát és a sofőrünk gyors reagálásának köszönhetően „élőben” találkozhattunk az akkori bálványokkal.
„A buszon ültünk és élcelődtünk egymással, amikor a busz sofőrje egy hatalmasat kiáltott – Itt a Fradi busza! – és egy meredek manőverrel sávot váltott és befordult a parkolóba. A lányok sikoltoztak, mert egy kicsit túl erőteljes volt a kanyar, Zoli barátommal meg úgy ugrottunk ki a székből és szaladtunk előre, mint a megkergült birkák. Mire a sofőr fékezett és megállt, már a lányok is az ablakhoz ragadtak és mágikus izgalommal mutogattak a buszból éppen kiszálló játékosok felé: – Ott van Nyilasi Tibi! Ebedli Zoli!
Egyedül Pali barátom maradt szótlan, ő csak meredten ült a székén és zsendülő bajsza alól csak ennyit kérdezett: – És Törőcsik Andris nincs itt? – vigyor ült ki a száján, de igazából senki sem figyelt rá.
Kinyílt a mi ajtónk is és mivel Zolival utat törtünk magunknak, elsőként ugrottunk ki a kocsiból. Zoli, aki már akkor is 190 cm magas volt, akkorákat lépett, hogy egyből Martos Győző előtt termett. Azt a pillanatot soha nem felejtem el, mert torony magas és magabiztos haverom egy pillanat alatt kővé dermedt. Szólni akart, de nem tudott, csak állt Győző előtt, aki épp úgy meglepődött, mint a barátom. Mire odaértem én is, egy számunkra ismeretlen, marcona legény lépett Zoli és Győző közé. Nem szólt semmit, de a nézése éppen elég volt ahhoz, hogy ne menjünk tovább.
Pedig néhány méterrel állt tőlünk az a játékos, aki miatt Fradisták lettünk, akit akkor úgy tiszteltünk, mint a szüleinket. Nyilasi Tibor. Most úgy emlékszem rá, hogy ránk is nézett, de ez már valószínűleg csak az álmok kósza játéka, és nem a valóság. A tétovaságot buszunk ajtajában álló lányok törték meg egy lányos „Hajrá Fradi” kiáltással, melyhez pillanatok múlva a téren állók közül is többen csatlakoztak.”
De szép is volt! Egyrészt a fiatalságom miatt, másrészt mert nyertünk 2:0-ra, bár a meccset nem láthattuk, mert akkor éppen Kaposvár történelmi nevezetességeit látogattuk meg. A precizitás végett, most egy újabb visszajátszás jön, egy rövidke kis statisztika, amit kommentként YSE (honlapunk tanár-történész „kincsesbányája”, aki Nagy Béla barátjaként, több mint ötven éve gyűjti és rendszerezi a meccseinket) tett közzé 2009-ben:
„1977.III.19. 2:0-ra győztünk.
Hajdu J. – Marton, Bálint, Vépi, Megyesi – Nyilasi T., Ebedli Z. (Pogány L.) – Pusztai, Vad, Magyar I. G: Nyilasi és Pogány. (Pogány a balszélre állt be, Magyar húzódott vissza a középpályára.)”
A végét természetesen egy újabb visszajátszással szeretném befejezni, de ahhoz jelenleg kevés a Fradi szívem, és a tudományom, hogy előre utazzak a jövőbe és el tudjam intézni, hogy szerdán ugyanaz az eredmény szülessen meg, mint 1977-ben. Ha ez így lesz és miért is ne lenne így, akkor egy újabb kedves kaposvári emlékkel leszek gazdagabb.
Csütörtökön meg ismét indulhat a visszajátszás.
– lalolib –
Vélemény, hozzászólás?