Nagy L. naplója: FTC – 1996 június
Az esti kezdés miatt kellemes időben játszhattak a csapatok, szép számú közönség előtt. Minden adva volt a jó játékhoz. Sanyival mentem, de Tóni is ott ült mellettünk.
FERENCVÁROS-Zalaegerszeg 1-1 (0-1)
Hajdú – Telek – Milovanovics, Szűcs – Nyilas, Arany, Albert, Lisztes, Kecskés – Kuntics, Nicsenko csere:Nagy Zs. , Zavadszky
Kezdés előtt szállingóztak a hírek, hogy a BVSC így, meg úgy… A játék kezdete után aztán biztossá vált (kiírták a táblára) Stadler-BVSC 3-1. A nézőtéren nagy taps és örömujjongás tört ki. A játéktéren a csapat nagy erőkkel támadott.
Az első negyedórában a csapat úgy is játszott, ahogy a jelen helyzetben természetes. Sorra gördültek a szellemes és gyors támadások. A 10.percben egy védő a gólvonalukról vágta ki a labdát, akrobatikus mozdulattal. Az akcióinkon azt éreztük, a csapat Nicsenkoval akar gólt rúgatni. A szőke kedvencünk jól is játszott, de a kapuba nem sikerült betalálnia.
A 14. percben két védő közül lépett ki a 16-os előterében. Még a vonal előtt lerántották. A bíró sípolt. Jól vezet, gondoltuk mindaddig, amíg a sárgát kereste a zsebében. Aztán mindenki megdöbbenésére Nicsenkonak mutatta fel és kifelé ítélt szabadrúgást. Szerinte műesés volt. A másnapi sajtó is hibásnak vélte az ítéletet .
Igor alig tudott napirendre térni a történtek felett. Érzésével nem volt egyedül, hisz ez a lapja volt a harmadik. Jövő héten nem játszhat. (Mint utóbb kiderült csak őt „vesztettük el” a nagy csata előtt, hisz a mai találkozó egyik feladata az, hogy a két sárgával terheltek megússzák újabb lap nélkül.)
Vissza is esett a támadójátékunk, hisz a legjobbunkat lelkileg elintézték. Ráadásul a középpályásaink nem álltak a feladatuk magaslatán. Igaz, Albert és Nyilas sokáig sérüléssel bajlódott. Döcögni kezdett a szekér. A támadásaink rendre lesen akadtak el. Azt, hogy a vendégek játszották-e ilyen jól a lesreállítást nehéz elhinni. Mindenesetre idegesítő volt, hogy minden kiugratási kísérletünket megállították.
A 45. percben aztán az ellenfél megszerezte a vezetést. Már a szöglet jogossága is vitatható volt. A lassú beívelést aztán Hajdú lehúzhatta volna, de nem … ő csak nézte hogyan fejelik vissza a kapu előterébe. Ott aztán két méterről nem volt nehéz betalálni.
Újra nehéz második félidőre számíthattunk. Az is lett.
Ugyan akadtak helyzeteink, Kuntics jó lefordulása után lőtt a rövidre. A kipattanó egyedül találta Nyilast aki 13 méterről fölébombázott. Vagy amikor Kuntics lőtt fölé ugyancsak középről. A betömörülő védelmet megpróbáltuk átlőni, de a kísérletek nagyon gyengére sikerültek.
A 60. percben az egyik zalai megkapta a második sárgáját. Sajnos a csapat nem tudta kihasználni az emberelőnyt. Lassan teltek a percek és már kezdtek a remények elszállni, amikor a 88. percben kiegyenlítettünk. Pedig a játék képe ekkor már nem azt mutatta, hogy kiegyenlíthetünk. A vendégek jól játszottak és egy alkalommal Hajdú fantasztikus bravúrja mentette meg a csapatot a második góltól. A elkövetett hibáját most jóvátette.
A pontmentés persze Lisztes érdeme, mint már oly sokszor, Néhány jó csellel betört, a 16-oson belülre. Eljutott az alapvonalra ahonnan középre játszott. Nicsenko érkezett és megszerezte a 16. bajnoki gólját. A Fradiban 12 bajnokin 8 gólt szerzett. Nagyszerű teljesítmény. Sajnos a csapat nem minden tagja mondhatja el ezt magéról a mai napon. Arany, Albert, Nyilas betlizett. Milovanovics, Kecskés többet akart vállalni mint a tehetségük engedte, így rengeteget hibáztak. Kuntics elfogadhatót produkált. Lisztes, Szűcs és Telek voltak azok, akik jól játszottak. A cserék közül csak Nagy Zsolt volt, aki elég ideig volt pályán. Hozzátenni a játékhoz nem tudott, sőt néha önzőnek bizonyulva akadályozta a támadósokat. A kapusunk teljesítménye furcsa. Elképesztő bravúr, villámgyors vetődések, de ha a kapu elé ívelik a labdát mindenkinek összeszorul a gyomra a lelátón.
Mivel a Fradi-szív szerzett egy pontot az utolsó pillanatban, így a jövő heti mérkőzés megnyerésével akár a bajnokságot is ünnepelhetjük. Ez a körülmény az, ami a keserű szájízt egy kissé enyhítette hazafelé menet.
Novák Dezső:
Rosszul játszottunk, és nagyon rossz felfogásban. Most már szinte sorozatban a kulcsjátékosaink mondanak csődöt. Mintha bénítóan hatott volna a csapatra a BVSC veresége. A döntetlennel úgy növeltük az előnyünket, hogy a jövőben jobb teljesítményre lesz szükségünk.
1996. június 12.
A bajnoki döntő napja. BVSC-FERENCVÁROS a Népstadionban. A feladat adott. Győzni kell és már meg is van a 26. bajnoki cím. A várakozás nagyon nagy volt az egész városban. Elővételben 20-25 ezer jegy elkelt.
A csapat táborba vonult, mint a Bajnokok Ligája beli derbik előtt. Csak a találkozó kezdetére jöttek le a Petneházi klubból.
Még három óra volt a kezdésig, amikor a munkahelyem ablakából már látni lehetett, a szurkolói áradat megindult az aréna felé. Negyven percei a kezdés előtt alig találtunk három helyet, egymás mellett. (A Sanyival és a barátnőjével voltam.) Végül a Tv állások alatt ültünk le a 16-os vonalával egymagasságban. A kezdésig az idő két dologgal telt. Lestük a Tónit, és ámuldoztunk azon, milyen sokan jöttek össze a Fradistáknak fenntartott szektorokban. A 40-45 ezer néző teljesen elfoglalta a város felőli oldalt. A felső tribünökre is jutottak rendesen. A körítés tehát adott volt, csak ne lett volna az időjárás ily kegyetlen. Elviselhetetlen hőség nyomasztott mindenkit.
BVSC – Ferencváros 0-1
Hajdú – Telek- Szűcs, Keller – Nagy Zs., Albert, Simon, Lisztes, Nyilas – Kuntics, Kopunovics csere:Vincze, Milovanovics, Arany
A kegyetlen meleg ellenére nagy iramban kezdődött a játék, nyílt sisakrostélyokkal. Ennek eredményeként a 9. percben megszerezhettük volna a vezetést. Nem sikerült. Kopunovics a bal oldalon cselezgetett mindaddig, míg egyszeresek szembe találta magát a kapussal. A lövése sajnos már nem volt olyan szép mint a cselsorozat. Fogta is a fejét. Foghatta is, mert néhány perc múlva, újra kihagyott egy helyzetet.
A játék szép lassan kezdett leülni. Az iram kocogóssá vált a hőség hatására. A lelátón unaloműzés gyanánt megindult a hullámzás, az is eléggé, lagymatag módon. A játéktéren lassan bosszantóvá váló eseménytelenség uralkodott. Csak néha-néha volt egy-egy szép jelenet, Lisztes indítás, Kuntics lefordulás. Nyilas szlalom, no és Telek Manci csodálatos szerelései. Utóbbiakra nagy szükség volt, mert Keller és főleg Simon nem mindig tudott megbirkózni a feladattal.
Nyíltszíni tapsot is egyedül Manci kapott amikor is szenzációsan keresztezett. A mezőnyben a BVSC egyenrangúvá tudott emelkedni azzal, hogy megpróbálták a futballtudásunkat sok futással pótolni. Ez oda vezetett, hogy a pálya közepére szorították a játékot. A kapuk csak ritkán kerültek igazi veszélybe. Pedig a bíró rendre szabadrúgásokkal jutalmazta őket a 16-osunk előterében. Aztán amikor látta,hogy ezekkel nem megy semmire gondolt egy nagyot, és az első adandó alkalommal 11-est ítélt a hazaiaknak. Állítólag Simon lerántotta Oroszt.A lelátóról semmi sem látszott. A büntetőnek a sértet állt neki. Flegma kísérlete azonban a felsőlécen csattant. A 40 ezer néző most először ugrott talpra és tört ki örömujjongásban. Győzött az igazság, a jogtalan büntető kimaradt. Sőt, két perc múlva megszereztük a vezető és egyben győztes gólt.
Keller ívelt be egy szabadrúgást a jobb oldalról. A rövidsarokra érkező labdát aztán Kuntics fejelete élesen – a rövidsarokba. Tombolt a nézőtér, és azt találgattuk ki is a gólszerző. A tábla-kezelő is először Kopunovicsot írta ki, csak a lassítás után módosított.
Mivel mindez a 43. percben született, kisvártatva mi is megnézhettük a visszajátszást a fantasztikus méretű kivetítős eredményjelzőn.
A második félidőben már nem lehet baj, hisz az esetleges döntetlen is megfelel nekünk.
A hazaiak cseréltek és a legjobbjuk, Bodnár György lépett pályára. Kevert is mindjárt elég bajt, hisz az egyik kényszerítőzése végén egyedül vezethette rá Hajdúra a labdát. Attila jól zárta a szöget, így a mellette elgurított bőr a csak a kapufát érte, nem a hálónkat. A kipattanót aztán Keller kivágta a mezőnybe. Biztonsági játékra törekedtünk, lesve a kontrázás lehetőségét. A közönség közben Vincze Ottót követelte a csapatba. A régóta sérült játékos aztán be is állt, és nagy kedvvel játszva színt vitt a támadójátékba.
A 72. percben egy lövésbe belevetődő Szűcsöt a bíró kiállította mondván kézzel ért a labdához. Tíz főre fogyatkoztunk, de a levegőben egyre inkább benne volt, hogy ma csak mi győzhetünk. Valahogy mégsem volt hangulat, és ez annak tudható be, hogy igencsak gyenge volt a mérkőzés és a hőség is nyomasztott mindenkit. Nézőt és játékost egyaránt.
Már csak öt perc volt hátra, amikor néhányan elkezdtek bemászni a kerítésen. Amikor már kellő számban érezték magukat beszaladtak még a játéktérre is, pedig még hátravolt 3 perc. A bíró félbeszakította a mérkőzést. Az én agyam meg felforrt ezek miatt az önmutogató áll-Fradisták miatt. Néhány percnyi győzködés és rendőri beavatkozás után aztán folytatódott a játék. Dühöngtem és örültem egyidőben. A hátralévő egy-két percben a BVSC még egy nagy rohamra indult, de eredménytelenül, így mienk lett a bajnoki cím – immár 26. alkalommal.
A csapatok hamar eltűntek a játékoskijáróban, és csak remélni lehetett, hogy még kijönnek köszönteni az igazi Fradistákat, akik a helyükön, a lelátón maradtak úgy 40-45 ezren. Kijöttek és futottak egy-két tiszteletkört integetve, bolondozva, boldogan. A „fő” tábor elé érve meghallgathatták a Himnuszt, amit spontán adtak elő, a tábla alatti fiataljaink.
Némi zászlólengetés és utolsó „szép volt fiúk” után hazaindultunk. A Keletiig gyalog, ahogy, egy nagy derbi után dukál. Az egész város zöld-fehér volt. Lengtek a zászlók és tülköltek a kocsik. Az egyik autó Fradi-zöldjén, a motorháztetőn egy címer díszelgett. Pompás látvány volt. Miközben mindenhonnan a csapat éltetésének rigmusai hallatszottak. A város és benne mi ünnepeltük a 26.-at. Közben már arra gondolva, hátha megismétlődik a tavalyi csoda, amit az idén valószínűleg sokkal nehezebb lesz véghezvinni. (A lehetséges ellenfeleink ugyanis nem akárkik: Rapid, Bruges, Panathinaikos, Göteborg, Grasszhoppers, Fenerbakche, Vlagyikavkaz, Bröndby.)
Novák Dezső:
Nehéz mérkőzés volt, hisz két ellenfelet kellett legyőzni. A BVSC-t és a hőséget. Szerencsére mindkettő sikerült, így újra bajnoki címet ünnepelhet a Fradi-család. A csapat az őszi gyenge teljesítménye után tavasszal rászolgált erre a sikerre.
A csapatból Hajdú most nagyszerűen felkészült, és amikor már csak ő segíthetett megtette a magáét. Előtte Telek csillogott, és méltán lett a találkozó legjobbja. Szűcs, és Keller egyenletes jó teljesítményt nyújtott. Albert és Nagy Zsolt tett valamit a csapatjátékhoz, de mindketten többre is képesek. Simon, Lisztes és Nyilas hármasból utóbbi volt a középpálya legjobbja, míg a másik kettő játszott már jobban is. A csereember Vincze új lendületet vitt a csapatjátékba. A két csatár: Kopunovics lehetett volna a mérkőzés hőse, ha az első negyedórában belövi két ordító helyzetét. Mivel nem tette, így Kuntics lett a királyfi, hisz lelkes, célratörő játékát egy góllal szidolozta ki.
A Fradinak mindig ott van a 12. játékosai is -mi, a közönség. Értékelésünk sajnos vegyes. Csillagos ötös lenne a nagy szám miatt (hisz 45 ezren régen voltak bajnoki mérkőzésen), de a berohanó rendbontók mindent tönkretettek.
1996. június 17.
Szünnap az EB-n, tehát bajnoki forduló, méghozzá az idén az utolsó hazai mérkőzés. A bajnok tehát búcsúzik a közönségétől, (elvben, mert a 30. fordulóban az MTK vendégei leszünk a Népstadionban).
Különleges nap volt ez. Tibike első edzőtáborozásának (öt hétig fog tartani) az első napja. Érthetően a délelőtt folyamén sokkal többet gondoltam az edzőtáborra, mint a gála-bajnokira. Négy órakor türelmetlenül vártam a gyereket, hogy megtudjam mi volt, hogy érezte magát az első napon?!
Két edzés, reggel és délután. A köztes időben ebéd, pihenés és persze játék – tehát foci. Egyszóval jól érezték magukat. A ligeti pályáról aztán siettünk az Üllői útra a:
Ferencváros-PMFC 3-1 (2-0) mérkőzésre.
Nagy kavalkád fogadott az épülő-szépülő klubház előtt. És egy alkalmi pavilon, ahol a most először piacra dobott mezeket árulták. Azt amilyenben a csapat játszik. Az anyagába bele van szőve a címer és az hogy FTC. Az elején az aktuális mecénás reklámja „Symphonia”. Hosszanti csíkós mez, pazar anyagból. Sajnos az ára is „látványos”, hatezer forint, ami nem is tűnik iradatlanul soknak – csak nekünk az. Megnéztük, aztán szépen eloldalogtunk.
A helyünkre érve meglepődve tapasztaltam, hogy kevesen vannak. A tétnélküliség úgy látszik távol tátotta a népet. Azért 10 ezren összejöttünk az igazén kellemes futballidőben.
A vendégek virággal köszöntötték a csapatunkat, majd a gyászperc elteltével megkezdődött a játék.
Hajdú – Telek – Milovanovics, Keller – Nyilas., Lisztes, Simon, Albert, Vincze – Kuntics, Nicsenko csere: Zavadszky, Arany, Szeiler
A csapat azt ígérte, szép játékkal búcsúznak. Hát ez sajnos az első 10 percben nem nagyon sikerült, habár az egyik jelenet, pazar volt.
Szabadrúgáshoz jutottunk a balösszekötő helyéről. Vincze Ottó állt a labda mögé és kiváló rúgótechnikáját kihasználva, nagy erővel nyeste el a labdát a sorfal fölött. A kapus csak nézni tudta, amint a játékszer a jobb felső saroknál találja el a kapufa belső élét, már amennyiben egy kerek kapufának van éle. Már gólt kiáltottunk, mert azt hittük bepattant. De nem, csak akkor láttuk, hogy ezúttal balszerencsénk van, amikor a labda a másik kapufa előtt elsuhant. Ottónak volt még további két hasonló helyről lehetősége, de annak ellenére, hogy jó kísérletek voltak, mindkettő a jobb felső mellé ment.
A negyedóra végén már kezdett a közönség türelmetlenkedni, hisz akadozott a játék és bizony a szerény ellenfél el-el jutott a kapunkig. Ezt az állapotot Lisztes Krisztién unta meg elsőként. A félpályáról indult és mire a büntetőterülethez ért igencsak lendületes volt. Na, ezt a lendületét aztán átadta a labdának, ami elemi erővel vágódott a bal felső sarokba. A gyönyörű gól méltó volt az ünnepléshez. A nézőtér is megnyugodott és a játékosok is nagyobb kedvel kezdtek el játszani. Jó néhány lehetőséget alakítottak ki a vendégek kapuja előtt, de a második gól csak büntetőből született meg. A remekül leforduló Nyilast akasztották a 16-os vonala mellett. A bíró miután kinézett a partjelzőre, aki sokkal közelebb állt az eseményéhez, a mészpontra mutatott. A labdának gólkirály jelöltünk, Igor Nicsenko állt neki és biztosan a jobb alsó sarokba küldte. Kettő-null.
A félidőből hátralévő 10-12 percben maradt a képlet. A csapat támadott, de sokszor meghaltak a szépségben, vagy néhány kevésbé képzett játékosunk hibájából akadt el az akció.
A szünetben is volt műsor. Bemutatták, a bérletesek között kisorsolandó motort, valamint egy iskoláslányokból álló tánccsoport kánkánt járt.
A szünet után felpörgött a csapat és egyre inkább a kapuhoz szegezte az ellenfelet. A legnagyobb tapsot Manci kapta, aki egy bal oldali szóló után élesen lőtt kapura. Sajnos nem lett gól, mert a kapus bravúrral hárított.
A hatvanadik percben aztán újra betaláltunk. Simon hosszú labdával ugratta ki Nicsenkot a jobb oldalon, Igor kissé kisodródott, hogy aztán látványos találatot érjen le. Kicsalta a kapust, majd fölötte finom bokamozdulattal emelt a hálóba. Ez a találat volt az idén a tizennyolcadik. A Fradiban pedig bajnokin a 10. gólja, amivel megelőzte a 9 gólos Lisztest. így, most ő a Toldi vándordíj elsőszámú várományosa.
Kettőt már cseréltünk, és még hátravolt 20-22 perc, amikor a közönség követelésére a pályára lépett az a játékos, aki mindeddig csak a padot koptatta, mégsem elégedetlenkedett. Tette a dolgát és segített a csapat elsőszámú kapusának Hajdú Attilának. Szeiler Józsiról van szó, aki mindenki példaképe lehet. A cserénél és amikor befutott, az egész nézőtér felállva tapsolt neki is és kollégájának is, aki most átengedte az 1-es mezt. Józsin látszott mennyire boldog, hogy legalább pár percre bemehet, A játéktérre való belépése előtt még melegített, de szerintem meglepően nagy ívű ugrálásával, szögdelésével nem az izmait melegítette, hanem az érzéseit palástolta. Megható pillanat volt. Manci átölelve biztatta. Én meg azért szurkoltam, sikerüljön egy nagy védés neki is, mint Hajdúnak, aki a mai napon kiválóan teljesített. Nem sikerült.
Sokáig a labda nem is került a mi térfelünkre. Amikor először odajutott, csak felszednie kellett a gurítást. Mégis sugárzott róla a jókedv, ahogy nagy lendülettel kidobta a félpályáig, ezzel támadást indítva. Mikor másodszor feléje érkezett a játékszer – az megcsalta Őt. Nem sokat tehetett a bekapott gólról, hisz az elálmélkodó védelem addig nézte a pécsi fiút, míg az ziccerig botladozott. Szeiler Józsi hiába vetődött, már nem tudta megakadályozni a labdát abban, hogy az a bal sarokba jusson. Attila talán képes lett volna rá, de ez nagyon kétséges, bármilyen reflexei is vannak.
Ezerszeresen is szomorú pillanat volt. Az nyilvánvaló, hogy ki a jobb hálóőr, de talán Hajdú tudja leginkább, milyen jó, ha ilyen nagyszerű ember -sportember- a vetélytársa, vagy inkább segítője.
Mindezekről és a közönségről a Nemzeti Sport a következőképpen emlékezett meg: „A legkedvesebb tartalék”
Vagyunk úgy néhányan, hogy utáljuk a kötelezőt… Izgalmasabb a tiltott, a nem megengedett, jólesik egy kicsit néha a tilosban járni, az apró csínyek után összekacsintani, mi több cinkosságot vállalni – kár is lenne ezt tagadni, az ember már csak ilyen. Ez jutott eszembe hétfőn este az Üllői úton, a Fradi bajnoki címének hivatalos ünneplésekor: alig volt fél ház a stadionban, nem tombolt senki sem eufórikus állapotban (igaz, nem röpködtek a téglák sem…), egy kicsit skandálta a közönség Novák nevét, egy kicsit Lisztesét, felhangzott a „Simon Tibi, Simon Tibi i” is, de korántsem volt olyan mindent elsöprő diadalmenet, mint korábban, évekkel ezelőtt vagy akár egy hete a BVSC elleni legutóbbi rangadón…
Egyszer, egyetlen egyszer, 25 percel a mérkőzés vége előtt éreztem úgy: csodálatos közönség. Nem vandál, brutális horda, hanem érző odaadó, a teljesítményt, az emberi tartást, a zöld-fehér színek iránti rajongást mindenekfelett díjazó szurkolók családja…
Kérem, nem fogják elhinni: a kórus, mit kórus, az egész Fradi-pálya egy emberként éltette, követelte a pályára Szeiler Józsefet, a tartalékkapust. Szeiler a kapu mögött melegített. Látszott rajta: nem tudja, mit is kell ilyenkor tenni, erre még nem volt példa a futballtörténelemben…Hogy egy tartliékkapust ünnepeljenek!? Szeiler néha integetett (vagy ki tudja, talán csitítgatta a tömeget ?…) -de a kórus egyre erősebb lett. Amikor pedig Novák engedve talán egy kicsit a közakaratnak, Szeilert magához hívatta egy a boldogságtól repülve futó labdaszedő gyerekkel (aki valószínűleg örökké emlékezni fog, hogy 10 ezer néző követelésének végrehajtáséban tevékenyen részt vett), nos az Üllői út beleremegett a tombolásba.
Tízezren felalva tapsoltak. Telek Andris azonnal kirúgta a labdát, Hajdú rohant le a pályáról, hogy Szeiler végre beállhasson. A Fradi-tábor ítélkezett: kedvenc a zseniális Lisztes, a csupaszív Simon, a magabiztos Telek, a megbízható Hajdú, az elegáns Albert, de leginkább ilyen értékes a hűséges Szeiler is. Szeiler, aki emberfeletti küzdelmet vívott a gyilkos kórral, akinek a kórházban is egyetlen célja volt: újra a Fradi kapujában állni…
Szeiler, aki komoly, megfontolt, tudatosan élő, a családját mindenek elé helyező ember. Szeiler – a tartalékkapus.
Iszonyatosan balszerencsés ember, hiszen alig védett a Pécs ellen 20 percet, mégis gólt kapott (hozzáteszem, védhetetlenül bevarrták…), de mégis büszke, boldog ember lehet, hiszen a mérkőzés után ő egyedül, a rajongók vállán távozott a pályáról. Elérte azt, amiről a legtöbb futballista csak álmodhat: a szurkolók nem elsősorban a góljaiért szeretik, nem a múlandó cselek, átadások, bravúros védések miatt rajzolják a nevét egy szívbe az aluljáró falára… Egyszerűen csak az embert, Szeiler Józsefet (foglalkozását tekintve tartalékkapust) tisztelik, szeretik, becsülik. . . ”
A vége előtt a hangosban Arató András (aki végigkommentálta a mai napot) arra kért mindenkit, hogy amíg a bíró le nem fújja a mérkőzést és a vendégek, valamint a játékvezetők el nem tűnnek a színről, ne jöjjön be senki a pályára. Aztán kinyitják a menekülőkapukat és bemehet mindenki kedvére.
Néhányan minden kérés ellenére felmásztak a kerítésre. Némi kérés, aztán fenyegetés hatására visszamásztak. Lefújta.
Másztak és rohantak befelé. Aztán amikor valóban kinyitották a kapukat Tibike kívánságára mi is lementünk. Addigra már sokan voltak a gyepen. Az alkalmi színpadon pedig (ezt. még a lelátóról láttuk) megjelent az első vendég. Nagy üdvrivalgás fogadta a világhírre szert tevő kedvencünket. Lipcsei Pétert, aki elmondta: nagyon sajnálja, hogy már szerdán, és nem most, lett bajnok a csapat, és ő így nem lehetett ott a nagy pillanatban. Amikor a pályára értünk, csodálattal állapítottuk meg, milyen puha és bársonyos a gyep. Tibit a nyakamba vettem, had lásson rendesen, hisz neki ez az első ilyen ünnep.
Közben jól helyezkedtünk, egészen a 16-oson belülre jutottunk. A színpadon spontán ünneplés és viccelődés folyt. Most már mindenki jókedvű volt, hisz újra elértük a lehetőséget, hogy indulhassunk a Bajnokok Ligájában. A selejtezőben sajnos nagyon nehéz ellenfelek vannak, így ez ugyanolyan messze van mint tavaly volt, ha nem messzebb… Talán az lehet a sikerünk záloga, hogy Lisztes Krisztián maradhat még egy évig nálunk, hisz a Stuttgart egyenlőre nem akarja elvinni. (Pedig a Stuttgart nagyon magasra taksálja az árát, hisz a németeket megkereste a nagybevásárlást végző Real Madrid is. Üres kézzel távoztak, mivel:” Lisztes még 100 millió márkáért, sem eladó.” Németországban Krisztiánt egyébként csak „CSAKDASHER-CEG-nek hívják.)
1996. június 21.
A csapat ma hírverő mérkőzésen járt Mohácson. Az eset azért érdemel említést, mert a találkozón bemutatkozott két új szerzemény, Andreas Roth 11-szeres finn válogatott, míg Ove Hansen egyszeres Dán válogatott. Az eredmény egyébként: 5-0 lett.
A mai nap híre azonban az, hogy a vezetőség megállapodott Horváth Ferenccel, aki eddig Fehérvárott játszott és amikor ellenünk lépett pályára gyakran okozott galibát. Most két évig a miénk.
„Nem tudtam a Fradinak ellenállni, pedig más pesti csapatoknál előnyösebb szerződést kínáltak. Itt nagy a kihívás, de állok elébe. Csak 23 éves vagyok, így erőm van, ígérem kitartásom is lesz. Ha mégsem sikerülne, akkor sem dől össze a világ, bár erre nem is gondolok. A régi csapatomnál pedig mindenkinek meg keli értenie, hogy életem nagy lehetőségéhez jutottam, és nem elsősorban a pénz miatt…”
1996. június 24.
A zárófordulőban újra a Népstadionba kellett a csapatnak mennie. Mivel az MTK nagyon magas jegyárat szabott (700 Ft egy „barátságos” mérkőzésért), így én nem mentem. Aztán kellemes meglepetésre a TV adta a mérkőzést. Igaz, a látottakban nem sok örömünk volt. Persze előre borítékolni lehetett, hogy a mieink csak lézengeni fognak a pályán.
FERENCVÁROS-MTK FC 1-2 (1-1)
Hajdú – Telek – Szűcs, Milovanovics – Nyilas, Arany, Jagodics, Lisztes, Keiler – Zavadszky, Nicsenko
csere; Vincze, Hrtuka, Kopunovics.
Fergetegesen kezdtünk, hisz az első támadás góllal végződött. Jobboldali beadás után Arany szerezte a bajnokság utolsó találatát. A 11-es pont tájékáról a jobb alsó sarokba helyezett. A lelátón az 5-6000 néző ebben a pillanatban akár haza is mehetett volna, mivel a részünkről már nem történt semmi.
Az MTK miután látta, ma nyerhet, elkezdett rohamozni. Kétszer sikerült betalálniuk, így nyertek. Sajnos, volt a mérkőzésnek egy szörnyűséges pillanata. Mér a végéhez közeledett a találkozó, amikor a Fradit egykoron elhagyó Szekeres aljas módon, hátulról szétrúgta Lisztes bokáját. Krisztiánnak valószínűleg részleges szallagszakadása van. Lehet, hogy ki kell hagynia az Olimpiát.
Novák Dezső:
Sajnálom, hogy így végződött ez a mérkőzés. A csapat sem fejben, sem fizikálisan nem volt a pályán, már nyaraltak. Szerencsére a csapat egész éves teljesítményét nem ennek a találkozónak tükrében kell megítélni…
A csapat góljait elérték: Nicsenko 10 (+8 Stadleresként), ezzel gólkirály lett.
Lisztes 9 gólos, Kuntics 6, Albert, Jagodics 5-5 , Kopunovics, Nyilas, Zavdszky 3-3, Kecskés, Milovanovics, Kuznyecov, Vincze 2-2 gólos.
A hazai mérkőzéseken az átlagnézőszám: 10667 volt, ez összesem 160 000 nézőt jelent.
A táblázaton így „festettünk:
1. FERENCVÁROS 30 21 3 6 56-25 66 pont
2. BVSC 61
3. UTE 48
A második legtöbb gólt lőttük (első MTK 58), a kapottakban viszont az élen végeztünk. A második: 29-el a BVSC.
Jövőre valószínűleg többet fogunk lőni, mivel az NB I létszámét 16-ről 18-ra emelte az MLSZ, így négy mérkőzéssel több lesz a bajnokságban.
A fiúk most pihennek, de a vezetőség elkezdte a „nagy melót”. A jövőévi keret összeállításán fáradoznak. Ennek eredménye, hogy megállapodtak Aranyos Imrével (2 évre), aki eddig a BVSC-néi volt.
A kérdéses játékosok: Kuntics, Kopunovics, Albert, Vincze. Előbbi kettő maradna, csak a pénzben nem tudtak még megegyezni. Flóri külföldre menne, míg Ottóért nagyon sokat kér a tulajdonos Sión.
1996. június 30.
Béka seregszemle!
A gyerekek és az edző mér két hete csak erről a versenyről beszéltek, Természetesen otthon is sok szó esett róla. Tibike három számban indul: 50 hát, 50 gyors, és a 4×50 méteres gyorsváltóban. Ez a verseny immár az ötödik, így „rutinosan” készültünk. Előzetesen, célokat tűztünk ki. Háton 57-58 másodpercet,míg gyorson 49-50 másodpercet – kissé bátran, optimistán.
Az első szám a hátúszás volt. Tibi a szélső pályán (8-as). Jól rajtolt, és egészen jók voltak a „részidejei” is. Csakhogy kétszer „nekiment” a falnak. Ennek ellenére teljesítette a tervet a 57.16.-os idővel.
Az egyéni gyorson majdnem 53 másodperc sikerült, ami a mi álmainktól elmaradt, de Zsuzsa néni várakozásának megfelelt, hisz ö 52-53 másodpercet várt előzetesen.
A váltóban is megismételte az 52-53 másodpercet, tehát az alapfeladatot teljesítette. Ennek ellenére mindannyian úgy éreztük lehetett volna jobb is, hisz a március végi házi veresenyen is hasonló időt ért el.
A verseny jelentőségét mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény, hogy még a Nemzeti Sport is beszámolt az eseményről. A dobogósokat névszerint említve. Innen tudtuk meg azt is, hogy 19 egyesület 391 versenyzője vett részt a találkozón.
– Nagy László –
Mellesleg, voltunk vagy 50 ezren!!! Utána Gyuri bácsi évekig jött azzal, hogy milyen jó nézőátlaga volt a BVSC-nek… na, ekkor jöttem rá századszor is, hogy a magyar futballban mindenki hazudik, akinek pozíciója van… Ez az aljas hazudozás mérgezi a lelkünket… szóvá tették neki, hogy minek a B. Vasútnak NB I-es csapat, mire ő, szemrebbenés nélkül: „volt olyan meccsünk, amire ötvenezren jöttek ki”… igen, a BVSC – Vácra a 2. fordulóban…
Milyen igaz, mai is! A „berohanó rendbontók”…Hát… ezért nem tudtam tiszta szívből örülni ennek a bajnokságnak!!!