1899-26 – “ZÖLD-FEHÉR A MI SZINÜNK” – egy kézzel írt történet
AZ AMATŐR KORSZAK
Hélisz József:
“ZÖLD-FEHÉR A MI SZINÜNK”
I. KÖTET
(részletek)
ÁTTEKINTÉS AZ AMATŐRSÉG KORÁRÓL
1899. május 3. – 1926. július 25.
(részletek)
1899. május 3-án „elrepült a nehéz kő”, útjára indult egy sportklub, amely rövid idő alatt páratlan népszerűségre tett szert a magyar labdarúgásban, és mint az egyik legnagyobb eredményeket felmutató egyesület egész Európában ismerté tette nevét.
Ez az egylet a Ferencvárosi Torna Club, népszerű nevén a Fradi, amelynek eredményeit, dicső sikereit az alábbiakban táblázatos és összefoglaló formában szeretném ismertetni.
.
.
.Az FTC és a közönség
Az FTC már röviddel megalakulás után a legnépszerűbb magyar sportegyesület lett, és a szurkolók dédelgető szeretete vette körül. Ahogy egyre jobban bontakozott ki a Ferencváros futball fája, így nőtt az egyesület közönsége. Kialakult egy törzsgárda, amely végigszurkolta a csapat minden mérkőzését, és ütemes „Tempó FTC!” biztatással sokszor segítette azt.
A közönség számszerű nagysága állandóan növekedett, a bár a világháború utáni sorozatos MTK sikerek növelték a kék-fehérek szurkolóinak számát, az MTK-szurkolók létszáma meg sem közelítette a Fradi-barátok hadát.
.
.
.Az FTC és az egyetemes kultúra
Az FTC, mint sportegyesület az egyetemes kultúrával, ezen belül a művészettel először jelvényének megválasztásával került kapcsolatba…
…Somló István költő. „Az FTC-hez” című verse volt a magyar irodalom első sport témájú költeménye, amelyet a sajtó is leközölt.
Az aranycsapat nagy sikerét hirdeti Rumbold Gyula festménye az FTC-klubház falán…
A húszas évek elején született meg a híres „Fradi-induló”…
A szobrászművészet 1922-ben került kapcsolatba az FTC…
.
.
.
Vélemény, hozzászólás?