1900.III.25. FTC – Óbudai TE 0:1 (edzőmérkőzés)
Óbudai Torna-Egylet 1:0 aránynyal győz a Ferenczvárosi Torna-Club ellen.
1900. március 25., 15:30, Soroksári út, FTC – Óbudai TE 0:1 (0:0)
vezette: Kakas (BTC)
FTC: Weisz István — Gabrovitz Elek, Gabrovitz Kornél — Békés Artúr, Békés Géza, Taffe Károly — Barna Antal, Pápai, Malaky Mihály, Maros, Malaky János
Óbudai TE:
Gól:
A Ferencvárosi Torna-Klub football-csapata szintén március 25-én mérkőzik az óbudai Tornaegyesület football-csapatával a soroksári-uti uj elemi iskola mellett lévő versenypályán. A mérkőzés délután félnégy órakor kezdődik.
(Budapesti Hírlap)
Budapest, márczius 25.
A ferenczvárosiak új pályáján szépszámú közönség jelent meg, hogy élvezhesse a főváros két szélső kerületének első küzdelmét. A játék elején a ferenczvárosiak látszanak erősebbnek, lassankint azonban fáradni kezdenek és a második félidőben sikerül az óbudaiaknak az első goalt csapatjuknak megszerezni. Több eredményt egyik csapat sem érvén el, a győzelem ez alkalommal Ó-Budáé lett.
(Sport-Világ)
Az FTC első mérkőzését 1900-ban az OTE ellen a következő csapattal szerepelt: Weisz I. — Gabrovicz E., Gabrovicz K. — Békés A., Békés C., Taffe K. — Barna, Pápay, Malaky M., Maros, Malaky I.
(Sportvilág, 1913. május 19.)
1900 március 25-én lépett először porondra az FTC footballcsapata a következő összeállításban: Weisz István — Gabrovitz Elek, Gabrovitz Kornél — Békés Artúr, Békés Géza, Taffe Károly — Barna Antal, Pápai, Malaky Mihály, Maros, Malaky János.
Ellenfele az óbudai Torna Egylet csapata volt, amely Kakas (BTC) bíráskodása mellett 1:0 (0:0) arányban legyőzte az újdonsült zöld fehéreket.
(Feljegyzésre érdemesek az akkori belépődíjak: ülőhely egy korona, sportjegy 60 fillér, állóhely 40 fillér, tanulójegy 30 fillér.)
(Az Újság – 1924)
Azon a napon a Mûegyetemi Football-Club (MFC) is jí tszott bécsi Kriketerek ellen és 0:3 arí nyban kikapott.
A Challenge-kupa is mí r a beindult egy néhí ny évvel ezelôtt.
A Ferencví ros `késôbb mí r nemzetközi talí lkozòkig és Challenge-kupa részvételhez is jutott nemsokí ra.
Erdekes, hogy milyen gyorsan mentek a dolgok és milyen keveset Mond el egy gyôzelem egy csapatnak a jövôjérôl.
Vagyis ki gondolta volna 1900-ban, hogy az ebben a meccsben alùlmaradò Ferencví ros lett valòjí ban a két csapat közt a gyôztes ?
kedves László, milyen igazad van … mi lett az OTE-ból , és mi a Ferencvárosból??? Amire még felhívnám a figyelmedet: 1900-ban 1500 néző!!! Ma nagyon sok NB I-es csapat örülne ennyinek … A Challeneg Cup-ot vagy 10 évvel később már meg is nyertük … ez a cím azt jelentette, hogy az egész Monarchia legjobb csapata vagy … lakosság, terület, akkori futballszint szempontjából: mintha ma a német Bundesliga bajnoka lennél …
Kedves lacimadí r
Örülök, hogy a szurkolònak (a Te oldaladròl) egy része ismeri a Challenge kupí t és valòszìnûleg azt is, hogy a KK (Mitropa) „csak” annak a folytatí sa Volt.
Egy jò nagy vastag könyvet lehetne ìrna azokròl az okokròl, hogy mért pont egy olyan kis (akkor még jelentéktelen ? vagy mí r hìres ? vagy mí r sokat igérô ?) Club, hogyan tudott ilyen rövid (!) idô alatt magí t a legmagassabb foci-csùcsokig felkapaszkodni.
Még nem talí ltam kellô ví laszt szí momra, hogy miért lett a Fradibòl az a NAGY Fradi.
Talí n Te tudní l egy ví laszt erre ?
A Ferencvárosi Torna Club március 25-én barátságos mérkőzést játszott az Óbudai Torna Egylet ellen.
1900. március 25. – sporttörténeti dátum! Az első FTC sporteseményt ezen a napon rendezték. Mi is lehetett volna más, mint a régen óhajtott bemutatkozó labdarúgó-mérkőzés. Az FTC első mérkőzéséről mindössze kilenc soros tudósításjelent meg a Sport Világban…
Óbudai Torna Egylet 1:0 aránnyal győz a Ferencvárosi TC ellen.
A ferenczvárosiak új pályáján szépszámú közönség jelent meg, hogy élvezhesse a főváros két szélső kerületének első küzdelmét. A játék elején a ferenczvárosiak látszanak erősebbnek, lassankint azonban fáradni kezdenek és a második félidőben sikerül az óbudaiaknak az első goalt csapatjuknak megszerezni. Több eredményt egyik csapat sem érvén el, a győzelem ez alkalommal Óbudáé lett.
A „történelmi” mérkőzésen a következő összeállításban lépett pályára az „ősfradi”: Weisz – Gabrovitz E., Gabrovitz K. – Taffel, Békés A., Békés G. – Pápai, Horváth, Malaky M., Maros, Malaky J.
A mérkőzésre 1 500 néző volt kíváncsi.
A mérkőzés játékvezetője a BTC–ből Kokas volt.
A családias hangulatot bizonyára az is elősegítette, hogy az FTC-ben három testvérpár is játszott ez idő tájt…
Az FTC első mérkőzése – mai szemmel barátságos mérkőzés volt. Tudni kell azonban, hogy ekkor még csak ilyen mérkőzések jöttek létre, kihívásos alapon, ötletszerűen. A résztvevők azonban óriási lelkesedéssel, szinte tétre menő csatákat vívtak – nem kímélve önmagukat (és az ellenfelet) küzdöttek a győzelemért.
Természetesen amíg erővel bírták. Ahogy az FTC-vel kapcsolatban is olvasható, valamivel gyengébb erőnlétük miatt veszítették el első bemutatkozó mérkőzésüket.
Nagy Béla
**************
„A m érkőzés elején az FTC játszott jobban, de ellenfele a második játékrészben fölénybe került… “
A találkozó az óbudaiak 1:0-ás győzelmével végződött. S jegyezzük fel azoknak nevét, akik ezen a találkozón a zöld-fehér csapat tagjai voltak: Weisz —- Gabrovicz E., Gabrovicz K., — Békés A., Békés G„ Taffe — Barna, Pogány, Malaki M., Maros., Malaki J.
Kozák Mihály, Labdarúgás 1959/3