1990.IX.12. Anglia – Magyarország 1-0
Az egyik kellemetlenség után a másik. A szerda esti, a Wembley stadionban sorra kerülő 18. Anglia – Magyarország válogatott találkozó előtt roppant szomorúan ültek buszba a délelőtti városnézésre tartóban a Mészöly Kálmán szövetségi kapitány által kiválogatottak. A Royal Garden Hotelben ugyanis a mágneskártyás szobakulcs szisztéma ellenére a reggeli ideje alatt Brockhauser, Mónos és Keller meglehetősen nagy összegű pénzét ellopták. Az ilyesmi nem jó előjel, igaz, a Londonba érkezéskor mindenkit figyelmeztettek, hogy az 50 font feletti pénzösszeg nagyobb biztonságban van a szálloda széfjében.
Graham Taylor debütáló szövetségi kapitány is szolgált egy meglepetéssel: a marseillei légiós, Waddle helyett inkább Bull kapott bizalmat. A szakvezető nem titkolta, hogy ily módon elégtételt kiván szolgáltatni a Wolverhampton Wanderers játékosának azért, mert a nyári Mondialén bizony csak perceket tölthetett pályán.
Ugyancsak a mérkőzéssel kapcsolatos érdekes hír, hogy az angol Shoot magazin közvéleménykutatást tartott. A kérdés az volt, hogy a szurkolók kiket látnának a legszívesebben a szigetországi kezdőcsapatban? Nos, a Tottenham középpályása, Gascoigne minden rajongó kezdő tizenegyében helyet kapott, rajta kívül sokan voksoltak Walkerre, Parkerre és Linekerre. Meglepetésnek számít viszont, hogy a francia Olympique Marseille kiválóságát, Waddle-t csak a drukkerek 52 százaléka ajánlotta a csapatba. Úgy látszik, Taylor kapitány tiszteletben tartotta a nép akaratát…
Anglia – Magyarország 1:0 (1:0)
Wembley stadion, 45.000 néző, V: Fredriksson (svéd)
Anglia: Woods – Dixon, Wright, Walker, Pearce (Dorigo 46.) – Gascoigne, Parker, Platt – Bull (Waddle 74.), Lineker, Barnes
Magyarország: Petry – Disztl L. – Garaba (Aczél 72.), Limperger – Mónos (Simon 68.), Kozma, Bücs (Balog T. 80.), Bérczy, Keller – Gregor, Kovács K.
Gól: Lineker (45.)
Sárga lap: Bücs (61.), Simon (76.)
Amint várható volt, rögtön a kezdés után az angolok rohamozták a magyar kaput, s Bull lapos lövése már az első percben megdolgoztatta Petryt. Kapkodott a védelem, így előbb Pearce beadása szállt el centikkel Lineker előtt, majd Gascoigne emelt fölé 23 méterről egy szabadrugást. A magyarok játékába sok hiba, figyelmetlenség csúszott, a hazaiak nyomását csak pillanatokra sikerült enyhíteni. A 8. percben Garaba mentett Lineker elől, a kapu felé guruló labdát Petry bravúrral hárította, csakúgy, mint a 18. percben Bull fejesét. A Bp. Honvéd portása nem unatkozott a következő percekben sem. Lineker elől a 16-oson kívülről tisztázott, Wright fejesét pedig a gólvonalon hárította. A 28. percben végre a másik oldalon is akadt említésre méltó esemény: Keller lövését védte Woods. A magyarok nem sokat birtokolták a labdát, s csak a legritkább esetben jutottak túl a szigetországiak középpályás során. A 36. percben a szerencse mentette meg Mészöly Kálmán csapatát a góltól, Platt ugyanis veszélyes helyzetben nem a lövést választotta, hanem inkább kifelé cselezett, így elszalasztotta a lehetőséget. Az utolsó percekben úgy tűnt, a hazai fölény ellenére sikerül átvészelni a félidőt, de a sorozatos figyelmetlenség végül megbosszulta magát. A 45. percben Platt jól eltalált lövését még ügyes vetődéssel hárította Petry, a kipattanó labdát azonban Lineker közelről értékesítette (1:0).
A félidőben csak Taylor angol szövetségi kapitány érezte úgy, hogy cserélnie kell, s a védelemben Pearce helyét Dorigo foglalta el. Sok változást nem hozott a második 45 perc, az angolok az előny birtokában színezték a játékot, míg a magyarok továbbra sem tudtak kibontakozni. Petry ügyesen fogta a kapu elé belőtt labdákat, igazán veszélyes lövéseket azonban sokáig nem kellett hárítania. A 60. percben Barnes távoli szabadrúgása pattant mellé a sorfalról, három perccel később pedig a hálóba került a labda: Gascoigne ívelt szabadrúgást a bal oldalról, s a játékszer Bérczy fejét érintve kötött ki a magyar kapuban. Ezúttal Fredriksson kedvező ítéletet hozott, lökés miatt a magyarok végezhettek el szabadrúgást. A 66. percben Barnes 18 méteres, bal alsó sarokba tartó lövését hatástalanította bravúrral Petry, nem sokkal később egy veszélyes magyar akció is akadt. Kozma jó cselekkel tört be a 16-oson belülre, az alapvonal közelében azonban szerelték. A 74. percben Bull helyére beállt a sokak szerint érthetetlenül mellőzött marseille-i Chris Waddle, de a játék képe már nem változott. A magyaroknál időközben Mónost Simon, Garabát Aczél, az utolsó tíz percre pedig Bücsöt Balog T. váltotta fel.
Arra senki sem számíthatott, hogy a szuperesélyes angol válogatott valamiféle lágyan andalító iramban kezd. Mészöly Kálmán szövetségi kapitány figyelmeztette labdarugóit, különösen a két félidő első negyedóráiban várható gőzmozdonyszerű roham, s erre fel is készítette Garabáékat. Nos, iram volt a javából, Linekerék orkánként száguldoztak Petry kapuja felé. A mérkőzés úgynevezett ráhangoló időszakában a Garaba, Disztl, Limperger középső védő trióra fantasztikus nyomás nehezedett, és bár olykor meginogtak a hátsó emberek, óriási szerencse, hogy Petry kapus a veszélyes időszakban lepkeként húzta le a levegőből az oldalról és mélységből érkező magas beadásokat. Olyannyira csúcsformában védett a Bp. Honvéd ifjúsági Európa-bajnok kapusa, hogy még fejjel, előre vetődve is mentett egy alkalommal. A dédelgetett hazai sztár, Gascoigne labdáival menetrendszerűen gördültek a hazai akciók, de azután szép lassan ő is elkezdte kapkodni a levegőt. Az is kitűnt, hogy Bull nem éppen a támadósorba született egyéniség. Tartós és természetes hazai fölény jegyében teltek a percek. Olykor az volt a lelátón ülő érzése, kész csoda, hogy angol gól nélkül közeledik a szünet. Azután jött Kovács gyermeteg hibája, s a hazaiak valósággal bepaszírozták a magyar kapuba a labdát. Az első játékrészben a középpályás sor igencsak gyámoltalanul próbálkozott, többek között a Gascoigne felfutási sávjára ügyelő Bérczy mellett az irányítással megbízott Bücs is inkább védőfeladatok felé kalandozott el. Nem lehet csodálni, hogy a két magyar ék magányosan küszködött, sem a földön, sem a levegőben nem tudott bajt okozni. Végezetül Lineker gólja szinte törvényszerűen érkezett, s félő volt, hogy a pihenő alatt önmagát marcangolja a magyar legénység, beássa védőfalát a 16-osra, és k.o.-vereséget szenved.
Szerencsére ezen az estén nemcsak akarat, de egészséges játékfelfogás dolgában is jól álltak a magyarok, mert – átvészelve a fordulás utáni újabb kemény időszakot – Bérczy és Bücs egyre többet kezdett el vállalni, és ebből fakadóan a középpályán sikerült kiegyenlíteni az angol fölényt. Valóságos heroikus hősköltemény, ahogy a vendég válogatott megakadályozta az újabb angol gólok születését, és ezért csillagos jelest érdemelnek Mészöly játékosai. Olykor úgy tűnt, akár az egyenlítés is sikerülhet, de ahelyett, hogy a földön, gyors átadásokkal hozták volna zavarba Wrightékat, magasan ívelgettek, amiben tudásuk gyengécske az angolokéval összevetve.
Összességében: a brit oroszlán nem a riadt magyar gazellát kapta ellenfélül ezen a 90 percen, mert a második 45 percben a vendégcsapat dicséretesen merte venni a bátorságot ahhoz, hogy megkérdőjelezze Anglia fölényét, s ami feltűnő, erőnlét dolgában is állták a versenyfutást a magyarok. A hazai csapatban a közvetlen védelemnek túlzottan sok dolga nem akadt, most is kiemelkedett Wright hűvös eleganciája, a középpályán Gascoigne inkább az első félidő első részében játszott hírnevéhez méltó módon, később idegessége, ingerültsége volt a feltűnő. Lineker most is hozta önmagát, bár Limpergerben emberére akadt. És ezzel – áttérve a magyar játékosok értékelésére – a másik oldal ,,érdemjegyei,,: Petry Zsolt talán soha életében nem védett ilyen látványosan, olyan hidegvérrel nézett farkasszemet Linekerékkel, mintha hosszú évtizedek rutinjával vérteződött volna fel. Limperger változatos csatát vívott Linekerrel, de nem szégyenkezhet, Kozmán látszott, hogy brit stílusú skót csapatnál keresi kenyerét, ő is rengeteget dolgozott. Keller inkább a második félidőben javult fel, és tulajdonképpen ők négyen emelhetők ki azon a mérkőzésen, amely az októberi, Norvégia elleni összecsapás előtt igencsak sok bíztató momentumot láttatott. Lehet reménykedni, Mészöly Kálmán céltudatosan építi a kontinensbajnoki selejtezőkre együttesét.
Jóval több mint félórát kellet várni a két szakvezetőre, amíg megkezdték sajtókonferenciájukat. Íme a két gyors vélemény a kapitányoktól:
Mészöly Kálmán: – Roppant boldogsággal tölt el ez az eredmény, hiszen mindenki tudta, világbajnoki negyedik helyezett ellen játszik formálódó csapatunk. Nagyszerű biztatás ez a 0:1, bár biztos meglepő, hogy vereségről ilyesmit állítok. Most adott a feladat. A Norvégia elleni idegenbeli EB-selejtezőn a támadójátékon kell javítani, azt viszont nem rejtem véka alá: Skandináviában csakis a győzelem a megfelelő eredmény számunkra.
Graham Taylor: – Elégedett vagyok a győzelemmel, a mutatott játékkal is. Sikerünk, pontosabban a győzelem aránya azért nem volt jelentősebb, mert a magyar együttes csakis a védekezéssel törődött. Igen jól esett közönségünk támogatása, ami egy új szövetségi kapitány számára alapvető a jövőt illetően. Hasznos 90 perc volt, bár a lengyelek elleni EB-selejtezőn alkalmazandó taktikát egyszerűen nem tudtuk gyakorolni. Remélem, október 17-én miénk lesz a két pont a Wembleyben.
Vélemény, hozzászólás?