2015.III.29. EB selejtező, Magyarország – Görögország: 0-0
Félig tele vagy félig üres? Jött a „papírforma” 0-0 a görögök ellen
Felemás félidők, felemás érzelmek: a magyar válogatott továbbra is a csoport 3. helyén.
A magyar labdarúgó-válogatott gól nélküli döntetlent játszott Görögországgal Európa-bajnoki selejtezőn az Üllői úton. Mindkét félidő második felében a mieink alakítottak ki nagyobb helyzeteket, ugyanakkor a második félidő eleje egyértelműen a görögöké volt. Magyarország öt, illetve négy ponttal lemaradt Romániától és Észak-Írországtól, Görögország viszont továbbra is hatpontos távolságban van a Dárdai-legénységtől.
EB-selejtező mérkőzés
MAGYARORSZÁG – GÖRÖGORSZÁG 1–0 (0–0)
Üllői út, 22.700 néző, vezette: Szergej Karaszjov (Averianov, Kalugin – oroszok)
MAGYARORSZÁG: Király – Fiola, Juhász, Kádár, Leandro – Elek Á. (Pintér Á. 70.), Tőzsér – Stieber Z., Gera, Dzsudzsák – Szalai (Nikolics 68.)
kispad: Dibusz, Bogdán, Lang, Szolnoki, Guzmics, Koman, Hajnal, Simon K., Varga R., Priskin
Szövetségi kapitány: Dárdai Pál
GÖRÖGORSZÁG: Karnezisz – Papasztathopulosz, Manolasz, Toroszidisz, Sztafilidisz – Papadopulosz, Szamarisz – Fetfacidisz (Janniotasz 77.), Kone (Kacuranisz 77.), Hrisztodulopulosz (Fortunisz 69.) – Athanasziadisz
kispad: Vellidisz, Kapino, Bakakisz, Sziovasz, Vintra, Lagosz, Tahcidisz, Jannu, Karelisz
Szövetségi kapitány: Sergio Markarián
Sárga lap: Leandro (10.), Elek Á. (55.), Pintér Á. (79.) illetve Kone (64.), Fetfacidisz (65.)
KEMÉNY FELLÉPÉS. Hogy nem várhatunk finomkodós kisasszonyfutballt, abból már az első percben ízelítőt kaphattunk, amikor Dzsudzsák Balázs lépett oda nagyon keményen a vendégek csapatkapitányának, Vaszilisz Toroszidisznek. Szélsőnk megállapodott a játékvezetővel abban, hogy nem fájhatott az azért annyira, ahogy a védő verbálisan annak hangot adott, de a szinte telt ház generálta hangulatnak jót tett a kemény fellépés.
Az első elszenvedett fault után az első lövés is Toroszidisz nevéhez fűződött, cserébe nem sokkal később Elek Ákostól is kapott egyet. A harmadik ellene elkövetett szabálytalanságnál már Szergej Karaszjov is úgy gondolta, ez túl sok lesz, Leandro kapott sárga lapot.
Fenti leírásból is kitűnhet, hogy nem a szép játék volt a hangsúlyos a mérkőzés elején, és ezen az sem változtatott, hogy Toroszidisz újabb próbálkozását (jócskán fölé szálló fejes) Szalai Ádám „lemásolta”.
PULZUS FEL. Negyedóra kellett hozzá, hogy a párharcoktól a súlypont eltolódjon a játék felé. Előbb Kádár Tamás lépett jól közbe a tizenhatoson belülre bátran betörő Jannisz Fetfacidisszel szemben, majd a 19. percben Dzsudzsák Balázs szép megindulása után először került veszélybe a görög kapu, a jobb alsó sarokba tartó labdához azonban odaért Oresztisz Karnezisz. Négy perc elteltével újra szapora volt a magyar pulzus, amikor Szalai Ádám jobb oldali beadása után eljutott Gera Zoltánhoz a labda, ám a Fradi játékosa hiába csinálta meg a lövőhelyzetet, fölé tüzelt.
Szervezetten játszott mindkét csapat, a görögök talán többet birtokolták a labdát, míg a mieink ellentámadásaiban több volt a veszélyes tartalom, és a félidő második felében többet is próbálkoztak a magyar válogatott tagjai. Dzsudzsák lövése kerülte el a kaput, majd Stieber Zoltán lövése szállt Karnezisz kezébe.
A görög védelem és középpálya között kifejezetten nagy volt a távolság, így a vendégek elsősorban hosszú, pontos keresztlabdák után tudtak sikeresen építkezni, ám ezeket legtöbbször jól olvasta a magyar válogatott, amely feltolt védekezésével is jól reagált ellenfele játékára – az első negyvenöt perc nem hozott gólt.
ÖLTÖZŐBEN RAGADVA. A második játékrész görög fölénnyel kezdődött. Panajotisz Kone két fejessel jelentkezett, majd Sztefanosz Athanasziadisz előtt suhant el a labda az ötösön belül,Fetfacidisz 16 méterről elengedett lövése pedig nem sokkal ment mellé. A rossz hírek sorát gyarapította, hogy Elek Ákos Andreasz Szamarisz felrúgásáért kapott sárgát, amivel kiírta magát a finnek elleni idegenbeli meccsről.
Sok rossz döntést hoztak ekkor a játékosok, a görögök ki is egyenlítették a statisztikát, ők lőhették a meccs első szögletét is. Nem verdeste a színvonal az eget, Sergio Markarián csapata pedig figyelt rá, hogy a mieink ne jöjjenek ki egykönnyen a nyomás alól, így egy perc alatt Kone és Fetfacidisz neve mellé is oda került a figyelmeztetés.
FRISSÍTÉSEK. Mindkét kapitány a félidő közepén szánta el változtatásra magát, mindkét csapatra rá is fért. Dárdai Pál Szalai Ádámot és a rengeteget robotoló Elek Ákost hívta le, a kettő között pedig valószínűleg lábon hordott ki egy miniszívrohamot, amikor Athanasziadisz ismét centikkel maradt le a labdáról veszélyes helyzetben.
A félidő második felére kicsit mindkét csapat belefáradt a mérkőzésbe, megszaporodtak a „pontrúgások” és több lendületesnek induló akció akadt el technikai hiba miatt, amikor pedig Nikolics Nemanja léphetett volna ki, les címén megállították, pedig saját térfeléről indult… Az ívelések következtében előtérbe kerültek a jó fejelők, az egyik oldalon Kosztasz Manolasz, a másikon Juhász Roland veszélyeztetett.
FEJFOGÁS A VÉGÉN. A 87. percben Pintér Ádám maradt váratlanul üresen, nagy lövését nehezen tolta fölé Karnezisz. Még inkább foghattuk a fejünket egy szusszanással később, amikor Juhász újabb fejese után Nikolics vette le a labdát, majd bikázta fölé három méterről. Nikolics Bukarest után Budapesten is hős lehetett volna… A görögök Kosztasz Kacuranisz lapos lövése és Király vetődése után bosszankodhattak.
Nem hozott döntést és gólt a magyar–görög. Magyarország öt, illetve négy ponttal lemaradt Romániától és Észak-Írországtól, Görögország viszont továbbra is hatpontos távolságban van a Dárdai-legénységtől.
További képek: fradi.hu, Lendvai Róbert, mlsz.hu, Sas Gábor
AZ F-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Románia 5 4 1 – 7–1 +6 13
2. Észak-Írország 5 4 – 1 8–4 +4 12
3. Magyarország 5 2 2 1 4–3 +1 8
4. Finnország 5 1 1 3 5–7 –2 4
5. Feröer 5 1 – 4 2–7 –5 3
6. Görögország 5 – 2 3 1–5 –4 2
Nyilatkozatok:
„Az első félidő rendben volt. Az elején kicsit visszafogottak voltunk. A második félidőben nem kezdtünk jól, de a görögöknek nem voltak nagy helyzeteik. Nekünk megvolt az a négy-öt helyzetünk, amire szükség van, de ezek most nem mentek be. A végelszámolásnál ez a pont még sokat érhet” – fogalmazott Dárdai Pál, a magyar válogatott szövetségi kapitánya.
„Nem éreztem úgy, hogy nem játszottunk győzelemre. Ha ön így érzi, akkor indokolja meg, hogy miért?” – reagált egy konkrét kérdésre Dárdai.
A szakember a Nemzeti Sport kérdésére hangsúlyozta, nem ért egyet a görög kapitánnyal abban, hogy jobbak voltak, mert a nagyobb helyzeteink nekünk voltak.
Dárdai visszautasította azt a felvetést is, miszerint túl mélyen védekeztünk volna. „Ha én nem jól tudom, oktassatok ki. Kérdezek én egyet: Király Gabinak kellett bravúrt fognia? Nem. Ez azt jelenti, hogy az egész blokk jól működött.”
Dárdai Szalai Ádámmal kapcsolatban arról beszélt, hogy az első félidőben jól játszott, kifárasztotta a védőket, mire Nikolics beállt, akinek meg is volt a helyzete.
„Egy nulla nulla után nem fogok magyarázkodni. És javítsatok ki, ha tévedek, de úgy tudom, hogy a legjobb harmadik is egyenes ágon kijut az Eb-re, és ezzel az egy ponttal és egy jó finnországi eredménnyel erre minden esélyünk meglehet.”
A görögök uruguayi szövetségi kapitánya a mutatott játékukkal nem volt elégedetlen, csak az eredménnyel.
„Közel voltunk a győzelemhez, de végül elveszítettünk két nagyon fontos pontot. Az első félidőben tizenöt percet nem játszottunk jól, akkor nagy nyomás nehezedett ránk, nem voltunk pontosak a passzolásban. Az első félidő végén viszont már jobbak voltunk a magyaroknál” – nyilatkozta Sergio Markarián.
„A második félidőben harminc percet nagyon jól játszottunk, uraltuk a meccset. Sajnos nem tudtunk gólt szerezni, de a játékkal elégedett lehetek” – tette hozzá a szakember.
A görögök kapitány elismerte, hogy a magyar csapatnak is voltak helyzetei, ugyanakkor hangsúlyozta, figyelembe véve, hogy milyen kevés időt dolgozhatott együtt a csapattal, a mutatott játékuk biztató lehet a jövőre nézve.
„Félig tele van a pohár. Nem értékeljük negatívan ezt a meccset – mondta a találkozót követően a magyar válogatott középpályása, Tőzsér Dániel. – Nagyon erős görög csapattal találkoztunk, az egyértelmű, hogy ők nem a csoport utolsó helyére valók. Tudni kell, hogy egy évvel ezelőtt a csoportból is továbbjutottak a vébén, de ez a mérkőzés nyilván más volt. A második félidő elején voltak veszélyes helyzeteik – tipikus egygólos meccs lehetett volna, ha az egyik fél betalál. Örülünk a pontszerzésnek, mert szerintem a görögök így elszálltak.”
„A finnek ellen újabb »sorsdöntő« mérkőzés következik, amit nagyon várunk. Sok esetben nekünk jobban fekszik az idegenbeli játék. Nyilván nem a szurkolók miatt, akik előtt kalapot kell emelni, hanem azért, mert tipikus kontracsapat vagyunk. Győzelemre játszottunk ma is, de ez nem jött össze egy erős csapattal szemben. Sajnáljuk a kihagyott helyzeteket, ilyen a futball. A finnek ellen bement a hajrában, most nem. A románok győzelmére számítani lehetett, és én az északírek sikerére is számítottam.”
„Nehéz mérkőzés volt, sokat kellett dolgozni, a küzdelem domborodott ki. Az én játékom is lehetett volna jobb, volt egy lehetőségem, amit nem sikerült értékesítenem. Örülök, hogy nem kaptunk ki, sőt a végén akár nyerhettünk is volna. Fontos, hogy a görögökkel szembeni különbség megmaradt. Összességében reális a döntetlen” – nyilatkozta a találkozó után Gera Zoltán.
(Az nso.hu és a UEFA hivatalos honlapja alapján)
Vélemény, hozzászólás?