Horváth György
Magas termetű, gyors mozgású, bátor kapus volt. Reflexei kitűnően működtek. Hajlamos volt azonban a mutatós védésre, könnyelműsködésre. A Szombathelyi Lokomotív kapusaként, 1952-ben egy találkozón játszott a válogatott csapatban.
„- A válogatottba úgy kerültem be, hogy Grosics sérülést jelentett, így Sebes Guszti bácsi engem hívott meg – kutatott emlékeiben a kapus. – 1952-ben történt, 5:0-ra győztünk Csehszlovákia ellen. Szerencsém volt, hiszen kapura is alig lőttek. A következő évben északi túrára utazott a válogatott, én voltam Grosics tartalékja. A svéd-magyaron Hamrin szabadrúgáshoz állította le a labdát.
A lövést Grosics a felső lécre tolta, a kipattanót Hamrin bevágta. Én a kispadon azt mondtam: ez nagy kapushiba volt. A rádiót tudósító Szepesi György meghallotta, s mondta is az éterbe, Grosics hibázott, a tartalékkapus is megmondta. Nem volt szerencsés kritika, később éreztem is a következményeit.”
*
Kevesen tudják, hogy a körmendi születésű kapus nem a Haladásban, hanem a Vasasban játszotta első NB I-es mérkőzését 1950 tavaszán. Ugyanezen év őszén már a Szombathelyiek kapuját őrizte egészen 1957-ig.
Évek óta készült rá, hogy a Fradi kapusa legyen, míg végre 1957-ben az MLSZ áldását adta arra, hogy az Üllői útra kerülhessen.
„- Régi-régi vágyam teljesült, amikor a Ferencvárosba jöhettem – mondta Horváth 1957-ben az átigazolása után. – Már háromszor kíséreltem meg, hogy átlépjek ide, de csak negyedszerre sikerült. Sokan azt mondják, már öreg vagyok. Valóban, a 29. évemet taposom, ez azonban szerintem még nem öregkor. Ezt szeretném az Esti Kupa mérkőzéseken is bebizonyítani.”
És Horváth bizonyított! A Fradi a döntőbe jutásért éppen a Haladás ellen játszott és egykori játékostársai ellen káprázatosan védett. A B-közép az 1-0-ás győzelem után betódult a pályára, és a meccs hősét, Horváth Gyurit a levegőbe dobálták, majd vállaikon vitték be az öltözőbe!
„- Már kissrác koromban is fradista voltam, így elképzelhető a siker utáni örömöm. Ferencvárosi pályafutásom alatt a legtöbbet dr. Csanádi Árpádnak és Tátrai Sándornak köszönhetek. Sokat gyakoroltak velem és még jobban plántálták belém a Fradi szeretetét. Még ma is, ha hallom a Fradi-indulót, egy örömteli borzongás vesz erőt rajtam. Immár túl a hetvenen is imádom a Ferencvárost.”
1957-től 1962-ig védte a ferencvárosi kaput. Több, mint száz alkalommal állt a háló elé és több mérkőzésen remekelt. Egy bajnokcsapat és egy MNK győztes FTC tagja.
(Nagy Béla, Bodor Ferenc, Antal Zoltán és Hoffer József írásainak felhasználásával)
Vélemény, hozzászólás?