SZOBOSZLAI GÓLJÁVAL ISMÉT LEGYŐZTÜK A TÖRÖKÖKET!
Gulácsi és Schäfer győztes meccsen tért vissza, ismét telt ház volt a Puskás Arénában.
A magyar labdarúgó-válogatott felkészülési mérkőzésen 1–0-ra legyőzte a telt házas Puskás Arénában Törökországot, a találkozót eldöntő gólt Szoboszlai Dominik szerezte büntetőből.
MAGYARORSZÁG — TÖRÖKORSZÁG 1-0 (0-0)
Budapest, Puskás Aréna, ~58.000 néző.
vezette: Bartosz Frankowski (asszisztensek: Boniek, Winkler; tartalékjv.: Kos; VAR: Piotr Lasyk, VAR asszisztens: Jakubik – lengyelek)
MAGYARORSZÁG: Gulácsi — Balogh B. (Dárdai M., 67.), Lang, Szalai A. — Nego (Bolla, 46.), Nagy Á. (Styles, 61.), Schäfer, Kerkez (Nagy Zs., 60.) — Sallai (Kleinheisler, 80.), Szoboszlai — Varga B. (Ádám M., 80.)
kispad: Dibusz, Tóth B., Mocsi, Gazdag, Horváth K., Vancsa, Szalai G.
Szövetségi kapitány: Marco Rossi
TÖRÖKORSZÁG: Günok — Celik (Aktürkoglu, 77.), Kabak, Akaydin, R. Yilmaz (Müldür, 27.) — Yüksek, Kökcü (Güler, 61.) — Akgün (B. Yilmaz, 77.), Calhanoglu, Yildiz (Uzun, 77.) — Ünal (Yazici, 61.)
kispad: Kocuk, Cakir, Demiral, Özcan, Kahveci, Ömür, Ayhan, Özkacar, Aydin
Szövetségi kapitány: Vincenzo Montella
Gól: Szoboszlai (48. – 11-esből)
Sárga lap: Nagy Zs. (87.), Kleinheisler (90+6.) illetve Akaydin (58.)
A sarki kebabos dörzsölte a tenyerét. A Thököly és Dózsa György út sarkán lévő török étkezde előtt kígyózott a sor, magyar zászlókat és sálakat szorongató szurkolók vártak türelmesen a hatalmas nyárson piruló húsdarabokra, az erős hagyma- és fűszerillat közepette is volt miről beszélgetni – újra pályára lépett a válogatott! Néhány sarokkal odébb, a Keleti pályaudvar szomszédságában lévő Jobbágy utcában ekkor már javában hangoltak az ultrák, dobpergés és éneklés hallatszott, a magasban pedig tűzijátékok fényei világították meg a házak ablakait. A környéken sétálgató turisták nyújtogatták nyakukat, mi ez a nagy felfordulás, pedig ekkor még két óra volt hátra a meccskezdésig.
A 2024-es esztendő ugyanúgy indult, ahogy a legutóbbi befejeződött: a Puskás Arénában gombostűt nem lehetett leejteni, a válogatott ezúttal is zsúfolt lelátók előtt léphetett pályára. S mikor a nézők elfoglalták a helyüket, addigra egy nagy kérdés eldőlt: Gulácsi Péter kezdett kapuban, s ki ne tudná, a Lipcse légiósa küzdelmes időszakot tudhat maga mögött. Azzal, hogy péntek este Törökország ellen visszatért a nemzeti együttes kapujába, újabb mérföldkőhöz érkezett. Ami a kezdés előtti pillanatokban is kérdés volt, hogy vajon a Marco Rossi irányította válogatott képes lesz-e tovább nyújtani a 12 mérkőzés óta, néhány nap híján másfél éve tartó veretlenségi sorozatát, vagy az ugyancsak Eb-résztvevő és szintúgy kiváló futballistákat felvonultató Törökország ellen ez a széria megszakad…
Azt mindenesetre fél óra elteltével megállapíthattuk, a két szövetségi kapitány, Marco Rossi és Vincenzo Montella látnoknak is jó lenne, a találkozó pontosan úgy alakult, ahogy azt megjósolták. Mindkét csapat higgadtan, türelmesen járatta a labdát, ha pedig olyan szituáció adódott, rögtön megpróbálták a begyakorolt figurákat erőltetni. A magyar válogatott játékában érdekes volt megfigyelni, hogy a labdakihozataloknál Schäfer András gyakran hátralépett Szalai Attila helyére (aki kihúzódott a vonal mellé), s feltűnt, nem véletlenszerű mozgásokról, hanem a szakmai stáb által kért elemről volt szó. Előfordult az is, hogy a két hátsó játékos, Schäfer András és Szoboszlai Dominik volt, amint ők mélységből megpróbálták mozgásba, lendületbe hozni a csapatot, a védők visszazártak mögéjük. Jól működött, amikor a török válogatott kirúgásainál Varga Barnabásék nem engedték, hogy a kapus, Mert Günök kipasszolja a labdákat védőtársainak, a kellemetlen stílusú letámadás láthatóan nem ízlett a vendégeknek. Ami viszont gond volt, hogy Willi Orbán hiányában – némiképp – bizonytalan volt a hátsó hármas: Szalai Attila mozgásán, passzain látszott a játékhiány, Balogh Botond többször is rossz irányba fordult, és az indításai sem jöttek be, középen Lang Ádámnak is akadt egy-két rossz ütemű felugrása, pontatlan előre ívelése. Gulácsi Péternek háromszor is védenie kellett az első félidőben, az elsőnél úgy ragadt a labda a kesztyűjébe, mintha csirizzel lett volna bekenve, a másodiknál és a harmadiknál magabiztosan, oldalra eldőlve védett. Sallai Roland állt legközelebb a gólszerzéshez, a Freiburg légiósa próbálkozott távolról és közelről is, de Varga Barnabásnak is akadt veszélyes fejese.
Az első félidő színvonalban, iramban úgymond beleillett a felkészülési találkozók sorába, egyik csapat sem szeretett volna túlzottan sokat kockáztatni, a lényeg a gyakorlás, a játék volt. A magyar szurkolókat azonban ez sem zavarta, szokásukhoz híven megállás nélkül biztatták a csapatot, volt, amikor az egyik oldal a Marcót, a másik a Rossit kiabálta a pesti éjszakába. Csakhogy az első félidőben látottakkal a szövetségi kapitány aligha volt elégedett, és a szünetet jelző sípszó pillanatában a labdába dühösen nagyot rúgó Szoboszlai reakciójából is érzékelhető volt, csapatkapitányként többet várt – tegyük hozzá: okkal.
Egy perc sem – egészen pontosan 52 másodperc – telt el a középkezdést követően, amikor Lang Ádám fejese nyomán a mellette felugró Enes Ünal kezére pattant a labda, a tizenegyest pedig Szoboszlai Dominik végezte el. A Liverpool támadója egy ilyen átlagosnak mondható szituációnál is bizonyította, klasszis, a labdát elemi erővel lőtte a jobb kapufa mellé – védhetetlen lövés volt. Góllal kezdte tehát a második félidőt a magyar válogatott, majd, ahogy arra számítani lehetett, mindkét csapat elkezdte a cseréket. Marco Rossi a 66. percben újoncot is avatott, érkezett a pályára Dárdai Márton, akit a magyar szurkolók óriási tapssal fogadtak – az újoncnak aztán meglehetősen zaklatottra sikerült első néhány pályán töltött perce… Sokszor csak a szerencsén múlott, hogy a törökök nem egyenlítettek, a találkozó hajrájában egyértelműen több helyzetük volt, Gulácsi Péternek észnél kellett lennie, hogy megőrizze kapuját a góltól. De a lényeg, hogy megőrizte!
A válogatott veretlenségi sorozata tovább tart, immár 13. mérkőzésén sem talált legyőzőre, ráadásul győzelemmel kezdte a 2024-es esztendőt. A szurkolók felállva tapsolták és ünnepelték a csapatot, a futballistáknak pedig, ha ezer mezük lett volna, az is kevésnek bizonyult kidobni a rajongóknak…
A válogatottat 60. meccsén irányító Marco Rossi – aki az örökrangsorban ezzel egy mérkőzésre megközelítette a harmadik helyen álló Mészöly Kálmánt – győzelemmel ünnepelt, együttese ezúttal a remek erőkből álló Törökországot fektette két vállra.
Kedden 19 órától – ugyancsak felkészülési találkozón – Koszovó következik. 1–0
További képek: mlsz.hu, nso.hu, Sportfotók
Nyilatkozatok:
„Ha nem tévedek, ez volt a hatvanadik mérkőzésem a válogatott kispadján. Ez számomra elismerés. Mélypontról kezdtük, de látjuk, hol tartunk most. Elmondtam a srácoknak, legyenek rá büszkék, hogy egy ilyen találkozón, egy felkészülési meccsen is telt házas a Puskás Aréna” – kezdte Marco Rossi, aki külön beszélt Dárdai Márton, Schäfer András és Gulácsi Péter teljesítményéről.
„Dárdai Márton teljesítményét ki kell emelnünk, mert nem volt sok ideje összerázódni a többiekkel, de a mai meccsen máris beállt a második félidőben. Változtatnunk kellett a védelem tengelyén, ez nem volt egyszerű, de ő megoldotta, amit kértem tőle. Ami Schäfert illeti: régóta ismerem, tudom, mire képes, nagyon jó meccset játszott, de számítottunk erre. Reméljük, a jövőben elkerülik a sérülések. ”
„Gulácsi egészen kiválóan védett, de ez egyáltalán nem lepett meg. Ő az RB Leipzig kapusa, nem lehet vitatni egy ilyen kvalitású kapust. Ami a császáré, azt adjuk is meg neki… Dibusz érdemeit sem lehet elvitatni, ősszel végig ő védett, de most visszatért Gulácsi a kapuba, és a tőle megszokott jó teljesítményt nyújtotta” – értékelt a kapitány, aki olasz kollégájáról, a törökök szövetségi kapitányáról is ejtett pár szót.
„Vincenzo Montella labdarúgóként, emberként és szakemberként is kivételes. A török válogatott élén ez még csak az ötödik meccse volt, de látjuk a munkájának nyomát. Jó kerete van, intenzív, presszingre épülő játékot játszanak, sok potenciál van bennük.”
„Ami a meccsen történeteken illeti, próbáltuk lelassítani a törökök presszingjét, nem szerettük volna, hogy legyen lehetőségük kontrázni, mert abban erősek. Ma este a három támadónk közül senki nem játszotta a legjobb meccsét, sok volt a pontatlanság, nem sikerült kihasználni a lehetőséginket, amik a támadóharmadban adódtak” – mondta a kapitány a Nemzeti Sport kérdésére.
„Szoboszlai Dominik ezen a mérkőzésen sokszor lépett vissza a védelembe, ez nem volt véletlen. Ő a legtehetségesebb játékosunk, ő megy hátra irányítani. Át tudta lőni a törökök letámadását, képes ezekre az ötven-hatvan méteres labdákra, ezt így terveztük” – zárta gondolatait Rossi.
„A teljesítményünkkel elégedett vagyok. Ha megnézzük, milyen jól játszott Magyarország mostanában, akkor kijelenthetjük, felvettük a kesztyűt, nem kell aggódnunk a játékunk láttán. Sokkal jobbak voltunk, mint a legutóbbi, Wales elleni meccsen, kiegyenlített összecsapás volt, de megváltoztatta a mérkőzést, amikor az ellenfelünk a második félidő elején büntetőt kapott” – kezdte Vincenzo Montella, aki a török újságírók kérdésére a Hakan Calhanogluval kapcsolatos kritikákra is reagált.
„Véleményem szerint egy pazar labdarúgó. Érett, jó játékos, aki képes lassítani, gyorsítani a tempót, kiosztani a legfontosabb labdákat. Őszintén, nem értem, miért kritizálják.”
„Pár nap múlva Ausztria ellen játszunk, de még nem tudom, akkor, hogyan állunk fel. Ki kell értékelnünk ezt a meccset, ahol még egyszer mondom, jobban teljesítettünk, min korábban!” – zárta gondolatait a török kapitány.
„CALHANOGLU TEGNAPIG OLYAN VOLT, MINT PIRLO; ÚGY TŰNT, KIHOZTA A BELSŐ GATTUSÓJÁT” – TÖRÖK LAPSZEMLE
A mérkőzés előtt Vincenzo Montella, a törökök szövetségi kapitánya többek között arról beszélt, hogy a németek ellenihez hasonló lesz a magyarok elleni találkozójuk.
„Alacsony volt a tempó, a csapat távol volt a szerelésektől és a párharcoktól. Egy másik, fegyelmezettebb, komolyabb meccset láttunk. A magyarok is a saját játékukat akarták játszani és a tervüknek megfelelően alakították ki a passzútvonalakat, várták együttesünk nyomását és a lehetőséget. Tervük megvalósításának irányítója a Liverpool vezére, Szoboszlai volt. Mindig megalapozta a játékot, gólra váltotta a büntetőt és mesteriek voltak a szabadrúgásai. Fiaink kapitánya, Hakan Calhanoglu jól játszott, de nem úgy, mint egy vezér. Olyan meccset vívtunk, amelyen okosan elosztották a feladatokat a játékosok, védekezésben és támadásban is az együttműködés került előtérbe” – írta a Milliyet újságírója, Attila Gökce, aki szerint amikor Enes Ünal a középcsatár, a szélsőknek is eredményesebbnek kell lenniük, Ünal lecserélése után viszont több helyzetet alakítottak ki.
„Sajnos nem tudták megszerezni a megérdemelt döntetlenhez szükséges gólt. De van egy javaslatom: ne nézzük az eredményt, nézzük a hozzáállást, az erőfeszítést, az odaadást és a szolidaritást. Ez a játék működni fog az Eb-n” – zárta cikkét Attila Gökce.
A Fanatik újságírója, Serkan Akcan azt emelte ki, hogy a törökök az első félidőben fizikailag erősnek tűntek, de támadójátékban a várakozások alatt teljesítettek.
„Bár egy büntetővel kikaptunk Magyarországtól, pozitívum, hogy néhány mutatóban javultunk” – kezdte elemzését, majd ő is kitért Hakan Calhanoglura.
„Hakan Calhanoglu tegnapig olyan volt, mint Pirlo, Magyarország ellen, úgy tűnt, kihozta a belső Gattusóját. Fizikailag erős volt, sikeres volt a párharcokban” – jegyezte meg, majd arról írt, Montella számára körvonalazódik az Európa-bajnoki keret, melynek egyik fontos láncszeme lehet a Juventust erősítő Kenan Yildiz, aki a Fanatik újságírója szerint szorgalmasan és nagy önbizalommal játszott, de jobb lett volna, ha még többször cselez.
Serkan Akcan végezetül a befejező csatárról beszélt, megemlítve, hogy Enes Ünal az egyetlen klasszikus center a törökök jelenlegi keretében.
„Ezért van szüksége Montellának Semih Kilicsoyra, de ahhoz az első repülőt érte kell küldeni, ha már elküldték az U21-es válogatottba” – zárta szavait Akcan.
A Hürriyet elemzésében arról írt, hogy a törökök Budapesten is próbálták azt a lendületes futballt játszani, amit Montella igyekszik megalapozni.
„Amikor a hazaiak nem tudtak befejezni egy akciót, gyorsan visszatámadtunk a megszerzett labdákkal. Ezért részesíti előnyben Kenant (Yildiz) és Yunust (Akgün) a széleken. Hakan (Calhanoglu) mélyen játszott és a lehető leggyorsabban passzolta előre a labdát. Élénkebbek voltunk, miután Arda (Güler) és Yusuf (Yazici) váltotta Orkun Kökcüt és Enes Ünalt, de a végső döntésekben középszerűek vagyunk. A meccs közben gyakran feltettem a kérdést: ki fog gólt szerezni? Remélem, az olasz edző javítja hibáját. Azt érzem, Montella álma a holland stratégia, mellyel harmadikak lettek a 2014-es világbajnokságon. Van Gaal direkt játéka Spanyolország és Brazília ellen. Ez az álom inkább lehetséges azzal a tizenegyünkkel, amely befejezte a meccset, mint amelyik elkezdte, Barisszal (Alper Yilmaz) jobbhátvédként, Ardával (Güler) tízesként” – fejtette ki a Hürriyet újságírója, Ugur Meleke.
(A Nemzeti Sport, az nso.hu, valamint az UEFA hivatalos honlapja alapján)
Vélemény, hozzászólás?