Labdarúgó bajnokságaink (1945-1986)
A magyar futballbajnokságok története mindig érdekes olvasmány. Akkor is, ha önállóan böngésszük egy-egy szezon történetét. Hát még, ha összefüggéseiben elemezzük, minősítjük. Ismert mondás, hogy egy ország futballkultúrájának és -életének pontos mása a bajnoki pontvadászat. Másképpen: a bajnokság pontosan tükrözi és kifejezi, hogy milyen színvonalú a futballélet.
A magyar pontvadászatok története — bár színvonalban ritkán követte a fejlett labdarúgó-nemzetek hasonló összecsapásait — egyértelműen megvilágít sajátos vonásokat. Ilyen például egy-egy klubcsapat sikeres, dicsőséges sorozata, mint mostanában a Honvéd hármas bajnoki szériája, vagy korábban az Újpesti Dózsa zsinórban nyert első helyezései, a Vasas, a Ferencváros egy-egy remek periódusa.
Más oldalról: mindig akadtak csodálatos képességű játékosegyéniségek, akik arra voltak hivatottak, hogy vezényeljék a ,,beosztottakat”.
Mindig akadtak olyan edzők, akiket mágusként kezeitek-tiszteltek, mert valósággal megbűvölték csapatukat, s ez általában pompás teljesítményt eredményezett.
Akadtak különleges képességekkel megáldott gólkirályok, az év játékosai sorában pedig szürkébb, de állhatatos, megbízható zongoracipelők is, akik kiszolgálták a sztárokat, egyengették útjukat, s nagy erényük az volt, hogy tevékenységükkel, személyiségükkel csapattá formáltak fiatal embereket.
A magyar bajnokságok történetének rövid, valóban lényegretörő leírása egyértelműen bemutatja, miképpen alakultak abban a bizonyos idényben a bajnoki erőviszonyok. A tabellák böngészésre ingerelnek. Az év játékosainak személye, képességeik minősítése vitákat kavarhat. A szezonok küzdelmeinek leírása mindenkiben emlékeket idézhet.
A felszabadulás napjaitól 1986 tavaszáig tart bajnoki összegzésünk, amely — reméljük — érdekes, szórakoztató olvasmánya lesz a labdarúgás kedvelőinek.
HOPPE PÁL-SZABÓ FERENC
.
(Sport Kiadó – 1987)
Vélemény, hozzászólás?