A Fradi naptára, július 12. – A 11. Magyar Kupa-győzelem
Évfordulók:
49 éve született Sabján István
80 éve hunyt el Scheibel József
104 éve született Suhai István
4 éve hunyt el Szűcs Lajos
Mérkőzéseink ezen a napon:
1908. Bácska-Szabadkai AC – FTC 1:9, Edzőmérkőzés
1919. vegyes WAF, Rudolfshügel, Germania – vegyes FTC, MTK 3-5, nemzetközi barátságos
1920. FC Bern – FTC 2-4, nemzetközi barátságos
1925. Nagykanizsai TE – FTC 1:3, Edzőmérkőzés
1930. Ferencváros – Slavia Praha 1-0, KK
1931. Uruguay – Ferencváros 2-1, nemzetközi barátságos
1949. Ferencváros – Sokol Svit Gottwaldov 1-0, nemzetközi barátságos
1953. Lengyel Hadsereg válogatottja – Bp. Kinizsi 1:4, nemzetközi barátságos
1964. Ferencváros – SZEAC 3:0, NB1
1965. West Bromwich Albion – Ferencváros 1:1, Nemzetközi torna
1972. Ferencváros – Tatabánya 2:1, MK döntő
1986. FC Luzern – Ferencváros 3-2, Intertotó kupa
1997. ESMTK – Ferencváros 0-4, Jubileumi mérkőzés
2000. Ferencváros – Százhalombatta 1-0, Edzőmérkőzés
2003. Ferencváros – Kaposvár 1-1, Edzőmérkőzés
2018. Ferencváros – Maccabi Tel-Aviv 1-1, EL selejtező
Összes díjmérkőzés: 12 mérkőzés, 8 győzelem, 2 döntetlen, 2 vereség, 29-14 gólkülönbség
Ezen a napon játszotta első díjmérkőzését a csapatunkban:
1949. Farkas László
1986. Vaszil Gyula
1997. Krstic, Sasa
2018. Petrjak, Ivan
Ezen a napon játszotta utolsó díjmérkőzését a csapatunkban:
1949. Farkas László
1949. Káldy Gyula
1997. Arany László
1997. Forrai Attila
1997. Krstic, Sasa
„FTC. kezd s rögtön offenzivába kerül s a 9. percben Veisz kapásból szép gólt lő. A második gólt a 12. percben Schlosser, a harmadikat a 24. percben Weisz és a félidő utolsó gólját a 31. percben Koródy rúgja. Az első félidőben a Bácska inkább a védelemre szorítkozott. A második félidőben a Bácska kerül offenzivába és a 11. percben Buda lövi be 25 méterről süvítő lövéssel a Bácska egyetlen s a mérkőzés legszebb gólját. A Bácska fellelkesülve az eredményen, heves iramot diktál, sok veszélyes helyzetet teremt a FTC. kapuja előtt. A 13. percben Rónay kornert rúg, a labda érintés nélkül beesett volna a gólba, a kapus azonban fogja s beejti a labdát a kapuba. A 26. percben pedig a jobb half rúg egy öngólt. Ez nagyon elkedvetleníti a Bácskát s a 37. percben Veisz, a 40. percben Koródy s a 41. percben Veisz rúg egy-egy gólt. A FTC. csapatában minden játékos szépen játszott.” (1908 – Bácska-Szabadkai AC)
„Közel ötheti távollét után a bécsi hajóval hazaérkezett az FTC csapata. A csapat a sportsiker mellett anyagi eredményként jegyezheti fel, hogy 18 pár futballcipőt, öt labdát és egyéb felszerelési cikkeket szerzett be az úton.” (1920 – FC Bern)
„Gólokkal bizonyult jobbnak a Ferencváros, amely már az első félidő 20. percében Kohut lövéséből megszerezte a Slavia ellen a vezetést, de az olasz bíró, Lenti, Takács II. passzív ofszájdja miatt nem adta meg a szabályos gólt, s így a Ferencváros Táncosnak a II. félidő 33. percében 11-esből rúgott góljával nyert csak. Sokkal többet támadott a Ferencváros, amely pedig Bukovi hiánya folytán váratlanul gyengének bizonyult. Némi szerencsével így is sokkal nagyobb lehetett volna a gólarány. A zöld-fehérek legjobb csapatrésze a védelem volt, a Slavia csatársora jóformán meg tudott mozdulni. Kohut: — Nagyon örülök, de azért ha nem lett volna ilyen pechünk, hát gólokkal nyerünk…Berkessy kocog be az öltözőbe, rögtön leül és lehajtja a fejét: — Ilyen rosszul még nem játszottam. De ezt talán ne tessék megírni…a talajt nem bírtam. Meg az utóbbi hetek alatt annyit kellett játszani!...Lyka II. mosolyogva jelenti ki: — 5:0-ás meccset idegesen csak 1:0-ra tudtunk megnyerni. Így volt ez Prágában is. Mázlija van ennek a Sláviának…Toldi már a tuss alatt áll, de ő már onnan mondja el a véleményét: — Az eredmény nem fejezi ki hűen a Ferencváros fölényét.„ (1930 – Slavia Praha)
„Évek óta nem játszott olyan tüneményesen a Ferencváros, mint vasárnap, az uruguayi válogatott elleni első meccsén. Végig a Fradi volt fölényben, de a két szélső gyengébb játéka és a szerencse meghiúsította a zöld-fehérek további góllövését. Sárosi játéka minden várakozást felülmúlt a pompás időben megrendezésre kerülő mérkőzésen. Az uruguayi védelem alig bírt a zöld-fehér csatárok meg-megújuló rohamaival. A Fradi tudásának teljes tárházát feltárta. Sárosi mellett a védelemnek a legjobb embere Papp volt. A fedezetsorból Lázár újra kitüntette magát, míg a csatársorunkból a két összekötő, Takács II. és Szedlacsik volt kiválóan jó.” (1931 – Uruguay)
„A 35. percben góllá érett a fölény: Lakat labdáját Deák 9 méterről a háló baloldalába lőtte. 1:0.” (1949 – Sokol Svit)
„Egyénileg Kéri volt a mezőny legjobbja…” (1953 – Lengyel hadsereg-válogatott)
„A tartalékosan felálló Szegednek ezen a találkozón nem sok győzelmi esélye volt. Játékukon látszott, hogy inkább csak tisztes eredményre, esetleg döntetlenre törekednek, mert a fiatal ferencvárosi támadók ellen is biztosított védelemmel játszottak. Igyekeztek lefékezni a játékot, ami az I. félidő jó részében sikerült is, szünet után azonban állandó gyors mozgással, bátor helyzetváltoztatással, ügyes helycserékkel felőrölte a szegedi védelem ellenállását a zöld-fehér csatársor, és a helyzetek alapján több gólt is lőhettek volna. A hátvédek közül Páncsics, a fedezetek közül Orosz bizonyult a legjobbnak. A csatársorból Varga, Rátkai és Juhász néhány egészen szép dolgot is csinált.” (1964 – SzEAC)
„A New York-i nemzetközi labdarúgótorna harmadik mérkőzéséről Mészáros József a Ferencváros edzője a következőket mondta: – A közel egyforma képességű csapatok izgalmas, küzdelmes mérkőzéseket játszanak. Teljesen nyílt a csoportelsőség kérdése, reméljük azonban, hogy megtartjuk a vezető helyünket. A találkozóról még csak annyit, hogy jó hírverést jelentenek az európai labdarúgásnak.” (1965 – West Bromwich Albion)
„Ha nem is volt angliai méretű az MNK döntőjének kezdete előtt a Megyeri úton a hangulat, azért a két szurkolótábor itt is megvívta hangpárbaját. A pályán pedig a csapatok csatáztak. Az első gól a 18. percben esett: Szőke beívelt szögletét Kovács röviden fejelte ki, s Vépi 16 m-ről kapásból a jobb sarokba lőtt, 1:0! Nagy iramban, nyílt sisakkal folyt tovább a játék. A helyzetek közül a tatabányaiak értékesítették a következőt, így a 47. percben 1:1-re módosult az eredmény. Az utolsó tíz perc eseményei: a 80. percben Albert nagy helyzetből emelt kapu fölé. Aztán Rothermel nagy védései következtek. Bravúrral hárította Szőke két hatalmas bombáját! Ezután Géczi nagy pillanata következett: a kapujából 30 m-re kifutva bravúrosan mentett Szabó elől … A kupa sorsa a 84. percben dőlt el: Kovács a már birtokában levő labdát teljesen érthetetlenül, saját kapuja felé gurította. Albert lecsapott rá, elhúzta Rothermel mellett, és laposan a kapu közepébe gurított, 2:1! A mérkőzés végén aztán ő, mint csapatkapitány emelhette magasba az MNK-t! Albert a kupával a kezében mondta: — Ezt is megéltem, hogy magyar kupagyőztes csapatban játszhattam! Színvonalas, jó mérkőzés volt, küzdöttünk. Nagy volt az öröm az öltözőben, Csanádi Ferenc edzőnek sokan gratuláltak: — Nagyon jó Tatabányát győztünk le, de nem szerénytelenség, ha azt mondom, hogy megérdemeltük a győzelmet. Odaadóan játszottak a fiúk, mindenki bizonyítani akart. Az utolsó pillanatig nyílt volt a mérkőzés. Emeli a találkozó értékét, hogy mind a két csapat támadó futballt játszott. Úgy érzem a közönség jól szórakozott, s játékosaink szép ajándékkal búcsúztak el az 1971—72-es labdarúgóidénytől.” (1972 – Tatabánya)
1972. július 12-én a Megyeri úton 2:1-re legyőztük a Tatabányát az MNK döntőjében.