Amerikából jöttem, mesterségem címere
Bizonyára sokan ismerik a régi idők nagyszerű társasjátékát, melyben egy résztvevő kitalál egy mesterséget, amit be kell mutasson, mindenféle eszközök segítsége nélkül. Az kapja a pontot, aki előbb kitalálja a foglalkozást. Természetesen nem akarok párhuzamokat vonni a társasjáték és a Ferencváros ma induló Amerikai útja között, bár a jelenlegi helyzetünkben és ismerve az amerikai labdarúgásban a soccer-football szavak más-más sportágra való utalását, a fenti címet meg is változtathatnánk Amerikába jöttem, mesterségem címere: labdarúgó címre, de mivel az ottani foci rengeteget fejlődött az elmúlt 20 évben, így talán sértő lenne a kontinens északi részére nézve. Nem véletlenül írtam északot, hiszen bár a köztudatban Amerika egyet jelent Hollywood-dal, mindannyian tudjuk egy kontinens nevét nem „bitorolhatja” egyetlen állam, főleg akkor ha éppenséggel a labdarúgásról van szó.
Ami bár egy nagyon látványos és szórakoztató sportág, de szerencsére Hollywoodhoz semmi köze, mert ha lenne, már régen azt is 3D-ben csodálhatnánk távirányítóval vezérelt szurkolókkal körbevéve. De most tegyük félre az iróniát, bár őszintén megvallom, ez nagyon nehezemre esik, főleg akkor ha az amerikaiaknak a fociról a „tojáslabda” és a Super Bowl jut eszébe, nekünk Fradistáknak meg Sárosi doktor és Albert Flórián a KK és a VVK győzelmek kíséretében. De hát ma utazunk, irány az Újvilág, vár minket Detroit és Dallas ahol latin-amerikai csapatokkal meccselhetünk, no meg a megszűnés betegségéből éppen hogy kilábaló Vasassal, bár azért éppenséggel nem kellett volna elutazni a világ másik végére.
Utazni jó, főleg ha igazuk lesz a meteorológusoknak és hétvégén végérvényesen ránk szakad a hó, bár voltak évtizedek amikor nem nagyon számítottak az évszakok természetes reakciói és ha kellett, akkor éppenséggel január 9-én, havas és jeges pályán vertük meg 1968-ban a Liverpoolt (ráadásul tartalékosan, hiszen Albert sérülés miatt nem játszott) a VVK sorozat harmadik fordulójában. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem jobb „békésebb” helyen folytatni a felkészülést, ráadásul ha egy kicsit barangolunk a Ferencváros történetében akkor hamar rábukkanunk (nekem mellesleg szerkesztőtársam segített) 1965 nyarára amikor a csapat 25 napot töltött New Yorkban és több mérkőzésen pályára lépett (volt köztük “hírverő”, de volt nemzetközi torna is). Ahhoz már nekem sem kellett segítség, hogy be tudjam azonosítni a dátumot (a csapat 1965. június 2-án – már ismét a számmisztika – indult útnak), és tudjam, hogy az indulás előtt egy héttel a zöld-fehér labdarúgás talán legnagyobb sikerét érte el a VVK megnyerésével.
Azt persze nem tudom, hogy az akkori vezetők ennyire előrelátók voltak-e, de tény, hogy így utólag még győzelmi ajándékként is adhatták az amerikai utat, hiszen bár az akkori játékosok nem szenvedtek annyira a rendszer szorításában, de azért nekik sem adatott meg minden nap, hogy eljussanak Amerikába. És ha már eljutottak oda akkor el is vitték a labdarúgás összes gyönyörűségét. Persze egy Géczi-Novák-Mátrai-Orosz-Varga-Albert tengelynek (bár felsorolhatnám az egész csapatot) ez igazán nem jelentett túl nagy gondot. Ők nyugodtan léphettek a pályára, ők játszhatták az „Amerikába jöttem, mesterségem címere: labdarúgó” verziós játékot, hiszen pályafutásuk alatt sikert sikerre halmoztak és nem csak itthon. Az előbb említett VVK siker mellé később világválogatottságok és aranylabda is párosult.
Mivel számos dokumentum és személyes beszámoló is megörökíti az 1965-s amerikai túrát, így arról részletesen most nem írnék, elég ha ide kattintanak, az oldalunkon a túra személyes résztvevőinek, Mészáros Józsefnek és Albert Flóriánnak a személyes emlékeit lehet elolvasni, melynél hitesebb beszámolót nem is lehet elképzelni.
De ha már megemlékeztünk az 1965-s new yorki utazásról akkor néhány mondat erejéig írnunk kell azokról a túrákról is, melyek az amerikai kontinens „hódították” meg, a szó legszorosabb értelmében. Mert amit 1929. július 21-én Montevideoban produkált a Fradi, azt talán csak Kolombusz Kristóf felfedezéséhez hasonlítható. Hazai pályán legyőzni a világ legjobb csapatának tartott Uruguay válogatottját, az bizony világszóló cselekedett volt és sokak szerint a Ferencvárosi labdarúgás elismertetése az egész világon, ettől a győzelemtől datálódik. Az 1929-s túrát több másik is követte, ezek közül számtalan emlékezetes. Ha már Amerika északi felére megyünk, akkor meg kell említeni egy 1969-es kanadai vendégséget is, ahol a Fradi tényleg labdarúgásból tartott bemutatott a „juharleveleseknek”.
Mondhatnánk persze azt, hogy nekik könnyű volt, hiszen az elődök megteremtették a siker felé vezető utat, és bár a Via Appia közel kétezer éve ki van kövezve, de ahhoz, hogy eljussunk Brundisiumból Rómáig, elég hosszú utat kell megtennünk. Ahogy Budapest és Detroit között is nagy a távolság és csak reménykedhetünk abban, hogy amikor hazaérkezik a csapat és március 4-én a kifut a Szentély gyepére a Debrecen ellen, akkor nyugodt szívvel lejátszhatjuk gyerekkorunk társasjátékát:
Amerikából jöttem, mesterségem címere: labdarúgó.
– lalolib –
A 60-as években télen-nyáron azzal kezdődött a nap, hogy a kora reggeli hírekben vártuk a Fradi túraeredményeit. Utána általában szép napunk kerekedett.