Anekdoták: Czibor Zoltán
Más kategória
Az ötvenes évek agyba-főbe ajnározott válogatottjai a bajnokságban „külön” elbánásban részesültek. Így azután többen elszabadultak „láncaikról”. Sztálinvárosban játszott bajnokit a Honvéd. Czibor Zoli — bevett szokása szerint — folyamatosan értékelte a játékvezető működését. Mást negyed ennyi szemtelenségéért régen kiállítottak volna. De Czibor külön kategóriába tartozott. A játékvezető végül megsokallta.
— Czibor úr, elválunk, ha ilyeneket mond!
„Bolond” a helyzet magaslatán trónolt:
— Micsoda?! Le akar menni? Arról szó sem lehet! Ki vezeti akkor a meccset?
Hidegkuti Nándor mesélte:
,,…A helsinki olimpia döntőjében 1:0-ra vezettünk a jugoszlávok ellen. Zebecék remekül tartották magukat, a mieink pedig szaporán pislogtak az órára. Már jócskán a hajrában jártunk, amikor Czibor Zoli — jó szokása szerint — belecsavaradott egy kilátástalannak tűnő cselsorozatba. Csetlett-botlott, bukdácsolt a kék mezesek között, de a labda valahogy mindig visszapattant hozzá. Ordítottam az idegességtől.
— Rúgd ki, Bolond, a fenébe, akár a nézőtérre…
— Mindjárt! — replikázott Czibor. — Cifrázott még kettőt, majd erősen ballábas létére jobbal ütemtelenül belebikázott a bőrgolyóba, amely a meglepett Beara mellett a sarokba surrant. 2:0! Amikor a többiek rárontottak, hogy összecsókolják, tettetett bosszúsággal csóválta a fejét:
— Az istenfáját, ma semmi sem sikerül…”
* * *
Egy valóban idegtépő moszkvai válogatott mérkőzés után Czibor kijelentette, hogy ő idegileg kikészült, ágyba feküdt és kért „valami erőset” — inni.
Titkos Pál, az MLSZ főtitkára a vizet ajánlotta.
A „nagybeteg” balszélső undorodva tiltakozott:
— Vizet? Fujjjj … Az nem is erős …
— Dehogynem! — sietett megnyugtatni Hidegkuti. — Állj ki a rakpartra egyszer és nézd meg, mekkora hajókat hord a hátán …
Viszály a balszárnyon
Az aranycsapat balszárnyán régóta húzódó viszály dúlt. Senki sem tudta pontosan, mi baja van Puskásnak Cziborral — és viceverza — még kevésbé, hogyan is kezdődött a háborúskodás.
Feltehetően pajkos évődéssel és addig-addig sütögették a vicceket egymás rovására, amíg a legendás 10-es jóvátehetetlenül eltávolodott a legnagyobb 11-estől. Budai Laci határozottan állította, hogy emlékszik a heccelődés kritikus pontjára, arra, amikor a kötözködés átcsapott gyűlölködésbe. Állítólag így történt…
Puskás a felezővonalnál vitte fel a labdát. Balra nézett és kiáltott Czibornak:
— Mész!
A balszélső ment is mint a csík, vágtatott jó 20 métert. A labda persze nem ment. Nem is mehetett, mert Puskás talpa alatt nyugodott. Ekkor Öcsi hozzátette:
— Mész a pi.. .ba!
És jobbra passzolta a labdát.
Mindenki tudta, hogy Czibor méltó válasza nem késhet sokáig. Különös, de nem káromlás, durva pocskondiázás, hanem egy voltaképpen finom, halk mondat készítette ki Puskást. A csapatkapitány nem érte el — talán nem is akarta — Zoli egyik átadását és még nyűgösködött is:
— Czibor, nem látod az embert?
Zoli ellenzőt formált a kezéből, hosszan nézett jobbra is, balra is, majd visszakérdezett:
— Embert? Hol itt az ember?
Puskás igencsak zokon vette a sértést. Hosszú ideig szóba sem állt a szélsőjével …
Köszönet
Puskás megsérült, így az 1954. november 14-i magyar—osztrák mérkőzésre Czibor — kivételesen — megkapta a csapatkapitány híres 10-es mezét. A balszélre Fenyvesi Máté állt. Puskás Öcsi és a rongylábú Czibor hol tréfás, hol goromba kötélhúzása akkoriban már tetőpontja felé közelgett.
Czibor Zoli az öltözőajtóval szemben levő tükörre akasztotta a 10-es trikót, méghozzá számmal kifelé. Utasította a gyúrót, hogy leselkedjen a küszöbön és amikor Puskás jön jópofaskodni, füttyentsen egy halkat. Így történt. A halk füttyre Czibor villámsebesen a tükrön lógó 10-es mez elé térdelt, imára kulcsolta a kezét, felnézett az égre és Puskás betoppanásának másodpercében fennhangon kiáltotta:
— Édes jó istenem, köszönöm, köszönöm, hogy végleg nekem adtad a 10-es mezt! A kövér sváb már úgysem fért bele…
Az alagútfúró
A Bolond — Czibort egymás közt így nevezték a honvédosok — mindig „vevő volt” a jó taktikai utasításra. A válogatott taktikai értekezletén Bukovi Márton szövetségi kapitány így rendelkezett:
— Zoli! A maga dolga az lesz, hogy itt, ott, mindenütt felbukkanva zavarja az ellenfél védelmét. Érti?
— Világos — vágta rá Czibor —, majd fúrok néhány alagutat magamnak…
Az EMKE-botrány
Addig is történt már egy-két „hirig” az EMKÉ-ben, de az a műsor, amit Czibor Zoli rendezett, nagyságrendekkel felülmúlt minden korábbi patáliát. Hallgassuk meg a főszereplőt, hogyan idézi fel a híres-hírhedt EMKE-botrányt.
„… A bárpultnál iszogattam egy barátommal. Egyikünk sem volt részeg. Észrevettem, hogy a mixernő félpercenként pislog a terem egyik sarka felé, onnan meg egy palkó leskelődött. Akkoriban a szórakozóhelyeken rendszeresítve voltak az ilyen megfigyelők. A mixernő aztán már integetett is a palkónak. Hirtelen rám parancsolt: »Fizessen!…« Nem tudtam, miért kell ilyen hirtelen fizetnem, de elkezdtem keresgélni a pénzemet. A mixernő gúnyosan megszólalt: »Mi az, maguk csempésznek és még sincsen pénzük?« Hölgyem — szóltam —, én valóban kénytelen vagyok fáradságot nem kímélve csempészni, nem tudom az ágyban fekve megkeresni a pénzt, mint ön…
Villogni kezdett a szeme, felkapott egy poharat és felém hajította. A fejemet félrekapva lekezeltem a poharat, a lábamra helyeztem és szépen visszapasszoltam a kezébe. Ezt már nem bírta elviselni, hisztériázni kezdett. Egyszer csak piff-puff, többen nekiesnek a barátomnak. A sarokban ülő palkó és a társai. Engem, a Néphadsereg tisztjét nem mertek bántani, hát a barátomon verték el a port… Levettem a kabátomat. Olyat még ember nem látott, amit akkor műveltem. Én úgy tudok verekedni, mint a macska, és ha begolyózok, nem csak a pályán golyózok be… Nem engedhetem, hogy egy tízforintos kurva engem csempésznek nevezzen és megveresse a barátomat…”
Az ártatlan
1954-es svájci világbajnokságon, a 4:2-re végződött magyar—brazil mérkőzés — a dél-amerikaiak „jóvoltából” — verekedésbe fulladt. Nilton Santos, akit a második félidőben Bozsikkal együtt kiállított Ellis játékvezető, nekiment Tóth II-nek és Czibornak is. Tóth II ennek következtében még az első félidő befejezése előtt combizomrost-szakadást szenvedett.
A mérkőzés végén megkérdezték Czibort, mit csinált, hogy Santos így bedühödött?
— Én?? — kérdezte ártatlanul a csatár — semmit, csak leköptem…
Bedöglött az óra!
A Kinizsi álnév alatt bújkáló Fradi egyszer — úgy idény utáni levezetés gyanánt — vendégül látta a francia Lens együttesét. A zöld-fehérek kölcsönkérték a Honvédtól Kotászt és Czibort.
— Kotász mehet, tulajdonképpen Czibor is, ha megtaláljátok. Két napja elment félkiló kenyérért, azóta nem látták…
Így hangzott a Kispestről érkezett válasz.
A fradisták persze megtalálták Czibor Zolit egy „pékségben”. A rongylábú játszott a Lens ellen, méghozzá fenomenálisan. Ez egyszer nem kellett Puskás hatalmas árnyékába húzódnia, végre „kifejezhette igazi önmagát”. Nos, úgy fejezte ki, hogy négy gólt rúgott. A negyedik után, a felező- és az oldalvonal találkozásánál beletörölte izzadt arcát a zászlóba, felnézett a Népstadion eredményjelző táblájára, s fennhangon kurjantotta:
— Fiúk! Bedöglött az óra. Nem tud mást írni, mint Czibor, Czibor, Czibor és Czibor…
(szerk: a mérkőzésen valójában két gólt lőtt a Rongylábú)
Még kettő
A fényképeken másoknak fület mutogató, örökös kölyök, a csintalan, pajkos kedvű, vásott Bányai Nándor megsajnálta Czibort, mert Puskás levegőnek nézte 1956. május 9-én a Népstadionban, a Dorog elleni mérkőzésen. 1:0-ra vezetett a Honvéd Czibor góljával a második félidő 19. percében, amikor Bányai át akarta emelni a labdát Puskás feje fölött, hogy Czibor elindulhasson a kapu felé. Puskás azonban felugrott és kézzel lehúzta. Szabadrúgás a Dorog javára. Czibor kiszólt Kalmár Jenőnek, a Honvéd mesterének:
— Mikor küldi le ezt a szarházit?
— Nem kell engem leküldeni — mondta Öcsi —, lemegyek én magam is.
És elhagyta a pályát.
Czibor vezérletével, Kocsis és Czibor újabb góljával 3:0-ra győzött a Honvéd.
Az öltözőben Puskás a kezét nyújtotta:
— Gratulálok! — mondta.
— Ha korábban lemész, még rúgok kettőt — jegyezte meg Czibor.
Kondoleálás (Sós Károly)
1956 szeptemberében 3:1-re győztünk Belgrádban. A mérkőzés után visszamentünk Tatára. Szerdán megjelent Czibor felesége, az édesanyja társaságában. Mindketten talpig feketében. Hivattak a portára. (Akkor még jobban őrizték a tábor kapuit!) Elmondták a szomorú hírt: meghalt Zoli apósa. Kondoleáltam. Honti György, az MLSZ akkori főtitkára is kondoleált. Arra kértek, hogy írjam alá az ötezer forintról szóló kiutalást, amely a győztes meccsért járt. Az én aláírásom nélkül ugyanis nem vehette fel senki sem a pénzt. Megtettem, amire kértek. Czibor kísérte ki a vendégeket. Amikor újra egyedül voltunk, Puskás sompolygott mellém.
— Mondja, maga ezt elhiszi? — kérdezte.
— Meg van maga bolondulva? — válaszoltam —, miért kételkednék?
— Bolond! — fordult Puskás Cziborhoz —. Meghalt az apósod?
— Nem — válaszolta közönnyel a szélső.
— Megőrült maga!? — kiáltottam.
— Szükség volt a pénzre — mondta ártatlanul Czibor —, és nem tudtam mást kitalálni…
Rossz és jó passz (Barcs Sándor)
Külföldről jött haza autóbusszal az aranycsapat, s velünk volt Szusza is.
Hegyeshalomnál barakk várta a játékosokat, egy olyan építmény, amelynek két ajtaja volt: egy bejárati és egy kijárati. A két ajtó között ablakok nyíltak, pultokat helyeztek el, s négy-öt vámos szemben az ablakokkal várta a „pácienset”.
Ami a lényeg: az ablakok alatt fényes betonjárda húzódott.
Szusza kitalálta a következőt: letette a kezében levő cuccot a földre és belsővel, nagy erővel átrúgta a másik oldalra, ahol már várta a haver, aki fölvette és szépen elsétált vele.
Sohasem fogom elfelejteni, legeslegutolsónak Czibor maradt. A Rongylábú szokása szerint lezseren letette a járdára a cuccot, belepasszolt, de a csomag nem egyenesen haladt, amint az aránylag rövid barakk kívánta volna, hanem gellert kapott, nekitottyant a falnak és kissé távolabb megállt.
Nem lehetett a csomag után menni, mert az ablakon keresztül észrevették volna, így aztán Czibornak nem volt más lehetősége, fogta magát, elegánsan átsétált a barakkon és a cucc nélkül felszállt az autóbuszra.
— Ez volt életem első rossz passza — mondta rezignáltán —, de nagyon sok pénzembe került …
*
1953-ban, a római magyar-olasz mérkőzésen (3:0) tikkasztó hőségben folyt a játék. A pálya egyik oldalán Szűcs gyúró, a másikon pedig a tartalék Sándor Csikar tartott „ügyeletet” egy-egy hidegvizes termosszal. Már 3:0 volt az eredmény, amikor Czibor vizet kért Sándortól.
– Ne igyál, Zoli! – figyelmeztette Csikar. – Utána még rosszabb lesz.
– Ne hülyéskedj! – intette le Czibor. – Az ember már egy edzőmérkőzésen sem ihat annyit, amennyi jólesik?
*
1954-ben, a svájci világbajnokság előtt, Bernben edzőmérkőzést játszott válogatottunk a Young Boys csapata ellen. Játék közben Czibor kiszaladt a partvonalhoz és inni kért. Nagyban kortyolgatta a hűsító italt, amikor svájci támadás bontakozott ki a közelében. Csatárunk – pohárral a kezében – odafutott. Leszerelte a svájci játékost, majd pontosan passzolt Kocsishoz. Utána, mintha mi sem történt volna, visszasétált az oldalvonalhoz, és befejezte az ivást.
Az a legérdekesebb, hogy a szokatlan akció közben egyetlen csepp víz sem csordult ki a pohárból. Meg is jegyezték a nézőtéren:
– Ezek a magyarok nemcsak a labdát kezelik nagyszerűen, hanem a poharat is …
-Részlet: Kő András -Török Péter A magyar futball anekdotakincse-
Vélemény, hozzászólás?