Elhunyt dr. Orosz Pál

orosz-palKlubunk VVK-győztes labdarúgója életének 81. évében hagyott itt bennünket.

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy életének 81. életévében elhunyt klubunk egykori kiváló labdarúgója, az olimpiai bronzérmes, és az FTC-hez ezer szállal kötődő dr. Orosz Pál.

A Ferencvárosi Torna Club vezetősége, sportolói, valamint minden alkalmazottja osztozik a gyászoló család fájdalmában.

Klubunk saját halottjának tekinti az egykori kiváló sportembert, temetéséről később értesí­ti a közvéleményt.

Dr. Orosz Pál nyugodjék békében, emlékét megőrizzük.

*

Dr. Orosz Pál
(1934-2014)

Dr. Orosz Pál 1934. január 25-én született Szentesen. Az ifjú labdarúgó hamar, 14 esztendősen a Szentesi MÁV igazolt labdarúgója lett. Tehetségére hamar felfigyeltek, 1952-ben rövid ideig Szegedre került, majd ugyanebben az évben már a Ferencvárosi Torna Club játékosának mondhatta magát.

Klubunknál 15 idény során 10 alkalommal zárt dobogón: kétszer bajnok, háromszor ezüstérmes, mí­g ötször bronzérmes tudott lenni. Utolsó ferencvárosi idényében, 1966-ban MNK-döntőt ví­vhatott meg egyesületünkkel.

Dr. Orosz Pál is tagja volt – mi több, a Juventus elleni döntőn is játszott – annak a csapatnak, amely a magyar klubfutball legnagyobb sikerét elérve 1965-ben megnyerte a Vásárvárosok Kupáját. A következő szezonban BEK (Bajnokcsapatok Európa-kupája) negyeddöntős volt a Ferencvárossal, mí­g a VVK-serleg megnyerése előtt egy alkalommal, az 1962-63-as szezonban a VVK elődöntőig jutott.

Az 1960-as római olimpiai játékokon bronzérmet szerzett magyar válogatott tagja volt, majd négy évvel később, a tokiói olimpián aranyérmet szerzett csapat kerettagja volt, de pályára nem lépett.

Dr. Orosz Pál rendkí­vüli játékintelligenciával bí­ró labdarúgó volt, aki kivételes labdaérzékkel, és rúgótechnikával rendelkezett. Edzői bátran nyúltak hozzá, hiszen megbí­zható, egyenletes teljesí­tményre volt képes egész pályafutása során.

Az egykori kiváló labdarúgó 1966-ban fejezte be aktí­v pályafutását a Ferencvárosnál, ezt követően az NB II-es Pénzügyőrhöz távozott, de 1968-ban szakosztályvezetőként visszatért klubunkhoz. Ezt a tisztséget 1970-ig töltötte be, majd Marokkóba szerződött, ahol 1970 és 1973, valamint 1979 és 1982 között az El Jadida, majd a Raja Casablanca edzője lett. Dr. Orosz Pál nevét a mai napig nem felejtették el az afrikai országban, ahol úgy emlékeznek rá, mint a marokkói futball egyik legnagyobb megreformálójára.

Dr. Orosz Pál a kilencvenes években az FTC utánpótlását is irányí­totta.

A korábbi kiváló futballista már aktí­v pályafutása során, 1963-ban tanári diplomát szerzett a Testnevelési Főiskolán, majd 1977-ben szakedzői diplomát, 1979-ben pedig doktori cí­met szerzett.

Dr. Orosz Pál 1964 és 1968 között a budapesti Leővey Klára Gimnázium, majd ezt követően 1970-ig a Fáy András Gimnázium testnevelési tanára volt. 1973-tól a Testnevelési Főiskola tudományos munkatársa, adjunktusa volt egészen 1986-ig. 1987-től a Sportjáték Tanszéken volt egyetemi docens, majd 1989-től tudományos munkatársként dolgozott.

Dr. Orosz Pál három könyvben működött közre szerzőként: az 1986-os „Edzéstervezés”, valamint 1986-os „Sportjátékok edzése” cí­mű műveket többekkel együtt, de az 1991-es az „A labdarúgás edzéselmélete” cí­mű könyvet egyedül publikálta.

Egykori kiválóságunk 1974-ben megkapta az FTC örökös bajnoka cí­met.

(fradi.hu)

4 hozzászólás a(z) Elhunyt dr. Orosz Pál bejegyzéshez

  • És még egy gondolat: azt hiszem, három dolog miatt lehetett hiányérzete: 1./ Sosem került be az A-válogatottba, ami méltánytalan volt Vele szemben… tudom, hemzsegtek akkoriban a klasszisok, de megérdemelt volna legalább egy meccset -„rossz” klubban játszott?
    2./ Ha Tokióban egy percet is játszik, akkor olimpiai bajnok… tudom, tétmeccsen akkor még nem volt csere, sajnos…
    3./ Nem volt búcsúmeccse… persze, ha jól tudom, először Mátrait és Fenyvesit búcsúztatták el, előtte ez nem volt szokásban…

    Nagybátyám látta azt a Dinamo Moszkva elleni meccset, ami után eltiltották… vissza mert rúgni, sőt, ütni a ruszkinak, ami ha jól tudom, tovább növelte népszerűségét…

    De azt hiszem, mégis teljes pályafutás az övé… ausztrál túra, amerikai túra, olimpia Rómában és Japánban… bajnoki cí­mek, MNK, VVK-győzelem!!! Egyszer a marokkói edzőségéről, ha valahol olvashatnék… nem akarom a T. szerkesztőséget terhelni -hihetetlen munka lenne, tudom-, de milyen érdekes lenne többet tudni Henni, Orosz, a Császár, „Vargazoli” stb. külföldi edzői pályafutásáról … esetleg ifj. Orosz bevonásával – a gyász elmúltával- egy önéletrajzot leadni… LTK meg tudná í­rni, remekül!

  • Megint egy legenda ment el… két legendás csapatnak is tagja volt … a Kinizsinek, amely minden mesterkedés és erőfeszí­tés ellenére benn maradt, sőt, egyre jobb lett… Henni, Kispéter, Mátrai, Dalnoki, Vilezsál és a többiek már várták régi társukat…a másik pedig minden idők egyik legnagyobb Ferencvárosa, sőt, minden idők egyik legnagyobb közép-európai klubcsapata, amely a VVK-t megnyerve mai napig unikum… sajnos, abból a csapatból is sokan várták már… Novák, Páncsics, Varga, Albert… RIP, Orosz Pál, „Oroszpali”, amí­g Fradista él a földön, sosem leszel elfelejtve… Őszinte részvétem a Családnak és a Fradi-családnak…

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Tapolca, 2025. január 11.
OLDALAK
KATEGÓRIÁK