Ezer arcú futball
Sir Stanley Rous, a FIFA elnöke: örömmel írok előszót Somos Istvánnak a labdarúgással foglalkozó legújabb könyvéhez, mivel előző munkái is bebizonyították, mennyire kiváló ismerője a labdarúgás kérdéseinek.Remélem, ezt a kötetét is széles körben fogják olvasni a játék hívei, mert bizonyos vagyok abban, hogy jelentős mértékben növeli az elmúlt tíz év játékvezetői iránti érdeklődést. Történetei bizonyára másokat is arra lelkesítenek, hogy ezeknek az embereknek a nyomába lépjenek és a jövő nagy világbajnoki döntőinek ambiciózus játékvezetői legyenek.
Dr. Helmut Kaser, a FIFA főtitkára: Somos úr ennek a könyvnek az „Ezerarcú futball” címet adta és teljes joggal. A labdarúgás minden vonatkozásban színes és élénk sport. Nemcsak a zöld gyepen küzdő huszonkét játékost és a játékokat vezető bírókat tartja feszültségben, hanem tíz- és százezernyi, sőt televíziós közvetítés esetén milliónyi nézőt is. Amilyen egyszerű az a 17 szabály, amely szerint ezt a játékot játsszák, olyan sokféle lehetőségük van az intelligens, technikailag jól képzett és atletikusan tökéletes labdarúgóknak arra, hogy kedvenc sportágukat űzzék. A lelkesítő játéktól semmi sem idegenebb, mint az egyhangú séma. Semmi sem teszi vonzóbbá a labdarúgást, mint a váratlan rögtönzés — ami a labdarúgásban a művészt a kézművestől megkülönbözteti. Ezért a labdarúgásért felelős személyek arra törekedjenek, hogy a játékosok képzésében a technikai és fizikai képességek mellett a játék-intelligenciát és a taktikai készséget is fejlesszék. Mert csak a csillogó, valóban ezerarcú labdarúgás fogja a játékosokat és a nézőket egyaránt megörvendeztetni és lelkesítem. Somos úr új könyvéhez sok sikert és széles körű érdeklődést kívánok.
Prof. dr. Mihajlo Andrejeviő, a FIFA Játékvezető Bizottság elnöke: A labdarúgás a XIX. század utolsó évtizedében vált elismert, szabályok szerint játszott játékká, és több mint száz esztendeje ad lehetőséget a fiatalok tömegének, hogy részt vegyenek benne. A több mint százéves időszak alatt nemzedék nemzedék után ismerkedett meg a labdarúgással, követte fejlődését, és így a játék ma már az egész világot átfogja. A labdarúgás az összes nem fontos dolog legfontosabbjává vált a mai ember számára. Olyan jelenség, amely felszabadítja az embert a modern társadalom és civilizáció, a gépesítés, a motorok, az urbanizáció, stb., stb. szorításából. A labdarúgás természetes kompenzáció a mai ember számára, nemcsak abban az értelemben, hogy kiváló lehetőséget nyújt a tüdő szellőztetésére, de valahogyan a lélek számára is.Mert minden néző, aki a lelátón ül, játékossá is válik, igen sokat megismer a játék technikájából, s így olyan játékvezetővé is lesz, aki nemcsak a szabályokat ismeri, hanem annak a kiváló alkalmazását is megtanulja; ezenkívül válogató szövetségi kapitányi szerepben is mindig a legmegfelelőbb játékosokat választja, a legjobb taktikát ós stratégiát dolgozza ki. És végül szakértője az újságírói bírálatnak is, ennél fogva a mérkőzés másnapján minden újságot elolvas, amely az előző napi mérkőzésről szól, hogy lássa, vajon a bírálat, az értékelés megegyezik-e az ő véleményével. Ha összeegyeztetjük a sok néző érdeklődését, azt hiszem, nem nehéz megérteni a mai labdarúgás iránti óriási érdeklődést, még a földkerekség távoli pontjain is. A játéktereken fellépő események sokaságából — amelyek igen gyakran nagyon nagy meglepetést keltenek — ered a labdarúgás dicsőséges bizonytalansága. A mai győztesek holnap vesztesekké válnak — és viszont. Az öröm csalódássá válik — a csalódás örömmé. Mindezek az érzések csak a következő mérkőzésig tartanak. És minden mérkőzés, amit ugyanaz a két együttes játszik, mindig különböző. Ez a labdarúgás csodálatos vonzereje. Ennek a könyvnek az a szándéka, hogy bemutasson néhányat a labdarúgás ezer arcából. Somos István lelkes híve a labdarúgásnak, s elismerésre méltó, amivel ő már eddig hozzájárult a játék népszerűsítéséhez. Most újabb nagy fába vágta a fejszéjét, és én nagy örömmel vállaltam újabb könyve indítását e néhány gondolattal. A játék ezer arca közül egyik kedvesebb, mint a másik: remélem, öröme telik az olvasónak is ezek megismerésében.
Barcs Sándor, az UEFA alelnöke: A futballról írni — élvezet. A futballról jó könyvet olvasni — még nagyobb élvezet. Somos István arra vállalkozott, hogy jó könyvet írjon a futballról. Ha az ember csak átlapozza a könyvét és csak a fejezetek címét olvassa el, már tisztában van azzal, hogy olyan írásművet tart a kezében, amelyet el kell olvasni. Minden benne van, ami a mai közönséget érdekli. Én úgy is, mint az Európai Unió alelnöke, úgy is, mint magánember csak gratulálhatok Somos Istvánnak, mert tudom, milyen hangyaszorgalommal állította össze könyvét — és egyben hálás is vagyok neki, mint olvasó.Sok jó szórakozást kívánok olvasótársaimnak is!
Az anyagot összegyűjtötte: SOMOS ISTVÁN
Sajtó alá rendezte: DÁVID SÁNDOR
Sport – 1971
Vélemény, hozzászólás?