Nagy Béla – A TON bolygónak jelentem!
„A long time ago in a galaxy far, far away….” – ha meglátjuk ezt a feliratot, talán még az angolul nem tudók is egyből rávágják, hogy Csillagok háborúja és utána egyből mondják is magyarul a legendás mondatot: „Réges régen, egy messzi-messzi galaxisban…”. De ha Kirk kapitány és Spock parancsnok nevét meghalljuk, akkor is tudjuk, hogy Star Trekről van szó, minden idők egyik leghosszabb és legsikeresebb fantasztikus témájú sorozatáról.
A világegyetem, a világűr, az ismeretlen lények birodalmának titokzatos volta már évszázadok óta foglalkoztatják az embereket. H.G.Wells „A világok harca” című remekműve óta gondolkodunk azon, mi lenne, ha idegenek lépnének a Földünkre. (Az ötvenes években Orson Welles egy rádiójáték keretében el is hitette a hiszékeny amerikaiakkal, hogy megtámadták a Földet, lett is pánik belőle.) Békével vagy harci szekerekkel érkeznének? És vajon mire lennének kíváncsiak? A kultúránkra és a viselkedésünkre, a technikai fejlettségünkre, vagy esetleg csak kíváncsiskodni akarnának, és szemük véletlenül megakadna egy feliraton a IX. kerület, Üllői út 129 alatt: FTC, Albert Flórián Stadion.
Vajon lehet bármi köze is a Fradinak egy idegen civilizációhoz? Vajon kinek a fejéből pattanhat ki egy olyan ötlet, hogy egy fantasztikus történetet a Ferencváros történelmével ötvözze? Természetesen Nagy Bélának. A Fradi Krónikásáról eddig főleg azt tudtuk, hogy élete során több mint száz könyvben dolgozta fel a Ferencváros történelmét. Nem csak statisztikailag, de számtalan kisebb történetben, anekdotázva, olvasmányos formában, melyből jó néhány darab szinte minden Fradista könyvespolcán megtalálható. Azt valószínűleg kevesen tudták, hogy Nagy Béla gondolatai a Fradiról egy sci-fi novellában is testet ölthet. „A TON bolygóról jelentem” című írás egy különös kalandozás a fantasztikum világába.
1900. március 20.-án egy űrhajó a TON bolygóról felfedezési szándékkal megérkezik a Földre. Az űrhajó legénysége akkor még nem gondolja, hogy az a véletlen, hogy az űrhajójuk egy Budapest nevű város, Ferencváros kerületébe landolt, örökre megváltoztatja az életüket. Nem akarom elmesélni a történetet, mert a Hargitai Károly gyűjteményéből előkerült novellát teljes terjedelmével olvasásra bocsájtjuk.
Érdemes elolvasni, mert egyrészt a Ferencváros történelmét ötvözi egy idegen társadalom felfedezési szándékával, másrészt Nagy Béla munkásságát is egy kicsit közelebb tudja hozni. Ezeken túl olyan örök igazságot is megfogalmaz, ami minden Fradista génjeibe az első pillanattól kezdve, hogy találkozott a zöld-fehér színnel egy életre beivódott. A Ferencváros örök, és aki egyszer a szívébe zárta, onnan soha nem engedheti el. Még akkor sem, ha ez azt is jelenti, hogy egy idegen világban fog tovább élni, ahogy ez Erletonnal megtörtént, aki úgy megszerette a Ferencvárost, hogy miatta soha nem tért vissza a TON bolygóra.
Nagy Béla novellája egy kedves és szerethető írás. Egy érdekes kalandozás a sci-fi irodalom világába. Ha szeretjük ezt a műfajt, és ha szeretjük a Ferencvárost, akkor hamarosan mi is jelentéseket fogunk küldeni a TON bolygóra.
– lalolib –
-Hargitai Károly gyűjteményéből-
Nem gondoltam volna, hogy Nagy Bélának ilyen ambíciói is voltak. Az ajánló részhez meg külön gratuláció, nagyon érdekes felvezetése az írásnak.