Nagy Sándor: „Nem varázsló vagyok, de hozzá tudok tenni a Ferencváros teljesítményéhez”.
Nagy Sándor pszichológus nemrég csatlakozott a Ferencváros orvosi stábjához. A sportpszichológus bő tizenöt éves szakmai múlttal rendelkezik, dolgozott többek közt a magyar női kézilabda válogatottnál, utánpótlás foci válogatottaknál és a magyar labdarúgó válogatottnál is. Jelenleg a Bozsik-programban és természetesen csapatunknál dolgozik.
– Miért kereste fel önt a Ferencváros?
– Tudomásom szerint a tavalyi idény után a vezetőség olyan professzionális szakemberekkel akarta kiegészíteni a Ferencváros szakmai stábját, akik segíteni tudják a csapat fejlődését. Nemrég kapcsolódtam be én is a munkába, jelenleg az ismerkedés stádiumában vagyunk. Első lépésként az a célom, hogy elfogadtassam magam a játékosokkal, mert az együttműködésük nélkül nem tudunk eredményt elérni.
– A Fradin kívül – Magyarországon – más csapat is alkalmaz sportpszichológust?
– Európa több országában, például spanyol, angol, német profi kluboknál már régóta dolgoznak sportpszichológusok, sőt általában többen is. Nálunk sem újdonság, hogy sportpszichológust alkalmaz egy klub. Ezt korábban már a Győr is meglépte, de csak akkor, amikor nem jöttek az eredmények. Én ennek nem vagyok a híve. Meggyőződésem, hogy a kiváló eredményhez hosszabb távú együttműködés szükséges.
– Milyen típusú teszteket végzett eddig a csapattal?
– Van egy több mérésből álló tesztcsomag, amit a munka indításánál szoktam használni. Ez a játékosok személyiségének megismerésére irányul. Ez kérdőívekből, sportpszichológiai tesztekből áll. A teljesítmény mentális összetevőjére kérdez rá, amely befolyásolja egy csapat és egy játékos teljesítményét. A mentális felkészülés rendkívül fontos, ugyanis közel két azonos képességű csapat – amely fizikailag, taktikailag, technikailag hasonlóan felkészült – egymás elleni küzdelmében a mentális erő dönt, az nyer, aki fejben is le tudja győzni a másikat.
– Milyen eredményt mutattak az eddig elvégzett tesztek?
– Az elvégzett tesztek pozitív eredményeket mutattak. Az első mérések alapján egy motivált csapat kezd összeállni, de nyílván ez egy folyamat és idő, türelem kell a sikerhez. Általában azt tartják, hogy a sikert nem kell megmagyarázni, de én szeretném bevezetni azt, hogy igenis beszélni kell róla, hiszen ebből is lehet tanulni csakúgy, mint a hibákból. A sikerhez azonban cél is kell, márpedig itt a Ferencvárosnál alapkövetelmény a jó szereplés.
– Mi a célja a Fradinál?
– Sikeres szezont akarunk produkálni, a feltételek és a képességek is adottak ehhez. Az edzők szerint az új igazolásokkal erősödött a keret, én a magam részéről az összeszokásban a mentális összecsiszolódásban tudok segíteni. Sokat számít a népligeti edzőtábor, itt ugyanis van idő és lehetőség egymás megismerésére és az esetleges problémák orvoslására.
– Mennyi idő kell ahhoz, hogy a munkájának látható eredménye legyen?
– Nyilván, mint a pedagógiában, itt is idő kell a változáshoz. Azt lehet mondani, hogy, a felkészülési időszakot is beleértve, 6-8 hét alatt már egyes területeken látható lesz az eredmény. Két-három hónap múlva még többet tudunk előre lépni, és egy év múlva már pontban, pontokban is mérhető lesz a változás. A sportban nagyon hamar le lehet mérni az eredményt. Nem varázsló vagyok, de véleményem szerint hozzá tudok tenni a Ferencváros teljesítményéhez.
(A Ferencváros hivatalos honlapja alapján)
Vélemény, hozzászólás?