Rudas Ferenc, a velünk élő történelem – 7.
Fél 6-ra várta a Nemzetinél…
Van abban valami nagyon célszerű (de talán helyesebb, ha a korhű szót használom), hogy az ÉDOSZ- Kinizsi név és színcsere kérdésében az igazán érintettek, azaz a változásokat a saját bőrükön, pályafutásukon, egzisztenciájukon érzők mondatait és emlékeit tekintjük hitelesnek, talán még akkor is, ha sok-sok évtized múltán már ők sem emlékezhetnek mindenre egy komputer pontosságával.
Márpedig az érintettek (volt szerencsém több évtizeden át hallgatni őket sok minden más mellett éppen az 1950 és 1956 között az Üllői úti pályán történtekről), soha, egy elejtett félmondat erejéig sem tettek semmilyen különbséget a csapat ÉDOSZ illetve Bp. Kinizsi néven végigjátszott évei között.
Azon képesek voltak órákon át elvitatkozni, hogy Kéri Karcsi vagy Horváth Ödön passzából rúgta-e a gólt Mészáros Dodó, mint ahogy több hetes „örök harag” követte azt a „vitát” is, hogy a Paksi Halászcsárdából vagy a Márványmenyasszonyból vitték-e őket haza a jóval éjfél után megérkező feleségek, menyasszonyok, barátnők, egy-egy nagyobb győzelem ünneplésének hajnalán.
Ám abban, hogy ez a korszak a Ferencváros mély megaláztatásának, s ellehetetlenítésének nagy politikai kísérlete volt, mindig tökéletes volt köztük az összhang.
Ők, akiket az intézkedések a legjobban érintették, a Ferencváros nevének elvételét tartották az ősbűnnek, mert a színek „átfestése” (lett légyen az bármennyire fájdalmas is), csak a névváltoztatás törvényszerű következménye volt.
Utóbbit (legalábbis a Kinizsi-korszak beköszöntéig), amikor csak tudták kicselezték, mondván: „nincs is piros színű mezünk…”, így aztán rendszerint tiszta fehérben léptek pályára, részint azért, mert ebbe nem lehetett belekötni, részint azért, mert a hatalom is úgy gondolta: éppen eléggé életveszélyes merénylet volt a klub nevének elvétele, a „de hol a piros?” kérdéssel nem érdemes az embereket tovább hergelni, vagyis: a „megőrizve megszüntetés” klasszikus módszerét alkalmazták a „főellenséggel” szemben.
Az ÉDOSZ név kötelező felvételével egy időben, ugyanis a klub szerencséjére csak kimondatlanul járt együtt a színváltás (mindenki számára egyértelmű volt, hogy az MTK-t, az Újpestet és a Kispestet is érintő átkeresztelési mánia a Szovjetunióhoz köthető, márpedig ha az ottani „szakszervezeti” csapat a Szpartak piros-fehér, akkor a magyar „testvércsapatok” sem viselhetnek ettől eltérő színösszeállítást. Az Újpestnek „isteni szerencséje” volt, hogy a „szovjet Dózsa” azaz a Dinamo „D” betűjének mezére illesztésével, megtette, amit a „haza” megkövetelt, s megtarthatta a maga lila színeit), 1951. január 31. után azonban már nem lehetett „trükközni”.
Ekkor egy SZOT-határozat kötelezi az élelmezésügyi szakszervezetek valamennyi sportolóját a Kinizsi név felvételére és a „fehér-piros” (vigyázat: nem piros-fehér, ahogy az a közbeszédben meghonosodott, bár ez lényegében mindegy) színek használatára.
Az addigi „szabadon választottból” (amely azért 1950 nyara, azaz az úgynevezett négynapos átigazolási időszak után Feri szerint erősen szigorodott), tehát így lett kötelező, az ÉDOSZ néven lejátszott egy év a „dac korszaka” volt, annak minden előnyével és hátrányával. Bár, apámék szerint olyan nagyon sok előnyről (túl azon, hogy a kényszerintézkedések miatt még azok is kezdték megszeretni a „Fradit”, akik addig nem lelkesedtek érte különösebben), nem lehetett beszélni.
Hogy ÉDOSZ-ból Kinizsivé lettek, az voltaképpen már nem is okozott olyan hatalmas traumát számukra, mert úgy voltak vele, ha nem lehetnek Ferencváros, akkor teljesen mindegy hogyan nevezik őket.
Az azonban több mint jelzésértékű, hogy soha, egyikük szájából sem hallottam semmilyen összefüggésben azt, hogy „amikor az ÉDOSZ játékosa voltam”, vagy azt, hogy „amikor a Kinizsiben futballoztam”, csak azt: „amikor ÉDOSZ/Kinizsinek hívták a Fradit.”.
S így volt ezzel az utca embere, a fradista tömeg is, amely a mindennapos beszédben Fradin, FTC-n, Ferencvároson kívül soha másként nem emlegette a maga kedvenceit.
Amúgy minden érintett, a maga módján tüntetett.
Pluhár István, a remek rádióriporter írja visszaemlékezéseiben, hogy az MTK (a maga Textiles-, Bástya-, majd Vörös Lobogó-korszakában), lelátójáról csak úgy zúgott az „Em-bele, Té-bele, Ká-bele” buzdítás, mely amennyire frappáns és szellemes volt, legalább annyira nem lehetett hivatalosan belekötni.
De visszatérve főhősünkre, Rudas Ferinek nemcsak azért volt fontos, hogy mielőbb meggyógyuljon a lába, s visszatérjen a csapatba, mert ezekben a „vérzivataros” időkben kiváltképp nagy szükség lett volna egy olyan meghatározó, minden szempontból karizmatikus egyéniségre, mint amilyen ő volt, hanem azért is, mert a válogatott szintén visszavárta.
Mint a történetírásban mindig, ebben a kérdésben is alapvetően fontos az időszerűség, így tehát az is, hogy a nemzeti tizenegyből a maga 1943. június 6-i, szófiai debütálása óta gyakorlatilag kihagyhatatlan Rudas, 1950. március 19-én bekövetkező lábtörését megelőzően utoljára 1949 novemberében, a Megyeri úton, a svédek elleni 5:0-s győzelmünkkor viselte utoljára a címeres mezt.
Ekkor a Henni – Rudas, Lóránt, Balogh II – Bozsik, Zakariás – Budai II, Kocsis, Deák, Puskás, Hidegkuti összeállítású csapat biztos tagja, s miután akkor még szó sincs arról, hogy nem veszünk részt az 1950-es, brazíliai világbajnokságon, nem kell különösebben nagyképűnek lennie ahhoz, hogy nyugodtan azt gondolhassa: 1950 nyarának elejét nem a Balatonon, hanem a Copacabanán tölti.
Azt ma már tudjuk, hogy ha nem karambolozik saját csapattársával, Henni Gézával, s nem törik szilánkosra a lába, akkor sem lett volna ott a vébén, hiszen azon Magyarország egyáltalán nem képviseltette magát!
A politika „magyarázata” a távollétre alapvetően gazdasági tartalmú volt („nagyon sokba kerül”), de ügyesen kevertek bele némi sportpolitikát is, mondván: ha elmegyünk az 1950-es világbajnokságra, akkor a szabályok értelmében a VB-n résztvevő játékosaink nem lehetnek ott az 1952-es helsinki olimpián, márpedig (mondták a „fejesek”), a valamennyi sportág legjobbjait felvonultató ötkarikás esemény sokkal fontosabb, mint a legnagyobb labdarúgótorna, hiszen : „az csak a futballisták nagy gálája.”
Nyílván feltűnt a tisztelt olvasónak: az utolsó olyan válogatottban, amelyben Rudas még játszott, már heten ott vannak abból az álomgárdából, amely aztán Aranycsapat néven ír futballtörténelmet.
Feri ekkor 26 éves, a lehető legjobb futballistakorban van, s dacára annak, hogy Sebes Gusztáv nagy előszeretettel mellőzte teljes kapitánykodása során a fradistákat (s ez a kapitánykodás nem volt rövidnek és eredménytelennek mondható, hiszen 1949 és 1956 között 69 mérkőzésen ült a legjobbak kispadján, s olimpiai arany, vb-döntő, egy 6:3-as és egy 7:1-es győzelem Anglia ellen fémjelzik többek között a működését), az ő helye kikezdhetetlennek látszott.
Nem véletlenül kezdett óriási jobbhátvéd-keresésbe Sebes azonnal Rudas sérülése után.
Ha csak a helsinki olimpián kezdő csapatot veszem figyelembe, akkor 1950 és 1952 között az újpesti Balogh II Sándor, az MTK-s Kovács II József, a kispesti Rákóczi László, sőt még az alapvetően balhátvéd Dalnoki Jenő is megfordul (kipróbáltatik) a válogatott 2-es számú mezében, ahol ugyan a „végső befutó” Buzánszky Jenő már 1950 novemberében bemutatkozik, de aztán kikerül onnan, s csak egy év múlva kerül vissza újra.
(Igaz, attól kezdve alaptagja az Aranycsapatnak.)
Természetesen a lábtörésen kívül sok minden más is közbe jöhetett volna Rudas mellőzésében, de tételezzük fel a legjobbakat: ha Feri a Postás ellen nem sérül meg, akkor szinte százszázalékos biztonsággal mondható, hogy az 1952-es olimpiai bajnok gárdának ő a jobbhátvédje.
Márpedig, ha ezen a nyomvonalon haladunk tovább (figyelembe véve azt is, hogy az Aranycsapat nagy nyitányát az ötkarikás játékok megnyeréséhez szokták kötni, azt pedig Hidegkutiék besöpörték), logikai bukfenc nélkül állíthatjuk: az egészséges Rudas a 6:3-on és a 7:1-en át az 1954-es vb-döntőig együtt lépdelt volna csillagról csillagra Puskásékkal.
Mindezzel szöges ellentétben, amikor a válogatott az olimpián van (1952. július vége, augusztus eleje) Rudas Feri többek között egy Éremmérkőzésen lép pályára a Bp. Kinizsi Szabó II – Rudas, Kispéter, Ombódi – Anda, Lakat – Guba, Bircsák, Hári, Mészáros, Csoknyai összeállítású csapatának tagjaként.
De ha maradunk a jeles dátumoknál, akkor a 6:3 (1953. november 25.) „környékén” azaz három nappal az „Évszázad mérkőzése” előtt az Üllői úton játszik bajnokit a Szegedi Honvéd ellen (a végeredmény 4:0, az összeállítás: Gulyás – Rudas, Kispéter, Dalnoki – Szabó L., Dékány – Ombódi, Orosz, Mátrai, Mészáros, Fenyvesi) a 7:1 „vidékén” ( 1954. május 23.) csak azért nem szerepel a csapatban, mert sérült, egy nappal a brazilok elleni 4:2 és kilenc nappal a németek elleni világbajnoki döntő (…) előtt pedig Szófiában, a Dinamo ellen húzza magára a 2-es számú mezt. Egy olyan összecsapáson, amelyen a Bp. Kinizsi Faragó (kölcsönben a Bp. Honvédtól) – Rudas, Kispéter, Ombódi – Szabó L., Dékány – Kertész, Orosz, Mátrai, Mészáros, Fenyvesi összeállításban 3:3-ra végez.
Mindez azért nagyon fontos, mert talán mindennél jobban példázza, hogy egyetlen rossz mozdulat, egy néhány másodperccel elkésett becsúszó szerelés milyen jövőt kínál fel egy futballista számára amilyet, ha mindez nem így történik – szintén felkínálhatna.
Természetesen, egy szóval sem állítom, hogy minden a felvázolt álomkarrier szintjén valósult volna meg Rudas Feri életében, ha nem törik el a lába.
De azt állítom: talán egyetlen futballista sem volt olyan közel ahhoz, hogy az Aranycsapat biztos kezdőtagja legyen, mint amilyen közel ő jutott ehhez.
No, de ennyire azért ne rohanjunk előre, egyelőre ott tartunk, hogy hősünk hétről-hétre a lelátóról nézi az ÉDOSZ néven pályára lépő „Fradi” mérkőzéseit, segít a büfé vezetésében, s természetesen (mint oly sokszor életében), most is halálosan szerelmes.
Ezúttal egy nagyon népszerű, országosan ismert, még egy „Fradi”-játékos közkedveltségével is bőven vetekedő hölgy az aktuális kiszemelt, aki közel sem olyan „leszerelhetetlen”, mint mondjuk, egy príma balszélső, de (ahogy Feri ma mondja), jobban meg kell vele küzdeni, mintha Czibor Zoli vezette volna rá a labdát, kész szerencse, hogy egyelőre ők még egy csapatban játszanak.
Pontosabban nem játszanak, hiszen Feri lába egyelőre közel sem egészséges, legfeljebb annyira jó, hogy a randevúkra eljárjon.
Villámgyors volt egész életében, randevúról sem késett el soha egy percet sem.
A hölgy (nem véletlenül), ha nem is 7-re, de fél 6-ra várta a Nemzetinél.
Pontosan ott, ahol a 6-os megáll.
Lakat T. Károly