V. Tempó Fradi Író-Olvasó találkozó – Múltunk tisztelete
A jelenben élünk, de a múltból táplálkozunk – apám örökké belém ivódó bölcseletét több mint 40 éve hordozom magamban. Gyerekkoromból elég kevés emlékem maradt, ami nem abból adódik, hogy eseménytelen lett volna, sajnos a hippocampuszom nem úgy tevékenykedik ahogy kéne, amit bár megszoktam az évek során, tegnap délután ezért is hallgattam ámulattal azokat akik a múlt szinte minden rezdülésére emlékeznek. Apám bölcselete mégis sugárzó emlék, benne a vasárnapi ebédek, amikor a nagypapámmal órákig tudtak történeteket mesélni a családi ősökről és a régmúlt Fradi mérkőzéseiről, játékosairól. Volt egy pillanat, amikor már nagyon fel akartam állni az asztaltól és játszani imádott gombfoci csapatommal, apámhoz fordultam: miért kell mindig a múltról beszélni? Akkor fordult hozzám egy kissé ingerülten (akkoriban még nem nagyon szerették ha belekotnyeleskedünk a felnőttek beszélgetésébe) és mondta az elején idézett mondatot. Tegnap délután is hasonlóan éreztem magam szerkesztőségünk ötödik baráti találkozóján. A bölcselet sem juthatott véletlenül az eszembe, egyrészt azért, mert amióta tagja lehetek a Tempó, Fradi! csapatának a múlt tisztelete naponta érint meg, másrészt akik megtisztelték a találkozót, olyan zöld-fehér emléktablóval ajándékoztak meg, melynek érdemes lenne egy sarkot kialakítani a Fradi Múzeumban.
Öt év nem nagy idő, nekünk mégis egy örökkévalóság. Több mint 15 ezer bejegyzés, közel 30 ezer kép, ezer videó, 3335 klubmérkőzés, közel 800 válogatott találkozó, 1269 játékos – mindezek együtt a Ferencváros 115 éves története. Ezen munkálkodunk, de nem csak ez meríti ki az összes munkánkat. Idén februárjában rendeztük meg az I. Novák Dezső Utánpótlás Emléktornát és novemberben is lesz még egy esemény melyre hetek óta készülünk, de mivel még nem sikerült minden akadályt leküzdenünk, egyenlőre maradjon „titok” (a találkozó résztvevői már tudják – ezért annyira már nem is titok…). Mindezt saját erőből, a Fradi iránt érzett szeretetünkből finanszírozva, de támogatóink is vannak, hiszen nélkülük egyik rendezvényünket sem tudtuk volna magas színvonalon megrendezni. Köszönet érte!
Köszönet a baráti találkozó résztvevőinek is, akik idén igazán „kitettek” magukért. Többen jöttek mint vártuk, ráadásul az eddigi találkahelyünk meg is szűnt, de szerencsére találtunk egy igazi „Fradi-helyet”, a Time Out Corner Éttermet, ahol bár szűkebben voltunk, de köszönve a remek kiszolgálásnak és a kedves fogadtatásnak, barátként váltunk el a házigazdától. Jövőre, veletek, ugyanitt!
A hat órányi anekdota és emlékdömping úgy zúdult ránk, mint a Niagara vízesés, annyi különbséggel, hogy míg a vízesés elválasztja Kanadát és Amerikát, minket összehozott a múlt szeretete és tisztelete. Történész, író, újságíró, filmes, ügyész, médiaszakember, egyetemista, magyar bajnok, BL csoportkört megélt játékos, idősebb és fiatalabb szurkoló – szombat délután összekapcsolt minket a múlt tisztelete. Nem csak zöld-fehérben láttuk a világot, felidéztük a múlt nemes ellenfeleit, Mészölytől Benéig. A sok emlékkép közül kiemelném Kubala Lászlót, akiről kevesen tudják, hogy a világon egyedüliként három ország válogatottjában is pályára lépett és bár 56 mérkőzésen a Fradiban is játszott, legnagyobb sikereit a Barcelonában érte el, ahol 2009-ben szobrot is állítottak az emlékének. A Barcelona legendás magyarjairól (Kubala, Kocsis, Czibor) film is készült „Magyarok a Barcáért” címmel.
Olyan gyorsan repült el a hat óra, hogy a végén már sietnünk kellett az Arénába, ahol már mint szurkoló volt jelenésünk. Amikor a kezem rápasszíroztam a szkennerre és beléptem a zöldben pompázó stadionba furcsa érzés kerített hatalmába. Néhány órával előtte a jelenben voltam a múltban, ott meg a jelenben voltam a jövő ígéretével.
Apám örök bölcselete akkor rémlett fel először. Többször éreztem már, hogy sokkal több van ebben a mondatban, mint amit addig éreztem. Szombaton déltől éjfélig közelebb kerültem a megértéshez.
Köszönet érte mindenkinek akik megtisztelték a Tempó, Fradi! V. Író-Olvasó találkozóját.
Mikor lesz legközelebb író-olvasó találkozó?
Egyelőre nem tudjuk.
Sziasztok!
Még egyszer nagyon köszönöm, hogy jelen lehettem ezen a remek hangulatú találkozón!
Jó volt megismerni a mindannyiunkat nagyszerű írásokkal megörvendeztető „Szerkesztőséget”, élőben látni-hallani Imre Bátyánkat, Lakat T. Károly poénhegyeit és jó meglátásait, Nyilas Elek szakmai észrevételeit finom poénokkal fűszerezve. De a többiek is parádéztak, Steidl Gabiékat külön is kiemelném, Hegyi Tamás és Varró Krisztián megvillanásaival együtt! (Jó társaságba került LTK 🙂 Miskolczi Józsi remek bevezetőjével indult, Hélisz József Úr, az FTC Baráti Kör Főtitkára és N.Pál József Úr a szintén kiváló újságíró is megtisztelt bennünket, csakúgy, mint Varró Krisztián barátom kollégájaként Kocsis Tibor Úr, a Magyarok a Barcáért című csodás sportfilm készítője. Elnézést, ha név szerint nem került bele mindenki, mert annyian voltunk, hogy újabb asztalokkal kellett kiegészíteni az előkészítetteket, erre a hatalmas érdeklődésre ugyanis az Mjozef, Lalolib, Karcsi, Laudetur négyes sem számított! Már várom a következőt!
Másnap ezt az emailt küldtem a szervezőknek:
Sziasztok Srácok!
(Már elnézést, de hozzám képest azok vagytok.)
Nagyon jól éreztem magam. Ritkán adatik meg (és ahogy múlik az idő, s klasszikus költőnk szavaival élve „nekem már több van hátra, mint előre”, még egyre ritkábban fog megadatni) hogy az ember ott üljön egy értelmes, a világ legfontosabb dolgáról (és ez történetesen a Fradi) hasonlóan vélekedők társaságában, velük töltsön néhány órát; egy olyan közösségben, ahol nem csak elmondja mindenki a véleményét, hanem meg is hallgatja a másikét.
Szóval, nagyon jó volt a tegnapi koradélután.
köszönettel és üdvözlettel
Imre bácsi