75 éves Gyurika
Szerdán ünnepli 75. születésnapját Kárpáti György, a háromszoros olimpiai és Európa-bajnok vízilabdázó, aki az egykori csapattárs, Gyarmati Dezső szövetségi kapitány segítőjeként részese volt a válogatott 1976-os, montreali nyári ötkarikás játékokon elért elsőségének is.
Az uszodák világában csak Gyurikaként ismert és ekként szólított sportember tízesztendősen kezdett el úszni a Ferencvárosban, majd ezzel párhuzamosan kezdett el pólózni is, és bár előbbiben többször nyert magyar bajnokságot, mégis az utóbbi mellett kötelezte el magát életre szólóan. Az FTC alapembereként – a leggyorsabb pólósként teljesítette 1 percen belül a 100 métert – 1952-ben lett tagja a vízilabda-válogatottnak, s vált egyszersmind minden idők legfiatalabb vízilabdázó olimpiai bajnokává, miután az említett évben, 17 esztendősen érdemelte ki első ötkarikás aranyát.
“Egy-két játékos volt akkortájt csupán, aki 57-58 másodpercet tudott 100-on, de kellett is a rendkívüli sebesség, a pólóban különösen, hogy megéljek az óriások között” – emlékezett vissza a hősi kezdetekre az ünnepelt az MTI-nek nyilazkozva. – “Tizenöt éven át úsztam, s bizony a vízilabda belépésével majdnem kétszer annyit edzettem, de bírtam, mert bírnom kellett. Sőt még jutott kevés időm másra is, hiszen például a Fradi-kölyökben három évig elég jó szinten fociztam, vagy éppenséggel műugrásban magyar gyerekbajnok voltam, és éppenséggel a síelés sem maradt ki az életemből. A legjobb pedig zongorában voltam, ez nem sport, de nagyon tehetségesnek tartottak a zenélésben is.”
Persze az igazi szerelem mégiscsak a vízilabda volt és maradt a mókamesternek sem utolsó Kárpátinak.
“A tudás, a tehetség mellé szerencse is kellett ahhoz, hogy összejöjjön a megannyi siker. így a legelső olimpiai bajnoki győzelem, Helsinkiben, 1952-ben, amely azért a legkedvesebb a számomra, mert ott voltam a legfiatalabb. Bármiféle rangsort felállítani természetesen képtelenség, az 1956-os, melbourne-i arany azonban azért emlékezetes különösképpen, sport és politika szempontjából egyaránt, mert ott vertük meg a legjobban a szovjeteket, az a 4-0 felejthetetlen. Az 1964-es, tokiói siker pedig annyiból kívánkozik az élre, hogy a jugoszlávok ellen 0-3-ról tudtunk visszajönni, többek között az én két gólommal.”
A pólóval és a hajdanvolt játszótársakkal folyamatosan tartja a kapcsolatot.
“Rendszeresen, úgy heti négy-öt alkalommal lejárok – már amennyire ebben a korban ezt járásnak lehet nevezni – a Heliába úszni, ott tudok találkozni a régiekkel, már persze azzal, aki él még egyáltalán. A helsinki társaságból például Gyarmatival és Bolvárival, a melbourne-iből Hevesivel, a tokióiak közül szerencsére még többekkel tudunk közösen múltat idézni.”
A múlt mellett a sportági jelent is jól ismeri Kárpáti György:
“Ki-kijárok ma is a meccsekre, legutóbb a Vasas-Eger bajnoki döntőn voltam ott. Jó volt a játék, s mivel én a jobb csapat ellen drukkolok, egy kicsit inkább az Egernek szorítottam, de hát 2-3 gól van köztük eleve, így nyert is a Vasas. Hogy a bajnokot otthagyják a Varga fivérek? Hát istenem, ilyen a világ, ha jobb ajánlat jön, menni kell. Bárcsak mi is mehettünk volna annak idején, de nem lehetett, akkor még nem engedték meg… Pedig háromszoros olimpiai bajnokként tízszeres pénzt kereshettem volna például Olaszországban.”
Van véleménye az évtizedek alatt sokat változott sportágról, és persze az utóbbi három olimpián győztes magyar válogatottról is.
“Napjainkra nagyon felgyorsult a vízilabda, még jobban a fizikai dolgokra tolódott át a hangsúly, bár megjegyzem, az alapvető tévedés, hogy a szerbek vagy a horvátok ma nagyobbak, mint valaha, tudniillik már a mi időnkben is csupa robusztus fickó volt a vízben a jugóknál és szovjeteknél egyaránt. Tudom, sokan akarnak manapság újabb és újabb változtatásokat, s ha van olyan reform, ami segít, ami előbbre viszi a játékot, azt támogatom, de én a jelenlegi vízilabdát is élvezhetőnek találom. A jelen legjobb vízilabdázójának a szerb Filipovicot tartom a külföldiek közül, a mieinknél tetszik az összes légiós, és a most hozzájuk csatlakozó két Varga fiú. A magyar válogatott címvédőként utazik Londonba, a 2012-es nyári olimpiára, amelynek pólótornája szerintem háromesélyes, vagyis rajtunk kívül nyerhet még a horvát és a szerb válogatott is. Azért bízom benne, hogy sorozatban negyedszer is a mi csapatunk lesz a győztes.”
ulloi129.wordpress.com
MILYEN LESZ AJÁTÉKOS ÁLLOMÁNY A POLO CSAPATNÁL? VARGA TAMÁS JÖN NAGYSZERÜ HíR,ÉS MÉG?JÓ LENNE,HA FRISSITENÉK A POLO HONLAPOT.
Oriasi figura Gyurika, a Joisten tartsa kozottunk az eddig legeredmenyesebb ‘nagy’ fradistat !